Nejlépe placená česko-slovenská pětka v NHL. Vydělá si 34 milionů dolarů

Jen 14 borců v NHL si v nadcházející sezoně vydělá deset milionů dolarů či víc. Žádného Čecha ani Slováka v této privilegované společnosti ale nenajdeme. To však neznamená, že berou v elitní zámořské lize almužny.

slide-česko-slovenská pětka.jpg

Jak by asi vypadala pětka, poskládaná z nejlépe placených českých a slovenských hokejistů na jednotlivých postech v příští sezoně NHL? Na tuto otázku odpovídají následující kapitoly.

Kdybychom k těmto borcům podle stejných kritérií přiřadili i gólmana, byl by v brance Slovák Jaroslav Halák, který si v nadcházejícím ročníku vydělá 3,25 milionů dolarů. Co se týče formace, která by hrála v poli, prozradíme, že si v součtu vydělá během sezony 2018/19 přes 34 milionů dolarů, a že v ní mají převahu čeští hráči.

Pokračování 2 / 6

Obránce: Andrej Sekera (Edmonton Oilers)

Andrej Sekera.jpg

Věk: 32 let
Bilance v minulé sezoně: 36 zápasů – 8 bodů (0+8)
Plat v sezoně 2018/19: 5,5 milionu dolarů

Andrej Sekera je odchovancem trenčínské Dukly a cestu do NHL si prošlapal v zámořské juniorské soutěži OHL, kde dvě sezony hájil barvy celku Owen Sound Attack. V roce 2004 si inteligentního beka vybralo ve třetím kole draftu Buffalo, na první příležitost v elitní soutěži si ale musel počkat do ročníku 2006/07, kdy naskočil do dvou zápasů. V tom následujícím už se objevil na ledě v 37 střetnutích a od sezony 2008/09 neodmyslitelně patřil do sestavy Sabres.

Sekara je vynikajícím bruslařem, který je silný na puku a mimořádně platný v přesilových hrách. V Buffalu vydržel až do konce ročníku 2012/13 a pak byl vytrejdován do Caroliny, kde však nestrávil ani jednu kompletní sezonu a klub ho vyexpedoval do Los Angeles. V létě roku 2015 podepsal jako volný hráč šestiletý kontrakt v Edmontonu, a ten mu pro nadcházející sezonu zajišťuje gáži ve výši pěti a půl milionu dolarů. Žádný z českých a slovenských beků si nevydělá víc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Obránce: Zdeno Chára (Boston Bruins)

Zdeno Chára (Boston Bruins).jpg

Věk: 41 let
Bilance v minulé sezoně: 73 zápasů – 24 bodů (7+17)
Plat v sezoně 2018/19: 5 milionů dolarů

Kdyby jen skauti v roce 1996 tušili, že nejlepším mladíkem, po němž mohou sáhnout, je slovenský obr Zdeno Chára. Jenže nikdo z nich neměl dost představivosti nebo předvídavosti, a tak se nadaný bek dostal na řadu až jako šestapadesátý, když si ho vybrali Ostrované z New Yorku, kde také strávil tři úvodní sezony v NHL.

V červnu roku 2001 se lidé, zodpovědní za složení týmu Islanders, museli zbláznit. Dopustili totiž, aby z klubu Chára odešel. Tehdy čtyřiadvacetiletý bek byl vyměněn do Ottawy spolu s Billem Muckaltem. Současně klub pustil Senátorům výběr v prvním kole draftu.

Opačným směrem putoval ruský útočník Alexej Jašin, jenž byl tehdy zkušeným a uznávaným hráčem. Po trejdu se Chára vyprofiloval v jednoho z nejlepších a nejvytíženějších obránců v NHL, který trávil na ledě v průměru 25 minut za zápas. V Ottawě strávil čtyři sezony, odehrál 299 utkání a připsal si do statistik 146 bodů, pak zamířil do Bostonu, kde pomohl v roce 2011 vybojovat Stanley Cup.

Fyzické parametry předurčují slovenského obra ke kontaktní hře. Při výšce 205 centimetrů a váze 113 kilogramů se o něho roztříští jako o skálu každý protivník, který by se snad neprozřetelně pokusil o nějaký atak. Veterán Bostonu však není na ledě jen od toho, aby bořil, nýbrž je velmi cenným hráčem i pro ofenzívu. Ne náhodou nosí už od roku 2006 na dresu kapitánské céčko.

Chárova „pracovní“ morálka je v NHL legendární. Údajně má svou vlastní sadu klíčů, aby se kdykoli mohl dostat na led v Bostonu a trénovat podle libosti. Slovenský obr je navzdory své výšce a hmotnosti překvapivě obratný, na každou jeho hokejku padnou přibližně dva vzrostlé stromy (to je vtip, samozřejmě).

Když Bruins podepsali v roce 2006 s Chárou smlouvu, udělali jedno z nejlepších rozhodnutí v historii klubu. Zdeno je i v 41 letech jedním z nejlepších obránců na světě. V Bostonu má smlouvu do konce příštího ročníku, ale možná že to stále ještě nebude jeho poslední sezona v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Pravé křídlo: Jakub Voráček (Philadelphia Flyers)

Jakub Voráček.jpg

Věk: 28 let
Bilance v minulé sezoně: 82 zápasů – 85 bodů (20+65)
Plat v sezoně 2018/19: 9,25 milionů dolarů

Žádné české či slovenské pravé křídlo v NHL nebude brát v nadcházející sezoně NHL vyšší plat než Jakub Voráček. Šikovný a kreativní útočník podepsal osmiletou supersmlouvu s Philadelphií už v roce 2015. V ročníku 2015/16 ale nenavázal na skvělé výkony z předchozí sezony a ve Flyers chvíli pochybovali, zda udělali správně. Osmadvacetiletý český buldok však posléze ukázal, že ano. V uplynulém ročníku znovu válel a držel se mezi nejproduktivnějšími borci soutěže. To nejlepší má (zřejmě) ale stále ještě před sebou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Centr: David Krejčí (Boston Bruins)

David Krejčí.jpg

Věk: 32 let
Bilance v minulé sezoně: 64 zápasů – 44 bodů (17+27)
Plat v sezoně 2018/19: 7,5 milionu dolarů

Škoda, že v minulém ročníku NHL nezvládl David Krejčí všechny zápasy základní části kvůli zdravotním problémům. I přesto ale opět prokazoval, že je pro Bruins jedním z klíčových hráčů mužstva. V Bostonu už musí být ze zdravotních lapálií českého centra trochu nervózní, ale zdá se, že navzdory tomu jsou s jeho službami a výkony naprosto spokojeni.

Pro tým je dvaatřicetiletý borec jedním z důležitých pilířů, o čemž svědčí i jeho kontrakt, který ho ke klubu váže až do roku 2021, a v příští sezoně mu zaručí gáži ve výši 7,5 milionu dolarů. Už proto se v Bostonu (možná) modlí, aby byl v příštích měsících zdravotně v pořádku a zůstal natrvalo ve hře. Pokud bude fit, budou Medvědi moci opět těžit z jeho nesporných dovedností. V minulém ročníku zvládl naskočit do 64 zápasů, ve kterých posbíral 44 bodů za 17 gólů a 27 nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Levé křídlo: Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning)

Ondřej Palát.jpg

Věk: 27 let
Bilance v minulé sezoně: 56 zápasů – 35 bodů (11+24)
Plat v sezoně 2018/19: 6,855 milionu dolarů

Skauti a manažeři Tampy Bay se před pár lety zřejmě plácali po ramenou. V draftu v roce 2008 totiž ulovili až v sedmém kole jako 208. hráče v celkovém pořadí Ondřeje Paláta a on jim vyrostl v jednu z nenápadných hvězd NHL. Od chvíle, kdy se v sezoně 2012/13 poprvé objevil v nejprestižnější zámořské lize, odehrál už 363 utkání, ve kterých zaznamenal 253 bodů za 85 branek a 168 nahrávek.

V sezoně 2013/14, která byla oficiálně jeho nováčkovským ročníkem v NHL, doslova zářil a byl jedním z kandidátů na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Nakonec cenu nezískal, ale dočkal se alespoň nové tříleté smlouvy, kterou mu klub loni v létě prodloužil o dalších pět let, takže vyprší až po sezoně 2021/22. Celkem v tomto období bude inkasovat 26,5 milionu dolarů, přičemž největší část z této sumy si vydělá v nadcházejícím ročníku - 6,855 milionu dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud