Jednoznačně nejúspěšnějším českým gólmanem v NHL byl dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Dominik Hašek. Velmi dobré jméno si v zámoří udělali také Tomáš Vokoun, Roman Čechmánek nebo Roman Turek. V nejslavnější hokejové lize světa si zachytal i Martin Prusek, Alexander Salák či Marek Schwarz.
V letošním draftu se objevili dva čeští brankáři, stejně jako o rok dříve. Všichni budou tvrdě makat na tom, aby jednou napodobili své předchůdce. Nečeká je ale nic lehkého. Je totiž řada tuzemských gólmanů, kteří sice v draftech uspěli, v NHL se ale nikdy nepředstavili. Vybrali jsme z nich šest, jinak velmi úspěšných brankářů. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 7
Tomáš Duba (2001, Pittsburgh Penguins, 217. v pořadí)
Tomáš Duba, dvojnásobný juniorský mistr světa, není nejlepším brankářem, který kdy chytal za Spartu, v jedné věci je ale výjimečný. V play-off sezony 2006/07 byl holešovickou jedničkou a pražskému klubu vychytal dosud poslední titul. Další takovou sezonu už nezažil, příliš se neprosadil v Třinci, ve Zlíně ani v Chomutově.
Od roku 2012 působil už jen v zahraničí - chytal v italském Bolzanu, více než tři sezony strávil v německém Krefeldu, byl hráčem Klagenfurtu v lize EBEL, válel v jihokorejském celku Gangwon High 1 v Asijské lize a kariéru ukončil v roce 2020 v Anglii. Do NHL to ale nedotáhl.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
Zdeněk Šmíd (2000, Atlanta Thrashers, 168. v pořadí)
Zdeněk Šmíd se nikdy nevypracoval mezi elitní české gólmany, v tomto výběru však má své místo. Byl to právě on, kdo v roce 2000 výraznou měrou pomohl českým juniorům k titulu mistrů světa. Na turnaji předvedl precizní výkon a stal se jedním z pilířů zlatého týmu.
Ve stejném roce byl Atlantou draftován do NHL, v nejslavnější hokejové soutěži světa si ale nezachytal. Pořádnou šanci nedostal ani v žádném českém klubu, neprosadil se ve Finsku ani ve Švédsku a i to byl jeden z důvodů, proč předčasně ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
Roman Málek (2001, Philadelphia Flyers, 158. v pořadí)
V roce 2003 vyhrál se Slavií extraligu. Roman Málek patřil k nejlepším českým gólmanům na začátku tohoto tisíciletí. Do zámoří se ale účastník mistrovství světa 2003 nikdy nevydal.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Málka v roce 2001 drafotvala Philadelphia, tím to ale skončilo. Pár zápasů odchytal za Magnitogorsk, mihl se i ve švédském MODO, jinak ale byla jeho kariéra spojena s tuzemskou soutěží. Ukončil ji po ročníku 2014/15.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
Dušan Salfický (2001, New York Islanders, 132. v pořadí)
Dušan Salfický má ve sbírce dvě zlaté medaile z mistrovství světa i bronz z olympiády v Turíně. Rodák z Chrudimi a čtyřnásobný extraligový medailista patřil k nejlepším českým gólmanům.
S Pardubicemi a Spartou získal zlato, působil i v Plzni, Karlových Varech či Ústí nad Labem. Prošel také několika ruskými kluby a krátce byl i v zámoří. Do NHL se ale neprosadil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
Jakub Kovář (2006, Philadelphia Flyers, 109. v pořadí)
Českou stálicí mezi třemi tyčemi, jež nechytala v zámoří, byla někdejší opora Českých Budějovic a později hvězda Jekatěrinburgu Jakub Kovář. V zámoří se ale neprosadil, byť tam působil v juniorské lize OHL. I když ho v roce 2009 draftovala Philadelphia, zdá se, že mu byla souzena Evropa. Momentálně je hráčem pražské Sparty.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
Lukáš Mensator (2002, Vancouver Canucks, 83. v pořadí)
Sezona 2008/09 byla první a dosud poslední, ve které extraligu ovládli hokejisté Karlových Varů. Lví měrou se na tom podílel Lukáš Mensator, který se tehdy stal nejlepším brankářem sezony i nejlepším hráčem celého play-off. V té době byl špičkovým extraligovým gólmanem a možná tajně snil o přesunu do NHL.
V draftu roku 2002 ho získal Vancouver, Mensator strávil dva roky v juniorské soutěži OHL, více šancí ale nedostal. Po mistrovské sezoně už navíc nenavázal na předešlé výkony a postupně se vytratil z povědomí fanoušků.
Foto: Profimedia.cz