
Pavel Nedvěd, Jan Koller, Petr Čech, Tomáš Rosický, Karel Poborský, Tomáš Ujfaluši. Ti všichni, a mnozí další, prošli v minulých letech kádrem pražské Sparty. Za letenský klub hrála naprostá většina bývalých reprezentantů a person českého fotbalu. Jsou ale i tací, kteří si ve Spartě nikdy nekopli. Vybrali jsme deset velmi zajímavých jmen, najdete je v následujících kapitolách.
Milan Baroš

Nejlepší střelec Eura 2004 strávil v zahraničí jedenáct let. Milan Baroš působil v Turecku, hrál ve Francii a několik let i v Anglii, ve které prošel Aston Villou, Portsmouthem a především Liverpoolem, s nímž vyhrál Ligu mistrů. Dvakrát se vrátil do „svého“ Baníku, i když ho lákala i Sparta. Za tu si ale nikdy nezahrál. Místo toho kopal za Mladou Boleslav, pak působil v Liberci a nyní kariéru končí končí v Ostravě.
Foto: Profimedia.cz
Radek Bejbl

Rok 1996 pro něj byl zlomový. Nejprve získal titul se Slavií, pak dál gól na Euru do sítě Itálie, pomohl k zisku stříbrných medailí a následně odešel do Atlética Madrid. Po sestupu týmu odešel Radek Bejbl do Lens a po dvou letech se vrátil do Slavie. Českou ligu si zahrál i v Liberci, rudý dres Sparty ale nikdy neoblékl.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Galásek

Během éry Karla Brücknera se v reprezentaci sešla výjimečná generace hráčů, která byla schopna přejet jakéhokoliv soupeře. Jedním z nejdůležitějších článků tehdejšího týmu byl defenzivní štít Tomáš Galásek.
Rodák z Frýdku-Místku působil 11 let v zahraničí, hrál v Nizozemsku a dlouho byl v Německu, odkud se vrátil do Baníku. Na Bazalech vydržel jen půl roku, prokázal svou výjimečnost, a pak opět zamířil do německé Bundesligy.
Foto: Profimedia.cz
Marek Jankulovski

Marek Jankulovski strávil převážnou část kariéry v Itálii. Z Baníku odešel do Neapole, pak hrál za Udine a AC Milán, v jehož barvách vyhrál Ligu mistrů. V závěru ho ale limitovaly zdravotní problémy, přesto se vrátil domů a znovu posílil tým z Bazalů. Jenže po návratu vydržel na hřišti jen pět minut, obnovil si zranění a v 34 letech bylo po kariéře.
Foto: Profimedia.cz
Miroslav Kadlec

Zatímco jeho syn Michal působil před odchodem do Německa i po návratu z Turecka ve Spartě, otec Miroslav za letenský klub nikdy nehrál. Stříbrný medailista z mistrovství Evropy v Anglii získal s Kaiserslauternem dva ligové tituly a v roce 1998 se vrátil domů. Ne však zpátky do Vítkovic, ale do Drnovic. Pak hrál ještě za Brno.
Foto: Profimedia.cz
Pavel Kuka

Pavel Kuka býval v dobách největší slávy obávaným kanonýrem. Ze Slavie odešel do Německa a během sedmi bundesligových let hrál za Kaiserslautern, Norimberk a Stuttgart.
VÝBĚR: 5 českých hráčů z Eura 1996, kteří to v kariéře dotáhli nejdál
Když se stříbrný medailista z Eura 1996 vrátil domů, zakotvil znovu ve Slavii. V úvodní sezoně dal 14 branek, pak šla ale jeho výkonnost dolů. Kariéru ukončil před třinácti lety.
Foto: Profimedia.cz
Radoslav Látal

Když německé Schalke získalo v roce 1997 titul v Poháru UEFA, byli u toho dva čeští fotbalisté. Jeden z nich, Jiří Němec, si po návratu domů zahrál i za Spartu. Radoslav Látal se ale vydal jinou cestou. Po návratu z Bundesligy posílil Olomouc a poté odešel do Baníku, který dovedl v roce 2004 k ligovému titulu.
Foto: Profimedia.cz
Jaroslav Plašil

Často býval kritizován, v reprezentaci byl ale dlouhou dobu velmi důležitým členem. Zahrál si už na Euru v Portugalsku a věřil mu i Pavel Vrba, který ho vzal před dvěma lety do Francie. Pak ale Jaroslav Plašil definitivně ukončil reprezentační kariéru a soustředí se jen na tu klubovou, kterou téměř celou spojil s francouzskou ligou. V Česku sehrál jen čtyři zápasy v dresu Hradce Králové. Stihne přidat ještě další? Dříve se spekulovalo o zájmu Jablonce. Na Spartu to už ale nevypadá.
Foto: Profimedia.cz
David Rozehnal

Bývalý reprezentační stoper David Rozehnal načal profesionální kariéru v Olomouci. Prošel Belgií, Francií, Anglií, Itálií, Německem a od roku 2015 hrál zase v Belgii, kde nyní rozvázal z rodinných důvodů smlouvu v Oostende. Teď ho čeká návrat domů, ale na rozdíl od Ujfalušiho, Kováče či Hubníka ve Spartě určitě hrát nebude. Po patnáctiletém působení v zahraničí bude kopat v 1.B třídě za Kožušany, za něž nastupuje jeho bratr.
Foto: Profimedia.cz
Vladimír Šmicer

Karel Poborský či Patrik Berger se sice vrátili ze zahraničí do Prahy, jenže Slavii, ve které váleli před odchodem do ciziny, vyměnili za Spartu. Vladimír Šmicer se mezi ně nepřidal. Poté, co prošel Lens či Bordeaux, posílil „sešívaný“ tým, s nímž vybojoval historický postup do Ligy mistrů, kterou vyhrál o několik let dříve s Liverpoolem.
Foto: Profimedia.cz