Nové tváře v extralize. 10 českých hokejistů, kteří se vrátili ze zámoří domů

V pátek odstartoval nový extraligový ročník a v tuzemských arénách se objevilo několik (staro)nových tváří. Byli mezi nimi navrátilci z evropských soutěží, ale také hráči, kteří přišli ze zámoří. Někteří okusili i NHL.

Bez názvu1.jpg

Každý hokejista sní o tom, že si jednou zahraje v NHL. Spousta hráčů se proto vydává do zámoří, ale ne každý se do nejslavnější hokejové ligy světa dostane. A když už se jim to povede, často se v ní nastálo neuchytí. Hráči se pak ze zámoří vracejí domů a sbírají zkušenosti, restartují nebo dohrávají kariéry, v tuzemských klubech. I před letošní sezonou se do extraligy vrátilo deset navrátilců ze zámoří. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

Ladislav Šmíd (Calgary – Liberec)

Ladislav Šmíd Ota Bartovský MAFRA Profimedia.jpg

Účastník olympijských her v Soči mohl mít pevnou pozici v NHL, několikrát ho ale zradilo zdraví.  V uplynulých dvou sezonách odehrál za Calgary jen 22 zápasů, loni se neobjevil na ledě ani jednou a o restart se pokusí doma v Liberci. Je mu 31 let, vrátí se ještě do zámoří?

Foto: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Pokračování 3 / 11

Aleš Stezka (Chicago Steel – Liberec)

Aleš Stezka Ota Bartovský MAFRA Profimedia.jpg

V Liberci sice skončil zkušený slovenský gólman Ján Lašák, Bílí Tygři však mají i nadále nesmírně kvalitní brankářskou dvojici. K Romanu Willovi, jenž má na kontě jeden start v dresu Colorada, přibyl Aleš Stezka. I on se zkoušel prosadit v zámoří, kam ho v roce 2015 draftovala Minnesota. Po dvou letech se ale vrátil domů a bude sbírat zkušenosti v Liberci.

Foto: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Pokračování 4 / 11

David Musil (Tuscon – Třinec)

David Musil ČR Jaroslav Legner CNC Profimedia.jpg

Člen slavného hokejového rodu Musilů a Holíků má na kontě čtyři zápasy v barvách Edmontonu, během nichž si připsal dvě asistence. Všechny však odehrál v sezoně 2014/15 a od té doby už šanci v NHL nedostal. Po sezoně to proto v zámoří zabalil a posílil Třinec. Na konci minulé sezony si odbyl premiéru v reprezentaci a taky ho láká vidina startu na olympijských hrách.

Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 11

Filip Helt (Sarnia – Litvínov)

Filip helt.jpg

Devatenáctiletý útočník uspěl v loňském draftu, ve kterém ho získalo z 211. pozice St. Louis. Litvínovský odchovanec odehrál jednu sezonu v Sarnii a v 53 zápasech základní části posbíral 16 kanadských bodů. Poté se vrátil domů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Šimon Stránský (Prince Albert – Vítkovice)

Šimon Stránský.jpg

Jeho starší bratr Matěj několik let bojoval o místo na farmě Dallasu. Bodově se mu dařilo, šanci v týmu Stars ale nedostal a odešel do KHL. Do Evropy se ze zámoří vydal i devatenáctiletý Šimon, který uplynulé tři roky strávil v týmu Prince Albert Raiders hrající WHL. Loni posbíral v 57 zápasech 48 kanadských bodů, jak se mu povede ve Vítkovicích?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Petr Straka (Albany – Plzeň)

Petr Straka.jpg

Pětadvacetiletý forvard odehrál v sezoně 2014/15 tři zápasy za Philadelphii. Připsal si v nich sice dva body za nahrávky, další šanci ale už nedostal. Následující ročníky strávil v AHL, neprosadil se ani po odchodu do New Jersey, a tak se v létě rozhodl k návratu domů. V srpnu si odbyl reprezentační premiéru, v pátek odehrál svůj první extraligový zápas v dresu Plzně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Pavel Kousal (Spokane Chiefs – Mladá Boleslav)

Rodák a odchovanec z Jihlavy se loni vydal hledat štěstí do zámoří a odešel do týmu Spokane Chiefs, který působí ve WHL. Osmnáctiletý útočník a mládežnický reprezentant odehrál 49 zápasů a vrátil se domů. Ne však do Dukly, ale do Mladé Boleslavi.

Pokračování 9 / 11

Ondřej Najman (Spokane Chiefs – Mladá Boleslav)

Ondřej Najman 2.jpg

Stejnou cestu jako Kousal zvolil i Ondřej Najman. Také devatenáctiletý centr se narodil a začínal v Jihlavě, i on před rokem zamířil do Spokane Chiefs a nyní je hráčem Mladé Boleslavi. V zámoří si nevedl zle, v 65 zápasech „udělal“ 25 kanadských bodů. Teď začal sbírat první extraligové zkušenosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Jan Růžička (Des Moines Buccaneers – Mladá Boleslav)

Jan Růžička Barbora Reichová CNC Profimedia.jpg

Další mladoboleslavská posila ze zámoří. Jan Růžička však, na rozdíl od Kousala s Najmanem, ve městě Škodovky už působil a vrací se do známého prostředí. Dvacetiletý gólman si už dokonce zachytal v extraligovém týmu a po dvou letech strávených v týmu Des Moines Buccaneers hrající USHL se vrací posílen o cenné zkušenosti. Měl by krýt záda Brandonu Maxwellovi.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 11 / 11

Josef Kořenář (Lincoln Stars – Jihlava)

Josef Kořenář 2.jpg

Nováček z Jihlavy má velmi zajímavé brankářské trio. Jakuba Škarka doplnili Lars Volden z Norska a devatenáctiletý Josef Kořenář, který v červenci podepsal smlouvu se San Jose. Po roce stráveném v týmu Lincoln Stars se ale vrátil domů do Jihlavy a bude se snažit posbírat co nejvíc extraligových zkušeností.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud