Vsetínská hokejová mašina  Bylo to jako zjevení. Když na podzim v roce 1994 vstoupil provinční Vsetín do hokejové extraligy, nikdo nemohl předpokládat, že v následujících sedmi letech napíše legendární kapitolu do historie domácí soutěže. Tým poskládaný kolem nechtěných či nepotřebných hokejistů ze sousedního Zlína (Vlach, Stavjaňa, Čechmánek, Pešat, Tomek, Raděvič) pod vedením ex-zlínského trenéra Horsta Valáška posílil během výluky v NHL Josef Beránek a na konci sezony se radoval ze zlatých medailí. První titul paradoxně vyfoukl ve finále právě Zlínu. Na Lapači nakonec slavili šest titulů, z toho pět v řadě.
 Česká fotbalová reprezentace  Dynastie Pavla Nedvěda, Karla Pohorského a Vladimíra Šmicera psala zatím nejlepší epochu samostatného českého fotbalu. Senzační stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Anglii v roce 1996 pomohly k odchodu řady hráčů do kvalitních zahraničních klubů a v následujících letech z toho těžil i národní tým. S fenomenálními střelci Janem Kollerem a Milanem Barošem, a s téměř neprůstřelným Petrem Čechem v brance, skončili Češi o osm let později na Euru v Portugalsku třetí. V roce 2006 se probojovali na mistrovství světa do Německa.
 Basketbalisté Nymburka  V roce 2000 si nymburský basketbalový klub koupil právo k účasti v nejvyšší soutěži a o čtyři roky později slavil svůj první český titul. Od té doby se nenašel nikdo, kdo by Nymburk z českého basketbalového trůnu sesadil. Nymburští se radovali už osmnáctkrát v řadě. Mezi hráče, kteří patřili v minulých letech k nejplatnějším a táhli tým k trofejím, patřili například Američan Maurice Whitfield, Petr Benda či reprezentant Jiří Zídek, který si zahrál tři sezony v NBA.
 Basketbalistky Brna  Když v roce 1993 vznikl v Brně klub SK Žabovřesky, málokdo asi tušil, že se zrodil nový hegemon nejvyšší ženské basketbalové soutěže. Od roku 1996 do roku 2008 družstvo pravidelně vyhrávalo český titul, v letech 2005 a 2006 zvítězilo v Eurolize. Rekord 256 vítězných zápasů v řadě a ligovou neporazitelnost, která trvala devět let a tři dny, už asi nikdy nikdo nepřekoná. V kádru čtrnáctinásobného mistra České republiky hrála prakticky celá ženská reprezentace, například Ivana Večeřová, Hana Horáková, Eva Vítečková či Jana Veselá.
7
Fotogalerie

Nezapomenutelné týmy. 7 nejslavnějších českých sportovních dynastií z uplynulých 30 let

Slovo dynastie je ve světě profesionálního sportu poměrně často používáno (i zneužíváno). Pokud jeden tým vyhrává několik sezon tituly jako na běžícím páse, už se mluví o dynastii.

Celky, které vládly určitým epochám, fascinovaly fanoušky odjakživa. Sportovních dynastií bychom našli v historii mnoho – stačí si vzpomenout třeba na devadesátá léta minulého století a éru basketbalistů Chicaga Bulls, kdy tým kolem Michaela Jordana vyhrál šestkrát během osmi let NBA.

Našli bychom podobné fenomény i v české kotlině? Jistěže ano. V následujících kapitolách najdete sedmičku týmů, která se v uplynulých třiceti letech zapsala do tuzemských sportovních dějin. 

Pokračování 2 / 8

Česká hokejová reprezentace

Hokej.jpg

Od roku 1996 do roku 2010 se čeští hokejová fanoušci mohli radovat z šesti titulů mistrů světa a zlatých olympijských medailí z Nagana. Parta poskládaná kolem Dopity, Reichela, Patery, Procházky, Jágra, Čajánka, Výborného, Kaberleho, Čechmánka a spol. se nesmazatelně zapsala do dějin nejpopulárnějšího tuzemského sportu.

Celá sláva této generace je obsažena ve zvolání sportovního komentátora České televize Roberta Záruby po zisku zlaté medaile na mistrovství světa v Německu, kde Češi vyhráli třetí titul v řadě: „Vítej, zlatý hattricku!“

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Vsetínská hokejová mašina

Vsetin.jpg

Bylo to jako zjevení. Když na podzim v roce 1994 vstoupil provinční Vsetín do hokejové extraligy, nikdo nemohl předpokládat, že v následujících sedmi letech napíše legendární kapitolu do historie domácí soutěže.

Tým poskládaný kolem nechtěných či nepotřebných hokejistů ze sousedního Zlína (Vlach, Stavjaňa, Čechmánek, Pešat, Tomek, Raděvič) pod vedením ex-zlínského trenéra Horsta Valáška posílil během výluky v NHL Josef Beránek a na konci sezony se radoval ze zlatých medailí. První titul paradoxně vyfoukl ve finále právě Zlínu.

Na Lapači nakonec slavili šest titulů, z toho pět v řadě. Zlatou hegemonii Valachů narušila jen pražská Sparta, která Vsetínské porazila ve finálové sérii v sezoně 1999/2000. V týmu, který byl pilířem reprezentace, hrála řada olympijských vítězů a mistrů světa – Jiří Dopita, Pavel Patera či Martin Procházka.

Foto: hc-vsetin.cz

Pokračování 4 / 8

Česká fotbalová reprezentace

Fotbal.jpg

Dynastie Pavla Nedvěda, Karla Pohorského a Vladimíra Šmicera psala zatím nejlepší epochu samostatného českého fotbalu. Senzační stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Anglii v roce 1996 pomohly k odchodu řady hráčů do kvalitních zahraničních klubů a v následujících letech z toho těžil i národní tým.

S fenomenálními střelci Janem Kollerem a Milanem Barošem, a s téměř neprůstřelným Petrem Čechem v brance, skončili Češi o osm let později na Euru v Portugalsku třetí. V roce 2006 se probojovali na mistrovství světa do Německa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Basketbalisté Nymburka

Nymburk.jpg

V roce 2000 si nymburský basketbalový klub koupil právo k účasti v nejvyšší soutěži a o čtyři roky později slavil svůj první český titul. Od té doby se nenašel nikdo, kdo by Nymburk z českého basketbalového trůnu sesadil.

Nymburští se radovali už osmnáctkrát v řadě. Mezi hráče, kteří patřili v minulých letech k nejplatnějším a táhli tým k trofejím, patřili například Američan Maurice Whitfield, Petr Benda či reprezentant Jiří Zídek, který si zahrál tři sezony v NBA.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Basketbalistky Brna

Brno.jpg

Když v roce 1993 vznikl v Brně klub SK Žabovřesky, málokdo asi tušil, že se zrodil nový hegemon nejvyšší ženské basketbalové soutěže. Od roku 1996 do roku 2008 družstvo pravidelně vyhrávalo český titul, v letech 2005 a 2006 zvítězilo v Eurolize.

Rekord 256 vítězných zápasů v řadě a ligovou neporazitelnost, která trvala devět let a tři dny, už asi nikdy nikdo nepřekoná. V kádru čtrnáctinásobného mistra České republiky hrála prakticky celá ženská reprezentace, například Ivana Večeřová, Hana Horáková, Eva Vítečková či Jana Veselá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Basketbalistky USK Praha

USK Praha.jpg

V dobách, kdy vládly ženské basketbalové nejvyšší soutěži hráčky Brna, byl celek USK v jejich stínu. V sezoně 2008/09 se však karta otočila a Pražanky poprvé od roku 1995 v tuzemské lize vyválčily titul mistryň.

O rok později sice ve finále na „Žabiny“ opět nestačily, ale od ročníku 2010/11 česká ženská basketbalová soutěž nepoznala jiného šampiona. V sezoně 2014/15 se radovaly z vítězství v Eurolize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Futsalisté Chrudimi

Futsal Chrudim.jpg

I český futsal má svého hegemona. Je  jím celek Chrudimi, který se poprvé objevil v nejvyšší domácí soutěži v sezoně 2002/03 a okamžitě vybojoval medaili za třetí místo. V dalším ročníku už Chrudimští slavili mistrovský titul a v současnosti jich už mají na kontě patnáct.

Od roku 2004 jim dokázali nejcennější trofej pouze jedenkrát vyfouknout hráči Jistebníka, Sparty a Plzně. Celek patří k pravidelným účastníkům evropských futsalových soutěží.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud