Tomáš Plekanec  Celou zámořskou kariéru - až na kratičkou epizodku v Torontu - strávil Tomáš Plekanec v dresu Montrealu a v dresu Canadiens si desetkrát zahrál v play-off o Stanley Cup. Dvakrát - v letech 2010 a 2014 se s Habs prokousal až do finále Východní konference, ale v závěrečné sérii, v níž se bojuje o nejcennější trofej, si nikdy nezahrál. Ve vyřazovacích bojích odehrál 94 střetnutí s bilancí 18 branek a 35 asistencí. Profimedia.cz
 Radim Vrbata  Když po sezoně 2017/18 ukončil útočník Radim Vrbata profesionální kariéru v NHL, měl na kontě 1057 odehraných utkání v základní části soutěže. Ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup pak nastoupil k 48 zápasům v dresech Colorada, Phoenixu a Vancouveru. Nejblíže k mýtickému poháru měl v roce 2012, kdy s Kojoty postoupil do finále Západní konference, kde však tým podlehl pozdějšímu celkovému vítězi z Los Angeles. Profimedia.cz
 Radek Dvořák  Přestože někdejší výtečný útočník Radek Dvořák odehrál v NHL bez jediného utkání 1300 zápasů, do play-off se dostal jen čtyřikrát. Dvakrát z toho ale bylo finále. V sezoně 1995/96 však nestačil s Floridou na Colorado a přesně o deset let později podlehl s Edmotonem Carolině. V těchto sériích zaznamenal šest kanadských bodů za jeden gól a pět nahrávek. Profimedia.cz
 Roman Hamrlík  Jednička draftu z roku 1992 a jeden z nejlepších českých obránců v NHL. Roman Hamrlík odehrál v soutěži přes 1500 zápasů, včetně 113 duelů v play-off, které si vyzkoušel se sedmi týmy. Nejblíž úspěchu byl v roce 2010 s Montrealem, ve finále konference ale Canadiens pohořeli na Philadelphii. Profimedia.cz
14
Fotogalerie

Nikdy se nedočkali. 14 skvělých českých hokejistů, pro které Stanley Cup zůstal jen snem

Snem každého hokejisty je zahrát si jednou v NHL. A když už se do zámořské soutěže probojuje, pak touží získat Stanley Cup. To se ale povede jen hrstce vyvolených.

Z českých hokejistů v NHL zvedli naposled nad hlavu Stanley Cup Jan Rutta a Ondřej Palát z Tampy Bay. O něco dříve to zvládli dvakrát v kariéře Michal Rozsíval, ale také hráči jako Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Petr Sýkora, David Krejčí nebo Jiří Hudler. Také letos má několik borců šanci, že si nejcennější pohár potěžkají v rukách.

Řada dalších skvělých českých hokejistů ten pocit ale nikdy nezažila. Vybrali jsme 14 z nich, kteří by si to (podle našeho názoru) zasloužili, ovšem nebylo jim to shůry souzeno - jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 15

Michal Pivoňka

pivonka (capitals.nhl.com).jpg

Michal Pivoňka debutoval v NHL v sezoně 1986/87. Bylo to ve Washingtonu, který ho do nejslavnější hokejové ligy světa draftoval v roce 1984 jako 59. hráče v celkovém pořadí. U Capitals vydržel celou zámořskou kariéru a v klubu strávil 13 let.

V základní části NHL odehrál 825 zápasů a posbíral v nich 599 bodů, dalších 95 zápasů a 55 bodů přidal v play-off. Ke Stanley Cupu byl nejblíž v roce 1998, kdy Washington došel až do finále, v němž však podlehl Detroitu 0:4 na zápasy.

Foto: capitals.nhl.com

Pokračování 3 / 15

Tomáš Plekanec

Tomáš Plekanec1.jpg

Kladenský odchovanec Tomáš Plekanec překonal metu jednoho tisíce odehraných utkání v základní části NHL. Celou zámořskou kariéru - až na kratičkou epizodku v Torontu - strávil v dresu Montrealu a v dresu Canadiens si desetkrát zahrál v play-off o Stanley Cup.

Dvakrát - v letech 2010 a 2014 se s Habs prokousal až do finále Východní konference, ale v závěrečné sérii, v níž se bojuje o nejcennější trofej, si nikdy nezahrál. Ve vyřazovacích bojích odehrál 94 střetnutí s bilancí 18 branek a 35 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

Radim Vrbata

Radim Vrbata.jpg

Když po sezoně 2017/18 ukončil útočník Radim Vrbata profesionální kariéru v NHL, měl na kontě 1057 odehraných utkání v základní části soutěže. Ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup pak nastoupil k 48 zápasům v dresech Colorada, Phoenixu a Vancouveru. Nejblíže k mýtickému poháru měl v roce 2012, kdy s Kojoty postoupil do finále Západní konference, kde však tým podlehl pozdějšímu celkovému vítězi z Los Angeles.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

Radek Dvořák

radek Dvořák.jpg

Přestože někdejší výtečný útočník Radek Dvořák odehrál v NHL bez jediného utkání 1300 zápasů, do play-off se dostal jen čtyřikrát. Dvakrát z toho ale bylo finále. V sezoně 1995/96 však nestačil s Floridou na Colorado a přesně o deset let později podlehl s Edmotonem Carolině. V těchto sériích zaznamenal šest kanadských bodů za jeden gól a pět nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 15

Roman Hamrlík

Roman Hamrlík Montreal.jpg

Jednička draftu z roku 1992 a jeden z nejlepších českých obránců v NHL. Roman Hamrlík odehrál v soutěži přes 1500 zápasů, včetně 113 duelů v play-off, které si vyzkoušel se sedmi týmy. Nejblíž úspěchu byl v roce 2010 s Montrealem, ve finále konference ale Canadiens pohořeli na Philadelphii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

Martin Havlát

Martin Havlát.jpg

Martin Havlát odehrál v základní části NHL a v play-off celkem 865 zápasů a nebýt vracejících se zdravotních problémů, mohlo jich být ještě daleko víc. Kdo ví, třeba by se dočkal i Stanley Cupu, o který si zahrál s Ottawou, Chicagem a San Jose. Se Senators a Blackhawks se dostal až do konferenčního finále, dál se ale nikdy nepodíval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

Aleš Hemský

Aleš Hemský 2.jpg

Ofenzivní hračička Aleš Hemský nakoukl poprvé do play-off v sezoně 2002/03 s Edmontonem, během šesti zápasů se ale neprosadil. O tři roky později se mu dařilo o poznání více, dal šest branek, přidal 11 asistencí a s Oilers postoupil až do finále, ve kterém po sedmizápasové bitvě slavila Carolina. Dalších vyřazovacích bojů se pak Hemský dočkal (naposled v kariéře) až v roce 2016 s Dallasem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

Robert Lang

Robert Lang.jpg

Olympijský šampion z Nagana, mistr světa z roku 1996 a kapitán českého týmu na olympiádě v Turíně prožil dlouhou a úspěšnou zámořskou kariéru. Robert Lang působil v Pittsburghu, Detroitu či Washingtonu, tedy v týmech, které rok co rok myslí na Stanley Cup. Dvakrát byl v konferenčním finále, o trofej si ale nikdy nezahrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 15

Petr Nedvěd

Petr Nedvěd Edmonton.jpg

Bývalý výtečný útočník Petr Nedvěd odehrál v základní části NHL 982 zápasů. Dalších 71 jich přidal v play-off za Vancouver, St. Louis, New York Rangers, Pittsburgh a Philadelphii. Nejblíž Stanley Cupu byl v roce 1996, Penguins ale nestačili ve finále konference na Floridu. Pak už byl v play-off jen dvakrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

Václav Prospal

Václav Prospal.jpg

Philadelphia byla v roce 2008 blízko postupu do finále NHL. Nepřešla ale přes poslední překážku - Pittsburgh. V kádru Flyers tehdy působil i dříč a bojovník Václav Prospal, který odehrál ve vyřazovacích bojích během kariéry 65 zápasů. Kromě Philadelphie nastupoval také za Ottawu, Tampu Bay a Pittsburgh. Zatímco mistrem světa se stal, Stanley Cup nikdy nezískal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

Martin Ručinský

Martin Ručinský.jpg

Olympijský šampion z Nagana si zahrál v play-off NHL za čtyři různé kluby. Za Québec, Montreal, St. Louis, Vancouver a New York Rangers ale odehrál dohromady jen 37 zápasů, ve kterých zaznamenal devět branek a pět asistencí.

S téměř tisícovkou startů v součtu základní části a play-off to Martin Ručinský dotáhl maximálně do semifinále konference. V závěru kariéry se přesto ještě jednoho titulu dočkal, když vyhrál extraligové zlato s Litvínovem a poté pověsil brusle na hřebík.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

Martin Straka

Martin Straka NHL.jpg

Extraligového titulu se dočkal, v NHL ale vítězný pohár nad hlavu nezvedl. V play-off odehrál Martin Straka za Pittsburgh, New York Rangers a Floridu 106 zápasů, ve kterých posbíral 70 (26+44) kanadských bodů. Nejdál byl v sezoně 2000/01 s Penguins, se kterými postoupil do finále Východní konference a v roce 1996, kdy si zahrál rovnou o Stanley Cup. Nad síly Panterů však tehdy bylo Colorado, které vyhrálo 4:0 na zápasy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

Tomáš Vokoun

Tomáš Vokoun.jpg

Mistr světa z roku 2010 strávil podstatnou část zámořské kariéry v Nashvillu a na Floridě, tedy v týmech, které v té době nepatřily k elitě soutěže. Šance na zisk Stanley Cupu se Tomášovi Vokonovi otevřela po přesunu do Pittsburghu, za který odchytal v sezoně 2012/13 jedenáct zápasů ve vyřazovací části. Penguins ale skončili těsně před finálovými branami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

Marek Židlický

Marek Židlický NJ.jpg

Jeden z nejlepších českých obránců uplynulých let v NHL hrál v play-off sedmkrát. Ve vyřazovacích bojích zvládl 49 utkání v dresech Nashvillu, New Jersey, Detroitu a New Yorku Islanders. V roce 2012 byl ke Stanley Cupu velice blízko, ale Devils tehdy ve finálové sérii podlehli Los Angeles 2:4 na zápasy. Židlický tehdy ve 24 zápasech nasbíral devět bodů za gól a osm nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud