Smrtící styl Ďáblů z New Jersey  Dívat se na to moc nedalo, ale úspěch to přineslo. Jacques Lemaire zavedl v New Jersey urputný styl, pro který se vžilo pojmenování „past ve středním pásmu.“ Ďáblové s Holíkem v sestavě ztratili v play-off jen čtyři utkání. Přejeli Boston, nadupaný Pittsburgh, Philadelphii (ta jako jediná dokázala Devils dvakrát porazit – možná i proto, že sama vyznávala bojovnější styl) a ve finále beze ztráty jediného duelu Detroit, vítěze základní části. Profimedia.cz
 Labutí píseň Quebecu Nordiques  V polovině devadesátých let nepatřil tým z kanadského Quebecu k nejúspěšnějším. Během předchozích sedmi ročníků hrál v play-off jen jednou, a to vypadl hned v prvním kole. V roce 1995 ale Nordiques opanovali svou divizi, což bylo určitým překvapením. Nicméně – i tentokrát přišel konec v prvním kole vyřazovacích bojů. Quebec v šesti zápasech podlehl Jezdcům z New Yorku. Dost možná týmu pomohl fakt, že výměnou za trucujícího Lindrose zamířili do Quebeku třeba Hextall, Ricci či Forsberg. Bohužel pro místní hokej nebylo vyřazení z play-off jediným koncem, který klub čekal. Po sezoně se totiž stěhoval do Colorada. To, že Avalanche (s podobným kádrem, jaký měl Quebec) dobyli hned následující rok Stanley Cup, bylo pro fanoušky jen velmi slabou náplastí. fanbase.com
 Smutek na Floridě  Rok před výlukou utekl Floridě, nováčkovi NHL, postup do vyřazovacích bojů o jediný bod, který ztrácela na Islanders. Situace se opakovala i ve zkrácené sezoně, kdy se Panterům opět nedostával jeden jediný bod k postupu. A znovu byl šťastnější tým z New Yorku, tentokrát ovšem Rangers. Florida si vše vynahradila až v dalším ročníku, kdy dokráčela až do finále. panthers.nhl.com
 Loučící se hvězdy, začínající naděje  Své poslední zápasy odehráli ve zkrácené sezoně veteráni Peter Šťastný, Steve Larmer, Mats Näslund, Gaetan Duchesne či Dirk Graham. Naopak první starty v nejslavnější lize si připsali třeba Paul Kariya, Ryan Smyth, Erik Daze či Peter Forsberg. Z Čechů to byli Marek Malík a Radek Bonk, ze slovenských hokejistů třeba Róbert Švehla. avalanche.nhl.com
5
Fotogalerie

Připomeňte si zkrácenou sezonu NHL před 29 lety. Tehdy v ní Češi oslnivě zářili

Ročník 1994/95 v zámořské NHL ochromila výluka. Až do ledna se nehrálo a zbylý program byl hodně nahuštěný. Co vlastně tato sezona přinesla?

Protože není na škodu se čas od času podívat do historie, pojďme si stručně připomenout zajímavý ročník 1994/95, který v NHL poznamenala výluka. V následujících kapitolách najdete pět událostí, které jsou s touto sezonou neodmyslitelně spojeny.

Pokračování 2 / 6

Boj o Art Ross Trophy

Jaromír Jágr-Pittsburgh1.jpg
Jaromír Jágr v dresu Pittsburghu se na konci sezony 1994/95 radoval z Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL. (Foto: Profimedia.cz)

Jágr versus Lindros – až do posledního kola vedli tihle dva tuhý boj o jednu z nejcennějších individuálních trofejí. Šťastnější byl nakonec český hokejista, který v posledním utkání dlouho čekal na bod, ale nakonec se mu povedlo asistovat u branky Stevense. Jágrovi napomohl i fakt, že se obrovitý Kanaďan zranil a neodehrál dva poslední zápasy základní části.

Lindros získal jako náplast Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče základní části (dalšími nominovanými byli Hašek s Jágrem). To, že sezona byla pro české hokejisty poměrně slušná, dokreslila i Vezinova trofej pro Dominika Haška (druhá v řadě), který dotáhl Buffalo do play-off, a nakonec také fakt, že jedním z hráčů, kteří pozvedli nad hlavu Stanley Cup, byl Bobby Holík.

Pokračování 3 / 6

Smrtící styl Ďáblů z New Jersey

New Jersey.jpg
Trenér Jacqeus Lemaire naordinoval ve zkrácené sezoně před 24 lety New Jersey urputný obranný styl, s nímž tým došel až do finále Stanley Cupu. (Foto: Profimedia.cz)

Dívat se na to moc nedalo, ale úspěch to přineslo. Jacques Lemaire zavedl v New Jersey urputný styl, pro který se vžilo pojmenování „past ve středním pásmu.“

Ďáblové s Holíkem v sestavě ztratili v play-off jen čtyři utkání. Přejeli Boston, nadupaný Pittsburgh, Philadelphii (ta jako jediná dokázala Devils dvakrát porazit – možná i proto, že sama vyznávala bojovnější styl) a ve finále beze ztráty jediného duelu Detroit, vítěze základní části.

Pokračování 4 / 6

Labutí píseň Quebecu Nordiques

Quebec (fanbase.com).jpg
Poslední tým Quebecu Nordiques. Od sezony 1995/96 už klub sídlil v Denveru a hrál jako Colorado Avalanche. (Foto: fanbase.com)

V polovině devadesátých let nepatřil tým z kanadského Quebecu k nejúspěšnějším. Během předchozích sedmi ročníků hrál v play-off jen jednou, a to vypadl hned v prvním kole.

V roce 1995 ale Nordiques opanovali svou divizi, což bylo určitým překvapením. Nicméně – i tentokrát přišel konec v prvním kole vyřazovacích bojů. Quebec v šesti zápasech podlehl Jezdcům z New Yorku. Dost možná týmu pomohl fakt, že výměnou za trucujícího Lindrose zamířili do Quebeku třeba Hextall, Ricci či Forsberg.

Bohužel pro místní hokej nebylo vyřazení z play-off jediným koncem, který klub čekal. Po sezoně se totiž stěhoval do Colorada. To, že Avalanche (s podobným kádrem, jaký měl Quebec) dobyli hned následující rok Stanley Cup, bylo pro fanoušky jen velmi slabou náplastí.

Pokračování 5 / 6

Smutek na Floridě

Florida (panthers.nhl.com).jpg
Floridští Panteři hráli v NHL teprve druhou sezonu. A podruhé jim utekl postup do play-off o jediný bod. (Foto: panthers.nhl.com)

Rok před výlukou utekl Floridě, nováčkovi NHL, postup do vyřazovacích bojů o jediný bod, který ztrácela na Islanders. Situace se opakovala i ve zkrácené sezoně, kdy se Panterům opět nedostával jeden jediný bod k postupu. A znovu byl šťastnější tým z New Yorku, tentokrát ovšem Rangers. Florida si vše vynahradila až v dalším ročníku, kdy dokráčela až do finále.

Pokračování 6 / 6

Loučící se hvězdy, začínající naděje

Forsberg.jpg
První sezonu v NHL si fenomenální švédský útočník Peter Forsberg odkroutil v dresu Quebecu. (Foto: avalanche.nhl.com)

Své poslední zápasy odehráli ve zkrácené sezoně veteráni Peter Šťastný, Steve Larmer, Mats Näslund, Gaetan Duchesne či Dirk Graham. Naopak první starty v nejslavnější lize si připsali třeba Paul Kariya, Ryan Smyth, Erik Daze či Peter Forsberg. Z Čechů to byli Marek Malík a Radek Bonk, ze slovenských hokejistů třeba Róbert Švehla.

Doporučujeme

Články odjinud