Šimon Marha (HC Ambri-Piotta)  Jeho otec Josef Marha odehrál přes 150 utkání v NHL, ale kromě zámoří strávil velkou část kariéry ve Švýcarsku. Tam se také narodil jeho syn Šimon, který má sice český pas a na kontě zápasy v mládežnických reprezentačních týmech, ale v zemi přesných hodinek a čokolády není považován za cizince. V elitní švýcarské soutěži dosud neodehrál dvacetiletý forvard jediné střetnutí, takže ho čeká debutová sezona, soudě však podle jeho výkonů v juniorských týmech, má před sebou nadějnou budoucnost. Loni v létě podepsal s Ambri-Piottou roční smlouvu s opcí na další sezonu, která byla klubem využita.
 Martin Frk (SC Bern)  Devětačtyřicátá volba draftu Detroitu z roku 2012 sice v NHL debutovala v dresu Caroliny, v roce 2017 už byl ale zpátky ve městě automobilů a během svého premiérového ročníku odehrál za Red Wings 68 zápasů, v nichž posbíral 25 (11+14) kanadských bodů. V další sezoně už to bylo ale slabší a pouze pendloval mezi prvním týmem a farmářským celkem. Přestože v AHL podával konzistentně nadstandardní výkony, nastálo se v NHL neprosadil ani poté, co změnil dnes a upsal se Los Angeles. Před sezonou 2023/24 se vrátil do Evropy a upsal se na dva roky švýcarskému Bernu.
 Matěj Stránský (HC Davos)  Jeho parťák Radek Faksa, se kterým vyválčil v roce 2014 Calder Cup v celku Texas Stars, se dočkal premiéry v NHL v sezoně 2015/16. Matěj Stránský však neměl tolik štěstí. I když se houževnatě pral ve farmářském celku, po čtyřech letech marného čekání na šanci v elitní soutěži to v roce 2017 vzdal a vrátil se do Evropy, kde podepsal dvouletý kontrakt v Čerepovci, odkud pak zamířil do švédské ligy, kde oblékal dres Mory. Od sezony 2019/20 hájil dva roky barvy Třince, jemuž pomohl k mistrovskému titulu. Nyní ho čeká třetí sezona ve švýcarském Davosu, kde patří k oporám mužstva. V minulém ročníku byl nejproduktivnějším hráčům týmu.
 Dominik Binias (HC Fribourg-Gottéron)  Stejně jako Šimon Marha i Dominik Binias má švýcarský pas a v National League tak není považován za cizince. Rodák z Chodova, který začínal s hokejem v Karlových Varech, už působí ve Švýcarsku od 14 let, debutu v tamní elitní lize dospělých by se ale mohl dočkat až v nadcházejícím ročníku. V minulých dvou sezonách hostoval ve druholigovém celku HC Thurgau. Jednadvacetiletý útočník podepsal v březnu dvouletý kontrakt s klubem Fribourg-Gottéron a jeho spoluhráči budou například zkušený brankář a bývalý reprezentant helvétského kříže Reto Berra či švédský mistr světa Jacob de la Rose.
10
Fotogalerie

Populární destinace. 10 českých hokejistů, kteří odehrají nadcházející sezonu ve švýcarské lize

Krásná země, pohodlný život, vysoké výdělky, kvalitní hokej. Důvodů, proč (nejen čeští) hokejisté míří za prací do Švýcarska, je řada. I v nadcházejícím ročníku bude působit v tamní National League několik Čechů.

Rovných deset českých hokejistů je v tuto chvíli na soupiskách čtrnácti týmů v nejvyšší švýcarské lize. To je o jednoho hráče víc než v případě Američanů a dokonce o sedm borců více než Němců. Kdo bude bojovat v nadcházející sezoně o titul v National League, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 11

Michael Špaček (HC Ambri-Piotta)

Michael Špaček-Ambri-Piotta (2).jpg

Pět let bojoval Michael Špaček v zámoří o šanci na NHL, ale nedočkal se. Pardubický odchovanec, který byl v roce 2015 draftován ve čtvrtém kole Winnipegem, přitom na sebe výrazně upozorňoval už v juniorské lize WHL v dresu celku Red Deer Rebels, ale také později mezi dospělými v AHL, kde hájil barvy klubu Manitoba Moose.

V roce 2020 zřejmě pochopil, že se pozvánky do elitní ligy nedočká a vrátil se do Evropy. Nejdříve nastupoval za finskou Tapparu Tampere, ale ještě v průběhu sezony 2020/21 se přesunul do Třince, jemuž pomohl skvělými výkony k mistrovskému titulu. Další ročník strávil ve Švédsku a na jeho konci se radoval z bronzové medaile na mistrovství světa, po němž zamířil do Švýcarska. Upsal se na dva roky klubu Ambri-Piotta a premiérovou sezonu v zemi pod Alpami se mu nesmírně dařilo. Zakončil ji se ziskem 50 bodů (14+36) v 50 zápasech jako nejproduktivnější hráč mužstva. I nadcházejícím ročníku budou v klubu na výkony šestadvacetiletého Čecha hodně spoléhat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Šimon Marha (HC Ambri-Piotta)

Šimon Marha.jpg

Jeho otec Josef Marha odehrál přes 150 utkání v NHL, ale kromě zámoří strávil velkou část kariéry ve Švýcarsku. Tam se také narodil jeho syn Šimon, který má sice český pas a na kontě zápasy v mládežnických reprezentačních týmech, ale v zemi přesných hodinek a čokolády není považován za cizince.

V elitní švýcarské soutěži dosud neodehrál dvacetiletý forvard jediné střetnutí, takže ho čeká debutová sezona, soudě však podle jeho výkonů v juniorských týmech, má před sebou nadějnou budoucnost. Loni v létě podepsal s Ambri-Piottou roční smlouvu s opcí na další sezonu, která byla klubem využita.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Martin Frk (SC Bern)

Martin Frk1.jpg

Devětačtyřicátá volba draftu Detroitu z roku 2012 sice v NHL debutovala v dresu Caroliny, v roce 2017 už byl ale zpátky ve městě automobilů a během svého premiérového ročníku odehrál za Red Wings 68 zápasů, v nichž posbíral 25 (11+14) kanadských bodů. V další sezoně už to bylo ale slabší a pouze pendloval mezi prvním týmem a farmářským celkem. Přestože v AHL podával konzistentně nadstandardní výkony, nastálo se v NHL neprosadil ani poté, co změnil dnes a upsal se Los Angeles. Před sezonou 2023/24 se vrátil do Evropy a upsal se na dva roky švýcarskému Bernu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Matěj Stránský (HC Davos)

Matěj Stránský-Davos.jpg

Jeho parťák Radek Faksa, se kterým vyválčil v roce 2014 Calder Cup v celku Texas Stars, se dočkal premiéry v NHL v sezoně 2015/16. Matěj Stránský však neměl tolik štěstí. I když se houževnatě pral ve farmářském celku, po čtyřech letech marného čekání na šanci v elitní soutěži to v roce 2017 vzdal a vrátil se do Evropy, kde podepsal dvouletý kontrakt v Čerepovci, odkud pak zamířil do švédské ligy, kde oblékal dres Mory. Od sezony 2019/20 hájil dva roky barvy Třince, jemuž pomohl k mistrovskému titulu. Nyní ho čeká třetí sezona ve švýcarském Davosu, kde patří k oporám mužstva. V minulém ročníku byl nejproduktivnějším hráčům týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Dominik Binias (HC Fribourg-Gottéron)

Dominik Biniak1.jpg

Stejně jako Šimon Marha i Dominik Binias má švýcarský pas a v National League tak není považován za cizince. Rodák z Chodova, který začínal s hokejem v Karlových Varech, už působí ve Švýcarsku od 14 let, debutu v tamní elitní lize dospělých by se ale mohl dočkat až v nadcházejícím ročníku. V minulých dvou sezonách hostoval ve druholigovém celku HC Thurgau. Jednadvacetiletý útočník podepsal v březnu dvouletý kontrakt s klubem Fribourg-Gottéron a jeho spoluhráči budou například zkušený brankář a bývalý reprezentant helvétského kříže Reto Berra či švédský mistr světa Jacob de la Rose.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Jiří Felcman (SCL Tigers)

Jiří Felcman1.jpg

Před pár týdny prošel útočník Jiří Felcman draftem NHL, v něm po něm ve třetím kole sáhlo Chicago, do zámoří se ale nechystá. Naopak – před pár dny podepsal tříletý kontrakt v klub SCL Tigers, v jehož dresu by si zanedlouho mohl odbýt premiéru v nejvyšší švýcarské lize.

Osmnáctiletý centr působí v zemi pod Alpami od sezony 2019/20 a mládežnických soutěžích na sebe výrazně upozorňoval nejen svou urostlou postavou, ale především nadějnými výkony. Účastník posledního mistrovství světa hráčů do 18 let se v týmu z města Langnau potká i s několika borci, kteří v minulosti okusili NHL. Patří mezi ně například juniorští mistři světa z Finska Vili Saarijärvi a Aleksi Saarela.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Jiří Sekáč (Lausanne HC)

Jiří Sekáč-Lausanne.jpg

Kladenský rodák a odchovanec Jiří Sekáč je v 31 letech zkušeným hokejovým harcovníkem. Z mateřského klubu se ještě coby teenager vypravil v roce 2009 do zámoří, kde hrál v juniorských soutěžích, po dvou letech se ale vrátil do Evropy a spojil svou kariéru s Kontinentální hokejovou ligou, v níž hájil barvy pražského Lva.

Ač nikdy neprošel draftem NHL, v roce 2014 dostal laso z Montrealu a následující dvě sezony strávil za Atlantikem. V dresech Canadiens, Anaheimu, Chicaga a Arizony odehrál dohromady 108 utkání a zaznamenal 29 bodů (10+19), načež se vrátil do KHL, kde pak během dalších pěti let v Kazani, CSKA Moskva a Omsku dvakrát vyhrál Gagarinův pohár. V roce 2021 odešel do Švýcarska, kde ho nyní čeká třetí sezona. V Lausanne má podepsaný kontrakt do konce ročníku 2023/24.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Petr Čajka (SC Rapperswil-Jona Lakers)

Petr Čajka1.jpg

Třetím českým borcem v tomto výběru, který není ve švýcarské National League považován za cizince, je Petr Čajka. Dvaadvacetiletý forvard hraje v zemi krávy Milky už od sezony 2014/15, tedy od 14 let, pouze v ročníku 2018/19 si odskočil do zámořské juniorské ligy OHL.

V nejvyšší švýcarské soutěži si připsal první starty už v sezoně 2020/21, v té minulé už byl pevnou součástí týmu Rapperswilu – ve 42 zápasech posbíral deset bodů za čtyři góly a šest asistencí. Smlouvu v klubu má uzavřenou do konce nastávajícího ročníku, klub však může uplatnit opci i na další sezonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Roman Červenka (SC Rapperswil-Jona Lakers)

Roman Červenka-Rapperswil.jpg

Ať už hrál útočník Roman Červenka v české extralize, v Rusku nebo ve švýcarské nejvyšší soutěži, vždycky patřil mezi hvězdy dané ligy. Jen angažmá v NHL během sezony 2012/13 se mu příliš nepovedlo, ale to možná jen proto, že v Calgary nedostal dostatek šancí, aby předvedl a nechal rozkvést svůj nepochybný hokejový talent.

Do Švýcarska se vypravil v roce 2016 a nyní ho v tamní lize čeká už osmá sezona. Začínal ve Fribourgu, pobyl dva roky, pak odehrál jeden ročník v Lionu a předchozí čtyři byl hráčem Rapperswilu. Všude byl největší a nejproduktivnější personou týmu. I v 37 letech má pořád vysokou kvalitu a v klubu to dobře vědí. Smlouvu má podepsanou až do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Jan Kovář (EV Zug)

Jan Kovář-Zug.jpg

Sezona 2018/19 byla z pohledu útočníka Jana Kováře hodně hektická. V létě zamířil coby jedna z nejzářivějších hvězd Kontinentální hokejové ligy do zámoří, kde podepsal roční kontrakt s New Yorkem Islanders. V přípravě odehrál čtyři zápasy, zaznamenal gól a asistenci, ale místo v kádru si nevybojoval. Ostrované dali Kováře na listinu volných hráčů, ale žádný jiný klub po něm nesáhl.

Následně podepsal smlouvu v Bostonu a hrál ve farmářském celku Providence Bruins. Ve 12 utkáních posbíral deset bodů (4+6), dokonce se už připravoval i s prvním týmem, nabídku smlouvy ale nedostal, a tak zamířil domů, konkrétně do Plzně, odkud před ročníkem 2019/20 odešel do Švýcarska, kde působí dosud a stále je věrný klubu EV Zug. V minulých třech sezonách byl kapitánem týmu a patří mezi největší persony nejvyšší soutěže v zemi pod Alpami.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud