Okusili nejlepší ligu světa. Toto jsou 4 extraligoví brankáři, kteří si zachytali v NHL

Snem téměř každého hokejisty je prosadit se do NHL. Jenže povede se to jen zlomku šťastlivců. A brankáři to mají nejtěžší.

Jen čtyři gólmani, kteří momentálně působí v české hokejové extralize, si zachytali v NHL. Jejich jména a příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Alexander Salák (Sparta Praha)

Alexander Salák-Sparta.jpg

Loni se po sedmi letech v KHL a čtrnácti sezonách strávených v zahraničí vrátil na česká kluziště Alexander Salák a upsal se Spartě. Ukázal, že je pořád vysoce kvalitním brankářem a vysloužil si prodloužení kontraktu o další dvě sezony.

Do ciziny odcházel v roce 2006 z českých Budějovic a mířil do Finska, kde se prezentoval ve výborném světle. Ač neprošel draftem NHL, dostal nabídku smlouvy od Floridy a v dresu Panterů pak odchytal dvě utkání v elitní zámořské lize. Florida pak postoupila jeho práva Chicagu. V barvách Blackhawks se představil v přípravných zápasech, ale v NHL už šanci nedostal. V roce 2012 se vrátil do Evropy. Rok působil ve Švédsku a následně vystřídal čtyři kluby v KHL, než se rozhodl vrátit domů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Landon Bow (Rytíři Kladno)

Landon Bow.jpg

Extraligový nováček z Kladna má v aktuálním ročníku jediný cíl - udržet se mezi elitou. K tomu by měl pomoci také kanadský brankář Landon Bow, který má zkušenosti z NHL. Urostlý, skoro dvoumetrový obr, nikdy nebyl draftován, ale smlouvu mu nabídl Dallas, za který nastoupil v sezoně 2018/19 do dvou zápasů. Jinak ale trávil čas ve farmářském celku Texas Stars, odkud zamířil letos v létě za svou první evropskou štací za Jaromírem Jágrem do České republiky.

Foto: facebook.com/@RytiriKladno

Pokračování 4 / 5

Marek Mazanec (Oceláři Třinec)

Marek Mazanec-Třinec.jpg

V roce 2013 vychytal extraligový titul Plzni a poté odešel do zámoří. Marek Mazanec působil v Nashvillu, za který si hned v premiérové sezoně připsal 25 startů. Jenže v dalších letech už zasáhl jen do šesti zápasů, neprosadil se ani v New Yorku Rangers či Vancouveru, a tak se v v roce 2019 vrátil domů. Ne však na západ Čech, ale do Hradce Králové, kde pobyl dvě sezony. V létě se upsal na dva roky úřadujícímu šampionovi z Třince.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Marek Schwarz (BK Mladá Boleslav)

Marek Schwarz-Ml. Boleslav.jpg

Pětatřicetiletý bývalý reprezentant Marek Schwartz je už druhým rokem gólmanem Mladé Boleslavi, kam zamířil z Liberce. Dříve chytal také ve Spartě či ve Znojmě. Několik let se snažil prosadit i v NHL a během tří sezon odchytal šest zápasů za St. Louis. Ten poslední si připsal na konto v ročníku 2008/09.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud