Památné i smolné bitvy. 6 zápasů Čechů s Ruskem na olympijských hrách

A je to tu zase. Čeští hokejisté se v další veledůležité bitvě utkají se sbornou (nyní tedy s výběrem Olympijských sportovců z Ruska). Oba týmy spolu odehrály už řadu důležitých bitev a několikrát se střetly i na olympijských hrách.

Češi se poprvé potkali s Rusy už v Lillehammeru, naposledy před osmi lety ve Vancouveru. Oba soupeři na sebe narazili v základních skupinách, ve čtvrtfinále i v bojích o medaile. V olympijském semifinále se ale střetnou poprvé. Jak dosavadních šest bitev dopadlo? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Česko – Rusko 3:4 (Lillehammer 1994, základní skupina)

Otakar Janecký.jpg

První vzájemná olympijská bitva je už 24 let stará. Rusové tehdy začali lépe a už v šesté minutě vedli 2:0. Češi sice do přestávky srovnali, sborná ale znovu odskočila na rozdíl dvou branek a Vykoukal v poslední minutě dokázal jen snížit. Češi skončili v základní skupin třetí a ve čtvrtfinále vypadli s Kanadou.

Branky a nahrávky: 16. Hrbek, 19. Alinč (Kašťák), 60. Vykoukal (Sršeň) – 5. Karpov, 6. Denisov, 32. Nikolišin, 40. Karpov.
Sestava ČR: Bříza – Kadlec, Vopat, Vykoukal, Hořava, Ščerban, Stavjaňa – Janecký, Kučera, Doležal – Sršeň, Hosták, Kašťák – Hrbek, Alinč, Žemlička – Ťoupal, Horák, Kapusta.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Česko – Rusko 1:2 (Nagano 1998, základní skupina)

Pavel Patera NAgano.jpg

Češi začali v Naganu skvěle a po výhrách s Finy a Kazachstánem si brousili zuby i na Rusko. Zápas začali lépe a po půl hodině hry otevřel skóre Reichel, sborná ale v průběhu druhé třetiny skóre rychle otočila. Češi ale plánovali odvetu…

Branky a nahrávky: 32. Reichel (Patera) – 44. V. Bure (Kravčuk, Gončar), 44. Žamnov (Gusarov, B. Mironov).
Sestava ČR: Hašek - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručinský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Čaloun, Patera, M. Procházka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Česko – Rusko 1:0 (Nagano 1998, finále)

Nagano.jpg

Oba soupeři se v Naganu střetli i v legendárním finále. Rusko bylo favoritem a Hašek znovu předvedl několik fenomenálních zákroků. Ve 49. minutě napřáhl po buly Svoboda a vystřelil českému týmu historické zlato.

Branka a nahrávky: 49. Svoboda (Patera, Procházka).
Sestava ČR: Hašek - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručinský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Hejduk, Patera, M. Procházka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Česko – Rusko 0:1 (Salt Lake City 2002, čtvrtfinále)

Dominik Hašek Salt Lake City.jpg

Češi toužili po další medaili, Rusové po pomstě. O výsledku čtvrtfinálového utkání rozhodla jediná branka, kterou v 25. minutě vstřelil Afinogenov. Jágr, Ručinský a spol. už odpověď nenašli.

Branka a nahrávka: 25. Afinogenov (Žamnov, Nikolišin)
Sestava ČR: Hašek - Škoula, R. Hamrlík, Šmehlík, T. Kaberle, Kubina, Špaček - Jágr, Lang, Havlát - Hejduk, Reichel, Ručinský - P. Sýkora, Dopita, Eliáš - Dvořák, Hrdina, Čajánek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Česko – Rusko 3:0 (Turín 2006, utkání o bronz)

Robert Lang Turín.jpg

Před dvanácti lety na sebe Češi s Rusy narazili v boji o bronz. Zápas se náramně vyvedl současnému kapitánovi Eratovi, který v páté minutě otevřel skóre a v úplném závěru nahrál na gól Strakovi. Ruští nájezdníci na Vokouna recept nenašli a čeští hokejisté získali druhou olympijskou medaili.

Branky a nahrávky: 5. Erat (Výborný, Lang), 27. Židlický (Jágr, Lang), 60. Straka (Erat)
Sestava ČR: Vokoun - Kubina, Špaček, Židlický, T. Kaberle, Kuba, F. Kaberle, Malík - Hejduk, Prospal, Bulis - Jágr, Straka, Ručinský - Erat, Lang, Výborný - Hemský, Kotalík, Olesz.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Česko – Rusko 2:4 (Vancouver 2010, základní skupina)

Čr - Rusko Vancouver.jpg

Poslední olympijský souboj Čechů s Rusy je osm let starý. Oba týmy na sebe narazily ve Vancouveru, kde byla úspěšnější sborná. Plekanec sice ve dvacáté minutě srovnal na 1:1 a Milan Michálek v závěru vykřesal naději, když snížil na rozdíl jedné branky, poslední slovo ale měl Dacjuk. Rusové šli do čtvrtfinále z prvního místa, zato Češi museli do předkola na Lotyše. Cesty obou týmů skončily mezi nejlepší osmičkou.

Branky a nahrávky: 20. Plekanec (Eliáš, T. Kaberle), 55. M. Michálek (Židlický, Blaťák) - 16. Malkin (Dacjuk, Ovečkin), 35. Kozlov (Radulov, S. Fjodorov), 42. Malkin (Sjomin, Tjutin), 60. Dacjuk (Malkin, Ovečkin). 
Sestava ČR: Vokoun - Polák, Hejda, Z. Michálek, T. Kaberle, Židlický, Kuba, Blaťák, Kubina - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek. 

Foto: MAFRA / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud