Jaroslav Balaštík  Zlínský odchovanec Jaroslav Balaštík se může pyšnit třemi korunami pro krále extraligových střelců, stříbrem z mistrovství světa a dvěma mistrovskými tituly z nejvyšší domácí soutěže, ale v NHL své nepopiratelné střelecké schopnosti nedokázal prodat. Do nejslavnější hokejové ligy světa byl draftován v šestém kole v roce 2002 Columbusem, za který o tři roky později odehrál svou jedinou kompletní sezonu v zámoří. V 66 zápasech nastřílel 12 branek. V dalším ročníku pak dostal šanci jen v osmi utkáních, dal jeden gól a následně tiše zmizel zpět do Evropy.

Jaroslav Balaštík
Zlínský odchovanec Jaroslav Balaštík se může pyšnit třemi korunami pro krále extraligových střelců, stříbrem z mistrovství světa a dvěma mistrovskými tituly z nejvyšší domácí soutěže, ale v NHL své nepopiratelné střelecké schopnosti nedokázal prodat. Do nejslavnější hokejové ligy světa byl draftován v šestém kole v roce 2002 Columbusem, za který o tři roky později odehrál svou jedinou kompletní sezonu v zámoří. V 66 zápasech nastřílel 12 branek. V dalším ročníku pak dostal šanci jen v osmi utkáních, dal jeden gól a následně tiše zmizel zpět do Evropy.

 Jan Kovář  V létě roku 2018 zamířil Jan Kovář coby jedna z nejzářivějších hvězd Kontinentální hokejové ligy do zámoří, kde podepsal roční kontrakt s New Yorkem Islanders. V přípravě odehrál čtyři zápasy, zaznamenal gól a asistenci, ale místo v kádru si nevybojoval. Ostrované dali Kováře na listinu volných hráčů, ale žádný jiný klub po něm nesáhl. Následně podepsal smlouvu v Bostonu a hrál ve farmářském celku Providence Bruins. Ve 12 utkáních posbíral deset bodů (4+6), dokonce se už připravoval i s prvním týmem, nabídku smlouvy ale nedostal, a tak zamířil domů, konkrétně do Plzně. Od sezony 2019/20 válčí v dresu Zugu ve švýcarské lize. NHL je pro něho uzavřenou kapitolou.
 Jakub Klepiš  Jakub Klepiš si v NHL poprvé zahrál v sezoně 2005/06. V 25 zápasech v dresu Washingtonu ale posbíral jen čtyři kanadské body. Za dva roky to zkoušel znovu, tentokrát si připsal tři branky a sedm asistencí. Další šanci už ale nedostal. Nepadl si do oka ani s trenérem Glenem Hanlonem a v roce 2007 se vrátil do Evropy. Dvakrát vyhrál Kontinentální hokejovou ligu, získal titul mistra světa a v sezoně 2012/13 se stal nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem pražského Lva. Po další sezoně se rozhodl, že se pokusí o návrat do NHL. Údajně o něho stál Anaheim. Námluvy ale nedopadly úspěšně a Klepiš se vrátil zpět do týmu Lva. Po zániku klubu rozdělil další sezonu mezi švédský Färjestad a Třinec. Následně střílel góly v barvách Mladé Boleslavi, brněnské Komety, Liberce a Kladna. Nyní je mu 40 let, ale s hokejem na nehyvšší úrovni ještě nekončí - v nové sezoně bude hrát v Plzni.
 Martin Růžička  Martin Růžička, mistr světa z roku 2010, neměl před pár lety mezi extraligovými střelci konkurenci. A tak se rozhodl, že se zkusí ukázat i v NHL. Odletěl za Atlantik, kde se připravoval a čekal. Nešlo mu ani tolik o peníze, chtěl se ale prosadit do některého z klubů, kde by pravidelně hrál. Nakonec ale nenašel žádný tým, který by mu to zaručil, a tak se vrátil zpět do Třince. Přestože během čtyř let před odchodem za Atlantik nastřílel v dresu Ocelářů 112 gólů, na vstupenku do NHL to nestačilo.
 Roman Červenka  Zářil ve Slavii, pak se stal jedním z nejlepších hráčů v KHL. Roman Červenka vycítil v roce 2012, že nastal ten správný čas, a poprvé se vydal zkusit štěstí do NHL. Zakotvil v Calgary, jenže jeho zámořská mise nedopadla tak, jak si představoval. V 39 zápasech posbíral jen 17 (9+8) kanadských bodů. Šikovný útočník býval zvyklý na vyšší čísla, zároveň ale chtěl více hrát, proto to po sezoně v NHL zabalil a posílil Petrohrad, s nímž v ročníku 2014/15 vybojoval titul v KHL. V další sezoně už válel opět v české extralize, konkrétně v Chomutově. Stal se nejproduktivnějším a zároveň také nejlepším hráčem soutěže. Osm skvělých sezon pak prožil ve Švýcarsku. Na letošním mistrovství světa v 38 letech přivedl jako kapitán český národní tým k titulu mistrů světa a od nadcházející sezony ho opět uvidíme v extralize, kde bude hrát za Pardubice.
5
Fotogalerie

Neklaplo to. 5 excelentních českých kanonýrů, kteří se nedokázali prosadit v NHL

Stejně jako většina hokejistů, také oni toužili po tom, aby se prosadili v nejlepší hokejové lize na světě. I když se jim do NHL třeba povedlo probojovat, nezanechali za Atlantikem takový dojem, aby tam mohli pokračovat. Proto se vrátili do Evropy.

V evropských týmech patřili mezi obávané střelce. Ve svých mužstvech k tahounům. V NHL ale jejich jména do dějin nikdy nevešla. Řeč je o pěti skvělých českých kanonýrech, kteří se zkoušeli prosadit v zámoří. I když na to šel každý jinou cestou, ani jednomu z nich se to nepovedlo. O koho se jedná? To zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Jaroslav Balaštík

Jaroslav Balaštík-Columbus (2).jpg

Zlínský odchovanec Jaroslav Balaštík se může pyšnit třemi korunami pro krále extraligových střelců, stříbrem z mistrovství světa a dvěma mistrovskými tituly z nejvyšší domácí soutěže, ale v NHL své nepopiratelné střelecké schopnosti nedokázal prodat. Do nejslavnější hokejové ligy světa byl draftován v šestém kole v roce 2002 Columbusem, za který o tři roky později odehrál svou jedinou kompletní sezonu v zámoří. V 66 zápasech nastřílel 12 branek. V dalším ročníku pak dostal šanci jen v osmi utkáních, dal jeden gól a následně tiše zmizel zpět do Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Jan Kovář

Jan Kovář1.jpg

V létě roku 2018 zamířil Jan Kovář coby jedna z nejzářivějších hvězd Kontinentální hokejové ligy do zámoří, kde podepsal roční kontrakt s New Yorkem Islanders. V přípravě odehrál čtyři zápasy, zaznamenal gól a asistenci, ale místo v kádru si nevybojoval. Ostrované dali Kováře na listinu volných hráčů, ale žádný jiný klub po něm nesáhl.

Následně podepsal smlouvu v Bostonu a hrál ve farmářském celku Providence Bruins. Ve 12 utkáních posbíral deset bodů (4+6), dokonce se už připravoval i s prvním týmem, nabídku smlouvy ale nedostal, a tak zamířil domů, konkrétně do Plzně. Od sezony 2019/20 válčí v dresu Zugu ve švýcarské lize. NHL je pro něho uzavřenou kapitolou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Jakub Klepiš

Jakub Klepiš.jpg

Bývalý útočník Slavie Jakub Klepiš si v NHL poprvé zahrál v sezoně 2005/06. V 25 zápasech v dresu Washingtonu ale posbíral jen čtyři kanadské body. Za dva roky to zkoušel znovu, tentokrát si připsal tři branky a sedm asistencí. Další šanci už ale nedostal. Nepadl si do oka ani s trenérem Glenem Hanlonem a v roce 2007 se vrátil do Evropy.

Dvakrát vyhrál Kontinentální hokejovou ligu, získal titul mistra světa a v sezoně 2012/13 se stal nejlepším střelcem a nejproduktivnějším hráčem pražského Lva. Po další sezoně se rozhodl, že se pokusí o návrat do NHL. Údajně o něho stál Anaheim. Námluvy ale nedopadly úspěšně a Klepiš se vrátil zpět do týmu Lva. Po zániku klubu rozdělil další sezonu mezi švédský Färjestad a Třinec. Následně střílel góly v barvách Mladé Boleslavi, brněnské Komety, Liberce a Kladna. Nyní je mu 40 let, ale s hokejem na nehyvšší úrovni ještě nekončí - v nadcházející sezoně bude hrát v Plzni.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Martin Růžička

Martin Růžička1.jpg

Martin Růžička, mistr světa z roku 2010, neměl před pár lety mezi extraligovými střelci konkurenci. A tak se rozhodl, že se zkusí ukázat i v NHL.

Odletěl za Atlantik, kde se připravoval a čekal. Nešlo mu ani tolik o peníze, chtěl se ale prosadit do některého z klubů, kde by pravidelně hrál. Nakonec ale nenašel žádný tým, který by mu to zaručil, a tak se vrátil zpět do Třince. Přestože během čtyř let před odchodem za Atlantik nastřílel v dresu Ocelářů 112 gólů, na vstupenku do NHL to nestačilo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Roman Červenka

Červenka.jpg

Zářil ve Slavii, pak se stal jedním z nejlepších hráčů v KHL. Roman Červenka vycítil v roce 2012, že nastal ten správný čas, a poprvé se vydal zkusit štěstí do NHL.

Zakotvil v Calgary, jenže jeho zámořská mise nedopadla tak, jak si představoval. V 39 zápasech posbíral jen 17 (9+8) kanadských bodů. Šikovný útočník býval zvyklý na vyšší čísla, zároveň ale chtěl více hrát, proto to po sezoně v NHL zabalil a posílil Petrohrad, s nímž v ročníku 2014/15 vybojoval titul v KHL. V další sezoně už válel opět v české extralize, konkrétně v Chomutově. Stal se nejproduktivnějším a zároveň také nejlepším hráčem soutěže.

Osm skvělých sezon pak prožil ve Švýcarsku. Na letošním mistrovství světa v 38 letech přivedl jako kapitán český národní tým k titulu mistrů světa a od nadcházející sezony ho opět uvidíme v extralize, kde bude hrát za Pardubice.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud