# 4  Nejslavnějším hráčem, který nosil čtyřku na zádech, byl Karel Rachůnek, mistr světa z roku 2010, který tragicky zahynul při letecké havárii v Jaroslavli. „Jeho“ číslo bylo následně vyřazeno z reprezentace i v jeho mateřském klubu ve Zlíně. Se čtyřkou dříve hrávali například Miloslav Hořava nebo Jiří Vykoukal.

# 4
Nejslavnějším hráčem, který nosil čtyřku na zádech, byl Karel Rachůnek, mistr světa z roku 2010, který tragicky zahynul při letecké havárii v Jaroslavli. „Jeho“ číslo bylo následně vyřazeno z reprezentace i v jeho mateřském klubu ve Zlíně. Se čtyřkou dříve hrávali například Miloslav Hořava nebo Jiří Vykoukal.

 # 9  Devítka je ve sportovním světě oblíbeným číslem. Na fotbalových trávnících ji často nosí hvězdy svých týmů. Také v hokeji patří mezi “privilegovaná” čísla. Na dresu ji měl v minulosti například Miroslav Dvořák, proslavil ji však především David Výborný, dlouholetý kapitán české reprezentace a pětinásobný mistr světa.
 # 10  V dresu s číslem 10 řádil Roman Červenka, dříve ho nosil například Vladimír Martinec. Desítku proslavil také Pavel Patera. Čtyřnásobný mistr světa, mistr České republiky, Švédska, Ruska a zlatý olympijský medailista toho s tímto číslem na zádech dokázal opravdu hodně.
 # 15  Další slavné číslo českého hokeje. Po tragické smrti Jana Marka už ho ale nikdo jiný nosit nebude. Také Tomáš Kaberle, vítěz Stanley Cupu, s patnáctkou na zádech odehrál spoustu reprezentačních zápasů. V tomto dresu vyhrál také titul mistra světa v roce 2005 ve Vídni. S patnáctkou dříve hrával i jeho otec, František, nebo třeba Josef Černý.
 # 20  Společně s Pavlem Paterou a Otakarem Vejvodou tvořil slavnou kladenskou „Blue line“ Martin Procházka, k němuž patřilo číslo 20. Obávaný kanonýr a jeden ze slavných kladenských odchovanců, který s pukem dokázal velké věci, s dvacítkou na zádech vyhrál čtyřikrát mistrovství světa a olympiádu v Naganu. Kdysi stejné číslo nosili například Jiří Holík nebo Jiří Lála.
10
Fotogalerie

Neobyčejná numera. 10 nejslavnějších čísel na dresech českých hokejistů

Znají je všichni. Nejen podle jmen a tváří poznávají hokejoví fanoušci své hvězdy, ale také podle čísel jejich dresů.

Slavných hokejových jmen a událostí jsou plné archivy. To podstatné v nich lze nalézt pod čísly a daty. Numera patří i k samotným hráčům, kteří to své nosí na dresu. Někteří je s časem změní, jiní hráli (nebo hrají) skoro celou kariéru se stejným. A je pár takových, která už nikdy nikdo na dresu mít nebude. V následujících kapitolách najdete deset nejslavnějších čísel v historii samostatného českého hokeje.

Pokračování 2 / 11

# 4

4.jpg

Nejslavnějším hráčem, který nosil čtyřku na zádech, byl Karel Rachůnek, mistr světa z roku 2010, který tragicky zahynul při letecké havárii v Jaroslavli. „Jeho“ číslo bylo následně vyřazeno z reprezentace i v jeho mateřském klubu ve Zlíně. Se čtyřkou dříve hrávali například Miloslav Hořava nebo Jiří Vykoukal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

# 9

Výborný.jpg

Devítka je ve sportovním světě oblíbeným číslem. Na fotbalových trávnících ji často nosí hvězdy svých týmů. Také v hokeji patří mezi “privilegovaná” čísla. Na dresu ji měl v minulosti například Miroslav Dvořák, proslavil ji však především David Výborný, dlouholetý kapitán české reprezentace a pětinásobný mistr světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

# 10

Pavel Patera-1999-ořez.jpg

V dresu s číslem 10 řádil Roman Červenka, dříve ho nosil například Vladimír Martinec. Desítku proslavil také Pavel Patera. Čtyřnásobný mistr světa, mistr České republiky, Švédska, Ruska a zlatý olympijský medailista toho s tímto číslem na zádech dokázal opravdu hodně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

# 15

Jan Marek.jpg

Další slavné číslo českého hokeje. Po tragické smrti Jana Marka už ho ale nikdo jiný nosit nebude. Také Tomáš Kaberle, vítěz Stanley Cupu, s patnáctkou na zádech odehrál spoustu reprezentačních zápasů. V tomto dresu vyhrál také titul mistra světa v roce 2005 ve Vídni. S patnáctkou dříve hrával i jeho otec, František, nebo třeba Josef Černý.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

# 20

20.jpg

Společně s Pavlem Paterou a Otakarem Vejvodou tvořil slavnou kladenskou „Blue line“ Martin Procházka, k němuž patřilo číslo 20. Obávaný kanonýr a jeden ze slavných kladenských odchovanců, který s pukem dokázal velké věci, s dvacítkou na zádech vyhrál čtyřikrát mistrovství světa a olympiádu v Naganu. Kdysi stejné číslo nosili například Jiří Holík nebo Jiří Lála.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

# 21

21.jpg

Jedno z nejslavnějších čísel české hokejové historie. Také ho už v reprezentaci nikdy nikdo neoblékne. S jednadvacítkou hrával Ivan Hlinka, legenda českého hokeje a trenér zlaté party z Nagana, který v roce 2004 zemřel po autonehodě.

Od roku 1998 nosil toto číslo Robert Reichel, který poslal český tým do finále olympiády v Naganu, když jako jediný proměnil v semifinálové bitvě s Kanadou samostatný nájezd.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

# 26

Martin Ručinský 1999.jpg

Šestadvacítka je oblíbeným číslem hokejových reprezentantů. Nosil ji například Peter Šťastný ve federální reprezentaci. V minulých letech ji ale proslavili jiní hráči. Především Martin Ručinský, trojnásobný mistr světa a šampion z Nagana. Stejné číslo nosil na dresu také Patrik Eliáš, někdejší hvězda New Jersey, vítěz Stanley Cupu a dvojnásobný držitel Zlaté hokejky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

# 39

Hašek-1998.jpg

39 - to je číslo, které v hokejovém světě není třeba nijak dlouze představovat. Po dresu Dominika Haška kdysi toužil snad každý fanoušek.

Jeden z nejslavnějších brankářů všech dob čaroval s devětatřicítkou na zádech v NHL i v Naganu. Když se v roce 2009 vrátil do Pardubic, navlékl na sebe dres s číslem 9. Před pár lety bylo číslo, jež nosil na zádech v NHL, slavnostně vyřazeno v Buffalu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

# 68

Jaromír Jágr-Nagano.jpg

Možná nejslavnější číslo českého hokeje, které si jeho nositel, Jaromír Jágr, vybral jako upomínku na rok, kdy vojska Varšavské smlouvy vtrhla do Československa a zadusila tehdejší demokratické procesy. Až jednou definitivně skončí s profesionální kariérou, pravděpodobně bude jeho dres vyřazen a nikdo jiný už toto číslo nosit nebude.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

# 97

97.jpg

Sedmadevadesátku proslavil Vladimír Růžička, bývalá opora zámořského Bostonu nebo pražské Slavie, kterou řadu sezon vedl i z pozice trenéra. V roce 1998 Růžička v roli kapitána dovedl český tým ke zlatým olympijským medailím. Dříve hrával i s číslem 17.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud