vytisknout velikost písma Pan Nepostradatelný! V Montrealu by byli blázni, kdyby nechali Markova jít

Má osmatřicet let, jeho pátý kontrakt v Montrealu v létě skončí a on se stane volným agentem. Pro Habs je ale naprosto klíčovým hráčem a v kanadském klubu by museli být šílení, kdyby ruskému veteránovi Andreji Markovovi nenabídli novou smlouvu, ještě než po něm chňapne konkurence.
Pan Nepostradatelný! V Montrealu by byli blázni, kdyby nechali Markova jít

Když si skauti Montrealu vybrali v roce 1998 až v šestém kole draftu ruského zadáka Andreje Markova, určitě netušili, jaké udělali terno. Odchovanec Chimiku Voskreensk kroutí v zámoří už šestnáctou sezonu a je jedním z hrstky hráčů, kteří prošli draftem před 19 lety a jsou stále aktivní. Těmi dalšími jsou například Francois Beuchemin z Colorada, Mike Fisher a Mike Ribeiro z Nashvillu, Brian Gionta z Buffala či Chris Neil z Ottawy, .

Šťastná volba Montrealu

Výběru v draftu roku 1998 tehdy poprvé šéfoval nový hlavní skaut Montrealu (a momentálně generální manažer Ottawy) Pierre Dorion a sáhl hned po třech ruských hokejistech – v pátém kole si překvapivě pojistil tenkrát už osmadvacetiletého Andreje Bašikirova, v sedmém kole sáhl po Andreji Kruchininovi, jenž si však v zámoří nikdy nezahrál, ale největší trefa se mu povedla v podobě dalšího Andreje – Markova.

Kuriózní je, že se Markov během draftu, který tehdy probíhal v Buffalu, tak nudil, že odešel ze sálu nakoupit dárky pro své blízké, a ve chvíli, kdy si ho Canadiens vybrali, nebyl přítomen. Od té doby uteklo téměř dvacet roků a on se stal legendou Montrealu. Momentálně je třetím nejproduktivnějším obráncem v historii klubu a ještě do konce sezony mohl poskočit na druhou příčku před Guye Lapointeho.

Nejlepší z nejlepších. 10 největších legend v historii Montrealu Canadiens

Nejlepší z nejlepších. 10 největších legend v historii Montrealu Canadiens

Po draftu strávil Markov ještě dvě sezony v Rusku a v obou byl vyhlášen nejlepším obráncem soutěže. Válel v dresu Dynama Moskva a poté, co klubu pomohl v ročníku 1999/2000 k mistrovskému titulu a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže, se vydal do zámoří.

První smlouvu v NHL podepsal, když mu bylo 21 let v červenci roku 2000. Velmi rychle se etabloval v sestavě Canadiens a v premiérové sezoně zaznamenal v 63 zápasech 23 bodů (6+17). Od vstupu do elitní zámořské ligy až dodnes už stihl odehrát 982 zápasů v základní části soutěže, ve kterých si připsal do statistik 588 bodů (117+451). Dalších 83 utkání zvládl v play-off s bilancí pět branek a 26 nahrávek.

Co s ním teď?

Nyní je mu 38 let, po sezoně mu vyprší kontrakt a v Montrealu stojí před několika otázkami. Prodloužit mu smlouvu? A pokud ano, tak o kolik let a za kolik peněz? Než si na ně pokusíme odpovědět, pojďme se podívat na Markovovy výkony v jednotlivých sezonách v NHL.

Klepněte pro větší obrázek

Je jasné, že těsně před čtyřicítkou už není Markov tak rychlý jako kdysi, na čemž se podepisuje nejen věk, ale také vážné zranění z roku 2010. Nejspíš není v jeho silách dostat se během sezony k hranici šedesáti bodů, jako se mu to podařilo v ročníku 2007/08 (58 bodů) a 2008/09 (64 bodů). Podíváte-li se ale na průměrný počet bodů na utkání, je jasné, že si stále drží nadstandardní a neuvěřitelně konzistentní výkonnost.

Vůdci a tahouni! 10 legendárních kapitánů Montrealu Canadiens

Vůdci a tahouni! 10 legendárních kapitánů Montrealu Canadiens

Od zkrácené sezony 2012/13 mu také slouží zdraví a stal se z něho železný muž soutěže. V předchozích čtyřech ročnících vynechal pouze dvě utkání a až v aktuální sezoně ho načas vyřadilo ze sestavy zranění třísel. Po uzdravení naskočil na led v bývalé formě a spolu s Sheou Weberem je defenzivním pilířem první pětky Montrealu.

Má Montreal adekvátní náhradu?

Při zvažování, zda nabídnout Markovovi novou smlouvu, musejí manažeři Canadiens přemýšlet, zda mají v kádru někoho, kdo je schopen ruského veterána plnohodnotně nahradit. Jediná jména, která přicházejí v úvahu, jsou Michail Sergačov a Nathan Beaulieu.

17 nejlepších volných hráčů z NHL, o něž může být v létě největší zájem

17 nejlepších volných hráčů z NHL, o něž může být v létě největší zájem

Osmnáctiletý Sergačov je velkým talentem, který už v příští sezoně bude bezpochyby pravidelně nastupovat v NHL, ale je nepravděpodobné, že by mohl rychle zapadnout do elitní formace. Naopak by pro něho bylo skvělou školou, kdyby si mohl vedle svého zkušeného krajana zahrát a leccos se přiučit.

Čtyřiadvacetiletý Nathan Beaulieu nastupuje v současné sezoně na led ve třetí obranné dvojici a je otázkou, zda je zralý na postup výš. V poslední době se jeho výkony zlepšily, ale stále ještě zdaleka nedosahuje kvalit Markova.

Pak je tu ještě Alexej Jemelin, který by se v případě odchodu Markova z Montrealu mohl posunout z druhé pětky do první obranné dvojice. Třicetiletý Rus je však spíše typem defenzivního beka a v produktivitě za svým starším krajanem výrazně zaostává.

Výjimečný Markov

Abychom docenili Markovovu výjimečnost, podívejme se opět do statistik. Jen jediný obránce v NHL, který se v létě stane také volným hráčem, má dosud na kontě víc bodů než Rus z Montrealu. Je jím Kevin Shattenkirk z Washingtonu, který je momentálně považován za jednoho z nejlepších beků v lize a v létě bude moci licitovat o hodně vysoký kontrakt.

Dalšími srovnatelnými zadáky, z nichž budou v létě volní hráči, jsou Mark Streit, Dennis Wideman, Trevor Daley či Cody Franson. I kdyby se Canadiens rozhodli některého z nich podepsat, nebyl by to krok dopředu, protože ani jeden není lepší než Markov.

Mají dohromady 231 let! Toto je nejlepší nejstarší pětka s brankářem v NHL

Mají dohromady 231 let! Toto je nejlepší nejstarší pětka s brankářem v NHL

Takže jaká je reálná hodnota ruského beka ve srovnání s podobně starými zadáky?

Ke srovnání se nabízí tito dva hráči:

 • Francois Beuchemin (Colorado Avalanche)
  36 let
  plat v současné sezoně: 4,5 milionu dolarů
  bilance v aktuálním ročníku: 71 zápasů – 15 bodů (3+12)
 • Kevin Bieksa (Anahein Ducks)
  35 let
  plat v současné sezoně: 4 miliony dolarů
  bilance v aktuálním ročníku: 73 zápasů – 11 bodů (2+9)

Oba tyto beky Markov strčí hravě do kapsy, a to nejen kvalitativně, ale též v produktivitě. A to bere ruský matador v této sezoně podobně vysoký plat - 4,25 milionu dolarů.

A teď se podívejme na obránce, kteří jsou na tom s produktivitou podobně jako Markov.

 • Tyson Barrie (Colorado Avalanche)
  25 let
  plat v současné sezoně: 5,5 milionu dolarů
  bilance v aktuálním ročníku: 64 zápasů – 34 bodů (6+28)
 • Colton Parayko (St. Louis Blues)
  23 let
  plat v současné sezoně: 925 tisíc dolarů
  bilance v aktuálním ročníku: 71 zápasů – 32 bodů (4+28)
 • Kris Letang (Pittsburgh Penguins)
  29 let
  plat v současné sezoně: 7,25 milionu dolarů
  bilance v aktuálním ročníku: 41 zápasů – 34 bodů (5+29)
 • Keith Yandle (Florida Panthers)
  30 let
  plat v současné sezoně: 6,35 milionu dolarů
  bilance v aktuálním ročníku: 72 zápasů – 36 bodů (5+31)
 • Matt Niskanen (Washington Capitals)
  30 let
  plat v současné sezoně: 5,75 milionu dolarů
  bilance v aktuálním ročníku: 69 zápasů – 36 bodů (4+32)

Každý z těchto beků by mohl Markova v Montrealu plnohodnotně nahradit, jenže je tu háček – všichni nedávno podepsali dlouhodobé smlouvy, a protože jde většinou o hráče na vrcholu kariéry (nebo na vzestupu), nebudou (asi) k mání. Z tohoto porovnání vychází Markovova tržní hodnota na cca pět milionů dolarů za sezonu.

Zlatem vyvážení obránci. 12 nejlépe placených beků v aktuální sezoně NHL

Zlatem vyvážení obránci. 12 nejlépe placených beků v aktuální sezoně NHL

A teď se pojďme podívat, co si může Montreal dovolit vzhledem k platovému stropu. V příští sezoně by měl být ve výši asi 76 milionů dolarů. Sečteme-li si všechny hráče, kteří budou v sezoně 2017/18 pod smlouvami, vyjde nám následující výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Z této tabulky je zřejmé, že aktuálně má platný kontrakt pro příští ročník 17 hráčů, jejichž mzdové náklady činí 53 milionů dolarů. Klub má tedy k dispozici ještě cca 23 milionů dolarů. za něž se dají pořídit čtyři kvalitní volní hokejisté – včetně těch, kteří nyní oblékají dres Canadiens, čili i Markova.

Podle odhadů a spekulací v zámořském tisku by Radulov mohl podepsat kontrakt na šest milionů dolarů, Galčenjuk by dostal 5,5 milionu a Beaulieu 3,75 milionu. Pak by tu byl stále dost velký prostor pro Andreje Markova. S výhledem na končící smlouvy Jemelina, Plekance a Price po sezoně 2017/18 by měl mít klub dostatečnou rezervu na případné prodloužení smlouvy se svou brankářskou jedničkou.

Sjomin, Kaberle a 8 dalších hráčů, kteří se neloučili s Montrealem moc vesele

Sjomin, Kaberle a 8 dalších hráčů, kteří se neloučili s Montrealem moc vesele

Z výše zmíněného vyplývá jednoznačný fakt, že Montreal Markova nutně potřebuje minimálně i v příštích dvou sezonách, a to navzdory jeho věku. Momentálně nemají Canadiens možnost, jak ho plnohodnotně nahradit – stojí na něm hra na ledě a navíc může předávat spoustu cenných zkušeností mladším hráčům.

Habs by tedy měli ruskému veteránovi nabídnout dvouletý kontrakt, který mu zajistí kolem deseti milionů dolarů ročně. Vsaďte se, že by to nebyly zbytečně utracené peníze. Pokud ale nechají kluboví manažeři svou defenzivní legendu jen tak odejít, pak jsou nesmírně pošetilí…

Foto: Profimedia.cz

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com

Nejčtenější články

VIDEO: 10 nejkrásnějších tenistek všech dob. Světu vládnou slovanské holky

VIDEO: 10 nejkrásnějších tenistek vš…

Máme před sebou druhý Grand Slam sezony, který se uskuteční na přelomu května a června ve Francii. Kromě spousty úchvatných sportovních zážitků nám jistě nabídne také pořádnou porci ženského půvabu. Na některé hráčky je zkrátka radost se dívat a vůbec nezáleží na tom, jak se jim na kurtu daří.

14.  7.  2017 | | 78 N/A
Třinec projevil zájem o Jágra. Oslovíme ho, slibuje vedení Ocelářů

Třinec projevil zájem o Jágra. Oslov…

Jaromír Jágr je doma a trénuje s mateřským Kladnem. Hokejová legenda přiznává, že stále jedná s několika kluby z NHL, ve hře je ale také varianta setrvání doma. Vážný zájem o něj projevil například Třinec.

25.  7.  2017 |
VIDEO: Prsatá modelka se dala na tenis. Pohled na ni vám podlomí kolena

VIDEO: Prsatá modelka se dala na ten…

Sport až na druhém místě. Tak přesně tím se řídí modelka Elizabeth Anne, která si vyzkoušela, jak se hraje tenis. O ten ale v podstatě vůbec nešlo.

14.  7.  2017 | | 14 N/A
FOTO: Kateřina Elhotová a 29 dalších nejhezčích basketbalistek na světě

FOTO: Kateřina Elhotová a 29 dalších…

Allyson Felix, Leryn Franco, Stephanie Rice, Maria Šararapovová, Anna Kurnikovová, Simona Baumrtová. Co mají tyto ženy společného? Všechno to jsou (nebo byly) profesionální sportovkyně, jsou mimořádně hezké a žádná z nich není basketbalistka. Ale to neznamená, že mezi holkami pod koši nenajdete krasavice.

12.  7.  2017 | | 9 N/A
Utopie nebo nová výzva? 4 důvody, proč by Jaromír Jágr mohl hrát za Třinec

Utopie nebo nová výzva? 4 důvody, pr…

Jaromír Jágr stále nemá vyřešenou budoucnost. Trénuje s mateřským Kladnem a stále věří, že se vrátí do NHL. Jendou z variant je ale také působení v Kontinentální hokejové lize nebo odchod do Třince. Ten o něj projevil zájem a vzájemná spolupráce by dávala smysl.

28.  7.  2017 | | 2 N/A
Kolik bere deset nových posil Sparty? Největším boháčem kabiny je Kaya

Kolik bere deset nových posil Sparty…

Takové léto, jaké zažila Sparta, fanoušci pražského klubu nepamatují. Italský kouč Andrea Stramaccioni přivítal deset nových posil, do nichž klubový boss Daniel Křetínský investoval více než čtvrt miliardy korun. A to je třeba připočíst tučné výplatní pásky.

1.  8.  2017 |
Nedostali pořádnou šanci. 14 Čechů, kteří odehráli v NHL nejméně zápasů

Nedostali pořádnou šanci. 14 Čechů, …

Když už novináři nebo statistikové sestavují nějaké žebříčky, většinou jsou to výběry, v nichž figurují hráči kteří jsou v nějakém ohledu nejlepší a výjimeční. Někdy je ale zajímavé podívat se na opačný konec seznamu.

6.  8.  2017 |
Bolehlav manažerů. Toto je 10 hokejistů s nejhoršími smlouvami v NHL

Bolehlav manažerů. Toto je 10 hokeji…

Napříč celou NHL najdeme spoustu špatných kontraktů, z nichž má nejeden klubový manažer neklidné spaní. Jedná se o hokejisty, kteří berou velké peníze, ale jsou už třeba za zenitem výkonnosti, trápí je často zranění nebo se z nich kdovíkam vypařil talent, jímž sršeli při podpisu smlouvy.

24.  7.  2017 |
FOTO: Holky k pomilování. 33 nejhezčích (ex)partnerek (ex)hokejistů z NHL

FOTO: Holky k pomilování. 33 nejhezč…

Některé věci jsou k sobě přitahovány stejně silně jako můry k zářícím žárovkám. Platí to také o hokejistech, které to neodolatelně táhne k modelkám, herečkám či zpěvačkám. Opačným směrem to funguje stejně spolehlivě.

12.  8.  2017 | | 12 N/A
Mladá síla v brankovišti. Tři talentovaní gólmani, kteří budou hájit branku Jihlavy

Mladá síla v brankovišti. Tři talent…

Dukla se vrací na extraligovou scénu a ráda by na ní nějakou dobu zůstala. V Jihlavě proto nelenili a začali stavět konkurence schopný tým. Jeho základem je silná brankářská trojice.

20.  7.  2017 |