Prachbídné sezony. 3 nejhorší umístění Sparty v historii samostatné české fotbalové ligy

Nejúspěšnějším týmem samostatné české fotbalové ligy je Sparta, která získala dvanáct titulů a nyní je jen kousíček od třináctého triumfu. Ten zatím poslední je už devět roků starý. V minulosti však obsadili Letenští i nelichotivější místa.

Velké investice z posledních let se zřejmě vyplatí v aktuálním ročníku. Sparta se léta hledala a na titul čeká už devět let, teď k němu má jen malý krůček. Od roku 2014 byli Letenští třikrát stříbrní a čtyřikrát bronzoví, ale v nedávné minulosti také figurovali i mimo medailové stupně. Nejhorší umístění v samostatné české soutěži si připomeňte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

1995/96 – 4. místo

Vratislav Lokvenc Sparta.jpg

49 let. Tak dlouho Slavia čekala na 16. ligový titul. Dočkala se ho v sezoně 1995/96, kdy pod vedením Františka Cipra došla do semifinále Poháru UEFA. Zato Sparta se trápila…

Letenský klub tížily dluhy a to se projevilo i na hřišti. Přestože rudý dres oblékali Petr Kouba, Michal Horňák, Tomáš Řepka, Pavel Nedvěd, Martin Frýdek, Jan Koller, Vratislav Lokvenc či Horst Siegl, tak tým, na jehož lavičce se vystřídali Jozef Jarabinský s Vlastimilem Petrželou, skončil až čtvrtý, bod před pátými Drnovicemi. Třetí byl tehdy Jablonec a druhá Olomouc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2005/06 – 5. místo

Miroslav Matušovič.jpg

V sezoně 2005/06 slavil titul Liberec, druhá byla Mladá Boleslav, třetí Slavia a čtvrté Teplice. Jen pro zajímavost, Plzeň tehdy skončila čtrnáctá, pouhé dva body od sestupu. A jak si (ne)vedla Sparta?

Tým, na jehož lavičce se protočili Jaroslav Hřebík a Stanislav Griga, vyhrál pouze 13 zápasů a obsadil pátou příčku. Na Letné tehdy působili Jaroslav Blažek, Michal Kadlec, Zdeněk Pospěch, Karol Kisel, Miroslav Matušovič či Libor Došek a šest zápasů v rudém týmu odehrál i Karel Poborský, který v průběhu sezony odešel do Českých Budějovic.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

2017/18 – 5. místo

Tomáš Rosický Sparta 3.jpg

Před sezonou 2017/18 byla Sparta pasována na jasného aspiranta na zisk titulu. Letenští v létě koupili za 76 milionů korun Tala Ben Chaima, v zimě jeho přestupový rekord trh Nicolae Stanciu, k tomu přišli Marc Janko, Georges Mandjeck či Guélor Kanga a několik dalších cizinců. Na podzim nastupoval i Tomáš Rosický, který pak v zimě ukončil kariéru.

Očekávaný výsledek se ale nedostavil a trenéra Andreu Stramaccioniho nahradil Pavel Hapal. Jenže Sparta rozdala spoustu bodů, v závěrečném kole remizovala na půdě Bohemians 1905 a skončila až pátá, dva body za Olomoucí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud