Palát a spol. 5 hráčů Tampy Bay, kteří do konce sezony přepíšou historické klubové statistiky

Hráči Tampy Bay Lightning vstoupili do 28. sezony klubu v NHL jako úřadující šampioni. Ať už trofej pro vítěze na konci ročníku 2020/21 zvednou opět nad hlavu nebo ne, pro některé hokejisty v dresu s bleskem na hrudi to bude ročník, v němž mohou dost zásadně přepisovat historické statistiky.

V klubu, který existuje už skoro třicet let a během této doby vyhrál dvakrát Stanley Cup, najdeme v popředí historických statistik velká jména. Mezi ně se ale tlačí další ze současného kádru. Sezona 2020/21 bude pro St. Louis zajímavá i z tohoto pohledu. V následujících kapitolách najdete pět hráčů, kteří se s velkou pravděpodobností posunou v řadě kategorií pořádně nahoru.

Pokračování 2 / 6

Steven Stamkos

Steven Stamkos.jpg

Počet gólů

Kanadský snajpr Steven Stamkos je už nyní nejlepším kanonýrem v historii Tampy Bay. V klubu odehrál přes osm stovek utkání a nastřílel 424 branek. Nový ročník začal ve velkém stylu a pokud bude pokračovat stejným tempem i dál, a nezastaví ho zdravotní potíže, jež mu zkomplikovaly minulou sezonu, měl by se bez problémů prostřílet k metě 450 gólů a pojistit si tak svou suverénní nadvládu v této historické klubové statistice.

Počet kanadských bodů

Stamkos je v tuto chvíli se ziskem 837 bodů na třetím místě v historické tabulce produktivity klubu. Soudě podle raketového startu do sezony by však na jejím konci měl figurovat o příčku výš a přeskočit dosud druhého Vincenta Lecavaliera (874).

Počet vítězných gólů

Steven Stamkos dosud nastřílel v dresu Tampy Bay 61 vítězných branek, což ho řadí na druhé místo v klubové historii. Na první příčce figuruje Martin St. Louis. Stačí čtyři vítězné góly a Stamkos se stane v tomto ohledu nejlepším borcem v dějinách Lightning.

Počet gólů v prodloužení

Dvanáct sezon v Tampě Bay stačilo Stamkosovi k tomu, aby se stal druhým nejlepším střelcem v prodloužení v dějinách klubu. Dosud zaznamenal v nastaveném čase osm gólů, stejně jako Vincent Lecavalier, a za svými zády má Braydena Pointa (6). Dvě trefy mu stačí, aby se dotáhl na čelo tabulky na Martina St. Louise.

Počet kanadských bodů v přesilovkách

Jen jediný gól nebo nahrávka chybí Stamkosovi k dosažení hranice 300 kanadských bodů v přesilových hrách. Jakmile jej zaznamená, dotáhne se na dosud prvního Martina St. Louise a s každým dalším bodem se od něho bude na čele této statistiky vzdalovat.

Počet kanadských bodů z prodloužení

Až v této sezoně vstřelí Steven Stamkos gól v prodloužení (nebo na něj přihraje), dotáhne se v této disciplíně v historické klubové tabulce na vedoucího Martina St. Louise, který má 21 bodů. Další branka či asistence už ho osamostatní na čele.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Victor Hedman

Victor Hedman.jpg

Počet odehraných zápasů

V současné chvíli má Victor Hedman na kontě 764 odehraných zápasů v základní části NHL. Pokud ho nezastaví zranění, pokoří jako čtvrtý hráč v dějinách Tampy Bay metu 800 utkání.

Počet kanadských bodů

Victor Hedman patří mezi nejproduktivnější obránce v NHL a start do aktuálního ročníku potvrzuje, že v něm zřejmě bude sbírat opět hodně bodů. Je tedy velmi pravděpodobné, že na konci základní části bude mít na kontě v součtu všech odehraných sezon v elitní lize přes 500 kanadských bodů. Momentálně čítá jeho bilance 475 bodů (105+370) a na cestě k pětistovce překoná brzy Brada Richardse (489). V historii Tampy dosud žádný obránce hranice 500 bodů nedosáhl a Hedman tedy (zřejmě) bude první.

Počet asistencí

Victor Hedman je mistrem přesné přihrávky. Je to chytrý zadák, který dokáže perfektně najít spoluhráče ve výhodné pozici a tím pádem sbírá body za asistence jako na běžícím pásu. Momentálně jich má na kontě 370, což z něho dělá nejlepšího nahrávače mezi obránci v dějinách klubu. Do konce ročníku by mohl pokořit hranici 400 nahrávek a stal by se tak čtvrtým hráčem, který to v dresu Tampy Bay dokázal.

Počet vítězných gólů

Jen jeden obránce v historii Tampy Bay nastřílel víc vítězných branek než Victor Hedman, a to Čech Pavel Kubina, který jich zaznamenal osmnáct. Švédský zadák jich dosud nasázel sedmnáct, což ho v historické tabulce řadí na 12. příčku. Pokud však přidá do konce ročníku jednu další trefu dorovná nejen Kubinu, ale také Brada Richardse a poskočí do elitní desítky.

Počet asistencí u gólů v přesilovkách

U 135 branek, které padly v historii Tampy Bay v přesilových hrách, je jako asistent uveden Victor Hedman. Tento výkon ho řadí na pátou příčku v dějinách. Pokud do konce sezony přidá v této disciplíně ještě 15 nahrávek, dostane se jako první zadák na metu 150 přihrávek při v hře v početní výhodě.

Počet asistencí u gólů v oslabení

Tohle je zajímavá statistika, která zásadním způsobem vypovídá o platnosti hráče na ledě. Nejenže Hedman chodí na přesilovky, ale odehraje také pořádnou porci minut v oslabení. A když už je mezi mantinely, nesoustředí se jen na vyhazování puků, ale umí také založit akci, z níž Tampa Bay v početní nevýhodě může skórovat. Dosud má 11 nahrávek na góly v oslabení, což ho spolu s Robem Zamunerem řadí na druhé místo v historické tabulce. V případě další gólové přihrávky se osamostatní na této pozici a před sebou už bude mít pouze Martina St. Louise (16).

Počet asistencí na vítězné góly

Stejně jako v případě nahrávek na góly v oslabení exceluje Hedman i v disciplíně asistencí u vítězných tref. Spolu se Stevenem Stamkosem jich má na kontě sedmašedesát a jen pět přesných přihrávek ho dělí od dorovnání Vincenta Lecavaliera, který figuruje na druhém místě historické tabulky.

Počet asistencí na góly v prodloužení

Deset Hedmanových přihrávek dosud znamenalo pro Lightning vítěznou branku v prodloužení utkání v základní části NHL. To řadí švédského zadáka na třetí místo v historii klubu. Jedna další asistence ho posune na druhé místo po bok Martina St. Louise. První příčka patří Stevenu Stamkosovi s 12 nahrávkami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Alex Killorn

Alex Killorn-Tampa Bay.jpg

Počet odehraných zápasů

Nenápadný, spolehlivý, pracovitý – to jsou hlavní atributy kanadského křídla Alexe Killorna. Nikdy nehrál v jiném klubu než v Tampě Bay a dosud v dresu s bleskem na hrudi zvládl 587 zápasů, což ho v historických statistikách řadí na šesté místo. Do konce sezony se nahoru sice neposune, ale téměř jistě jako šestý hráč v dějinách klubu překoná hranici 600 utkání.

Počet gólů

V minulém ročníku překonal Killorn v počtu nastřílených branek Václava Prospala a nechal ho za sebou na devátém místě. Nyní má na kontě 132 přesných zásahů a než skončí základní část NHL, mohl by se posunout na sedmou příčku před Fredrika Modina (145) a možná i na šestou, na níž nyní figuruje Brad Richards (150).

Počet asistencí

Do elitní desítky pronikne Killorn téměř jistě také v počtu gólových nahrávek. nyní je dvanáctý se 181 asistencemi, před ním je však na dohled Dan Boyle (187) a Brian Bradley (189).

Počet asistencí na vítězné góly

Alex Killorn poměrně často asistuje u vítězných branek Tampy Bay. Dosud nahrál na 38 gólů, které určily vítěze zápasu, a to ho řadí na osmé místo v historické tabulce. Ještě jedna přihrávka na vítěznou trefu ho srovná s Václavem Prospalem, a další už ho osamostatní před českým forvardem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Tyler Johnson

Tyler Johnson.jpg

Počet odehraných zápasů

Americký útočník Tyler Johnson nebyl nikdy draftován, přesto se dokázal etablovat v NHL a získal pevnou pozici v sestavě Tampy Bay. Nyní – ve 30 letech – je osmým hráčem v historické tabulce klubu podle počtu odehraných zápasů (535) a do konce ročníku by se mohl posunout ještě o dvě pozice výš. Nejdříve přeskočí Brada Richrardse (552) a pak Pavla Kubinu (662).

Počet asistencí

Momentálně se Tyler Johnson dělí v historické tabulce klubových nahrávačů o desátou pozici s Danem Boylem – oba mají na kontě 187 nahrávek. Na dohled má však devátého Briana Bradleyho (189) a dá se předpokládat, že na konci sezony by mohl překročit hranici dvou stovek asistencí.

Počet kanadských bodů

S 340 kanadskými body patří v klubovém hodnocení produktivity Johnsonovi osmá příčka. O 31 bodů výš je nad ním Václav Prospal. Je reálné, že americký forvard českého hokejistu do konce sezony dostihne a předstihne.

Počet vítězných gólů

Jen čtyři hráči v dějinách Tampy nastříleli třicet či více vítězných branek. Tyler Johnson se mezi ně může brzy zařadit. K této metě mu chybí vsítit jediný gól.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Ondřej Palát

Ondřej Palát.jpg

Počet odehraných zápasů

Už jen dva zápasy chybí českému útočníkovi Ondřeji Palátovi k tomu, aby pokořil metu pěti set odehraných utkání v základní části NHL. Stane se tak desátým hráčem, který to v dresu Lightning dokázal. Do konce ročníku by pak měl ještě překonat Nikitu Kučerova (515), který je99 dlouhodobě zraněný a do aktuální sezony nezasáhne.

Počet gólů

V prvních dvou zápasech aktuální sezony dal Ondřej Palát dva góly. Je tedy zcela reálné, že by po základní části soutěže mohl figurovat v první desítce historicky nejlepších kanonýrů Tampy Bay. Nyní má na kontě 112 branek a je jedenáctý. Přeskočit by ale mohl i Václava Prospala, jenž je dosud se 127 trefami devátý.

Počet asistencí

S 219 nahrávkami je aktuálně Palát na osmé příčce historických statistik. Před sebou má na sedmé pozici Václava Prospala (244). V silách devětadvacetiletého forvarda by mohlo být nasbírat 25 asistencí a dorovnat výkon svého krajana.

Počet kanadských bodů

I v tabulce produktivity se brzy bude moci Ondřej Palát srovnávat s Václavem Prospalem. Aktuálně je v na historickém devátém místě s 331 body, Prospal je sedmý (371).

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud