Oblékali dres slavného tureckého klubu. 3 čeští Tomášové, kteří si zahráli za Besiktas Istanbul

Tureckými médii na jaře roku 2020 kolovala informace, že záložník Martin Hašek, který se tehdy v nedobrém „rozešel“ se Spartou, údajně míří do Istanbulu a měl by hrát za Besiktas. Nakonec se ukázalo, že skromné řady Čechů, kteří v tomto slavném klubu působili, nerozšíří.

Besiktas Istanbul patří k nejslavnějším tureckým klubům. Jeho barvy dosud hájili také tři čeští fotbalisté a shodou okolností všichni tři nesli křestní jméno Tomáš.  Kteří to byli, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Tomáš Sivok

Sivok (2).jpg

Bývalý reprezentační kapitán Tomáš Sivok zamířil do Besiktase v roce 2008 po krátkém angažmá v italském Udine. V tureckém klubu se rychle zařadil mezi klíčové postavy a s Besiktasem vybojoval titul v lize i pohárovou trofej. Po Euru 2012 podepsal s vedením oddílu novou tříletou smlouvu a v Istanbulu vydržel až do roku 2015, kdy zamířil do Bursasporu. Než se tak stalo, zvládl odehrát 203 ligových utkání a nastřílel v nich 19 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Tomáš Jun

Tomáš Jun Besiktas Ondřej Michálek  CNC  Profimedia.jpg

Tomáš Jun měl nakročeno k velké kariéře. Už v 16 letech debutoval ve sparťanském A týmu, se kterým si zahrál i v Lize mistrů. V sezoně 2004/05 se stal nejlepším střelcem ligy a poté odešel do Trabzonsporu. Jenže tam nedostal skoro žádnou šanci a v roce 2006 se objevil v Besiktasi. Ovšem ani v klubu z Istanbulu nepřesvědčil, odehrál v něm jen osm zápasů a vstřelil jediný gól.

Foto: Ondřej Michálek / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 4

Tomáš Zápotočný

Zápotočný.jpg

Z Udine do Besiktase odešel také Tomáš Zápotočný. Bývalý stoper, který si zahráli i v reprezentaci, v Turecku dokázal do té doby nevídanou věc. Nejprve totiž oslavil titul s Besiktasem, který jej přivedl do týmu v roce 2008, a poté i s Bursasporem, kam odešel na hostování. Od roku 2011 byl ve Spartě a v roce 2018 ukončil kariéru. Za istanbulský velkoklub odehrál 48 utkání a nastřílel čtyři branky.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud