Potáhnou jednou Dallas i Češi? 10 mladých nadějí klubu pro budoucnost

Mládí vpřed, říká se občas. Za své toto heslo možná berou v hokejovém Dallasu, kde mají díky dobrým výběrům v draftech z minulých let pěknou zásobu nesmírně nadaných hráčů. Není to náhoda, že farmářský tým Texas Stars, kde řada z nich hraje, vyhrál v roce 2014 Calder Cup pro vítěze soutěže AHL.

slide-Dallas.jpg

Dallas Stars může být týmem budoucnosti v NHL, prorokují zámořští experti. Usuzují tak podle mladých hokejistů, kteří klubu vyzrávají v juniorských soutěžích nebo ve farmářském celku. Deset možných budoucích hvězd Dallasu, mezi nimiž figurují i čeští hráči, najdete v následujících kapitolách. Nikdo z nich nemá víc než 24 let.

Pokračování 2 / 11

Philippe Desrosiers, 21 let – brankář (Kanada)

Philippe Desrosiers.jpg

Kanadský mistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2013 se stal kořistí Dallasu v draftu téhož roku. Stars si ho vybrali ve druhém kole jako 54. hráče v celkovém pořadí. Nejprve chytal v juniorském celku Rimouski Oceanic v soutěži QMJHL, v minulém ročníku hájil barvy klubu Idaho Steelheads v soutěži ECHL a poprvé nakoukl i do AHL v dresu farmářského celku Texas Stars. Mezi oběma kluby pendluje i v aktuální sezoně.

Jeho poznávacím znamením je úžasná pohyblivost a rozevlátý „motýlí styl.“ Letos do NHL téměř určitě ještě nenakoukne, ale do budoucnosti se s ním musí počítat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Jason Dickinson, 21 let – útočník (Kanada)

Jason Dickinson.jpg

Kanaďan Jason Dickinson má ve vitríně zlatou medaili z mistrovství světa hráčů do 18 let a nemusí to být jeho poslední cenná trofej v kariéře. Až do roku 2015 hrál v celku Guelph Storm v juniorské soutěži OHL a především ta poslední před přechodem mezi dospělé mu vyšla náramně - v 56 zápasech si připsal na konto 71 bodů za 27 gólů a 44 nahrávek.

Dickinson je skvělý bruslař a báječný tvůrce hry, pro tým je ale cenný i spoustou černé práce v defenzivní činnosti. Díky rychlosti je prakticky stále krok před soupeři a pro spoluhráče tak vytváří velké množství šancí. Jeho univerzálnost by měla být v nedaleké budoucnosti pro Dallas velkým přínosem. Aktuální sezonu začal na farmě v soutěži AHL, ale dvakrát už dostal šanci i v prvním týmu Stars.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Matěj Stránský, 23 let – útočník (Česká republika)

Matěj Stránský-Dallas.jpg

Sezona 2013/14 byla pro Matěje Stránského zlomová, jelikož z juniorské soutěže WHL, kterou hrál v zámoří tři roky, přestoupil mezi dospělé. Ve farmářském celku Texas Stars se ale neztratil. V základní části svého premiérového ročníku odehrál 65 utkání, ve kterých nastřílel devět gólů a přidal k nim 14 asistencí. V play-off pomohl k zisku Calder Cupu v 21 zápasech pěti body. V další sezoně už to bylo s jeho produktivitou o chlup horší, ale v té minulé jeho talent zazářil naplno.

Odchovanec vítkovického hokeje asi nikdy nebude hráčem, který by létal po ledě jako raketa, je však silný na puku a dokáže si vynutit spoustu faulů, z nichž pak mohou jeho spoluhráči těžit v přesilovkách. Na cestě do NHL však poctivě pracuje. Na první šanci zatím stále čeká, ale už by nemusel čekat moc dlouho...

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Julius Honka, 21 let – obránce (Finsko)

Julius Honka.jpg

Jednadvacetiletý finský obránce Julius Honka se stal úlovkem Dallasu v draftu roku 2014. Klub si ho vybral v prvním kole jako 14. hráče. Honka odehrál sezonu 2013/14 v dresu Shift Current Broncos v juniorské soutěži WHL, kde obdivovali jeho skvělé bruslařské dovednosti a neuvěřitelnou produktivitu. V 62 zápasech nasbíral do statistik 56 bodů za 16 gólů a 40 nahrávek, což byl jeden z nejlepších výkonů mezi ligovými nováčky. V následujícím ročníku válel na farmě v AHL mezi dospělými, kde odehrál 68 utkání s bilancí osm gólů a 23 nahrávek.

Do NHL poprvé nahlédl až v současném ročníku a dosud má na kontě osm utkání, ve kterých si zapsal do statistik tři asistence. Hokejoví odborníci přirovnávají mistra světa z šampionátu hráčů do 20 let ke švédskému obránci Tobiasi Enströmovi, který je oporou Winnipegu. Je to kreativní a chytrý bek, který je silný na puku a rychle se zlepšuje. V Dallasu věří, že je to nejperspektivnější zadák, jakého do klubu získali v uplynulých deseti letech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Jamie Oleksiak, 24 let – obránce (Kanada)

Jamie Oleksiak.jpg

Kanadský obránce Jamie Oleksiak se stal v draftu roku 2011 první volbou Dallasu, když si ho klub vybral jako 14. hráče v celkovém pořadí. V té době si možná mnozí skauti mysleli, že záhy naskočí do NHL, ale do elitní soutěže vstoupil až v sezoně 2012/13, kdy odehrál 16 utkání. V nich se zapsal do statistik dvěma gólovými asistencemi a tiše zmizel na farmě. Větší šanci dostal teprve v předminulém ročníku a až od toho současného přestal pendlovat mezi farmou a prvním týmem..

Oleksiak je 201 centimetrů vysoký a 118 kilogramů vážící kolos, ale není to žádný neohrabaný hromotluk. Pokud na sobě bude dál pracovat, mohl by jednou hrát v první či druhé pětce Dallasu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Devin Shore, 22 let – útočník (Kanada)

Devin Shore.jpg

Pro kanadského útočníka Devina Shora může být současná sezona zlomovou v jeho kariéře. V předminulém ročníku zaznamenal v dresu celku University of Maine v 39 zápasech 35 bodů a nakoukl už také do seniorské AHL, kde si nevedl vůbec špatně. V minulém ročníku poprvé nakoukl do NHL a odehrál v elitní lize tři utkání. Letos už nastupuje pravidelně ve čtvrtém útoku.

Shorovou největší předností je hokejové myšlení. Ač není nejlepším bruslařem a ve střelbě má značné rezervy, má skvělý cit pro hru, přehled a intuici. Díky tomu je vynikajícím hráčem pro přesilovky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Brett Ritchie, 23 let – útočník (Kanada)

Brett Ritchie.jpg

Po útočníkovi Brettovi Ritchiem sáhl Dallas ve druhém kole draftu v roce 2011 jako po 44. hráči v celkovém pořadí, ale první šanci zahrát si v NHL dostal až v předminulé sezoně. Odehrál 31 zápasů, blýskl se šesti brankami a třemi nahrávkami. Místo v prvním týmu si ale nastálo vybojoval až v aktuální sezoně, v níž naskakuje na led po boku českého centra Radka Faksy ve druhém útoku.

Ritchieho devizou je urostlá postava a síla. Měří 191 centimetrů a váží sto kilogramů, takže odstavit ho od puku není nic snadného. Má skvělou střelu zápěstím a v blízké budoucnosti by mohl patřit k nejlepším pravým křídlům v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Radek Faksa, 22 let – útočník (Česká republika)

Faksa.jpg

Opavský rodák Radek Faksa se stal českou jedničkou draftu v roce 2012. Dallas si ho tehdy vybral v prvním kole jako 13. hráče v celkovém pořadí. Skauti nadšení z jeho výkonů v dresu juniorského týmu Kitchener Rangers, za který nasbíral během své premiérové sezony v zámoří do statistik v 62 zápasech 66 bodů (29+37).

V Dallasu asi čekali, že jim český hokejista dozraje pro NHL poněkud dříve. Podle expertů se totiž jeho vývoj oproti očekávání zpomalil, ale v minulé sezoně už trenéři uznali, že dozrál pro NHL a dostal šanci, kterou pořádně drapl za pačesy. Odehrál v ní 45 utkání a zaznamenal 12 bodů (5+7). V aktuálním ročníku už je tento poctivý dříč, který odvádí spoustu černé práce v defenzívě, stabilním členem sestavy Stars. Pokud na sobě bude dál tvrdě pracovat, může být v blízké budoucnosti jednou z největších osobností týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

John Klingberg, 24 let - obránce (Švédsko)

John Klingberg.jpg

Švédský bek John Klingberg vlétl do NHL v sezoně 2014/15 jako rozjetá lokomotiva a od té doby není k zastavení. Ve svém nováčkovském ročníku nasbíral v 65 zápasech 40 bodů (11+29) a v minulé sezoně oslnil 58 body (10+48) v 76 duelech. Momentálně je oporou týmu a má jisté místo v první pětce i v elitní přesilovkové formaci.

Dallas si vybral Klingberga v draftu roku 2010 až v pátém kole, ale dnes se asi manažeři za tuto volbu plácají pochvalně po ramenou. Ofenzivní zadák je výborným a pohyblivým bruslařem, umí podržet i rozehrát puk a vyniká v přesilovkách. Často více než zadáka připomíná čtvrtého útočníka. Kdyby občas místo přihrávky zkusil vystřelit, měl by ve statistikách ještě o dost gólů víc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Tyler Seguin, 24 let - útočník (Kanada)

Tyler Seguin.jpg

Tohle dodnes bolí všechny fanoušky Bostonu. Bruins si v roce 2010 už jako druhého hráče v draftu pojistili kanadského forvarda Tylera Seguina, ale klub ho po třech sezonách vytrejdoval do Dallasu. Nic pitomějšího snad manažeři nemohli udělat, protože žádného lepšího hráče si od roku 2000 v draftu nevybrali.

Seguin byl součástí týmu, který v roce 2011 pomohl Bostonu k zisku Stanley Cupu, jeho excelentní hokejové schopnosti se však naplno rozzářily až v dresu Stars, kde se stal ofenzivním esem a jednou z největších hvězd NHL. Během necelých čtyř sezon v texaském klubu zaznamenal 273 bodů v 262 zápasech základní části soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud