Nový kanonýr na Letné. 6 klubů, v nichž válel rakouský útočník Marc Janko

Nový trenér fotbalové Sparty Andrea Stramaccioni stanovil po příchodu na Letnou přestupové priority – chtěl nového středového záložníka a ostříleného kanonýra. Toho už získal, do Sparty míří Marc Janko.

Přestože mu brzy bude už 34 let, Spartě má stále co dát. Očekávají se od něj góly, které po celou dobu kariéry sází jako na běžícím páse. Kapitán rakouské reprezentace, ve které debutoval pod trenérem Karlem Brücknerem, je mašinou na střílení branek s bohatými zahraničními zkušenostmi. Jeho fotbalovou cestu před příchodem na Letnou jsme pro vás zmapovali v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Salcburk

Marc Janko.jpg

Janko odstartoval kariéru v Admiře Wacker, odkud v roce 2005 přestoupil do Salcburku. V rakouském velkoklubu prožil úspěšná léta kariéry, báječně zvládl zejména sezonu 2008/09, během níž nastřílel 39 branek a stal se celosvětově obávaným kanonýrem.

Rázem se o něj začaly zajímat kluby z Premier League, chtěl ho Celtic, Janko ale prodloužil smlouvu v Salcburku. Za Red Bull odehrál celkově 126 zápasů, dal v nich 83 branek a přidal 21 asistencí. V roce 2010 odešel do Nizozemska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Twente

Marc Janko Twente.jpg

Janko se dohodl na čtyřleté smlouvě s Twente, které Salcburku zaplatilo sedm milionů eur. V týmu zůstal dva roky, vyhrál domácí pohár a v lize nastřílel 24 branek. S Twente si zahrál také základní skupinu Ligy mistrů, v zápasech s Tottenhamem, Brémami a Interem Milán se ale ani jednou neprosadil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Porto

Marc Janko Porto.jpg

Poslední lednový den roku 2012 se Janko upsal Portu, se kterým podepsal smlouvu do června 2015. Portugalský klub za něj zaplatil tři miliony eur a rakouský forvard se rychle uvedl gólem. Na jaře odehrál dalších devět ligových zápasů, přidal čtyři góly, Porto se ho ale rozhodlo po sezoně prodat do Turecka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Trabzonspor

Marc Janko 2.jpg

Ani další Jankova zastávka nebyla moc úspěšná. Z Porta se přesunul do Trabzonsporu, v Turecku se ale téměř neprosadil. V turecké lize odehrál 23 zápasů, na konto si však připsal jen dvě branky. Po dvou letech tak přišlo další stěhování.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Sydney

Marc Janko Rakousko.jpg

Z Turecka se Janko přesunul až do Austrálie a zakotvil v Sydney. U protinožců strávil rok, který byl velmi úspěšný. V lize nastřílel 16 branek, stal se elitním kanonýrem ligy a dostal se do nejlepšího týmu sezony. Díky tomu se vrátil zpět do Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Basilej

Marc Janko Basilej.jpg

Poslední  hráčova zastávka před příchodem do Sparty. Janko se upsal Basileji před dvěma lety, dohodl se na roční smlouvě a gólově se prosadil během ligového debutu. V sezoně dal celkově dvacet branek, Basileji pomohl k titulu a dohodl se na nové smlouvě. Letos si zahrál Ligu mistrů a v domácí soutěži dal, přestože byl často jen střídajícím útočníkem, dalších 13 branek. Jak se mu povede na Letné?

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud