Při keto dietě se z těla stává stroj na pálení tuků

Keto dieta pod drobnohledem výživové poradkyně Martiny Dvořákové. Přečtěte si, co byste o ní měli vědět, než se pustíte do hubnutí.

Na jakém principu funguje keto dieta?

Všeobecně je ketogenní dieta založena na vyšším příjmu tuků, středním příjmu bílkovin a výrazně omezenému příjmu sacharidů. Keto dieta je jediný stravovací styl, během kterého lidské tělo přepne do režimu zvýšeného množství ketolátek v krvi, odborně nazývaného ketóza. Tento stav je výhodný v tom, že organismus začne jako primární zdroj energie využívat vlastní tukové zásoby.

Jak ketóza v těle vzniká?

Základním předpokladem, jak dostat tělo do ketózy, je výrazně omezit příjem sacharidů (cca do 50 g za den). To má za následek vyčerpání glykogenových zásob, které trvá přibližně 2–4 dny. V ten moment dochází k fyziologickým změnám v organismu a tělo si začíná v játrech vytvářet látky zvané ketony (acetoacetát, beta-hydroxybutyrát a aceton), které zásobují tělo (včetně mozku) energií namísto glukózy, která bývá primárním zdrojem energie při běžném stravování, kdy přijímáme sacharidy.

Pro koho je hubnutí s ketonovou dietou vhodné?

Keto dieta je vhodná především pro ty, které trápí problém s nadváhou nebo obezitou, ale i pro ty, kteří jsou pohybově omezeni. Vzhledem k tomu, že je v ketogenní dietě navýšen příjem tuků a dbá se na dostatečné množství bílkovin, tělo se dostane přirozeně do kalorického deficitu, který vychází ze sníženého pocitu hladu a vede k samotné redukci nadbytečných tukových zásob.

Je vhodné při proteinové dietě sportovat?

Pohyb je nezbytnou součástí pro celkové zdraví i kondici. Určitě nemá cenu nic přehánět a je lepší si zvolit spíše aerobní (volnější) typ pohybové aktivity. Ideální je začít chůzí. Dále potom jízda na kole, plavání, běh, nordic walking (chůze s holemi). Důležitá je ovšem pravidelnost (chůze ideálně každý den 30 minut) a dlouhodobost.

Dají se keto recepty vařit běžně i po dietě?

Ano, dnes už najdete spoustu inspirace na keto recepty v průběhu diety i po dietě. Využít je můžete v rámci běžného jídelníčku.

Klepněte pro větší obrázek
 

Pro koho naopak keto dieta vhodná není?

Především pro osoby, které trpí přímými kontraindikacemi. U nepřímých kontraindikací nebo při medikaci léky je třeba poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Dietu nedoporučujeme ani lidem, kteří netrpí prokazatelně nadváhou či obezitou a lidem, kteří se věnují intenzivní pohybové aktivitě a pro svůj výkon potřebují zvýšený příjem sacharidů.

Top videa

SESTŘIH: Kanada - Německo 5:2. Německý sen se rozplynul ve třetí třetině, Javorové listy slaví 28. titul

Nejčtenější články

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno do KHL

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno d…

Do letošní sezony KHL zasáhlo několik českých hokejistů. A další Češi se na východ chystají.

7.  5.  2023 | |56 N/A
Petr Sobol
Hokej
Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Hokejová reprezentace letos stála o řadu posil z NHL, zpoza Atlantiku ale přilétla spousta omluvenek. Další hráče „zavrhli“ stavitelé národního týmu.

21.  5.  2023 | |2 N/A
Petr Sobol
Hokejová reprezentaceNHLHokej
Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru mimo hru

Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru m…

V Edenu nebudou vzpomínat na uplynulou neděli v dobrém. Přišli o první místo v tabulce a taky o několik opor.

1.  5.  2023 |
Petr Sobol
Slavia PrahaFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com