Petr Svoboda  Vůbec prvním českým bekem a druhým českým hokejistou, který získal Stanley Cup, byl v roce 1986 Petr Svoboda. Bylo to během jeho druhé zámořské sezony v Montrealu. Olympijský šampion z Nagana V NHL odehrál přes 1100 zápasů, ve kterých zaznamenal 448 (62+386) kanadských bodů. Osm let strávil v Montrealu, čtyři v Buffalu, zahrál si také za Philadelphii a v roce 2001 se se soutěží loučil v dresu Tampy Bay. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v sezoně 1985/86, ve které získal Stanley Cup s týmem Canadiens. Bylo mu tenkrát pouhých 20 let.
 Petr Klíma  Petr Klíma odehrál v NHL téměř 900 zápasů, ve kterých nastřádal přes 600 kanadských bodů. Začínal v Detroitu, pokračoval v Edmontonu, hrál také za Tampu Bay, Los Angeles a Pittsburgh. Zámořskou kariéru ukončil po 14 letech znovu v dresu Red Wings. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v sezoně 1989/90 s Oilers, s nimiž získal Stanley Cup. Edmonton porazil Boston 4:1 na zápasy a Klíma byl hrdinou jednoho z nich. Ve 116. minutě prvního duelu rozhodl a stal se prvním českým finálovým střelcem v historii.
 Michal Pivoňka  Michal Pivoňka debutoval v NHL už v sezoně 1986/87. Bylo to právě ve Washingtonu, který ho do nejslavnější hokejové ligy světa draftoval. U Capitals vydržel celou zámořskou kariéru a v klubu strávil 13 let. V základní části NHL odehrál 825 zápasů a posbíral v nich 599 bodů, dalších 95 zápasů a 55 bodů přidal v play-off.
 Jiří Hrdina  Jiří Hrdina debutoval v NHL až po dovršení 30 let. Do Calgary přišel v sezoně 1987/88, pořádný prostor však dostal až v dalším ročníku, během něhož odehrál 70 zápasů, posbíral 54 kanadských bodů a zvedl nad hlavu slavný pohár pro vítěze NHL. Dařilo se mu i v následující sezoně, v průběhu ročníku 1990/91 ale zamířil do Pittsburghu a společně s Jaromírem Jágrem oslavil další dva triumfy. Poté zkušený centr uzavřel zámořskou kariéru.
14
Fotogalerie

Pomyslná česká Síň slávy NHL. Zařadili jsme do ní 13 legend tuzemského hokeje

Síň slávy NHL přivítala před pár dny další členy. I český hokej má v elitní společnosti dva zástupce – Dominika Haška a Václava Nedomanského, ke kterým se v budoucnosti jistě připojí Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Na některé další skvělé české hokejisty se nedostalo a zřejmě nikdy nedostane.

slide-síň slávy.jpg

Být členem Síně slávy NHL je obrovskou poctou. Aby se do ní hokejista dostal, musí v průběhu zámořské kariéry dokázat něco mimořádného, být výjimečný.

Někteří čeští hokejisté by si tuto poctu zasloužili, a když ne oficiální cestou, tak alespoň zařazením do jakési pomyslné „české Síně slávy NHL“. Koho jsme do ní vybrali? Jména 13 borců, kteří již UKONČILI KARIÉRY, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 14

Petr Svoboda

Petr Svoboda.jpg

Vůbec prvním českým bekem a druhým českým hokejistou, který získal Stanley Cup, byl v roce 1986 Petr Svoboda. Bylo to během jeho druhé zámořské sezony v Montrealu. Olympijský šampion z Nagana V NHL odehrál přes 1100 zápasů, ve kterých zaznamenal 448 (62+386) kanadských bodů.

Osm let strávil v Montrealu, čtyři v Buffalu, zahrál si také za Philadelphii a v roce 2001 se se soutěží loučil v dresu Tampy Bay. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v sezoně 1985/86, ve které získal Stanley Cup s týmem Canadiens. Bylo mu tenkrát pouhých 20 let.

Pokračování 3 / 14

Petr Klíma

Petr Klíma.jpg

Petr Klíma odehrál v NHL téměř 900 zápasů, ve kterých nastřádal přes 600 kanadských bodů. Začínal v Detroitu, pokračoval v Edmontonu, hrál také za Tampu Bay, Los Angeles a Pittsburgh. Zámořskou kariéru ukončil po 14 letech znovu v dresu Red Wings.

Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v sezoně 1989/90 s Oilers, s nimiž získal Stanley Cup. Edmonton porazil Boston 4:1 na zápasy a Klíma byl hrdinou jednoho z nich. Ve 116. minutě prvního duelu rozhodl a stal se prvním českým finálovým střelcem v historii.

Pokračování 4 / 14

Michal Pivoňka

pivonka (capitals.nhl.com).jpg

Michal Pivoňka debutoval v NHL už v sezoně 1986/87. Bylo to právě ve Washingtonu, který ho do nejslavnější hokejové ligy světa draftoval. U Capitals vydržel celou zámořskou kariéru a v klubu strávil 13 let. V základní části NHL odehrál 825 zápasů a posbíral v nich 599 bodů, dalších 95 zápasů a 55 bodů přidal v play-off.

Foto: capitals.nhl.com

Pokračování 5 / 14

Jiří Hrdina

Jiří Hrdina.jpg

Jiří Hrdina debutoval v NHL až po dovršení 30 let. Do Calgary přišel v sezoně 1987/88, pořádný prostor však dostal až v dalším ročníku, během něhož odehrál 70 zápasů, posbíral 54 kanadských bodů a zvedl nad hlavu slavný pohár pro vítěze NHL. Dařilo se mu i v následující sezoně, v průběhu ročníku 1990/91 ale zamířil do Pittsburghu a společně s Jaromírem Jágrem oslavil další dva triumfy. Poté zkušený centr uzavřel zámořskou kariéru.

Pokračování 6 / 14

Jaroslav Pouzar

Pouzar.jpg

Dvojnásobný mistr světa Jaroslav Pouzar odešel před sezonou 1982/83 z Českých Budějovic do Edmontonu, se kterým získal po roce Stanley Cup. V dalších dvou letech ho s týmem Oilers vybojoval ještě dvakrát. Nejen, že je prvním českým hráčem, který zvedl pohár nad hlavu, ale společně s Jiřím Hrdinou je rekordmanem v počtu celkových vítězství. V play-off odehrál během čtyř let dohromady 29 zápasů, ve kterých dal šest branek a přidal čtyři nahrávky.

Pokračování 7 / 14

Miroslav Fryčer

Miroslav Fryčer.jpg

Dvojnásobný medailista ze seniorského mistrovství světa, stříbrný ze světových šampionátů osmnáctek a dvacítek, a československý šampion – tak by vypadala stručná vizitka opavského rodáka Miroslava Fryčera. V československé soutěži byl věrný Vítkovicím, ale na začátku osmdesátých let emigroval. Nejdříve hrál v Quebecu, kde se uvedl ve velkém stylu, ale během premiérové sezony byl vytrejdován do Toronta, kde vydržel následujících šest let.

V barvách Maple Leafs se stal prvním Čechem, který vyhrál klubové kanadské bodování v NHL a také prvním tuzemským hráčem, jenž byl v zámoří nominován do Utkání hvězd. V kanadském klubu odehrál 329 střetnutí, nastřílel 115 gólů a přidal k nim 153 nahrávek. Po odchodu z Toronta hrál ještě v Detroitu a Edmontonu, v roce 1989 se vrátil do Evropy a o čtyři sezony později ukončil kariéru.

Pokračování 8 / 14

Václav Nedomanský

Václav Nedomanský.jpg

V pětasedmdesáti letech se stal Václav Nedomanský v roce 2019 druhým Čechem v hokejové Síni slávy NHL. Když ho expert TSN James Duthie uváděl, nazval ho pionýrem a jedním z evropských průkopníků, který pomohl dalším hráčům ze starého kontinentu a ukázal jim cestu do NHL.

Do NHL naskočil Nedomanský až v 33 letech poté, co emigroval z Československa. Přesto v elitní lize stačil v barvách Detroitu, New York Rangers a St. Louis odehrát 428 utkání s bilancí 125 gólů a 283 kanadských bodů.

Pokračování 9 / 14

Milan Hejduk

Milan Hejduk.jpg

Není mnoho hráčů, kteří celou kariéru v NHL spojí s jediným klubem. Jedním z mála je Patrik Eliáš a dříve třeba Milan Hejduk. Olympijský šampion z Nagana býval skvělým útočníkem, který v dresu Colorada strávil 14 sezon a s klubem získal i Stanley Cup.

V historických klubových statistikách patří Hejdukovi druhé místo podle získaných kanadských bodů a nastřílených branek, třetí je v počtu asistencí. V dresu Lavin nastoupil v základní části k 1020 zápasům, což z něho dělá rekordmana.

Že si v klubu služeb českého útočníka náramně považují, dokázali na začátku roku 2018, kdy slavnostně vyvěsili jeho dres pod strop Pepsi Center a číslo 23, které nosil, vyřadili, takže jej už nikdo nebude nosit. Hejduk se tak v Coloradu zařadil po bok takových velikánů jako Joe Sakic, Peter Forsberg, Patrick Roy či Ray Bourque.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 14

Patrik Eliáš

Eliáš.jpg

Patrik Eliáš patřil dlouhá léta mezi nejrespektovanější hráče New Jersey. Devils ho získali v draftu roku 1994 a od té doby až do konce kariéry neoblékl jiný dres. S týmem, ve kterém odehrál v součtu základní části a play-off přes 1 400 zápasů, oslavil dva Stanley Cupy. Je nejproduktivnějším hokejistou v historii klubu a jako druhý Čech překonal metu 400 vstřelených branek v NHL.

Eliáš spojil svůj osud s Devils až do roku 2016. Ve své poslední sezoně už ale kvůli zranění téměř nehrál. V únoru roku 2018 se dočkal nesmírné pocty - replika jeho dresu byla před utkáním s New Yorkem Islanders vyvěšena pod stropem Prudental Center a číslo 26, které nosil, se stalo pro příští generace hráčů New Jersey zapovězeným.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 14

Roman Hamrlík

Roman Hamrlík Montreal.jpg

Zámořská kariéra Romana Hamrlíka nekončila zrovna slavně. Po jeho chybě New York Rangers inkasoval rozhodující gól a vypadl z play-off. Olympijský šampion z Nagana však dokázal i hodně dobrých věcí.

Tak předně, byl první českou jedničkou v historii draftu NHL. Rodáka ze Zlína si v roce 1992 vybrala Tampa Bay, za kterou odehrál prvních šest sezon v NHL. Prošel také Edmontonem, New Yorkem Islanders, Calgary, Montrealem, Washingtonem a New Yorkem Rangers.

V zámoří působil až do sezony 2012/13, v součtu základní části a play-off odehrál přes 1500 zápasů. Z českých hokejistů jich více zvládl jen Jaromír Jágr. Hamrlík je zároveň nejproduktivnějším českým bekem v historii soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 14

Dominik Hašek

Dominik Hašek Buffalo.jpg

Co napsat o Dominikovi Haškovi, abychom se stále neopakovali? Byl to výjimečný hokejista. Fantom mezi třemi tyčemi. Génius v masce a noční můra většiny útočníků. Jeho branka byla často zakletá a když už ji někdo odčaroval, Hašek vytáhl fenomenální zákrok.

Vyhrál olympiádu, dvakrát získal Stanley Cup, posbíral řadu individuálních trofejí a stal se prvním Čechem v Síni slávy v NHL. V tomto výběru nemůže chybět.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 14

Václav Prospal

Prospal.jpg

Václav Prospal nikdy nevyhrál Stanley Cup. Nikdy nebyl ani ve finále play-off. Netrhal rekordy, přesto byl hokejistou, který zaslouží absolutní respekt a uznání. Byl to neskutečný dříč, bojovník, naprosto oddaný hokeji. Pro týmy, ve kterých působil, doslova dýchal, na ledě nechal všechno a ostatním šel příkladem. K tomu všemu byl i produktivní a dokázal rozhodovat zápasy.

Jen pět českých hokejistů odehrálo v NHL více zápasů, Prospal je také čtvrtým nejproduktivnějších Čechem v historii soutěže. Oblékal dresy Philadelphie, Ottawy, Floridy, Tampy, Anaheimu, Rangers a naposledy Columbusu, kde ukončil kariéru. Sezona 20012/13 byla poslední, ve které jsme ho mohli vídat na profesionálních kluzištích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 14

Petr Sýkora

Petr Sýkora.jpg

Je spousta výtečných hokejistů, kteří nikdy nevyhráli Stanley Cup. Řada z nich se nikdy nedostala ani do finále NHL. To však není případ Petra Sýkory, který o nejslavnější hokejový pohár světa bojoval šestkrát v kariéře. Úspěšný byl sice „jen“ dvakrát – v roce 2000 s New Jersey a o devět let později s Pittsburghem, i tak se ale jedná o výjimečný počin.

Rodák z Plzně a dvojnásobný mistr světa za sebou v zámoří zanechal výraznou stopu. Kromě Devils a Penguins hrála osmnáctka draftu z roku 1995 také za Edmonton, Anaheim, New York Rangers a Minnesotu. Sýkora je šestým nejproduktivnějším českým hokejistou v historii NHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud