7. Son Heung-Min, 31 let (Tottenham Hotspur) – 3 góly za 327 minut  V létě roku 2015 si pořídil Tottenham Hotspur do kádru za 22 milionů liber talentovaného ofenzivního záložníka Son Heung-Mina z Jižní Koreje. Šikovný hráč předtím zářil dva roky v německé Bundeslize, kde hrál v dresu Bayeru Leverkusen. Podle mnohých prognostiků měl být novým Garethem Balem. I když to nějaký čas trvalo, než si zvykl na ostrovní soutěž, nyní to vypadá, že se experti moc nemýlili. Jednatřicetiletý borec se stal po odchodu Harryho Kanea do Bayernu Mnichov kapitánem Spurs a na začátku sezony se ukazuje opět v parádní formě. Nastoupil do všech čtyř úvodních ligových utkání a blýskl se třemi přesnými trefami, což je více než čtvrtina branek, které Tottenham v současném ročníku soupeřům nastřílel.

7. Son Heung-Min, 31 let (Tottenham Hotspur) – 3 góly za 327 minut
V létě roku 2015 si pořídil Tottenham Hotspur do kádru za 22 milionů liber talentovaného ofenzivního záložníka Son Heung-Mina z Jižní Koreje. Šikovný hráč předtím zářil dva roky v německé Bundeslize, kde hrál v dresu Bayeru Leverkusen. Podle mnohých prognostiků měl být novým Garethem Balem. I když to nějaký čas trvalo, než si zvykl na ostrovní soutěž, nyní to vypadá, že se experti moc nemýlili. Jednatřicetiletý borec se stal po odchodu Harryho Kanea do Bayernu Mnichov kapitánem Spurs a na začátku sezony se ukazuje opět v parádní formě. Nastoupil do všech čtyř úvodních ligových utkání a blýskl se třemi přesnými trefami, což je více než čtvrtina branek, které Tottenham v současném ročníku soupeřům nastřílel.

 6. Harry Kane, 30 let (Bayern Mnichov) – 3 góly za 264 minut  Útočník Harry Kane je jedním z dlouhodobě nejkonzistentnějších fotbalistů v na evropském kontinentě. Čerstvý třicátník byl až do konce minulé sezony ikonou a zvětší hvězdou Tottenhamu, s londýnským klubem však marně čekal na nějakou trofej, a tak se rozhodl kývnout na nabídku Bayernu Mnichov. Experti, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už na začátku jeho kariéry tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením. Platí to i po jeho přestupu do Německa. Góly střílí s chutí i novém prostředí. Ve třech bundesligových zápasech se trefil už třikrát.
 5. Willian José, 31 let (Real Betis) – 3 góly za 223 minut  Brazilský útočník Willian José je mistrem světa do 20 let ze šampionátu v roce 2011 a v téže věkové kategorii vyhrál ve stejném roce s kanárky také mistrovství Jižní Ameriky. V Evropě se objevil v roce 2014, kdy se epizodně mihl v dresu Realu Madrid, následně strávil sezonu v Zaragoze a pak v Las Palmas, kde se už poměrně jasně prezentoval jako velmi dobrý střelec. V roce 2016 se upsal Real Sociedad, za který pak během následujících necelých pěti sezon nastřílel 62 gólů ve 171 zápasech. V ročníku 2021/22 byl zapůjčen do Realu Betis, kam následně přestoupil a jemuž je věrný dodnes. Zatímco minulou sezonu zakončil s pouhými dvěma brankami ve 28 ligových střetnutích, start do té aktuální mu vyšel nepoměrně lépe. Po čtyřech úvodních duelech má na kontě tři přesné trefy.
 4. Álvaro Morata, 30 let (Atlético Madrid) – 3 góly za 139 minut  Když se Álvaro Morata vrátil v létě roku 2016 po dvou úspěšných sezonách v Juventusu Turín zpátky do Realu Madrid, odkud v roce 2014 odcházel do Itálie za 20 milionů eur, asi čekal, že si zahraje v dresu Bílého baletu trochu víc. To se ale nestalo. Morata, který je mistrem Evropy do 19 let z roku 2011 a o dva roky později se podílel na španělském triumfu na šampionátu hráčů do 21 let, tehdy patřil mezi netalentovanější mladé hráče ve španělské La Lize. Uměl podržet balon a chytře rozehrát, byl silný ve vzdušných soubojích a často býval pro svůj styl hry přirovnáván ke krajanovi Fernandu Morientesovi. Byl to pracovitý a obětavý fotbalista, a toho si byli vědomi v Chelsea. Do Anglie nakonec zamířil v roce 2017 za hodně vysokou částku, která se blížila k 70 milionům eur. Na Stamford Bridge ale pobyl jen půldruhé sezony, podílel se na triumfu v Evropské lize
 3. Wissam Ben Yedder, 33 let (AS Monako) – 4 góly za 344 minut  Útočník Wissam Ben Yedder má tuniské kořeny, ale narodil se ve Francii, kde také hrál od roku 2010 šest sezon za Toulouse v nejvyšší soutěži. Odborníci na něm oceňují kreativní myšlení a čich na góly. Přesně tyto atributy ocenila devíti miliony eur španělská Sevilla, kde pak strávil tři ročníky. Od roku 2019 je hráčem Monaka, kde pracuje na tom, aby se stal jednou z největších legend v klubové historii. V knížectví tráví už pátou sezonu a dosud nastřádal do statistik 170 startů a 102 branek. Čtyři z nich nasázel hned v prvních čtyřech zápasech aktuálního ročníku.
7
Fotogalerie

Neunavitelní! 7 třicátníků z elitních evropských soutěží, kteří už dali v aktuální sezoně aspoň 3 ligové góly

Fotbalistů, kteří pobíhají po trávnících v prestižních soutěžích i po dovršení 30 let, je v současnosti mnohonásobně víc než před dvaceti či třiceti lety. Může za to řada faktorů – lepší stravovací režim, vyvážený tréninkový plán či dokonalejší regenerace. Řada hráčů dokonce dokáže podávat špičkové výkony i ve věku, který byl dříve s profesionálním fotbalem už téměř neslučitelný.

Zapátrali jsme ve statistikách aktuální sezony pěti prestižních evropských soutěží – anglické Premier League, španělské La Ligy, italské Serie A, německé Bundesligy a francouzské Ligue 1 – a vytáhli z nich sedm borců ve věku 30 let či starších, kteří už dokázali na startu sezony nastřílet více než tři branky. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

7. Son Heung-Min, 31 let (Tottenham Hotspur) – 3 góly za 327 minut

Son Heung-Min1 (2).jpg

V létě roku 2015 si pořídil Tottenham Hotspur do kádru za 22 milionů liber talentovaného ofenzivního záložníka Son Heung-Mina z Jižní Koreje. Šikovný hráč předtím zářil dva roky v německé Bundeslize, kde hrál v dresu Bayeru Leverkusen. Podle mnohých prognostiků měl být novým Garethem Balem. I když to nějaký čas trvalo, než si zvykl na ostrovní soutěž, nyní to vypadá, že se experti moc nemýlili.

Jednatřicetiletý borec se stal po odchodu Harryho Kanea do Bayernu Mnichov kapitánem Spurs a na začátku sezony se ukazuje opět v parádní formě. Nastoupil do všech čtyř úvodních ligových utkání a blýskl se třemi přesnými trefami, což je více než čtvrtina branek, které Tottenham v současném ročníku soupeřům nastřílel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Harry Kane, 30 let (Bayern Mnichov) – 3 góly za 264 minut

Harry Kane-Bayern.jpg

Útočník Harry Kane je jedním z dlouhodobě nejkonzistentnějších fotbalistů v na evropském kontinentě. Čerstvý třicátník byl až do konce minulé sezony ikonou a zvětší hvězdou Tottenhamu, s londýnským klubem však marně čekal na nějakou trofej, a tak se rozhodl kývnout na nabídku Bayernu Mnichov.

Experti, kteří jeho herní styl přirovnávají k někdejší německé hvězdě Jürgenovi Klinsmannovi, už na začátku jeho kariéry tvrdili, že z něho roste superstar světového fotbalu. A měli pravdu. Je radost ho sledovat na hřišti, protože každé utkání odehraje se stoprocentním zápalem a nasazením. Platí to i po jeho přestupu do Německa. Góly střílí s chutí i novém prostředí. Ve třech bundesligových zápasech se trefil už třikrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Willian José, 31 let (Real Betis) – 3 góly za 223 minut

Willian José.jpg

Brazilský útočník Willian José je mistrem světa do 20 let ze šampionátu v roce 2011 a v téže věkové kategorii vyhrál ve stejném roce s kanárky také mistrovství Jižní Ameriky. V Evropě se objevil v roce 2014, kdy se epizodně mihl v dresu Realu Madrid, následně strávil sezonu v Zaragoze a pak v Las Palmas, kde se už poměrně jasně prezentoval jako velmi dobrý střelec.

V roce 2016 se upsal Real Sociedad, za který pak během následujících necelých pěti sezon nastřílel 62 gólů ve 171 zápasech. V ročníku 2021/22 byl zapůjčen do Realu Betis, kam následně přestoupil a jemuž je věrný dodnes. Zatímco minulou sezonu zakončil s pouhými dvěma brankami ve 28 ligových střetnutích, start do té aktuální mu vyšel nepoměrně lépe. Po čtyřech úvodních duelech má na kontě tři přesné trefy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Álvaro Morata, 30 let (Atlético Madrid) – 3 góly za 139 minut

Álvaro Morata-Atlético Madrid.jpg

Když se Álvaro Morata vrátil v létě roku 2016 po dvou úspěšných sezonách v Juventusu Turín zpátky do Realu Madrid, odkud v roce 2014 odcházel do Itálie za 20 milionů eur, asi čekal, že si zahraje v dresu Bílého baletu trochu víc. To se ale nestalo.

Morata, který je mistrem Evropy do 19 let z roku 2011 a o dva roky později se podílel na španělském triumfu na šampionátu hráčů do 21 let, tehdy patřil mezi netalentovanější mladé hráče ve španělské La Lize. Uměl podržet balon a chytře rozehrát, byl silný ve vzdušných soubojích a často býval pro svůj styl hry přirovnáván ke krajanovi Fernandu Morientesovi. Byl to pracovitý a obětavý fotbalista, a toho si byli vědomi v Chelsea.

Do Anglie nakonec zamířil v roce 2017 za hodně vysokou částku, která se blížila k 70 milionům eur. Na Stamford Bridge ale pobyl jen půldruhé sezony, podílel se na triumfu v Evropské lize a výhře FA Cupu, a následně zmizel v Atlétiku Madrid. I nyní je hráčem madridského klubu a na jeho výkony si tam rozhodně nemohou stěžovat. V minulém ročníku nasázel soupeřům v La Lize 13 branek ve 36 utkáních, v té současné si drží průměr jednoho vstřeleného gólu na zápas.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Wissam Ben Yedder, 33 let (AS Monako) – 4 góly za 344 minut

Wissam Ben Yedder-Monako2.jpg

Útočník Wissam Ben Yedder má tuniské kořeny, ale narodil se ve Francii, kde také hrál od roku 2010 šest sezon za Toulouse v nejvyšší soutěži. Odborníci na něm oceňují kreativní myšlení a čich na góly. Přesně tyto atributy ocenila devíti miliony eur španělská Sevilla, kde pak strávil tři ročníky. Od roku 2019 je hráčem Monaka, kde pracuje na tom, aby se stal jednou z největších legend v klubové historii. V knížectví tráví už pátou sezonu a dosud nastřádal do statistik 170 startů a 102 branek. Čtyři z nich nasázel hned v prvních čtyřech zápasech aktuálního ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Kevin Behrens, 32 let (Union Berlín) – 4 góly za 239 minut

Kevin Behrens.jpg

Jméno Kevina Behrense jistě není neznámé pro fanoušky, kteří sledují německou Budesligu. Od roku 2021 hájí barvy Unionu Berlín, ale předtím se pohyboval v nižších soutěžích, kde měl renomé poměrně slušného střelce. Nikdy ale nevstoupil do sezony tak báječným způsobem jako letos. Ve třech zápasech dal čtyři góly, což je polovina všech branek, které nasázel soupeřům během 33 utkání v minulém ligovém ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Olivier Giroud, 36 let (AC Milán) – 4 góly za 209 minut

Olivier Giroud-AC Milán.jpg

Francouzský mistr světa z roku 2018 Olivier Giroud jako by odmítal stárnout. Ostřílený forvard má hodně pestrý fotbalový životopis. V sezoně 2011/12 byl členem týmu Montpellieru, který šokoval vítězstvím v Ligue 1. Na titulu se tehdy podílel 21 brankami v 36 zápasech a vysloužil si přestup do Arsenalu. Na Emirates pak strávil necelých šest let a vybojoval šest trofejí. Pak během víc než tří ročníků v Chelsea pomohl k výhře v Lize mistrů i v Evropské lize. Od roku 2021 sází góly v dresu AC Milán. S Rossoneri se radoval v roce 2022 z italského titulu. I v 36 letech je nepostradatelným tahounem mužstva. Start do aktuální sezony mu vyšel fantasticky – ve třech zápasech dal čtyři góly a jeden další nahrál.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud