Co mají společného Bonny Wilfried a Léonard Kweuke? Oba jsou z Afriky a na jejich přestupech na Letnou pražská Sparta rozhodně vydělala. V mnoha dalších případech ale v lovu zahraničních „hvězd“ šlápla pořádně vedle.
Fotbalovou Spartou už prošla řada zahraničních akvizicí. Jen nyní na Letné působí Asger Sørensen, Casper Höjer, Kaan Kairinen nebo Lukáš Haraslín. Někteří cizinci se ve Spartě úspěšně odrazili k další kariéře, jiní ale zklamali.
Kterým „hvězdám“ to na Letné nevyšlo? V následujících kapitolách najdete fotbalisty, kterým angažmá ve Spartě totálně nesedlo.
Foto: Profimedia.cz, koláž: SportRevue.cz
Pokračování 2 / 11
Szilárd Németh
Od slovenského útočníka Szilárda Németha očekávala sparťanská ofenziva velké věci. Klub ho koupil v roce 1997 za 25 milionů korun, Németh ale nezapadl v kabině a po osmi zápasech mířil zpátky. Na Slovensku pak opět zářil a po čtyřech letech přestoupil do Middlesbrough. I v Premier League mu to pálilo, Letná pro něho ale byla zakletá.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
Igor Gluščevič
V roce 2003 se Sparta rozhodla k velkému kroku – z nizozemského Utrechtu přivedla Černohorce Igora Gluščeviče. Tři sezony, 84 zápasů, 39 branek, to byla jeho vizitka v nizozemské lize. Předtím pálil ve Španělsku za Extramaduru či FC Sevillu. Říkalo se, že do české ligy přichází nejlepší zahraniční hráč historie.
Gluščevič pomohl kontroverzním gólem na hřišti Vardaru Skopje Spartě do Ligy mistrů, v domácí soutěži měl sice brát osm milionů korun ročně, na hřišti se ale trápil. V 18 zápasech dal čtyři góly a po roce Letnou opustil.
Vrátil se do Nizozemska, chvíli hrál i v čínském Shandong Luneng. Působil jako skaut v Liverpoolu, nyní je hráčským agentem. Pro české fanoušky ale zůstane nejdražším náhradníkem v historii ligy. Na Letné to zkoušel i jeho bratr Vladimir, ovšem bez jakéhokoliv úspěchu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 11
Mauro Lustrinelli
Když v roce 2004 přestupoval do švýcarského Thunu, netušil, jaká léta ho čekají. Svůj klub dotlačil do Ligy mistrů, kde se postavil také Spartě. Té se jeho výkony tolik zamlouvaly, že ho v roce 2006 šéfové pražského klubu zlákali na Letnou.
Účastník mistrovství světa v Německu si fanoušky získal hned v prvním zápase, kdy se trefil do sítě Liberce a obdržel přezdívku „Lustrigól“. Pak se ale začal Mauro Listrinelli trápit a pod novým trenérem Bílkem už téměř nehrál. Se Spartou se loučil po roce s bilancí 25 zápasů a pěti branek. I od něj na Letné čekali daleko více.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
Pablo Gil
Španěl Pablo Gil, kterého si vyhlédl trenér Vítězslav Lavička, přišel z „béčka“ Realu Madrid. Krajní obránce přicházel do Prahy s nálepkou možné budoucí hvězdy ligy, jenže kromě žlutých karet na sebe ničím jiným pozornost neupoutal. V sezoně 2012/13 zasáhl do dvou zápasů a tím se jeho česká mise ukončila. Poté se vrátil do Španělska a nějaký čas působil i v Německu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
Ludovic Sylvestre
V roce 2006 zamířil do Prahy z juniorky Barcelony Francouz Ludovic Sylvestre, který měl na kontě i jeden zápas za první tým Katalánců. Sparta si od defenzivního záložníka hodně slibovala, nicméně Sylvestre předpoklady nenaplnil a po roce a půl odešel na hostování do Plzně.
V roce 2008 přestoupil do Mladé Boleslavi, kde se naopak představil ve velmi dobrém světle, stal se oporou týmu a po dvou letech zamířil do Premier League, kde se jeho působištěm stal tým Blackpoolu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
Semih Kaya
Turecký stoper, jenž má na kontě i 23 startů v reprezentaci své země, přišel do Sparty v létě roku 2017 z Galatasaraye, který za něj získal 52 milionů korun. Semih Kaya se měl stát stoperem číslo jedna, na Letné ale pohořel. Dostal sice několik šancí, během tří let ale odehrál jen 28 zápasů a poté zamířil do tureckého Malatyasporu. Před rokem ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
Marc Janko
Přezdívalo se mu rakouský Koller, do Sparty přicházel s vizitkou obávaného kanonýra, jenže pražský klub se ho chtěl zbavit ještě před začátkem sezony. Vytáhlý útočník nakonec naskočil jen do pěti ligových zápasů a vstřelil v nich jediný gól. V polovině ročníku 2017/18 Marc Janko odešel do Lugana, ve kterém následně ukončil kariéru.
Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia
Pokračování 9 / 11
Jonathan Biabiany
Francouzského ofenzivního záložníka přivedl do Sparty v létě roku 2017 Andrea Stramaccioni, který o něj velmi stál. Jonathan Biabiaby dorazil na hostování z Interu Milán, které by se v případě zisku titulu automaticky změnilo v přestup. Za ten by Sparta zaplatila přes sto milionů korun. Jenže pražský klub skončil pátý a Biabiany už v zimě vypadl z kádru. Celkově zasáhl do 15 zápasů, gólově se neprosadil. Poté se vrátil do Itálie a teď hraje ve Španělsku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
Tal Ben Chaim
Také izraelský fotbalista přišel na Letnou v roce 2017 na popud kouče Stramaccioniho. Tal Ben Chaim stál více než 70 milionů korun a v té době byl nejdražším fotbalistou v ligové historii. Jenže v sezoně 2017/18 zasáhl pouze do 18 zápasů a nedal ani jeden gól. V dalším ročníku přidal pouhé dva starty a navíc jej trápily zdravotní problémy. Ve Spartě skončil, vrátil se do Izraele a nastupuje za Petah Tikvu.
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Pokračování 11 / 11
Nedařilo se ani dalším zahraničním hráčům
Sparta se snaží do sestavy začleňovat cizince stále. A jak se ukázalo v případě Wilfrieda či Kweukeho, někdy to může fungovat. Jak ale hovoří minulé zkušenosti, občas se přestupy hrubě nepovedou. Při pohledu do minulosti najdeme i další zahraniční fotbalisty, od kterých se na Letné čekaly zajímavé výkony.
Třeba v roce 2009 přišel do Sparty urostlý ruský útočník Aleksandr Prudnikov, který dříve hrál ve Spartaku Moskva. Jeho bilance? Osm zápasů, žádný gól a návrat do Ruska.
Rok nato Sparta získala Miloše Lačného (na snímku), kanonýra ze Slovenska, kterého chtěl i skotský Celtic. Po patnácti zápasech bez gólu jej ale Pražané pustili na hostování do rodné vlasti.
Nejc Pečnik sice pomohl Slovinsku na mistrovství světa v Jihoafrické republice, ve Spartě ale prostor příliš nedostal. Kanaďané Dave Simpson a André Hainault se na Letné spíše jen mihli, stejně jako Denis Kovba z Běloruska nebo Sergio Peter z Německa. Ve Spartě se neprosadil ani Chorvat Andrej Kerič, někdejší nejlepší kanonýr ligy v dresu Liberce, který se pak vydal oživit kariéru na hostování do Teplic.
Moc prostoru nedostal ani albánský záložník Herolind Shala, který se nestal očekávaným režisérem hry. Spartě nevyšla ani sázka na Francise Litsingiho, jenž nedokázal navázat na výrazné výkony z Teplic. Neprosadili se ani Španěl Néstor, Francouz Rio Mavuba, Georges Mandjeck z Kamerunu, Nor Andreas Vindheim nebo Srb Mihailo Ristič.
Foto: Profimedia.cz