Každá sportovní soutěž má své hvězdy a NHL není výjimkou. Jenže i hokejové hvězdy jednou zhasnou. Na jejich místech však pokaždé zazáří nové.
Jedni odcházejí, jiní je nahrazují. Tak to v životě - i v tom hokejovém - chodí. V následujících kapitolách najdete deset mladých a talentovaných hokejistů z NHL, kteří mají největší šanci, že jednou – možná velmi brzy - nastoupí na místa současných hvězd a v budoucnosti vstoupí do hokejové síně slávy. Žádnému z nich ještě není 20 let a někteří už jsou i v tomto věku opravdovými personami.
Pokračování 2 / 11
10. Dylan Strome (Arizona Coyotes) – 19 let
Jeho třiadvacetiletý bratr Ryan se v předminulé sezoně definitivně etabloval v sestavě New Yorku Islanders a vypadá to, že také Dylana Stromeho čeká v NHL světlá budoucnost. Devatenáctiletý kanadský útočník byl v předminulém ročníku nejproduktivnějším hráčem celku Erie Otters v juniorské soutěži OHL, když v 68 zápasech nasbíral 129 bodů za 45 gólů a 84 asistencí. v minulé sezoně zvládl 111 bodů (37+74) v 56 utkáních.
Někteří experti počítali s tím, že v aktuálním ročníku už bude válet pravidelně v NHL, ale poté, co v sedmi zápasech získal jen bod za asistenci, byl odeslán zpět do juniorské ligy, kde opět exceluje a po 29 odehraných duelech má na kontě 68 bodů (21+47). Jeho čas určitě přijde v příští sezoně.
Strome je všestranným forvardem, který může hrát nejen ve středu útoku, ale také na obou křídlech. V juniorském týmu si dokázal náramně vyhovět s Connorem McDavidem a především v přesilovkách byli smrtelně nebezpeční. Jeho silnou zbraní je střela zápěstím. Má velmi šikovné ruce a je to rozený snajpr. Přidejte k tomu obdivuhodné kreativní schopnosti a máte před sebou jednu z budoucích hvězd NHL.
Odborníci někdy kritizují jeho bruslařské dovednosti, ale poněkud to přehánějí. Jakmile se rozjede a získá rychlost, jezdí po ledě jako motorová myš, jen by měl víc zapracovat na zrychlení. V soubojích jeden na jednoho se dokáže prosadit a na bruslích má slušnou stabilitu a sílu.
Málokdo je tak efektivní na vhazování jako Strome. V soutěži OHL patřil v tomto ohledu k absolutní elitě. Slušná je i jeho hra dozadu. Herním stylem připomíná mix Joe Thorntona a Ryana Johansena.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
9. Jesse Puljujärvi (Edmonton Oilers) – 18 let
Osmnáctiletý finský útočník Jesse Puljujärvi je teprve druhým hráčem v téměř sto let dlouhé historii NHL, který obléká dres s číslem 98. Až do začátku října byl tím prvním - a do té doby jediným – americký útočník Brian Lawton, jenž jej nosil mezi lety 1983 až 1985 na dresu Minnesoty North Star.
Talentovaný mladík zářil na přelomu roku na juniorském šampionátu tím nejjasnějším světlem. V sedmi zápasech posbíral 17 bodů za pět gólů a 12 nahrávek, a stal se nejen mistrem světa a nejproduktivnějším hráčem turnaje, ale také tím nejužitečnějším.
Puljujärvi navzdory svému mládí hrál už od roku 2014 v nejvyšší finské soutěži, kde oblékal dres Kärpätu Oulu. V letním draftu si ho jako čtvrtého hráče v celkovém pořadí vybral Edmonton a v aktuální sezoně už osmadvacetkrát naskočil na led v elitní zámořské soutěži. Jeho jméno si dobře zapamatujte, protože by za pár let mohl být světovou hokejovou celebritou.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 11
8. Pavel Zacha (New Jersey Devils) – 19 let
Na konci minulé sezony si odbyl český útočník Pavel Zacha debut v NHL. Vstup do elitní soutěže se mu snad ani nemohl podařit víc - v premiérovém zápase přihrál na dva góly. Přesto bylo pro mnohé odborníky a fanoušky překvapením, když se na začátku aktuálního ročníku dostal na soupisku prvního týmu.
Dynamický forvard s dobrou střelou zatím sbírá mezi mantinely v NHL zkušenosti, ale jeho urostlá postava, rychlost a obratnost spolu s chutí hrát do těla a kombinačními schopnostmi jsou na ledě hodně platnými atributy. Podle řady hokejových expertů může z českého mladíka jednou vyrůst smrtonosná ofenzivní zbraň.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
7. Travis Konecny (Philadelphia Flyers) – 19 let
Kanaďan s česky znějícím příjmením - Travis Konecny – je dalším skvělým úlovkem skautů Philadelphie Flyers. Subtilního útočníka si Letci vybrali v prvním kole drafftu před dvěma lety a v aktuálním ročníku mu dali první šanci v NHL. Chytil se jí jako žíznivé klíště a předvádí skvělé výkony.
Nepříliš vysoký vzrůst a pouhých 80 kilogramů živé váhy vyvažuje obrovskou dynamikou a rychlostí, čímž dělá soupeřům obrovské problémy. Navíc je to univerzál, jemuž nedělá problém naskočit na křídle nebo ve středu útoku. Má náturu pitbula, který jde vytrvale a odhodlaně za vítězstvím, zatraceně dobře to umí s pukem, dokáže přesně a ve správný čas přihrát, ale také tvrdě vystřelit. Konecny je zkrátka typem moderního forvarda, který jednou může být velkou hvězdou NHL.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
6. Sebastian Aho (Carolina Hurricanes) – 19 let
Útočník Sebastian Aho je typem nesmírně mazaného hráče, který dokáže vykouzlit téměř z ničeho obrovskou šanci – buď ji vyčaruje pro sebe, nebo pro některého spoluhráče. Ještě loni válel finskou ligu v dresu Kärpätu Oulu, ale v létě se přesunul za Atlantik a vypadá to, že s aklimatizací na zámořský hokej neměl sebemenší problém.
V současném ročníku odehrál za Carolinu 62 zápasů, ve kterých se blýskl 35 body (18+17). To je skvělá bilance na absolutního nováčka, který neměl žádnou zkušenost s hokejem v severní Americe. Kromě ofenzivních kvalit umí i dobře bránit a navzdory nízkému věku podává neuvěřitelně konzistentní výkony. Je to rozený vůdce, který umí diktovat tempo hry. Zatím hraje ve druhé lajně, ale už v příští sezoně by měl nastupovat v elitní formaci Hurricanes.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
5. Zach Werenski (Columbus Blue Jackets) – 19 let
Zach Werenski je produktem americké národní hokejové akademie, takže si prošel reprezentačními výběry do 17, 18 a 20 let. Ze šampionátu sedmnáctek má doma zlato a k němu má bronzovou medaili z mistrovství světa juniorů.
Werenski je typem moderního beka, který umí hrát poctivě dozadu, ale jakmile je to možné, vyráží podporovat ofenzívu. Protože je skvělým bruslařem, umí pokrýt velkou část ledu. Kromě toho má potřebnou sílu a stabilitu, takže v soubojích u mantinelů mu může jen málokdo konkurovat.
Navzdory nízkému věku působí na ledě klidně a vyrovnaně, nezmatkuje, dokáže se rychle zorientovat v každé situaci. Díky výjimečné předvídavosti a hokejové inteligenci je vždycky o krok napřed před svými protivníky. Ve své věkové kategorii patří mezi absolutně nejlepší ofenzivní beky na světě.
Díky fyzickým dispozicím se nebojí hrát důrazně ve vlastním obranném pásmu, čistí prostor před gólmanem a je důrazný v rozích hřiště. Když se nechá útočník nachytat s hlavou dole, může očekávat tvrdý hit. Občas jde ale zbytečně za pukem, takže ještě musí zapracovat na poziční hře. V každém případě je to potenciální budoucí superstar. Herním stylem připomíná Keitha Yandleho.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
4. Matthew Tkachuk (Calgary Flames) – 19 let
Calgary Flames si v roce 2014 vybrali v draftu jako čtvrtého hráče v celkovém pořadí centra Sama Bennetta a v klubu záhy zjistili, že v budoucnosti k němu budou potřebovat dalšího mladíka, který by s ním na křídle stačil držet krok. A tak padla loni v létě jejich volba na Matthewa Tkachuka.
Syn americké hokejové legendy Keitha Tkachuka dostal okamžitě šanci v prvním týmu a vede si nad očekávání dobře. Mistr světa ze šampionátu hráčů do 17 let a bronzový medailista z posledního mistrovství světa juniorů, dosud odehrál 62 zápasů, ve kterých se blýskl ziskem 42 bodů za 12 gólů a 30 nahrávek.
Tkachuk je energickým forvardem s dobrým bruslením a čichem na gólové situace. A protože jablko nepadá daleko od stromu, stejně jako jeho otec vyznává tvrdý - někdy až zákeřný - styl hry, kterým dokáže každému protihráči pořádně otrávit pobyt na ledě. Je to však poctivý pracant, který mezi mantinely nechá duši pro vítězství. Vypadá to, že půjde ve stopách svého slavného otce, který byl v roce 2011 uveden do americké Hokejové síně slávy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
3. Mitch Marner (Toronto Maple Leafs) – 19 let
V devatenácti letech je Mitchell Marner velkým příslibem kanadského hokeje. Ostatně, posoudit to mohou i čeští fanoušci, kteří ho mohli před dvěma lety vidět na Memoriálu Ivana Hlinky, kde pomohl výběru javorového listu ke zlatým medailím. V juniorské soutěži OHL byl v minulých dvou sezonách k nezastavení. Na konci předminulého ročníku měl po 63 odehraných zápasech na kontě 126 bodů za 44 gólů a 82 nahrávek a v minulé sezoně nasbíral v 57 střetnutích 116 bodů (39+77).
Marner je univerzální útočník, jemuž je jedno, zda ho trenér postaví do středu útoku nebo na křídlo. Na pravé straně mu to ale sedí víc. Je to odvážný bojovník, který se nebojí jít do brankoviště ani do rohů kluziště, kde dokáže vybojovat spoustu puků. Umí skvěle forčekovat, bez problémů se zvládne uvolnit a přesně vystřelit.
Když má puk na hokejce, je nesmírně nebezpečný. Často soupeře zaskočí něčím překvapivým – ať už střelou nebo chytrou nahrávkou spoluhráči. Podle expertů je prvotřídním bruslařem, má dobrou akceleraci a je rychlý, měl by však ještě zesílit. Nebojí se ani blokovat střely ve vlastním obranném pásmu, je houževnatým pracantem, který se umí rvát o vítězství do poslední vteřiny zápasu.
Při vědomí všeho výše popsaného asi málokoho překvapuje, že do NHL naskočil už loni na podzim a rychle se etabloval v týmu Toronta, které si ho vybralo před dvěma lety jako čtvrtého hráče v celkovém pořadí draftu. Stylem hry připomíná Marner Patricka Kanea, houževnatostí zase Brendana Gallaghera.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
2. Auston Matthews (Toronto Maple Leafs) – 19 let
Zatím poslední jedničkou draftu NHL se stal loni v červnu Američan Auston Matthews. Talentovaný centr má před sebou podle mínění odborníků zářivou budoucnost. Mnohé proto velmi překvapilo, když předloni v létě oznámil, že odchází do Evropy a bude hrát ve švýcarské lize. Uplynulou sezonu strávil v klubu ZSC Lions a ve 36 zápasech nasbíral 46 bodů (24+22).
Hokejoví fanoušci ho mohli vidět i na loňském mistrovství světa dospělých v Rusku, kde navzdory nízkému věku patřil k nejlepším hráčům Spojených států a v deseti zápasech nasbíral devět bodů za šest gólů a tři asistence. Jen o pár měsíců dříve pomohl celku USA k bronzu na šampionátu juniorů.
V září si zahrál v týmu severní Ameriky na Světovém poháru a v říjnu vlétl jako uragán do NHL. Hned v prvním utkání nasázel Ottawě čtyři branky a zapsal se nesmazatelně do dějin soutěže. Od začátku sezony zvládl odehrát 64 zápasů, ve kterých se blýskl 55 body za 31 gólů a 24 asistencí. Jestliže ho odborníci přirovnávají ke Gretzkymu či Lemieuxovi, dobře vědí, o čem mluví. Matthews je žhavým aspirantem na zisk Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
1. Patrik Laine (Winnipeg Jets) – 18 let
Patrik Laine zazářil na přelomu let 2015/16 na mistrovství světa juniorů, kde pomohl Finsku ke zlatým medailím. V sedmi zápasech tehdy nasbíral 13 bodů za sedm gólů a šest nahrávek, stal se nejlepším střelcem turnaje a dostal se i do All-Star týmu šampionátu. A to mu v době konání akce bylo pouhých sedmnáct let.
Nadaný forvard si v minulé sezoně připsal do sportovního portfolia další úspěch, když s Tapparou Tampere vyhrál finský titul. Navzdory nízkému věku patřil mezi největší hvězdy týmu – v základní části si zapsal na konto 33 bodů (17+16) v 46 zápasech, v play-off doslova zářil a v 17 utkáních se blýskl devíti brankami a pěti asistencemi.
Odborníci vysoce oceňují jeho vražedně přesnou střelbu zápěstím. Není to sice nejrychlejší bruslař, ale je silný na puku a díky výšce 194 centimetrů a téměř metrákové hmotnosti se o něj nenechá jen tak připravit. Laine dokáže výborně číst hru, proto umí být ve správný moment na ideálním místě, z něhož může zakončovat. A je v tom zatraceně dobrý.
V loňském draftu po něm skočil Winnipeg jako po druhém hráči v celkovém pořadí, kde v aktuální sezoně září tím nejjasnějším světlem. Je patrně nejžhavějším aspirantem na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony. Momentálně má na kontě 59 bodů (32+27) z 59 zápasů a nebýt otřesu mozku, který ho načas vyřadil ze hry, mohl na tom být ještě lépe.
Foto: Profimedia.cz