Na úkor Belgie postoupili ze základní skupiny F na mistrovství světa v Kataru pozdější soupeři v boji o bronz – Chorvaté a Maročané. Pro fotbalový svět i fanoušky týmu to byl šok, protože v kádru reprezentace figurují nesmírně drazí hráči. Pětici borců s aktuálně nejvyšší tržní cenou podle portálu TransferMarkt najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 6
5. Amadou Onana (21 let) – 35 milionů eur

Everton v létě přivedl do Goodison Parku za 35 milionů eur z francouzského Lille jeden z nejvýraznějších současných belgických talentů. Jednadvacetiletý defenzivní záložník Amadou Onana si ale premiérovou sezonu na ostrovech asi představoval trochu jinak. Liverpoolský celek totiž bojuje o záchranu v Premier League.
Urostlý borec se překvapivě rychle adaptoval na anglický fotbal a podává nadprůměrné výkony. I proto se dočkal pozvánky do národního týmu a odcestoval na mistrovství světa do Kataru, kde nastoupil do dvou zápasů. Byl na hřišti u porážek s Kanadou a Marokem a v obou případech se mu žlutilo před očima. Právě v častém faulování je jeho slabina. Naopak silný je v hlavičkových soubojích a v taktické vyspělosti. Zřejmě má před sebou úspěšnou kariéru a jeho tržní cena by mohla i nadále růst.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 6
4. Youri Tielemans (25 let) – 40 milionů eur

Záložník Youri Tielemans je jedním z řady velkých belgických talentů, které v posledních letech dobývají fotbalový svět. Nyní pětadvacetiletý hráč už coby teenager pravidelně nastupoval v základní sestavě Anderlechtu v nejvyšší seniorské soutěži. Ve 20 letech odešel do Monaka a o dva roky později nastupoval na hřiště jako hráč Leicesteru. Anglický klub za něho zaplatil 32 milionů liber.
Je to borec, který má stejně silnou pravačku i levačku. Na kontě má už téměř šest desítek zápasů v belgické reprezentaci, v nichž nasázel pět gólů. Na mistrovství světa v Kataru nastoupil do všech tří utkání v základní skupině, jednou byl v základní sestavě. V aktuální sezoně anglické Premier League zaznamenal v 19 duelech tři góly a jednu asistenci.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 6
3. Romelu Lukaku (29 let) – 55 milionů eur

Belgický snajpr Romelu Lukaku přestoupil předloni v létě z Interu Milán za 113 milionů eur do Chelsea, ale v londýnském klubu byli z jeho výkonů zklamání a v médiích se několik měsíců horlivě spekulovalo o jeho odchodu ze Stamford Bridge. Jak by také mohli být spokojeni, když se po podpisu pětileté smlouvy s plněním ve výší téměř 85 milionů liber, z Lukakua stal téměř průměrný hráč.
Jeho trápení a restart kariéry mělo pomoci vyřešit hostování v Interu, ale vypadá to, že nad někdejším superkanonýrem se stahují mračna i na San Siru. Kvůli různým zdravotním patáliím v aktuální sezoně zmeškal už téměř dvě desítky utkání a tři měsíce strávil na marodce. Jeho tržní cena spadla během jednoho roku na polovinu. Na Stamford Bridge asi nemají dobrý pocit z toho, že mu budou možná platit královskou mzdu až do roku 2026.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 6
2. Thibaut Courtois (30 let) – 60 milionů eur

Třicetiletý Belgičan Thibaut Courtois je prototypem moderního brankáře – je vysoký, mrštný, pohotový, inteligentní a téměř bezchybný. Podle mnohých odborníků by se o něm jednou mohlo mluvit a psát jako o největší gólmanské legendě druhé a třetí dekády tohoto tisíciletí. Měl lví podíl na tom, že v minulém ročníku vyhrál Real Madrid domácí titul a zvítězil v Lize mistrů. Nedávno byl vyhlášen Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků „Brankářem roku 2022". Tomu odpovídá i jeho tržní cena, který nyní činí 60 milionů eur.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 6
1. Kevin De Bruyne (31 let) – 80 milionů eur

Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Jednatřicetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance.
O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že je už několik sezon nejlepším hráčem v Premier League podle počtu vytvořených šancí na utkání. V aktuálním ročníku je (opět) suverénně nejlepším nahrávačem v lize. Na mistrovství světa v Kataru odehrál všechny tři utkání v základní skupině, na hřišti nechyběl ani minutu, ale gól ani asistenci si do statistik nepřipsal.
Foto: Profimedia.cz