Prasárny, které neměly dohru. 5 likvidačních faulů z NHL, po nichž nenásledoval dodatečný trest

V NHL se před lety vydali cestou dodatečného trestání nepřiměřeně tvrdých, zákeřných a brutálních zákroků. To, co by hráčům v minulosti prošlo, dnes odskáčou zastavením činnosti na několik utkání.

Není to zase tak dávno, co v zámoří začali chránit zdraví hráčů systémem dodatečných trestů hokejistů, kteří se dopustili bezohledných a surových zákroků. Podívali jsme se do (ne)dávné minulosti a našli jsme pět střetů, jež najdete v následujících kapitolách, za které by dnes hříšníci určitě vyfasovali dodatečný distanc. Tehdy však vyvázli bez trestu. Je to poměrně zajímavé srovnání se současností a ukázka toho, kam se hokej v Severní Americe posunul.

Pokračování 2 / 6

7.3. 2010: Matt Cooke (Pittsburgh Penguins) na Marca Savarda (Boston Bruins)

Brutální faul Matta Cooka na Marca Savarda otevřel v NHL mnoha lidem oči. Právě po tomto zákeřném, zbytečném a nebezpečném hitu, jehož cílem bylo záměrně zranit protivníka, se začaly věci měnit, což vyústilo v dnešní praxi dodatečných flastrů.

Tehdejší verdikt konstatoval, že nedošlo k porušení žádného pravidla a podobné hity byly vždy považovány za čisté. Podle dnešních měřítek by Cooke za zákrok na Savarda vyfasoval dodatečný trest za porušení článku 48, který vešel v platnost po skončení sezony, kdy k tomuto faulu došlo. Podle něj je nepřípustný zásah do hlavy z tzv. slepého úhlu. Kdyby Cooke provedl tento zákrok o pár měsíců později, nezahrál by si v několika dalších zápasech.

Pokračování 3 / 6

7.6. 2003: Scott Stevens (New Jersey Devils) na Paula Kariyu (Anaheim Ducks)

Obránce Scott Stevens byl proslulý tvrdou až brutální hrou. Jeden z nejšpinavějších kousků předvedl v utkání proti Anaheimu, když po úderu ramenem do hlavy poslal k ledu hvězdu Kačerů Paula Kariyu, jenž dokonce na pár okamžiků přestal dýchat. Navzdory tomu, jak hrůzostrašně střet vypadal, zasažený hráč se o pár minut později opět vrátil do zápasu a dokonce ještě dokázal vstřelit gól. Později přiznal, že dohrával utkání s otřesem mozku a na vstřelenou branku si vůbec nepamatuje.

Stevens by si v dnešní době asi moc nezahrál, protože často a rád posílal protihráče na marodku, a to právě úderem do hlavy. Podobně po jeho hitu dopadli třeba Ron Francis, Slava Kozlov a především Eric Lindros.

Pokračování 4 / 6

4.5. 1994: Pavel Bure (Vancouver Canucks) na Shanea Churlu (Dallas Stars)

V devadesátých letech se Rus Pavel Bure etabloval v jednoho z nejnebezpečnějších útočníků v NHL. Jeho rychlost, technické dovednosti a zabijácký střelecký instinkt se snažili protivníci otupit tvrdou hrou, často až za hranicí pravidel. V play-off to platilo dvojnásob.

V roce 1994 narazil Vancouver ve vyřazovacích bojích na Dallas a taktika Hvězd by se dala shrnout takto – sejmout Bureno. Není divu, že „Ruské raketě“ v jednu chvíli ruply nervy a vzal spravedlnost do svých rukou. Frustraci si vybil na jednom z těch, kdo ho otloukali. Odnesl to Shane Churla, kterému Bure pořádně naložil loktem do kebule a ještě ho vzal kolenem na koleno.

Útočník Vancouveru je jediným z tohoto výběru, kdo byl za zákrok dodatečně potrestán – musel zaplatit pokutu ve výši 500 dolarů, což je asi 0,0006 procenta toho, co si vydělal během kariéry v NHL. Docela úsměvná částka… Churla byl tak rozzuřený, že po skončení série, kterou nakonec vyhráli hráči Vancouveru, odmítl potřást Buremu rukou.

Pokračování 5 / 6

26.2. 1994: Mark Messier (New York Rangers) na Mika Modana (Dallas Stars)

Na začátku třetí třetiny jednoho ze zápasů základní části soutěže mezi New Yorkem Rangers a Dallasem Stars se Mike Modano jen na chvíli soustředil na modré čáře na přihrávku a nevšiml si, že se k němu blíží tank jménem Mark Messier. Newyorský hromotluk jej napálil ramenem do hlavy, Modanovi spadla helma a praštil se o led. Výsledkem byl těžký otřes mozku a hvězda Dallasu si nějaký čas „odpočinula“ od hokeje.

Opět šlo o zásah ze slepého úhlu, který dnešní pravidla striktně zakazují a po němž následují dodatečné tresty. Messier tehdy zůstal bez flastru, dnes by nejspíš dodatečně vyfasoval zákaz hraní v deseti zápasech. Video svého času obletělo svět, ale nebylo to kvůli drsnému hitu, nýbrž kvůli hrůznému nakládání s hráčem přivázaným na nosítkách, který zdravotnickým zřízencům spadl na zem při nakládání do sanitky.

Pokračování 6 / 6

8.12. 1987: Dale Hunter (Washington Capitals) na Joea Nieuwendyka (Calgary Flames)

Při sledování zákroku Dalea Huntera na Joea Niuwendyka člověk nechápe, jak je možné, že hráč Washingtonu za tuhle prasárnu nedostal žádný trest. Možná bychom našli jistou podobnost mezi hitem slovenského obránce Zdena Cháry na Maxe Paciorettyho, ale v podání Huntera šlo o mnohem zákeřnější faul. Za takový by dnes dostal zákaz hraní v 15 až 20 zápasech, ani by nemrkl.

Doporučujeme

Články odjinud