Pamatujete? 4 osobnosti českého fotbalu, které vzešly z „malého“ Eura v roce 1996

Stříbrné medaile z mistrovství Evropy v roce 1996, které se hrálo v Anglii, jsou považovány za nejvýraznější úspěch v historii samostatného českého fotbalu. Věděli jste ale, že se v tom roce konalo i „malé“ Euro?

Finálová fáze mistrovství Evropy jednadvacítek se v roce 1996 se hrála ve Španělsku. Na titul dosáhli Italové (Češi neprošli přes čtvrtfinále s domácím týmem) a nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen pozdější držitel Zlatého míče Fabio Cannavaro.

Na turnaji se představily i další budoucí hvězdy světového formátu – Patrick Vieira, Robert Pirés, Claude Makélélé, Gianluigi Buffon, Alessandro Nesta, Francesco Totti, Fernando Morientes, Raúl Gonzáles, ale také čtyři Češi, kteří to pak dotáhli hodně daleko. Jejich jména i fotbalové příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Tomáš Galásek

Tomáš Galásek12.jpg

V roce 1996 ještě působil v Baníku Ostrava,  v následující sezoně ale tehdy třiadvacetiletý Tomáš Galásek hájil barvy Tillburgu. V Nizozemsku se mu zalíbilo a dalších šest úspěšných let strávil v Ajaxu Amsterdam.

Dostal se i do seniorské reprezentace a stal se jedním z nejdůležitějších hráčů skvěle fungujícího souboru pod vedením Karla Brücknera, se kterým si zahrál na dvou evropských (2004 a 2008) a jednom světovém šampionátu. Nejlepší český defenzivní záložník posledních let si mimo jiné zahrál za Norimberk a Mönchengladbach, něco přes rok byl také reprezentačním asistentem Michala Bílka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Vladimír Šmicer

Vladimír Šmicer21.jpg

Vladimír Šmicer je jediným českým hráčem, jenž si v roce 1996 zahrál na „malém“ i „dospělém“ Euru, na kterém gólem do sítě Ruska přispěl k postupu ze základní skupiny. Dvaadvacetiletý Šmicer tehdy patřil Slavii, odkud následně odešel do francouzského Lens. V roce 2000 zamířil do Liverpoolu a s ním později vyhrál Ligu mistrů. Přes a Bordeaux se vrátil do Edenu a dvakrát se stal mistrem české ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka12.jpg

Je to už skoro 30 let, co si proti sobě Tomáš Řepka popudil ostravské fanoušky, které v roce 1995 vyměnil za Letnou. Coby jednadvacetiletý odjel i na malé Euro do Španělska a po dvou letech odešel do Fiorentiny.

V Itálii byl tři roky, dalších pět strávil ve West Hamu, odkud se před sezonou 2005/06 vrátil do Prahy a nadlouho se stal oporou sparťanského týmu. Vyhlášený rebel, bouřlivák a potížista ještě krátce působil v Českých Budějovicích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Vratislav Lokvenc

Vratislav Lokvenc-repre1.jpg

Vytáhlý čahoun Vratislav Lokvenc přestoupil v roce 1994 z Hradce Králové do Sparty, v jejímž dresu se stal elitním ligovým kanonýrem. Prosadil se i v seniorské reprezentaci, se kterou si zahrál na Euru v letech 2000 a 2004, ale i na mistrovství světa v Německu. Během kariéry dal spoustu branek, které střílel také v Kaiserslauternu, Bochumi, Salcburku a Ingnolstadtu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud