5. Jan Laštůvka - Baník Ostrava (* 7. července 1982)  Kariéra brankáře Jana Laštůvky je dlouhá a bohatá na úspěchy. Odstartoval ji na přelomu tisíciletí v Karviné, odkud se posunul do Baníku. S ostravským klubem vybojoval v sezoně 2003/04 mistrovský titul a vydal se do zahraničí, konkrétně do Šachtaru Doněck, s nímž se stal dvakrát ligovým šampionem. Během pěti let na východě Ukrajiny byl třikrát na hostování – ve Fulhamu, v Bochumi a ve West Hamu, nikde ale pořádně neprorazil. V roce 2009 se posunul do konkurenčního Dněpru Dněpropetrovsk, kde pobyl sedm sezon a dostal se s mužstvem do finále Evropské ligy. Před pěti lety si řekl, že je čas vrátit se domů a zamířil do mateřského klubu, tedy do Karviné. V roce 2017 se krátce mihl v pražské Slavii a od sezony 2018/19 je brankářskou jedničkou Baníku. V Ostravě má podepsanou smlouvu do konce sezony. Profimedia.cz
 4. Jan Rezek – FK Teplice (* 5. května 1982)  Jan Rezek v české soutěži debutoval v dresu Teplic, odkud zamířil do Sparty. Na Letné se ale moc neprosadil a přes Rusko a jeden neúspěšný sparťanský comeback se stal hráčem Plzně. Na západě Čech střelecky pookřál a měl obří podíl na zisku historicky prvního plzeňského titulu. Po odchodu z Viktorky v tuzemské nejvyšší soutěži odehrál sezonu v Teplicích a následně tři roky oblékal dres Příbrami. Po pádu mužstva do druhé ligy se vrátil do Teplic a v aktuálním ročníku stihl ve žlutomodrém dresu odehrát tři zápasy a vstřelil jednu branku. Profimedia.cz
 3. Marek Matějovský – FK Mladá Boleslav (* 20. prosince 1981)  Bývalý reprezentant a momentálně opora Mladé Boleslavi Marek Matějovský oblékal v lize také dresy Jablonce, kde jeho kariéra startovala, a Sparty. Na Letné dělal kapitána a v roce 2014 pomohl vybojovat mistrovský titul. Devětatřicetiletý veterán má nyní na kontě 355 ligových utkání, ve kterých rozhodně nehrával v bílých rukavičkách, ale pěkně zostra - a někdy i neférově. Důkazem je 87 žlutých karet, k nimž vyfasoval třikrát i červenou. Profimedia.cz
 2. Tomáš Hübschman – FK Jablonec (* 4. září 1981)  Česká liga přivítala v roce 2014 dalšího slavného navrátilce. Po deseti letech strávených v ukrajinském Šachtaru Doněck se domů vrátil Tomáš Hübschman. Ne však do Sparty, kde působil během Eura 2002, ale do Jablonce, kde nyní kroutí už osmou sezonu. Na severu Čech má podepsanou smlouvu do konce ročníku. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Nezlomní veteráni. 6 nejstarších hráčů, kteří se objevili v aktuálním ročníku Fortuna ligy

Na českých ligových trávnících září sparťanští teenageři - Adamové Hložek s Karabcem - a prosazují se i další mladíci. Vidět jsou v nejvyšší soutěži ale také zkušení veteráni.

Milan Petržela oslavil v létě 38. narozeniny a je jedním z nejstarších fotbalistů ve  Fortuna lize. Navzdory věku je stále nesmírně platným hráčem. Do aktuální sezony však zasáhlo i šest starších borců než je on. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Tomáš Grigar - FK Teplice (* 1. února 1983)

Tomáš Grigar2.jpg

Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I v 38 letech si drží solidní formu. V zimě načal už čtvrtou stovku ligových startů. Naposled byl na hřišti 24. října v utkání na hřišti Hradce Králové a musel spolknout porážku 0:3.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Jan Laštůvka - Baník Ostrava (* 7. července 1982)

Jan Laštůvka-Baník1.jpg

Kariéra brankáře Jana Laštůvky je dlouhá a bohatá na úspěchy. Odstartoval ji na přelomu tisíciletí v Karviné, odkud se posunul do Baníku. S ostravským klubem vybojoval v sezoně 2003/04 mistrovský titul a vydal se do zahraničí, konkrétně do Šachtaru Doněck, s nímž se stal dvakrát ligovým šampionem. Během pěti let na východě Ukrajiny byl třikrát na hostování – ve Fulhamu, v Bochumi a ve West Hamu, nikde ale pořádně neprorazil. V roce 2009 se posunul do konkurenčního Dněpru Dněpropetrovsk, kde pobyl sedm sezon a dostal se s mužstvem do finále Evropské ligy.

Před pěti lety si řekl, že je čas vrátit se domů a zamířil do mateřského klubu, tedy do Karviné. V roce 2017 se krátce mihl v pražské Slavii a od sezony 2018/19 je brankářskou jedničkou Baníku. V Ostravě má podepsanou smlouvu do konce sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Jan Rezek – FK Teplice (* 5. května 1982)

Jan Rezek-Teplice.jpg

Jan Rezek v české soutěži debutoval v dresu Teplic, odkud zamířil do Sparty. Na Letné se ale moc neprosadil a přes Rusko a jeden neúspěšný sparťanský comeback se stal hráčem Plzně. Na západě Čech střelecky pookřál a měl obří podíl na zisku historicky prvního plzeňského titulu. Po odchodu z Viktorky v tuzemské nejvyšší soutěži odehrál sezonu v Teplicích a následně tři roky oblékal dres Příbrami. Po pádu mužstva do druhé ligy se vrátil do Teplic a v aktuálním ročníku stihl ve žlutomodrém dresu odehrát tři zápasy a vstřelil jednu branku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Marek Matějovský – FK Mladá Boleslav (* 20. prosince 1981)

Marek Matějovský.jpg

Bývalý reprezentant a momentálně opora Mladé Boleslavi Marek Matějovský oblékal v lize také dresy Jablonce, kde jeho kariéra startovala, a Sparty. Na Letné dělal kapitána a v roce 2014 pomohl vybojovat mistrovský titul. Devětatřicetiletý veterán má nyní na kontě 355 ligových utkání, ve kterých rozhodně nehrával v bílých rukavičkách, ale pěkně zostra - a někdy i neférově. Důkazem je 87 žlutých karet, k nimž vyfasoval třikrát i červenou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Tomáš Hübschman – FK Jablonec (* 4. září 1981)

Tomáš Hübschman-Jablonec.jpg

Česká liga přivítala v roce 2014 dalšího slavného navrátilce. Po deseti letech strávených v ukrajinském Šachtaru Doněck se domů vrátil Tomáš Hübschman. Ne však do Sparty, kde působil během Eura 2002, ale do Jablonce, kde nyní kroutí už osmou sezonu. Na severu Čech má podepsanou smlouvu do konce ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Josef Jindřišek – Bohemians Praha 1905 (* 14. února 1981)

Josef Jindřišek2.jpg

Záložník Josef Jindřišek je ve 40 letech k nejzkušenějším hráčem v české nejvyšší soutěži. A také k nejvěrnějším. V pražské Bohemce totiž kroutí už dvanáctou sezonu. Dříve hrával také v Jablonci a Olomouci. V součtu už má na kontě 378 ligových zápasů a 24 branek. V aktuálním ročníku odehrál pět utkání, naposled byl o víkendu na hřišti Slovácka celých devadesát minut.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud