6. Arťom Meščaninov - 29 zápasů  Ještě jako teenager dorazil Arťom Meščanikov do České republiky a zakotvil v Baníku. Nejdříve hrál v B týmu a následně hostoval ve Znojmu. V nejvyšší tuzemské soutěži se premiérově objevil v ročníku 2015/16, v němž odehrál 11 utkání a dal jenu branku. Zažil pád do druhé ligy a podílel se na návratu mezi elitu. V sezoně 2017/18 pak naskočil do dalších 18 střetnutí. V létě 2020 Ostravu definitivně opustil a zamířil zpět do vlasti, kde už předtím hostoval v celku Baltika.

6. Arťom Meščaninov - 29 zápasů
Ještě jako teenager dorazil Arťom Meščanikov do České republiky a zakotvil v Baníku. Nejdříve hrál v B týmu a následně hostoval ve Znojmu. V nejvyšší tuzemské soutěži se premiérově objevil v ročníku 2015/16, v němž odehrál 11 utkání a dal jenu branku. Zažil pád do druhé ligy a podílel se na návratu mezi elitu. V sezoně 2017/18 pak naskočil do dalších 18 střetnutí. V létě 2020 Ostravu definitivně opustil a zamířil zpět do vlasti, kde už předtím hostoval v celku Baltika.

 5. Jevgenij Kabajev - 34 zápasů  Ruský útočník Jevgenij Kabajev se objevil v české lize v sezoně 2016/17, kdy dal dva góly v barvách Bohemians 1905. V dalším ročníku se trefil dokonce čtyřikrát, v létě roku 2018 ale odešel do Chabarovsku. Poté působil taky v Estonsku, byl i v Hondurasu a nyní pětatřicetiletý rodák z Petrohradu hraje v Murmansku.
 4. Alexej Tatajev – 47 zápasů  Poměrně výraznou stopu zanechal v české lize Alexej Tatajev, který odehrál během tří sezon 47 zápasů za Mladou Boleslav. Ve městě Škodovky si vybudoval dobrou pozici a nastupoval i v základní sestavě. Třiadvacetiletý stoper dal i tři branky, v létě ale odešel do Vladikavkazu, který za něj podle portálu transfermarkt.de zaplatil skoro 900 tisíc eur. 
 3. Nikolaj Komličenko - 76 zápasů  Svého času patřil k nejlepším hráčům celé ligy. Nikolaj Komličenko byl nejprve v Liberci a poté nastupoval v Mladé Boleslavi, za kterou v sezoně 2018/19 nasázel 29 branek. V dalším ročníku jich přidal deset (celkem jich dal v lize 46), chtěla jej Sparta i Slavia, útočník, který má na kontě i sedm startů v ruské reprezentaci, ale přestoupil do Dynama Moskva. Aktuálně je hráčem Rostova.
 2. Vjačeslav Karavajev – 88 zápasů  Pravý bek Vjačeslav Karavajev to dotáhl až do ruské reprezentace. V českých zemích začínal v sezoně 2014/15 v Dukle, odkud se dostal přes Jablonec až do Sparty. Na Letné začal skvěle, v ročníku 2016/17 dal tři branky, ke kterým přidal osm nahrávek, v další sezoně ho ale ze sestavy „vyndal” Ital Stramaccioni a Karavajev odešel do Nizozemska. Nyní je hráčem Petrohradu.
6
Fotogalerie

Pamatujete si je? 6 ruských fotbalistů, kteří odehráli nejvíc zápasů v české lize

Světem stále rezonuje válečný konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, což staví do obtížné situace i ruské sportovce. To se projevuje i na jejich zastoupení v české nejvyšší fotbalové soutěži.

Na soupiskách českých ligových klubů není aktuálně ani jeden ruský fotbalista. Tuzemskou soutěží jich však v minulosti prošlo poměrně dost. Kteří fotbalisté z Ruska mají na kontě nejvíc startů, na to odpovídají následující kapitoly. 

Pokračování 2 / 7

6. Arťom Meščaninov - 29 zápasů

Arťom Mešaninov (2).jpg

Ještě jako teenager dorazil Arťom Meščanikov do České republiky a zakotvil v Baníku. Nejdříve hrál v B týmu a následně hostoval ve Znojmu. V nejvyšší tuzemské soutěži se premiérově objevil v ročníku 2015/16, v němž odehrál 11 utkání a dal jenu branku. Zažil pád do druhé ligy a podílel se na návratu mezi elitu. V sezoně 2017/18 pak naskočil do dalších 18 střetnutí. V létě 2020 Ostravu definitivně opustil a zamířil zpět do vlasti, kde už předtím hostoval v celku Baltika.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Jevgenij Kabajev - 34 zápasů

profimedia-0349968992.jpg

Ruský útočník Jevgenij Kabajev se objevil v české lize v sezoně 2016/17, kdy dal dva góly v barvách Bohemians 1905. V dalším ročníku se trefil dokonce čtyřikrát, v létě roku 2018 ale odešel do Chabarovsku. Poté působil taky v Estonsku, byl i v Hondurasu a nyní pětatřicetiletý rodák z Petrohradu hraje v Murmansku.

Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 7

4. Alexej Tatajev – 47 zápasů

GetFile - 2022-03-01T101649.832.jpg

Poměrně výraznou stopu zanechal v české lize Alexej Tatajev, který odehrál během tří sezon 47 zápasů za Mladou Boleslav. Ve městě Škodovky si vybudoval dobrou pozici a nastupoval i v základní sestavě. Dal i tři branky, v létě 2021 ale odešel do Vladikavkazu, který za něj podle portálu Transfermarkt zaplatil přes 20 milionů korun. Nyní je hráčem druholigové ruské Alanie.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 7

3. Nikolaj Komličenko - 76 zápasů

Nikolaj Komličenko.jpg

Svého času patřil k nejlepším hráčům celé ligy. Nikolaj Komličenko byl nejprve v Liberci a poté nastupoval v Mladé Boleslavi, za kterou v sezoně 2018/19 nasázel 29 branek. V dalším ročníku jich přidal deset (celkem jich dal v lize 46), chtěla jej Sparta i Slavia, útočník, který má na kontě i sedm startů v ruské reprezentaci, ale přestoupil do Dynama Moskva. Aktuálně je hráčem Rostova.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 6 / 7

2. Vjačeslav Karavajev – 88 zápasů

Vjačeslav Karavajev.jpg

Pravý bek Vjačeslav Karavajev to dotáhl až do ruské reprezentace. V českých zemích začínal v sezoně 2014/15 v Dukle, odkud se dostal přes Jablonec až do Sparty. Na Letné začal skvěle, v ročníku 2016/17 dal tři branky, ke kterým přidal osm nahrávek, v další sezoně ho ale ze sestavy „vyndal” Ital Stramaccioni a Karavajev odešel do Nizozemska. Nyní je hráčem Petrohradu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Vladislav Levin – 112 zápasů

Vladislav Levin.jpg

V současné době nepůsobí v české lize žádný ruský fotbalista, ještě v minulé sezoně však jeden hráč s ruským pasem ve Fortuna lize hrál. Záložník Vladislav Levin začínal v sezoně 2016/17 v Mladé Boleslavi, poté hrál za Jihlavu a Bohemians, odkud předloni v zimě zamířil do Slovácka.

V týmu z Uherského Hradiště strávil dvě sezony, ale odehrál během nich pouze 23 ligových utkání. Když se v létě s českou nejvyšší soutěží a odcházel zadarmo jako volný hráč do druholigového ruského Arsenalu Tula, měl na kontě 112 prvoligových střetnutí, dva góly a šest asistencí. V roce 2022 se v dresu Slovácka radoval z vítězství v pohárové soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud