Blšany – Sparta (2001) – 600 tisíc eur  V Plzni ho nechtěli, v Blšanech mu ale věřili. Sedmnáctiletý Čech v zápase proti Spartě debutoval v nejvyšší soutěži a rychle si vybojoval stálé místo v sestavě. Ve druhé sezoně v malé ligové obci byl stabilní jedničkou, během dvou let odchytal 27 zápasů, byl členem mládežnických reprezentací a v roce 2001 odešel do Sparty. Profimedia.cz
 Sparta – Rennes (2002) – 5 milionů eur  Sparta za tehdy devatenáctiletého Čecha v lednu roku 2001 zaplatila 22 milionů korun, půl roku ho ale ještě nechala hostovat v Blšanech. Talentovaný gólman se k letenskému celku připojil před sezonou 2001/02, během které odchytal 27 zápasů. 903 minutami bez obdržené branky vytvořil ligový rekord, titul ale slavil Liberec. Po sezoně odjel s lvíčaty na Euro do Švýcarska, ve finálovém penaltovém rozstřelu vychytal zlato, stal se nejlepším hráčem turnaje a následně odešel do francouzského Rennes. Profimedia.cz
 Rennes – Chelsea (2004) – 13 milionů eur  Petr Čech se stal hráčem Rennes v červenci roku 2002. Francouzské angažmá dokonale splnilo účel přestupní „mezistanice,“ ze které se po dvou letech posunul dál. Za Rennes odchytal 70 ligových zápasů a vychytal v nich 22 čistých kont. Jeho výkony nezůstaly bez povšimnutí a v lednu 2004 se dohodl s Chelsea, kam odešel po bronzovém Euru v Portugalsku. Kouč José Mourinho s ním původně počítal na místo dvojky, jenže Carlo Cudiccini se krátce před začátkem sezony zranil, Čech chytil šanci za pačesy a do branky pak pustil až po deseti letech Courtoise. Profimedia.cz
 Chelsea - Arsenal (2015) - 14 milionů eur  Poslední přestup absolvoval Petr Čech v létě roku 2015. Poté, co ztratil místo brankářské jedničky v Chelsea, se o jeho odchodu spekulovalo celou sezonu 2014/15. Vzduchem létala jména slavných a bohatých velkoklubů, nakonec však zůstal v Londýně. Ze Stamford Bridge se přesunul na Emirates Stadium za více než 12 milionů liber. V novém klubu se stal opět první volbou mezi tyče a o tuto pozici přišel až v sezoně,2018/19, po níž ukončil kariéru. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Přestupy brankáře Petra Čecha v řeči peněz. Kolik za něj získaly Blšany či Rennes?

Brankář Petr Čech má ve sbírce úspěchů čtyři tituly z Premier League, vítězství v Lize mistrů i v Evropské lize. Ve statistikách má také několik přestupů, za něž se v řadě případů platily velké peníze.

Deset let byl na Stamford Bridge brankářskou jedničkou, pak ale Petra Čecha vystrnadil na lavičku mladší Thibaut Courtois. Složitou situaci českého gólmana vyřešil přestup do Arsenalu. V jeho kariéře šlo už o pátý (a jak se ukázalo) - poslední zaplacený. Připomeňte si v následujících kapitolách, kolik za něho platili (podle údajů z portálu TransferMarkt) v průběhu času jeho zaměstnavatelé.

Pokračování 2 / 6

Plzeň – Blšany (1999) – 350 tisíc korun

Petr Čech 2002.jpg

Možná jste to nevěděli, ale Petr Čech začínal jako útočník. Do branky se postavil ve 4. třídě a už se z ní do pole nevrátil. Na Euru hráčů do 16 let byl vyhlášen nejlepším gólmanem, Plzeňské Viktorce se ale nezdál dost dobrý a v roce 1999 ho poslala do Blšan. Jak je uvedeno na stránce fkchmelblsany.cz, Blšany za něj zaplatily 350 tisíc korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Blšany – Sparta (2001) – 600 tisíc eur

Petr Čech Sparta.jpg

V Plzni ho nechtěli, v Blšanech mu ale věřili. Sedmnáctiletý Čech v zápase proti Spartě debutoval v nejvyšší soutěži a rychle si vybojoval stálé místo v sestavě. Ve druhé sezoně v malé ligové obci byl stabilní jedničkou, během dvou let odchytal 27 zápasů, byl členem mládežnických reprezentací a v roce 2001 odešel do Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Sparta – Rennes (2002) – 5 milionů eur

Petr Čech Rennes.jpg

Sparta za tehdy devatenáctiletého Čecha v lednu roku 2001 zaplatila 22 milionů korun, půl roku ho ale ještě nechala hostovat v Blšanech. Talentovaný gólman se k letenskému celku připojil před sezonou 2001/02, během které odchytal 27 zápasů. 903 minutami bez obdržené branky vytvořil ligový rekord, titul ale slavil Liberec. Po sezoně odjel s lvíčaty na Euro do Švýcarska, ve finálovém penaltovém rozstřelu vychytal zlato, stal se nejlepším hráčem turnaje a následně odešel do francouzského Rennes.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Rennes – Chelsea (2004) – 13 milionů eur

Petr Čech Chelsea.jpg

Petr Čech se stal hráčem Rennes v červenci roku 2002. Francouzské angažmá dokonale splnilo účel přestupní „mezistanice,“ ze které se po dvou letech posunul dál. Za Rennes odchytal 70 ligových zápasů a vychytal v nich 22 čistých kont.

Jeho výkony nezůstaly bez povšimnutí a v lednu 2004 se dohodl s Chelsea, kam odešel po bronzovém Euru v Portugalsku. Kouč José Mourinho s ním původně počítal na místo dvojky, jenže Carlo Cudiccini se krátce před začátkem sezony zranil, Čech chytil šanci za pačesy a do branky pak pustil až po deseti letech Courtoise.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Chelsea - Arsenal (2015) - 14 milionů eur

Petr Čech-Arsenal.jpg

Poslední přestup absolvoval Petr Čech v létě roku 2015. Poté, co ztratil místo brankářské jedničky v Chelsea, se o jeho odchodu spekulovalo celou sezonu 2014/15. Vzduchem létala jména slavných a bohatých velkoklubů, nakonec však zůstal v Londýně. Ze Stamford Bridge se přesunul na Emirates Stadium za více než 12 milionů liber. V novém klubu se stal opět první volbou mezi tyče a o tuto pozici přišel až v sezoně 2018/19, po níž ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud