Pokrok nezastavíš. Proto se třeba fotbalisté a fanoušci Arsenalu před lety stěhovali ze stařičkého stadionu Highbury do supermoderní arény Emirates Stadium. Podobných příkladů bychom našli bezpočet. Přesto je na světě ještě pár hodně starých sportovních stánků, které dosud stále plní své původní poslání.
Už více než sto let patří sportovní akce nedílně k lidské zábavě. Miliony fanoušků na celém světě navštěvují každý týden zápasy svých týmů, ale jen nemnozí z nich se mohou pyšnit tím, že na stejných tribunách stáli nebo seděli i jejich dědové či pradědové. V následujících kapitolách najdete jedenáct nejstarších komplexů, které i dlouhá desetiletí po svém vzniku pořád pravidelně hostí sportovní události.
Pokračování 2 / 12
11. Estadio Centenario (Uruguay)
Dějištěm prvního fotbalového mistrovství světa byla v roce 1930 jihoamerická Uruguay. Všechny zápasy se tehdy měly odehrát v Montevideu na zbrusu novém Estadio Centenario, kolosu, který dokázal pojmout až sto tisíc diváků. Nakonec se kvůli zpoždění prací v důsledku silných dešťů musely úvodní duely hrát na jiných stadionech.
Komplex byl postaven za pouhých devět měsíců a slavnostně otevřen 18. července 1930 zápasem domácího celku s Peru (1:0). Na tomto stadionu na konci turnaje slavili uruguayští fotbalisté historicky první titul mistrů světa. V roce 1983 vyhlásila organizace FIFA Estadio Centenario historickou památkou světového fotbalu. V současnosti si kromě reprezentace může stadion pronajmout kterýkoli klub.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 12
10. Notre Dame Stadium (USA)
Jednou z nejvýznamnějších architektonických sportovních památek na území Spojených států je Notre Dame Stadium. Areál je domovem amerických fotbalistů University of Notre Dame z Indiany.
Komplex byl otevřen v roce 1930 a díky oválným ochozům připomíná starověká kolosea. Celkové náklady na jeho výstavbu, která trvala jen šest měsíců, se v době vzniku pohybovaly kolem 750 tisíc dolarů. Bylo na něm 54 tisíc míst k sezení. V současnosti má kapacitu přes 76 tisíc diváků.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 12
9. Bryant-Denny Stadium (USA)
Bryant-Denny Stadium je domovem celku University of Alabama, který hraje vysokoškolskou soutěž amerického fotbalu. Stavba stojí od roku 1929. V současnosti má komplex po mnoha přestavbách kapacitu 100 tisíc diváků, což z něj dělá sedmý největší stadion ve Spojených státech a desátý největší na světě.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 12
8. San Siro (Itálie)
Milánský stadion Guiseppe Meazza na San Siru je legendou už proto, že se o něj dělí dva nesmiřitelní rivalové z tohoto severoitalského města – Inter a AC. Stadion byl slavnostně otevřen 19. září roku 1926. V městském derby tehdy zvítězil Inter 6:3.
V současnosti má stadion, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí před světovým šampionátem v roce 1990 a naposled v letech 2015 až 2016, kapacitu 80 tisíc diváků a viděl už bezpočet nezapomenutelných fotbalových bitev. Zápasy na San Siru jsou nádherným zážitkem hlavně díky horkokrevným italským „tifosi.“
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 12
7. Wimbledon – All England Club (Anglie)
Londýnský Wimbledon je chrámem profesionálního tenisu, který dal jméno jednomu ze čtyř nejvýznamnějších turnajů světa. Dvorce All England Clubu vznikly v roce 1922 na Church Road ve čtvrti Wimbledon a současný centrkurt leží na místě původního hlavního hřiště.
V roce 1940 dopadlo na komplex pět pětisetlibrových německých bomb, které zcela zničily asi 1 200 míst na centrálním dvorci. Areál byl postupem času vylepšován, rozšiřován a rekonstruován. V roce 2009 byla zprovozněna posuvná střecha.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 12
6. Wrigley Field (USA)
Wrigley Field je druhým nejstarším stánkem v baseballové lize MLB. Vznik tohoto komplexu, který tehdy nesl název Weeghman Park, spadá do roku 1914, kdy byl domovským areálem klubu Chicago Whales. Dnes v něm hrají domácí zápasy hráči Chicaga Cubs.
Současný název Wrigley Field nese od roku 1927. Aktuálně má kapacitu 41 tisíc diváků a 1. ledna 2009 se zde odehrál druhý ročník Winter Classic, v rámci něhož se pod otevřeným nebem utkaly hokejové celky Chicaga a Detroitu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 12
5. Fenway Park (USA)
Baseballový stadion, který je domovským přístavem klubu Boston Red Sox, byl postaven v roce 1912. Fenway Park je dnes nejstarším sportovním areálem ve Spojených státech, kde se pravidelně hraje ligová soutěž. Známý je nejen pro svůj úctyhodný věk, ale také díky architektonickému řešení.
Během minulých desetiletí prošel komplex řadou rekonstrukcí a rozšíření. S kapacitou přes 37 tisíc míst je to čtvrtý nejmenší stadion, na kterém se hrají zápasy MLB a jeden z osmi, na jejichž tribuny se nevejde aspoň 40 tisíc diváků. Areál hostil jedenáctkrát finále Světové série, přičemž šestkrát se z vítězství radoval domácí tým. Poprvé to bylo v roce 1912, naposled v roce 2018.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 12
4. Old Trafford (Anglie)
Domovský stadion Manchesteru United je uznávaným pojmem. Jde o jednu z nejstarších a nejlegendárnějších sportovních arén na planetě, s níž spojily svůj fotbalový osud desítky nezapomenutelných hráčů.
Komplex byl postaven v roce 1910, během druhé světové války byl poškozen při bombardování a po několika rekonstrukcích má nyní kapacitu přes 75 tisíc diváků. Dnes jde o jednu z nejmodernějších sportovních arén na světě. Old Trafford je druhým největším stadionem ve Spojeném království (po Wembley) a devátým největším v Evropě.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 12
3. Anfield Road (Anglie)
Když z hlediště liverpoolského stadionu Anfield Road zaburácí z tisíců hrdel klubová hymna „You´ll Never Walk Alone“, je to jako slavnostní mše, při které silnějším povahám běhá mráz po zádech a ty slabší rovnou omdlévají. Atmosféra na stadionu, který stojí od roku 1884, je magická.
Stadion prošel během let několika úpravami a rekonstrukcemi, ale dodnes zůstal věrný své původní podobě. Liverpool má však v plánu postavit jen pár set metrů od Anfield Road nový stadion pro více než šedesát tisíc diváků. Zatím se však o projektu jen mluví.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 12
2. Churchill Downs (USA)
Jestliže existuje praotec (pramáti) amerických dostihových závodišť, pak ho najdete v Louisville ve státě Kentucky. Areál Churchill Downs je v provozu od roku 1875 a od té doby hostil řadu nezapomenutelných závodů. Do ochozů a kolem tratí se nárazově může vměstnat až 150 tisíc fanoušků. Nejslavnějším závodem, který se zde pravidelně uskutečňuje, je legendární Kentucky Derby.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 12
1. Melbourne Cricket Ground (Austrálie)
Melbourne Cricket Ground je vůbec nejstarším nepřetržitě provozovaným sportovním areálem na světě. S kapacitou přes sto tisíc míst je zároveň také jedním z největších. V současnosti je jedenáctým největším stadionem na planetě, ale vůbec největším v Austrálii a na jižní polokouli.
Původní sportovní komplex byl postaven v roce 1854 a postupem let se rozrůstal. Aktuálně je domovem melbournského Cricket Clubu a může se pochlubit nejvyššími osvětlovacími sloupy na světě.
Foto: Profimedia.cz