Slovo dynastie je ve světě profesionálního sportu poměrně často používáno (i zneužíváno). Pokud jeden tým vyhrává několik sezon tituly jako na běžícím páse, už se mluví o dynastii.
Celky, které vládly určitým epochám, fascinovaly fanoušky odjakživa. Sportovních dynastií bychom našli v historii mnoho – stačí si vzpomenout třeba na devadesátá léta minulého století a éru basketbalistů Chicaga Bulls, kdy tým kolem Michaela Jordana vyhrál šestkrát během osmi let NBA.
Našli bychom podobné fenomény i v české kotlině? Jistěže ano. V následujících kapitolách najdete devět týmů, které se v uplynulých třiceti letech zapsaly do tuzemských sportovních dějin.
Pokračování 2 / 10
Česká hokejová reprezentace
Od roku 1996 do roku 2010 se čeští hokejoví fanoušci mohli radovat z šesti titulů mistrů světa a zlatých olympijských medailí z Nagana. Parta poskládaná kolem Dopity, Reichela, Patery, Procházky, Jágra, Čajánka, Výborného, Kaberleho, Čechmánka a spol. se nesmazatelně zapsala do dějin nejpopulárnějšího tuzemského sportu.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Celá sláva této generace je obsažena ve zvolání sportovního komentátora České televize Roberta Záruby po zisku zlaté medaile na mistrovství světa v Německu, kde Češi vyhráli třetí titul v řadě: „Vítej, zlatý hattricku!“
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 10
Vsetínská hokejová mašina
Bylo to jako zjevení. Když na podzim v roce 1994 vstoupil provinční Vsetín do hokejové extraligy, nikdo nemohl předpokládat, že v následujících sedmi letech napíše legendární kapitolu do historie domácí soutěže.
Tým poskládaný kolem nechtěných či nepotřebných hokejistů ze sousedního Zlína (Vlach, Stavjaňa, Čechmánek, Pešat, Tomek, Raděvič) pod vedením ex-zlínského trenéra Horsta Valáška posílil během výluky v NHL Josef Beránek a na konci sezony se radoval ze zlatých medailí. První titul paradoxně vyfoukl ve finále právě Zlínu.
Na Lapači nakonec slavili šest titulů, z toho pět v řadě. Zlatou hegemonii Valachů narušila jen pražská Sparta, která Vsetínské porazila ve finálové sérii v sezoně 1999/2000. V týmu, který byl pilířem reprezentace, hrála řada olympijských vítězů a mistrů světa – Jiří Dopita, Pavel Patera či Martin Procházka.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 10
Česká fotbalová reprezentace
Dynastie Pavla Nedvěda, Karla Pohorského a Vladimíra Šmicera psala zatím nejslavněší epochu samostatného českého fotbalu. Senzační stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Anglii v roce 1996 pomohly k odchodu řady hráčů do kvalitních zahraničních klubů a v následujících letech z toho těžil i národní tým.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
S fenomenálními střelci Janem Kollerem a Milanem Barošem, a s téměř neprůstřelným Petrem Čechem v brance, skončili Češi o osm let později na Euru v Portugalsku třetí. V roce 2006 se probojovali na mistrovství světa do Německa.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 10
Házenkáři Karviné
I česká mužská házená měla svého hegemona. Dynastickým týmem lze zcela bez pochyb nazvat Karvinou, která od roku 2000 do roku 2010 vybojovala deset mistrovských titulů. V dresu Baníku působila v daném období řada českých reprezentantů jako například David Juříček, Martin Galia či Ondřej Šulc.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 10
Basketbalisté Nymburka
V roce 2000 si nymburský basketbalový klub koupil právo k účasti v nejvyšší soutěži a o čtyři roky později slavil svůj první český titul. Od té doby se 18 let nenašel nikdo, kdo by Nymburk z českého basketbalového trůnu sesadil. Až v roce 2023 se to podařilo Opavě, letos si však Středočeši vzali ligový triumf zase zpět.
Nymburští se radovali z trofeje šampionů devatenáctkrát. Mezi hráče, kteří patřili v minulých letech k nejplatnějším a táhli tým k trofejím, patřili například Američan Maurice Whitfield, Petr Benda či reprezentant Jiří Zídek, který si zahrál tři sezony v NBA.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 10
Basketbalistky Brna
Když v roce 1993 vznikl v Brně klub SK Žabovřesky, málokdo asi tušil, že se zrodil nový hegemon nejvyšší ženské basketbalové soutěže. Od roku 1996 do roku 2008 družstvo pravidelně vyhrávalo český titul, v letech 2005 a 2006 zvítězilo v Eurolize. V kádru čtrnáctinásobného mistra České republiky hrála prakticky celá ženská reprezentace, například Ivana Večeřová, Hana Horáková, Eva Vítečková či Jana Veselá.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 10
Basketbalistky USK Praha
V dobách, kdy vládly ženské basketbalové nejvyšší soutěži hráčky Brna, byl celek USK v jejich stínu. V sezoně 2008/09 se však karta otočila a Pražanky poprvé od roku 1995 v tuzemské lize vyválčily titul mistryň.
O rok později sice ve finále na „Žabiny“ opět nestačily, ale od ročníku 2010/11 česká ženská basketbalová soutěž nepoznala jiného šampiona. V sezoně 2014/15 se radovaly z vítězství v Eurolize. Tým drží rekord s nejvyšším počtem vítězných zápasů v řadě (257).
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 10
Futsalisté Chrudimi
I český futsal má svého hegemona. Je jím celek Chrudimi, který se poprvé objevil v nejvyšší domácí soutěži v sezoně 2002/03 a okamžitě vybojoval medaili za třetí místo. V dalším ročníku už Chrudimští slavili mistrovský titul a v současnosti jich mají na kontě patnáct.
Od roku 2004 do roku 2022 jim dokázali nejcennější trofej pouze jedenkrát vyfouknout hráči Jistebníka, Sparty a Plzně. Celek patří k pravidelným účastníkům evropských futsalových soutěží.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 10
Hokejisté Třince
Dlouho se zdálo, že výkon Vsetína, který v 90. letech minulého století vyválčil pět mistrovských titulů v řadě, už nikdo nezopakuje. Letos jej však pátým vítězstvím za sebou zopakovali hokejisté Třince. A můžeme jen spekulovat o tom, zda by nyní neměli na kontě sérii šesti triumfů, kdyby v roce 2020 nebylo play-off kvůli koronavirovému běsnění zrušeno.
První zlato vybojovali Oceláři v roce 2011, v letech 2015 a 2018 pak finálové série prohráli, ale od další sezony už pevně vládnou extraligové scéně. Jména jako Martin Růžička či Petr Vrána už navždy zůstanou synonymem pro zlatou třineckou dynastii.
Foto: Profimedia.cz