Paradox. Tři čeští hokejisté, kteří nejdřív získali Stanley Cup a až poté oblékli reprezentační dres

Historie českého hokeje pamatuje tři paradoxní případy. Jedná se o hráče, kteří během kariéry nejprve získali Stanley Cup a až poté premiérově oblékli reprezentační dres seniorského týmu.

Jak si tři čeští hokejisté, kteří už coby vítězové Stanley Cupu debutovali v seniorské reprezentaci, vedli na prvním turnaji? To se dočtete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Petr Svoboda

Petr Svoboda.jpg

Rodák z Mostu byl celkovou pětkou draftu NHL v roce 1984, kdy na něj ukázal Montreal. V kádru Canadiens si rychle získal pevnou pozici a hned ve své druhé zámořské sezoně vybojoval Stanley Cup. Z Kanady zamířil do Buffala, hrál taky za Philadelphii a zámořskou kariéru uzavřel v Tampě Bay.

Ještě předtím ale odjel na olympijský turnaj do Nagana, který byl jeho prvním a zároveň posledním reprezentačním podnikem. Na jeho zlatý finálový gól (jediný v reprezentaci) proti Rusům už se nikdy nezapomene.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Jiří Fischer

Jiří Fischer.jpg

Bývalý skvělý obránce, jehož kariéru předčasně ukončily zdravotní problémy, byl do NHL draftován v roce 1998. Tehdy si jej v prvním kole vybral Detroit, kde se později stal jedním z klíčových beků. V roce 2002 s Red Wings dokonce získal Stanley Cup, přesto v té době ještě neměl na kontě ani jeden reprezentační zápas. Premiéru v národním týmu si odbyl na Světovém poháru v roce 2004 a o rok později byl členem zlaté party na mistrovství světa ve Vídni.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Jakub Vrána

Jakub Vrána SC.jpg

Prošel stejným draftem NHL jako David Pastrňák, na svou šanci v zámoří si ale musel počkat déle. Jakub Vrána si však vybojoval pevné místo v sestavě Washingtonu, se kterým oslavil v roce 2018 zisk premiérového Stanley Cupu. V základní části posbíral 27 (13+14) bodů a dalších osm jich přidal ve vítězném play-off. Na premiérové mistrovství světa v dresu dospělých přijel o rok později. Hned v úvodním střídání dal gól do sítě Švédů, na turnaji pak nastřílel ještě další tři a přidal k nim jednu asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud