7. Matej Rakovan (Fastav Zlín) – 7 čistých kont v 27 zápasech  Dvaatřicetiletý Matej Rakovan zažívá zřejmě svou nejlepší sezonu v kariéře a nic na tom nemění ani fakt, že se Zlínem hraje jen ve skupině o záchranu ve Fortuna lize. Dosud odchytal 27 utkání, ve kterých sice inkasoval 42 branek, sedmkrát se ale po utkání mohl radovat z čistého konta. Ve statistikách má 83 úspěšných zásahů, což ho řadí na páté místo mezi všemi gólmany v lize. Desetkrát se radoval z ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. Profimedia.cz

7. Matej Rakovan (Fastav Zlín) – 7 čistých kont v 27 zápasech
Dvaatřicetiletý Matej Rakovan zažívá zřejmě svou nejlepší sezonu v kariéře a nic na tom nemění ani fakt, že se Zlínem hraje jen ve skupině o záchranu ve Fortuna lize. Dosud odchytal 27 utkání, ve kterých sice inkasoval 42 branek, sedmkrát se ale po utkání mohl radovat z čistého konta. Ve statistikách má 83 úspěšných zásahů, což ho řadí na páté místo mezi všemi gólmany v lize. Desetkrát se radoval z ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. | Profimedia.cz

 6. Filip Nguyen (1. FC Slovácko) – 7 čistých kont ve 24 zápasech  Po čtyřech sezonách v Liberci se brankář Filip Nguyen rozhodl změnit povětří a od aktuálního ročníku hájí barvy Slovácka. Devětadvacetiletý borec si zatím vede skvěle. Ve 24 zápasech vychytal semkrát čisté konto a má velkou zásluhu na tom, že mužstvo z Uherského Hradiště dýchá na záda elitní trojce, v níž jsou slavná pražská „S“ a plzeňská Viktoria. I díky jeho aktivní hře se Slovácko stalo štikou ligy, která se dere do pohárové Evropy. Nguyen poslal v aktuálním ročníku parťákům ve stejných dresech 928 přihrávek, což ho v tomto ohledu řadí na třetí místo mezi všemi ligovými gólmany. Na kontě má i jednu brankovou asistenci. Profimedia.cz
 5. Jan Laštůvka (Baník Ostrava) – 7 čistých kont ve 22 zápasech  Kariéra brankáře Jana Laštůvky je dlouhá a bohatá na úspěchy. Odstartoval ji na přelomu tisíciletí v Karviné, odkud se posunul do Baníku. S ostravským klubem vybojoval v sezoně 2003/04 mistrovský titul a vydal se do zahraničí, konkrétně do Šachtaru Doněck, s nímž se stal dvakrát ligovým šampionem. Během pěti let na východě Ukrajiny byl třikrát na hostování – ve Fulhamu, v Bochumi a ve West Hamu, nikde ale pořádně neprorazil. V roce 2009 se posunul do konkurenčního Dněpru Dněpropetrovsk, kde pobyl sedm sezon a dostal se s mužstvem do finále Evropské ligy. Před šesti lety si řekl, že je čas vrátit se domů a zamířil do mateřského klubu, tedy do Karviné. V roce 2017 se krátce mihl v pražské Slavii a od sezony 2018/19 je brankářskou jedničkou Baníku. V Ostravě má podepsanou smlouvu do konce sezony. V aktuálním ročníku odchytal 22 střetnutí a sedm
 4. Jan Šeda (FK Mladá Boleslav) – 8 čistých kont ve 28 zápasech  Šestatřicetiletý veterán Jan Šeda spojil celou profesionální kariéru s Mladou Boleslaví, odkud si jen krátce odskočil na hostování do holandského Waalwijku, do indického klubu FC Goa a naposled v ročníku 2017/18 do Teplic. V aktuálním ročníku je nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi. V 28 zápasech zaznamenal osmkrát čisté konto a předvedl 80 úspěšných zásahů, což ho řadí mezi všemi gólmany v lize na šestou příčku. O jeho aktivitě svědčí i počet přihrávek spoluhráčům – rozdal jich 969 a v tomto ohledu je druhý nejlepší. Profimedia.cz
 3. Matúš Macík (Sigma Olomouc) – 9 čistých kont ve 26 zápasech  Osmadvacetiletý Matúš Macík působí v české nejvyšší soutěži druhou sezonu. Loni v lednu přišel téměř dvoumetrový obr do Olomouce ze slovenského Ružomberoku a do konce ročníku 2020/21 odchytal tři zápasy. V tom aktuálním už je jedničkou mezi tyčemi hanácké branky – nastoupil do 26 utkání, devětkrát neinkasoval gól, pochytal 87 střel soupeřů, což z něho dělá třetího nejzaměstnanějšího gólmana v lize, a k tomu také rozdal spoluhráčům 914 přihrávek (5. místo). Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Nulují soupeře. 7 brankářů z české ligy, kteří vychytali v aktuální sezoně nejvíc čistých kont

Do aktuálního ročníku Fortuna ligy dosud zasáhlo 42 brankářů. Devět z nich se ani jednou neradovalo z čistého konta. Na druhé straně je ale pár gólmanů, který pocity z vychytané nuly zažívají poměrně často.

Česká nejvyšší fotbalová soutěž finišuje do finále. Hraje se o titul, ale také o záchranu mezi elitou. V těchto soubojích hrají zásadní roli také brankáři. Kteří borci v rukavicích mají v současném ligovém ročníku na kontě nejvíc zápasů s nulou na kontě? Na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 8

7. Matej Rakovan (Fastav Zlín) – 7 čistých kont v 27 zápasech

Matej Rakovan.jpg

Dvaatřicetiletý Matej Rakovan zažívá zřejmě svou nejlepší sezonu v kariéře a nic na tom nemění ani fakt, že se Zlínem hraje jen ve skupině o záchranu ve Fortuna lize. Dosud odchytal 27 utkání, ve kterých sice inkasoval 42 branek, sedmkrát se ale po utkání mohl radovat z čistého konta. Ve statistikách má 83 úspěšných zásahů, což ho řadí na páté místo mezi všemi gólmany v lize. Desetkrát se radoval z ocenění pro nejlepšího hráče zápasu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Filip Nguyen (1. FC Slovácko) – 7 čistých kont ve 24 zápasech

Filip Nguyen-Slovácko.jpg

Po čtyřech sezonách v Liberci se brankář Filip Nguyen rozhodl změnit povětří a od aktuálního ročníku hájí barvy Slovácka. Devětadvacetiletý borec si zatím vede skvěle. Ve 24 zápasech vychytal semkrát čisté konto a má velkou zásluhu na tom, že mužstvo z Uherského Hradiště dýchá na záda elitní trojce, v níž jsou slavná pražská „S“ a plzeňská Viktoria. I díky jeho aktivní hře se Slovácko stalo štikou ligy, která se dere do pohárové Evropy. Nguyen poslal v aktuálním ročníku parťákům ve stejných dresech 928 přihrávek, což ho v tomto ohledu řadí na třetí místo mezi všemi ligovými gólmany. Na kontě má i jednu brankovou asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Jan Laštůvka (Baník Ostrava) – 7 čistých kont ve 22 zápasech

Jan Laštůvka-Baník2.jpg

Kariéra brankáře Jana Laštůvky je dlouhá a bohatá na úspěchy. Odstartoval ji na přelomu tisíciletí v Karviné, odkud se posunul do Baníku. S ostravským klubem vybojoval v sezoně 2003/04 mistrovský titul a vydal se do zahraničí, konkrétně do Šachtaru Doněck, s nímž se stal dvakrát ligovým šampionem. Během pěti let na východě Ukrajiny byl třikrát na hostování – ve Fulhamu, v Bochumi a ve West Hamu, nikde ale pořádně neprorazil. V roce 2009 se posunul do konkurenčního Dněpru Dněpropetrovsk, kde pobyl sedm sezon a dostal se s mužstvem do finále Evropské ligy.

Před šesti lety si řekl, že je čas vrátit se domů a zamířil do mateřského klubu, tedy do Karviné. V roce 2017 se krátce mihl v pražské Slavii a od sezony 2018/19 je brankářskou jedničkou Baníku. V Ostravě má podepsanou smlouvu do konce sezony. V aktuálním ročníku odchytal 22 střetnutí a sedmkrát odcházel ze hřiště s nulou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Jan Šeda (FK Mladá Boleslav) – 8 čistých kont ve 28 zápasech

Jan Šeda.jpg

Šestatřicetiletý veterán Jan Šeda spojil celou profesionální kariéru s Mladou Boleslaví, odkud si jen krátce odskočil na hostování do holandského Waalwijku, do indického klubu FC Goa a naposled v ročníku 2017/18 do Teplic. V aktuálním ročníku je nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi. V 28 zápasech zaznamenal osmkrát čisté konto a předvedl 80 úspěšných zásahů, což ho řadí mezi všemi gólmany v lize na šestou příčku. O jeho aktivitě svědčí i počet přihrávek spoluhráčům – rozdal jich 969 a v tomto ohledu je druhý nejlepší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Matúš Macík (Sigma Olomouc) – 9 čistých kont ve 26 zápasech

Matúš Macík1.jpg

Osmadvacetiletý Matúš Macík působí v české nejvyšší soutěži druhou sezonu. Loni v lednu přišel téměř dvoumetrový obr do Olomouce ze slovenského Ružomberoku a do konce ročníku 2020/21 odchytal tři zápasy. V tom aktuálním už je jedničkou mezi tyčemi hanácké branky – nastoupil do 26 utkání, devětkrát neinkasoval gól, pochytal 87 střel soupeřů, což z něho dělá třetího nejzaměstnanějšího gólmana v lize, a k tomu také rozdal spoluhráčům 914 přihrávek (5. místo).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Aleš Mandous (Slavia Praha) – 9 čistých kont v 17 zápasech

Aleš Mandous.jpg

Plzeňský odchovanec Aleš Mandous nikdy nedostal v západočeském klubu pořádnou šanci, aby předvedl, co v něm vězí. Nejdříve ho Viktorka posílala na hostování a od roku 2015 zakotvil na Slovensku. Pořádně dal o sobě vědět až po návratu domů v roce 2018, kdy se upsal Olomouci a měl být třetím brankářem. V hanáckém klubu si však vybojoval pozici jedničky mezi tyčemi a výbornými výkony si vysloužil přestup do Slavie. V Edenu připravil o post prvního gólmana Ondřeje Koláře a zaujal jeho místo. O tom, že s ním pražský klub počítá i v budoucnosti, svědčí kontrakt, který má podepsaný až do roku 2026. V aktuálním ročníku vychytal devět nul v 17 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Jindřich Staněk (Viktoria Plzeň) – 12 čistých kont ve 26 zápasech

Jindřich Staněk2.jpg

Brankář Jindřich Staněk prošel mládežnickými týmy pražské Sparty a měl našlápnuto k tomu, aby se jednou postavil mezi tyče jako gólman prvního celku. V roce 2014 odešel z Letné na hostování do anglického Evertonu, po návratu z ostrovů už s ním ale přestali v pražském klubu počítat. V roce 2016 zamířil do Českých Budějovic, odkud přišel v polovině sezony 2019/20 na hostování do Plzně a následně na západ Čech přestoupil. Ve Viktorce se stal brankářskou jedničkou a v aktuálním ročníku chytá ve famózní formě. Na kontě má tucet vychytaných nul a úspěšnost zásahů 80.2 %, což ho řadí mezi ligovými brankáři na čtvrtou pozici.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud