Síň slávy NHL přivítala před pár dny další členy. I český hokej má v elitní společnosti dva zástupce – Dominika Haška a Václava Nedomanského, ke kterým se v budoucnosti jistě připojí Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Na některé další skvělé české hokejisty se nedostalo a zřejmě nikdy nedostane.
Být členem Síně slávy NHL je obrovskou poctou. Aby se do ní hokejista dostal, musí v průběhu zámořské kariéry dokázat něco mimořádného, být výjimečný.
Někteří čeští hokejisté by si tuto poctu zasloužili, a když ne oficiální cestou, tak alespoň zařazením do jakési pomyslné „české Síně slávy NHL“. Koho jsme do ní vybrali? Jména 13 borců, kteří již UKONČILI KARIÉRY, najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 14
Petr Svoboda
Vůbec prvním českým bekem a druhým českým hokejistou, který získal Stanley Cup, byl v roce 1986 Petr Svoboda. Bylo to během jeho druhé zámořské sezony v Montrealu. Olympijský šampion z Nagana V NHL odehrál přes 1100 zápasů, ve kterých zaznamenal 448 (62+386) kanadských bodů.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Osm let strávil v Montrealu, čtyři v Buffalu, zahrál si také za Philadelphii a v roce 2001 se se soutěží loučil v dresu Tampy Bay. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v sezoně 1985/86, ve které získal Stanley Cup s týmem Canadiens. Bylo mu tenkrát pouhých 20 let.
Pokračování 3 / 14
Petr Klíma
Petr Klíma odehrál v NHL téměř 900 zápasů, ve kterých nastřádal přes 600 kanadských bodů. Začínal v Detroitu, pokračoval v Edmontonu, hrál také za Tampu Bay, Los Angeles a Pittsburgh. Zámořskou kariéru ukončil po 14 letech znovu v dresu Red Wings.
Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl v sezoně 1989/90 s Oilers, s nimiž získal Stanley Cup. Edmonton porazil Boston 4:1 na zápasy a Klíma byl hrdinou jednoho z nich. Ve 116. minutě prvního duelu rozhodl a stal se prvním českým finálovým střelcem v historii.
Pokračování 4 / 14
Michal Pivoňka
Michal Pivoňka debutoval v NHL už v sezoně 1986/87. Bylo to právě ve Washingtonu, který ho do nejslavnější hokejové ligy světa draftoval. U Capitals vydržel celou zámořskou kariéru a v klubu strávil 13 let. V základní části NHL odehrál 825 zápasů a posbíral v nich 599 bodů, dalších 95 zápasů a 55 bodů přidal v play-off.
Foto: capitals.nhl.com
Pokračování 5 / 14
Jiří Hrdina
Jiří Hrdina debutoval v NHL až po dovršení 30 let. Do Calgary přišel v sezoně 1987/88, pořádný prostor však dostal až v dalším ročníku, během něhož odehrál 70 zápasů, posbíral 54 kanadských bodů a zvedl nad hlavu slavný pohár pro vítěze NHL. Dařilo se mu i v následující sezoně, v průběhu ročníku 1990/91 ale zamířil do Pittsburghu a společně s Jaromírem Jágrem oslavil další dva triumfy. Poté zkušený centr uzavřel zámořskou kariéru.
Pokračování 6 / 14
Jaroslav Pouzar
Dvojnásobný mistr světa Jaroslav Pouzar odešel před sezonou 1982/83 z Českých Budějovic do Edmontonu, se kterým získal po roce Stanley Cup. V dalších dvou letech ho s týmem Oilers vybojoval ještě dvakrát. Nejen, že je prvním českým hráčem, který zvedl pohár nad hlavu, ale společně s Jiřím Hrdinou je rekordmanem v počtu celkových vítězství. V play-off odehrál během čtyř let dohromady 29 zápasů, ve kterých dal šest branek a přidal čtyři nahrávky.
Pokračování 7 / 14
Miroslav Fryčer
Dvojnásobný medailista ze seniorského mistrovství světa, stříbrný ze světových šampionátů osmnáctek a dvacítek, a československý šampion – tak by vypadala stručná vizitka opavského rodáka Miroslava Fryčera. V československé soutěži byl věrný Vítkovicím, ale na začátku osmdesátých let emigroval. Nejdříve hrál v Quebecu, kde se uvedl ve velkém stylu, ale během premiérové sezony byl vytrejdován do Toronta, kde vydržel následujících šest let.
V barvách Maple Leafs se stal prvním Čechem, který vyhrál klubové kanadské bodování v NHL a také prvním tuzemským hráčem, jenž byl v zámoří nominován do Utkání hvězd. V kanadském klubu odehrál 329 střetnutí, nastřílel 115 gólů a přidal k nim 153 nahrávek. Po odchodu z Toronta hrál ještě v Detroitu a Edmontonu, v roce 1989 se vrátil do Evropy a o čtyři sezony později ukončil kariéru.
Pokračování 8 / 14
Václav Nedomanský
V pětasedmdesáti letech se stal Václav Nedomanský v roce 2019 druhým Čechem v hokejové Síni slávy NHL. Když ho expert TSN James Duthie uváděl, nazval ho pionýrem a jedním z evropských průkopníků, který pomohl dalším hráčům ze starého kontinentu a ukázal jim cestu do NHL.
Do NHL naskočil Nedomanský až v 33 letech poté, co emigroval z Československa. Přesto v elitní lize stačil v barvách Detroitu, New York Rangers a St. Louis odehrát 428 utkání s bilancí 125 gólů a 283 kanadských bodů.
Pokračování 9 / 14
Milan Hejduk
Není mnoho hráčů, kteří celou kariéru v NHL spojí s jediným klubem. Jedním z mála je Patrik Eliáš a dříve třeba Milan Hejduk. Olympijský šampion z Nagana býval skvělým útočníkem, který v dresu Colorada strávil 14 sezon a s klubem získal i Stanley Cup.
V historických klubových statistikách patří Hejdukovi druhé místo podle získaných kanadských bodů a nastřílených branek, třetí je v počtu asistencí. V dresu Lavin nastoupil v základní části k 1020 zápasům, což z něho dělá rekordmana.
Že si v klubu služeb českého útočníka náramně považují, dokázali na začátku roku 2018, kdy slavnostně vyvěsili jeho dres pod strop Pepsi Center a číslo 23, které nosil, vyřadili, takže jej už nikdo nebude nosit. Hejduk se tak v Coloradu zařadil po bok takových velikánů jako Joe Sakic, Peter Forsberg, Patrick Roy či Ray Bourque.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 14
Patrik Eliáš
Patrik Eliáš patřil dlouhá léta mezi nejrespektovanější hráče New Jersey. Devils ho získali v draftu roku 1994 a od té doby až do konce kariéry neoblékl jiný dres. S týmem, ve kterém odehrál v součtu základní části a play-off přes 1 400 zápasů, oslavil dva Stanley Cupy. Je nejproduktivnějším hokejistou v historii klubu a jako druhý Čech překonal metu 400 vstřelených branek v NHL.
Eliáš spojil svůj osud s Devils až do roku 2016. Ve své poslední sezoně už ale kvůli zranění téměř nehrál. V únoru roku 2018 se dočkal nesmírné pocty - replika jeho dresu byla před utkáním s New Yorkem Islanders vyvěšena pod stropem Prudental Center a číslo 26, které nosil, se stalo pro příští generace hráčů New Jersey zapovězeným.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 14
Roman Hamrlík
Zámořská kariéra Romana Hamrlíka nekončila zrovna slavně. Po jeho chybě New York Rangers inkasoval rozhodující gól a vypadl z play-off. Olympijský šampion z Nagana však dokázal i hodně dobrých věcí.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Tak předně, byl první českou jedničkou v historii draftu NHL. Rodáka ze Zlína si v roce 1992 vybrala Tampa Bay, za kterou odehrál prvních šest sezon v NHL. Prošel také Edmontonem, New Yorkem Islanders, Calgary, Montrealem, Washingtonem a New Yorkem Rangers.
V zámoří působil až do sezony 2012/13, v součtu základní části a play-off odehrál přes 1500 zápasů. Z českých hokejistů jich více zvládl jen Jaromír Jágr. Hamrlík je zároveň nejproduktivnějším českým bekem v historii soutěže.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 14
Dominik Hašek
Co napsat o Dominikovi Haškovi, abychom se stále neopakovali? Byl to výjimečný hokejista. Fantom mezi třemi tyčemi. Génius v masce a noční můra většiny útočníků. Jeho branka byla často zakletá a když už ji někdo odčaroval, Hašek vytáhl fenomenální zákrok.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Vyhrál olympiádu, dvakrát získal Stanley Cup, posbíral řadu individuálních trofejí a stal se prvním Čechem v Síni slávy v NHL. V tomto výběru nemůže chybět.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 14
Václav Prospal
Václav Prospal nikdy nevyhrál Stanley Cup. Nikdy nebyl ani ve finále play-off. Netrhal rekordy, přesto byl hokejistou, který zaslouží absolutní respekt a uznání. Byl to neskutečný dříč, bojovník, naprosto oddaný hokeji. Pro týmy, ve kterých působil, doslova dýchal, na ledě nechal všechno a ostatním šel příkladem. K tomu všemu byl i produktivní a dokázal rozhodovat zápasy.
Jen pět českých hokejistů odehrálo v NHL více zápasů, Prospal je také čtvrtým nejproduktivnějších Čechem v historii soutěže. Oblékal dresy Philadelphie, Ottawy, Floridy, Tampy, Anaheimu, Rangers a naposledy Columbusu, kde ukončil kariéru. Sezona 20012/13 byla poslední, ve které jsme ho mohli vídat na profesionálních kluzištích.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 14
Petr Sýkora
Je spousta výtečných hokejistů, kteří nikdy nevyhráli Stanley Cup. Řada z nich se nikdy nedostala ani do finále NHL. To však není případ Petra Sýkory, který o nejslavnější hokejový pohár světa bojoval šestkrát v kariéře. Úspěšný byl sice „jen“ dvakrát – v roce 2000 s New Jersey a o devět let později s Pittsburghem, i tak se ale jedná o výjimečný počin.
Rodák z Plzně a dvojnásobný mistr světa za sebou v zámoří zanechal výraznou stopu. Kromě Devils a Penguins hrála osmnáctka draftu z roku 1995 také za Edmonton, Anaheim, New York Rangers a Minnesotu. Sýkora je šestým nejproduktivnějším českým hokejistou v historii NHL.
Foto: Profimedia.cz