Josef Šural  Josef Šural měl blízko do Slavie, na začátku roku 2016 se ale objevil ve Spartě. Bývalý útočník Brna či Liberce si na Letné vybojoval silnou pozici a dokonce na ruce nosil kapitánskou pásku. Dostal se do reprezentace a na začátku roku 2019 zamířil do Turecka, kde zahynul při tragické dopravní nehodě. Za Spartu odehrál 80 utkání, ve kterých nastřílel 25 branek.

Josef Šural
Josef Šural měl blízko do Slavie, na začátku roku 2016 se ale objevil ve Spartě. Bývalý útočník Brna či Liberce si na Letné vybojoval silnou pozici a dokonce na ruce nosil kapitánskou pásku. Dostal se do reprezentace a na začátku roku 2019 zamířil do Turecka, kde zahynul při tragické dopravní nehodě. Za Spartu odehrál 80 utkání, ve kterých nastřílel 25 branek.

 Lukáš Haraslín  Slovenský reprezentant Lukáš Haraslín měl v roce 2021 vyřešit problémy na levé straně sparťanské sestavy, přišel na Letnou na hostování z Itálie a následně do pražského klubu přestoupil za necelých 40 milionů korun. Stal se významnou postavou kádru a podílel se na zisku mistrovského titulu. Zatím odehrál za Spartu 150 utkání, ve kterých nastřílel 44 branek, na dalších 29 nahrával spoluhráčům.
 Jan Kuchta  Útočník Jan Kuchta patřil až do února roku 2020 Slavii, ale Liberec, kde byl na hostování, na něho uplatnil opci a on přestoupil na sever Čech. V barvách Slovanu nasázel šest branek a reakce Slavie na sebe nenechala dlouho čekat - o pár měsíců později byl zase hráčem Slavie, která ho koupila zpět. V Edenu se zařadil mezi nepostradatelné hráče týmu a v lednu 2022 přestoupil do Ruska. Angažmá v ruském klubu, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, však kvůli válce na Ukrajině přerušil a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli do Slavie, ale do Sparty. Jeho aktuální bilance ve sparťanském dresu zahrnuje 110 odehraných utkání, 45 nastřílených branek a 21 asistencí.
 Libor Sionko  Nejlepším ligovým střelcem Sparty byl v sezoně 2001/02 Radim Holub, jenž se do statistik zapsal devíti góly. Sedmkrát se trefil Marek Kincl a osm branek dal Libor Sionko. Na Letnou přišel v roce 1999 z Baníku Ostrava a ve Spartě vydržel pět let, během nichž získal tři ligové tituly. Čtvrtý přidal po návratu z Kodaně v roce 2010. Ve statistikách má zapsáno 221 utkání, 41 vstřelených branek a 27 asistencí.
 Marek Kincl  Marek Kincl přišel do Sparty v roce 2000 ze Žižkova. Dorazil s vizitkou skvělého kanonýra, což v úvodu angažmá na Letné potvrzoval. Patřil mezi opory pražského celku v domácí soutěži i v Lize mistrů. Po odvolání trenéra Jaroslava Hřebíka už si ale tolik nezahrál. I přesto se stal hrdinou. Rozhodl o výhře v derby se Slavií a nasměroval Spartu k titulu. Taky se blýskl brankou v Lize mistrů proti Laziu Řím a poslal letenský tým do další fáze milionářské soutěže. Následně odešel do Petrohradu. Jeho bilance ve Spartě čítá 110 utkání, 26 branek a deset asistencí.
13
Fotogalerie

Ofenzivní elita. 13 nejlepších útočníků Sparty za posledních 30 let

Jsou útočníci, od kterých se ve Spartě hodně čekalo, ale propadli. Někteří Letnou jen prosvištěli a upadli do zapomnění. A pak je skupina forvardů, na které sparťanští fanoušci nikdy nezapomenou a budou na ně vzpomínat jen v tom nejlepším.

Na Letné se protočila už spousta útočníků. Někteří přicházeli s velkou slávou, ale vyloženě zklamali a rychle se zase pakovali. To je případ Igora Gluščeviče, Maura Lustrinelliho či Marca Janka. Jiní vyloženě nezklamali, ale ani nenadchli. A pak jsou tu takoví, kteří se stali nezapomenutelnými hvězdami. V následujících kapitolách najdete jména třinácti forvardů Sparty, kteří se v uplynulých 30 letech nesmazatelně zapsali do historie klubu. 

Pokračování 2 / 14

Josef Šural

Josef Šural-kapitán (2).jpg

Josef Šural měl blízko do Slavie, na začátku roku 2016 se ale objevil ve Spartě. Bývalý útočník Brna či Liberce si na Letné vybojoval silnou pozici a dokonce na ruce nosil kapitánskou pásku. Dostal se do reprezentace a na začátku roku 2019 zamířil do Turecka, kde zahynul při tragické dopravní nehodě. Za Spartu odehrál 80 utkání, ve kterých nastřílel 25 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 14

Lukáš Haraslín

Lukáš Haraslín.jpg

Slovenský reprezentant Lukáš Haraslín měl v roce 2021 vyřešit problémy na levé straně sparťanské sestavy, přišel na Letnou na hostování z Itálie a následně do pražského klubu přestoupil za necelých 40 milionů korun. Stal se významnou postavou kádru a podílel se na zisku mistrovského titulu. Zatím odehrál za Spartu 150 utkání, ve kterých nastřílel 44 branek, na dalších 29 nahrával spoluhráčům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 14

Jan Kuchta

Jan Kuchta-Sparta.jpg

Útočník Jan Kuchta patřil až do února roku 2020 Slavii, ale Liberec, kde byl na hostování, na něho uplatnil opci a on přestoupil na sever Čech. V barvách Slovanu nasázel šest branek a reakce Slavie na sebe nenechala dlouho čekat - o pár měsíců později byl zase hráčem Slavie, která ho koupila zpět. V Edenu se zařadil mezi nepostradatelné hráče týmu a v lednu 2022 přestoupil do Ruska. Moskevský Lokomotiv za něj vyplatil přes 122 milionů korun.

Angažmá v ruském klubu, kde měl podepsaný kontrakt do roku 2026, však kvůli válce na Ukrajině přerušil a vrátil se do české nejvyšší soutěže. Nikoli do Slavie, odkud do Ruska odcházel, a s níž vybojoval v sezoně 2020/21 mistrovský titul a stal se nejlepším ligovým střelcem, ale do Sparty, kde byl nejprve na dvouletém hostování, které se předloni v létě změnilo v přestup.

Smlouvu na Letné podepsal do roku 2026, ale už po roce dal Praze vale a vydal se na sever Evropy. Dánský Midtjylland za jeho podpis zaplatil necelé tři miliony eur. Dlouho tam ale nepobyl a v polovině ledna se na Letnou vrátil na hostování do konce sezony. Je otázkou, zda bude v pražském klubu hrát i v příštím ročníku. Jeho aktuální bilance ve sparťanském dresu zahrnuje 110 odehraných utkání, 45 nastřílených branek a 21 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 14

Libor Sionko

Libor Sionko-Sparta1.jpg

Nejlepším ligovým střelcem Sparty byl v sezoně 2001/02 Radim Holub, jenž se do statistik zapsal devíti góly. Sedmkrát se trefil Marek Kincl a osm branek dal Libor Sionko. Na Letnou přišel v roce 1999 z Baníku Ostrava a ve Spartě vydržel pět let, během nichž získal tři ligové tituly. Čtvrtý přidal po návratu z Kodaně v roce 2010. Ve statistikách má zapsáno 221 utkání, 41 vstřelených branek a 27 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 14

Marek Kincl

Marek Kincl.jpg

Marek Kincl přišel do Sparty v roce 2000 ze Žižkova. Dorazil s vizitkou skvělého kanonýra, což v úvodu angažmá na Letné potvrzoval. Patřil mezi opory pražského celku v domácí soutěži i v Lize mistrů. Po odvolání trenéra Jaroslava Hřebíka už si ale tolik nezahrál. I přesto se stal hrdinou. Rozhodl o výhře v derby se Slavií a nasměroval Spartu k titulu. Taky se blýskl brankou v Lize mistrů proti Laziu Řím a poslal letenský tým do další fáze milionářské soutěže. Následně odešel do Petrohradu. Jeho bilance ve Spartě čítá 110 utkání, 26 branek a deset asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 14

Tomáš Jun

Tomáš Jun1.jpg

Desetinásobný český reprezentant Tomáš Jun byl ve Spartě několikrát. V dresu letenského týmu debutoval v lize už v šestnácti letech a platil za jednoho z nejtalentovanějších fotbalistů. Už v sedmnácti si zahrál v Lize mistrů proti Arsenalu. Trenéři, kteří ve Spartě působili, mu ale dlouho moc nevěřili. To se změnilo až za Františka Straky, díky kterému se zviditelnil, dostal se do reprezentace a odešel do Turecka. Ve Spartě nastřílel 40 branek ve 147 utkáních.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 14

Léonard Kweuke

Leonard Kweuke.jpg

Kamerunský útočník Léonard Kweuke přišel na Letnou v roce 2010 z Dunajské Stredy. Hovořilo se o něm jako o „novém Bonym.“ Jeho kvalit sice nedosáhl, ve Spartě ale zanechal výraznou stopu. Bývalý hráč Frankfurtu či Chotěbuzi byl v Praze při chuti a každoročně patřil mezi nejlepší útočníky Sparty. Postupem času už ale vypadl z plánů kouče Vítězslava Lavičky a po sezoně 2012/13 odešel do Turecka. Na Letné ale kamerunský reprezentant zanechal velmi dobrý dojem. Ve statistikách má zapsáno 43 gólů v 109 střetnutích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 14

Vratislav Lokvenc

Vratislav Lokvenc.jpg

Vysokého útočníka Vratislava Lokvence koupila Sparta v roce 1994 z Hradce Králové. „Votroci“ za něj získali asi 20 milionů korun. Letenskému klubu se však tento krok náramně vyplatil. Lokvenc se Spartou získal pět titulů i korunu pro krále ligových střelců. Po odehrání 204 utkání, ve kterých dal 85 branek, opustil českou soutěž a zamířil do Bundesligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 14

Václav Kadlec

Václav Kadlec.jpg

První ligový gól dal Václav Kadlec už v 16 letech. Sparta ho koupila v roce 2008 z vršovické Bohemky a hodně si od něj slibovala. Mladý talent potvrzoval předpoklady a byl klíčovým hráčem týmu.

Poté, co Sparta v roce 2013 nepostoupila do Evropské ligy, zamířil do Frankfurtu, odkud se v roce 2015 vydal na Letnou jako hostující hráč. Přes dánský Midtjylland se pak do Sparty vrátil a znovu se zařadil k tahounům rudé družiny. Jenže jej trápily vleklé zdravotní problémy, které ho v únoru roku 2020 (v pouhých 27 letech) přiměly ukončit kariéru. Poté se ale ještě vrátil na hřiště, i když už ne do Sparty - hrál v Mladé Boleslavi či Jablonci. Za letenský celek odkopal 210 zápasů, dal 62 gólů a přidal 19 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 14

David Lafata

Lafata-Sparta (2).jpg

Když David Lafata přestoupil v roce 2013 z Jablonce do Sparty, mnozí fanoušci i experti pochybovali o tom, že dokáže navázat na skvělé výkony ze severočeského klubu, kde sázel gól za gólem. Jenže on zvládl ve dvanácti zápasech jarní části ligové sezony nastřílet sedm branek, v dalším ročníku jich jako kapitán týmu dal šestnáct a poté dvakrát dokonce rovných dvacet. V sezoně 2017/18 přidal ještě pět dalších a poté ukončil profesionální kariéru. V nejvyšší soutěži odehrál 418 zápasů a dal v nich 198 branek. Jeho celková bilance ve Spartě čítá 203 střetnutí a 111 gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 14

Bony Wilfried

Wilfried Bony.jpg

Když neuspěl na zkoušce v Liverpoolu, vzal zavděk nabídkou Sparty a v roce 2007 přišel na Letnou. Jak se poté ukázalo, bylo to skvělé rozhodnutí. Útočník Wilfried Bony z Pobřeží Slonoviny předváděl báječné výkony a stal se miláčkem fanoušků. Toho si všimli i v Bonyho rodné zemi a povolali jej do národního týmu po bok Didiera Drogby.

Ve Spartě odehrál 59 ligových zápasů a vstřelil 22 branek. Dvacet utkání a 11 gólů přidal v dalších soutěžích. Velmi dobře se prezentoval i na evropské scéně, a tak nebylo překvapením, když v polovině ročníku 2010/11 asi za 100 milionů korun odešel do Arnhemu. Poté zamířil do Premier League a zahrál si i za Manchester City.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 14

Adam Hložek

Adam Hložek3.jpg

Ve české nejvyšší lize debutoval Adam Hložek už v ročníku 2018/19. V elitní tuzemské soutěži stihl odehrát 105 zápasů, ve kterých dal 34 branek a přidal 29 asistencí, jeho celková bilance v letenském týmu čítá 132 střetnutí, 40 gólů a 36 asistencí. V létě roku 2022 Spartu opustil a za více než půl miliardy korun přestoupil do bundesligového Leverkusenu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 14

Horst Siegl

Horst Siegl1.jpg

Typický hrotový útočník Horst Siegl měl skvělý čich na góly. Nastupoval už v československé reprezentaci, sedm branek dal i v českém národním týmu. Se Spartou vyhrál sedmkrát samostatnou českou nejvyšší soutěž a na Letné působil až do roku 2001. Pamatuje tak i slavné zápasy v Lize mistrů. Poté si zahrál i v Příbrami, Plzni a Mostu. Ve Spartě zvládl nastřílet celkem 120 gólů v 272 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud