Opory mezi třemi tyčemi. 6 českých brankářů, kteří působí v týmech z KHL

Chcete důkaz o tom, že česká brankářská hokejová škola je stále na špičkové úrovni? Stačí se podívat na soupisky týmů hrající Kontinentální hokejovou ligu. V té na začátku nové sezony působí hned šest českých gólmanů.

Čeští brankáři se i nadále prosazují v NHL, do které se tlačí další adepti, a velmi dobré jméno si dělají i na východě. Na soupiskách týmů z KHL je aktuálně dokonce šest českých gólmanů. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Pavel Francouz (Čeljabinsk)

Pavel Francouz Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Současná „evropská“ reprezentační jednička načala svou třetí sezonu v Čeljabinsku. Zatímco během prvního ročníku toho moc neodchytal, loni měl pevné místo mezi třemi tyčemi a zařadil se mezi nejlepší gólmany KHL. Ve čtvrtfinále mistrovství světa dokonce dostal přednost před Petrem Mrázkem a poté se spekulovalo o jeho odchodu do NHL. Má však ještě roční kontrakt s Čeljabinskem, a tak se může chystat na olympijské hry. V Koreji by neměl chybět.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 7

Dominik Furch (Omsk)

Dominik Furch Omsl.jpg

Stálice v brance Omsku. Účastník posledních dvou světových šampionátů stejně jako Francouz koketoval s odchodem do NHL, také on ale prozatím zůstává na východě. Dominik Furch má v Avangardu neotřesitelnou pozici jedničky, stabilně odvádí špičkové výkony a řadí se mezi nejužší elitu soutěže. Také on právem pomýšlí na start pod pěti kruhy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Jakub Kovář (Jekatěrinburg)

Jakub Kovář ČR.jpg

Devětadvacetiletý gólman, který si zachytal na olympiádě v Soči, se před sezonou vrátil na místa, kde chytá už od roku 2013. Jakub Kovář opustil po roce Čerepovec a znovu hájí branku Jekatěrinburgu, který v letech 2015 a 2016 dovedl do play-off KHL. Svými výkony by si rád řekl i o návrat do reprezentace.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Marek Mazanec (Slovan)

Marek Mazanec Slovan.jpg

V roce 2013 vychytal titul Plzni a poté odešel do Nashvillu. Během premiérového ročníku v NHL zasáhl do 25 duelů, v dalších letech odchytal už ale jen šest dalších zápasů a zámořskou kariéru prozatím zabalil. S vedením Predators sice prodloužil o rok smlouvu, krátce na to se ale dohodl na ročním kontraktu se Slovanem Bratislava a určitě se dostane také do hledáčku reprezentačních trenérů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Alexander Salák (Novosibirsk)

Alexander Salák Novosibirsk 2.jpg

Dřívější reprezentační opora v minulém roce odchytala jen 15 zápasů. Alexander Salák se totiž zranil a sezona pro něj skončila předčasně. Teď je třicetiletý gólman Novosibirsku fit a hodlá zabojovat i o návrat do národního týmu. V uplynulých sezonách patřil statisticky k elitě soutěže a i letos by měl bouřlivák z Novosibirsku ukázat své kvality. V Sibiru na něj hodně spoléhají.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Jakub Štěpánek (Slovan)

Jakub Štěpánek Pardubice.jpg

Mistr světa a účastník olympijských her z roku 2010 se loni krátce objevil v Pardubicích. Poté odešel do Finska a před sezonou předloňský vítěz švýcarské ligy přišel do Slovanu. Původně se s ním počítalo na místo jedničky, po angažování Mazance se však jeho role výrazně změnila. Bývalý gólman Petrohradu, pražského Lva nebo Čerepovce by měl ve Slovanu plnit roli dvojky.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud