Jadon Sancho (Borussia Dortmund → Manchester United)  Jadonovi Sanchovi bylo teprve 14 let, když za něho Manchester City zaplatil Watfordu 65 tisíc liber. Šikovný útočník svou hodnotu záhy zmnohonásobil, protože v létě roku 2017 za něho Borussia Dortmund zaplatila téměř devět milionů eur. Začínal sice jako obránce, ale prokousal se až na post ofenzivního záložníka či útočníka. Velká část fotbalových expertů mínila, že v jeho osobě roste Anglii výjimečný hráč. V Dortmundu vyrostl ve hvězdu první velikosti a v létě 2021 přestoupil za 85 milionů eur do Manchesteru United. Jenže z excelentního hráče se jako mávnutím kouzelného prutu stal průměrný až podpprůměrný. Jeho bídné výkony kritizovali mnozí odborníci a kouč anglické reprezentace ho přestal nominovat do svých výběrů. Vše vyvrcholilo konfliktem mezi hráčem a trenérem Erikem ten Hagem, který jej vyřadil z kádru. Letos v lednu jej klub vyexpedoval na hostování do Dortmundu. Od př

Jadon Sancho (Borussia Dortmund → Manchester United)
Jadonovi Sanchovi bylo teprve 14 let, když za něho Manchester City zaplatil Watfordu 65 tisíc liber. Šikovný útočník svou hodnotu záhy zmnohonásobil, protože v létě roku 2017 za něho Borussia Dortmund zaplatila téměř devět milionů eur. Začínal sice jako obránce, ale prokousal se až na post ofenzivního záložníka či útočníka. Velká část fotbalových expertů mínila, že v jeho osobě roste Anglii výjimečný hráč. V Dortmundu vyrostl ve hvězdu první velikosti a v létě 2021 přestoupil za 85 milionů eur do Manchesteru United. Jenže z excelentního hráče se jako mávnutím kouzelného prutu stal průměrný až podpprůměrný. Jeho bídné výkony kritizovali mnozí odborníci a kouč anglické reprezentace ho přestal nominovat do svých výběrů. Vše vyvrcholilo konfliktem mezi hráčem a trenérem Erikem ten Hagem, který jej vyřadil z kádru. Letos v lednu jej klub vyexpedoval na hostování do Dortmundu. Od př

 Timo Werner (RB Lipsko → Chelsea)  Útočník Timo Werner přestoupil v létě roku 2020 z Lipska do Chelsea jako jeden z nejlepších střelců německé Bundesligy. Hned v první sezoně v dresu Blues vyhrál s týmem Ligu mistrů, ale i ti nejvěrnější a nejshovívavější fanoušci ze Stamford Bridge museli uznat, že zdaleka nenaplnil velké naděje, které do něho vkládali. Werner nastřílel v barvách Lipska 95 gólů ve 165 zápasech, a v poslední sezoně před odchodem na ostrovy nasázel bundesligovým protivníkům 28 branek v 34 střetnutích. Londýnský klub za něho následně poslal do Německa 53 milionů liber, on však během dvou sezon dokázal dát v 89 utkáních ve všech soutěžích „jen“ 23 gólů. V létě roku 2022 ho Chelsea prodala zpět do Lipska, ale jen za 25 milionů liber, tedy ani ne za polovinu toho, kolik za něj jen o dva roky dříve zaplatila.
 Henrich Mchitarjan (Borussia Dortmund → Manchester United)  Arménský reprezentant Henrich Mchitarjan byl svého času lanařen svým bývalým koučem Jürgenem Klopcem do Liverpoolu, ale nakonec skončil v roce 2016 na Old Trafford. Mchitarjan působil v Dortmundu od roku 2013, kdy ho Borussia koupila za necelých 28 milionů eur z Šachtaru Doněck. V Signal Iduna Parku se stal jednou z klíčových osobností týmu. Po přesunu na ostrovy však nedokázal navázat na skvělé výkony z Bundesligy. Během půldruhé sezony dokázal v Premier League jen pětkrát skórovat a přestože původně podepsal čtyřletý kontrakt, klub ho v lednu 2018 vyměnil za Alexise Sáncheze z Arsenalu. Dlouho ale nevydržel ani na Emirates Stadium. Za Gunners nastřílel pouhých devět gólů v 59 utkáních ve všech soutěžích a poté, co v roce 2019 po vzájemné dohodě byla ukončena jeho smlouva, zamířil do AS Řím.
 Šindži Kagawa (Borussia Dortmund → Manchester United)  Když si v létě roku 2012 přivedl trenér Alex Ferguson z Borussie Dortmund na Old Trafford japonského fotbalistu Shinjiho Kagawu, fanoušci očekávali, že se talentovaný hráč stane stabilním členem základní sestavy Manchesteru United. Jenže Kagawův potenciál v klubu promrhali. Je škoda, že tak nadaný fotbalista nedostal pořádnou šanci ukázat, co v něm vězí. Že má obrovský potenciál, dokázal před přestupem na ostrovy během dvou sezon v Borussii Dortmund, když s klubem dvakrát vyválčil mistrovský titul v Bundeslize. Během debutové sezony na ostrovech sice vybojoval mistrovský titul a stal se prvním asijským hráčem, který nastřílel v nejvyšší anglické lize hattrick, ale pod trenérem Davidem Moyesem upadl v nemilost a už téměř nehrál.
 Sébastien Haller (Eintracht Frankfurt → West Ham United)  West Ham udělal v roce 2019 ze Sébastiena Hallera svůj přestupní rekord. Do Frankfurtu poslal za reprezentanta Pobřeží slonoviny 40 milionů liber. Ale o 18 měsíců a pouhých 14 gólů později se Haller odporoučel do nizozemského Ajaxu Amsterdam. United na tomto obchodu hodně tratili, protože do nového působiště odcházel za poloviční částku. V holandské Eredivise však výrazně pookřál a patřil k největším hvězdám soutěže.
6
Fotogalerie

Nevyšlo to. 6 hvězd z německé Bundesligy, které po přestupu do Premier League pohořely

Kluby z anglické Premier League často utrácejí velké peníze za hvězdy z německé Bundesligy. Ne vždy se ale drahé nákupy vyplatí.

Zdá se to jako tutovka – koupíte si špičkového fotbalistu, kteří září v německé Bundeslize, a on pak bude pokračovat v nadstandardních výkonech ve vašem dresu. Mnohý manažer z anglické Premier League by však tento scénář nemohl potvrdit. Bundesligové posily na ostrovech totiž občas naprosto propadnou. To je případ šesti borců, které najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Jadon Sancho (Borussia Dortmund → Manchester United)

Jadon Sancho-Manchester United (2).jpg

Jadonovi Sanchovi bylo teprve 14 let, když za něho Manchester City zaplatil Watfordu 65 tisíc liber. Šikovný útočník svou hodnotu záhy zmnohonásobil, protože v létě roku 2017 za něho Borussia Dortmund zaplatila téměř devět milionů eur. Začínal sice jako obránce, ale prokousal se až na post ofenzivního záložníka či útočníka.

Velká část fotbalových expertů mínila, že v jeho osobě roste Anglii výjimečný hráč. V Dortmundu vyrostl ve hvězdu první velikosti a v létě 2021 přestoupil za 85 milionů eur do Manchesteru United. Jenže z excelentního hráče se jako mávnutím kouzelného prutu stal průměrný až podpprůměrný. Jeho bídné výkony kritizovali mnozí odborníci a kouč anglické reprezentace ho přestal nominovat do svých výběrů. Vše vyvrcholilo konfliktem mezi hráčem a trenérem Erikem ten Hagem, který jej vyřadil z kádru. Letos v lednu jej klub vyexpedoval na hostování do Dortmundu. Od přestupu do Manchesteru spadla jeho tržní hodnota na čtvrtinu tehdejší ceny.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Timo Werner (RB Lipsko → Chelsea)

Timo Werner-Chelsea.jpg

Útočník Timo Werner přestoupil v létě roku 2020 z Lipska do Chelsea jako jeden z nejlepších střelců německé Bundesligy. Hned v první sezoně v dresu Blues vyhrál s týmem Ligu mistrů, ale i ti nejvěrnější a nejshovívavější fanoušci ze Stamford Bridge museli uznat, že zdaleka nenaplnil velké naděje, které do něho vkládali.

Werner nastřílel v barvách Lipska 95 gólů ve 165 zápasech, a v poslední sezoně před odchodem na ostrovy nasázel bundesligovým protivníkům 28 branek v 34 střetnutích. Londýnský klub za něho následně poslal do Německa 53 milionů liber, on však během dvou sezon dokázal dát v 89 utkáních ve všech soutěžích „jen“ 23 gólů. V létě roku 2022 ho Chelsea prodala zpět do Lipska, ale jen za 25 milionů liber, tedy ani ne za polovinu toho, kolik za něj jen o dva roky dříve zaplatila.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Henrich Mchitarjan (Borussia Dortmund → Manchester United)

Henrich Mchitarjan-Manchester United.jpg

Arménský reprezentant Henrich Mchitarjan byl svého času lanařen svým bývalým koučem Jürgenem Klopcem do Liverpoolu, ale nakonec skončil v roce 2016 na Old Trafford. Mchitarjan působil v Dortmundu od roku 2013, kdy ho Borussia koupila za necelých 28 milionů eur z Šachtaru Doněck. V Signal Iduna Parku se stal jednou z klíčových osobností týmu.

Po přesunu na ostrovy však nedokázal navázat na skvělé výkony z Bundesligy. Během půldruhé sezony dokázal v Premier League jen pětkrát skórovat a přestože původně podepsal čtyřletý kontrakt, klub ho v lednu 2018 vyměnil za Alexise Sáncheze z Arsenalu. Dlouho ale nevydržel ani na Emirates Stadium. Za Gunners nastřílel pouhých devět gólů v 59 utkáních ve všech soutěžích a poté, co v roce 2019 po vzájemné dohodě byla ukončena jeho smlouva, zamířil do AS Řím.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Šindži Kagawa (Borussia Dortmund → Manchester United)

Kagawa.jpg

Když si v létě roku 2012 přivedl trenér Alex Ferguson z Borussie Dortmund na Old Trafford japonského fotbalistu Shinjiho Kagawu, fanoušci očekávali, že se talentovaný hráč stane stabilním členem základní sestavy Manchesteru United. Jenže Kagawův potenciál v klubu promrhali.

Je škoda, že tak nadaný fotbalista nedostal pořádnou šanci ukázat, co v něm vězí. Že má obrovský potenciál, dokázal před přestupem na ostrovy během dvou sezon v Borussii Dortmund, když s klubem dvakrát vyválčil mistrovský titul v Bundeslize. Během debutové sezony na ostrovech sice vybojoval mistrovský titul a stal se prvním asijským hráčem, který nastřílel v nejvyšší anglické lize hattrick, ale pod trenérem Davidem Moyesem upadl v nemilost a už téměř nehrál.

V létě roku 2014 se vrátil zpět do vestfálského klubu a tamní povětří mu dělalo o mnoho lépe než to anglické. Po návratu odehrál v dresu Borussie 145 zápasů, ve kterých nastřílel 31 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Sébastien Haller (Eintracht Frankfurt → West Ham United)

Sébastien Haller-West Ham.jpg

West Ham udělal v roce 2019 ze Sébastiena Hallera svůj přestupní rekord. Do Frankfurtu poslal za reprezentanta Pobřeží slonoviny 40 milionů liber. Ale o 18 měsíců a pouhých 14 gólů později se Haller odporoučel do nizozemského Ajaxu Amsterdam. United na tomto obchodu hodně tratili, protože do nového působiště odcházel za poloviční částku. V holandské Eredivise však výrazně pookřál a patřil k největším hvězdám soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

André Schürrle (Bayer Leverkusen → Chelsea)

Andre Schürrle.jpg

Německý útočník André Schürrle přišel na Stamford Bridge jako první posila trenéra Josého Mourinha po jeho návratu do Chelsea v létě roku 2013. Blues za něho zaplatili 18 milionů liber, ale on nikdy nenavázal na výkony, které předváděl v německé Bundeslize jako hráč Mohuče a později Leverkusenu.

Na ostrovech vydržel pouhých 18 měsíců a nastřílel jen 14 branek v 65 zápasech ve všech soutěžích. Chelsea ho však přesto dokázala prodat se ziskem do Wolfsburgu za 22 milionů liber.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud