10. Josef Zajíc (Kladno) – 44 bodů  Josef Zajíc spojil téměř celou kariéru s Kladnem. Bodově mu vyšla nejlépe hned první extraligová sezona, během níž dal 17 branek a přidal 27 nahrávek. V play-off byl dokonce s 16 (8+8) kanadskými body nejproduktivnějším hráčem ze všech.
 9. Vladimír Petrovka (Sparta) – 45 bodů  Útočník Vladimír Petrovka během premiérové sezony české extraligy dal dvacet branek a přidal 25 asistencí. Na takové číslo už se pak nikdy nedostal.
 8. Milan Kastner (Sparta) – 46 bodů  Milan Kastner, který byl později několik let kapitánem Znojma, spojil s pražskou Spartou podstatnou část kariéry. I u něj platí, že ročník 1993/94, v němž dal 19 branek a přidal 27 asistencí, byl jeho statisticky nejúspěšnější.
 7. Radek Gardoň (Kladno) – 46 bodů  Stejně jako Kastner, tak i Radek Gardoň posbíral 46 kanadských bodů. Dal ale o dvě branky více a odehrál o zápas méně, a tak je v žebříčku o stupínek výš. Velmi dobře zvládl i play-off, v němž byl s 16 body třetím nejproduktivnějším hráčem.
11
Fotogalerie

Návrat do minulosti. Připomeňte si 10 nejproduktivnějších hráčů z první extraligové sezony

Samostatná česká hokejová extraliga se hraje od sezony 1993/94. Mistrem se tehdy stala Olomouc, která byla po základní části až sedmá, druhé skončily Pardubice a třetí Kladno. Sestoupily týmy z Hradce Králové a Jindřichova Hradce.

slide-nejproduktivnější v první sezoně extraligy.jpg

Slavné kariéry tehdy rozjížděli Jiří Dopita, Milan Hejduk či Patrik Eliáš, v extralize ale působili i další skvělí hráči, kteří o sobě dávali hodně vědět. Jména deseti nejproduktivnějších hokejistů úvodní extraligové sezony najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

10. Josef Zajíc (Kladno) – 44 bodů

Josef Zajíc1.jpg

Josef Zajíc spojil téměř celou kariéru s Kladnem. Bodově mu vyšla nejlépe hned první extraligová sezona, během níž dal 17 branek a přidal 27 nahrávek. V play-off byl dokonce s 16 (8+8) kanadskými body nejproduktivnějším hráčem ze všech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Vladimír Petrovka (Sparta Praha) – 45 bodů

Petrovka.jpg

Útočník Vladimír Petrovka během premiérové sezony české extraligy dal dvacet branek a přidal 25 asistencí. Na takové číslo už se pak nikdy nedostal.

Pokračování 4 / 11

8. Milan Kastner (Sparta Praha) – 46 bodů

Kastner.jpg

Milan Kastner, který byl později několik let kapitánem Znojma, spojil s pražskou Spartou podstatnou část kariéry. I u něj platí, že ročník 1993/94, v němž dal 19 branek a přidal 27 asistencí, byl jeho statisticky nejúspěšnější.

Pokračování 5 / 11

7. Radek Gardoň (Kladno) – 46 bodů

Radek Gardoň.jpg

Stejně jako Kastner, tak i Radek Gardoň posbíral 46 kanadských bodů. Dal ale o dvě branky více a odehrál o zápas méně, a tak je v žebříčku o stupínek výš. Velmi dobře zvládl i play-off, v němž byl s 16 body třetím nejproduktivnějším hráčem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Viktor Ujčík (Dukla Jihlava) – 47 bodů

Viktor Ujčík1.jpg

Viktor Ujčík prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Bývalý skvělý útočník získal tři tituly mistra světa, vyhrál finskou ligu a vybojoval šest extraligových medailí. Tři byly stříbrné, tři bronzové. Zlato sice získal s Jihlavou v roce 1991, ze samostatné české ligy mu ale chybí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Richard Král (Pardubice) – 52 bodů

Richard Král-Pardubice1.jpg

Richard Král patří mezi nejlepší útočníky, který se kdy pohybovali po českých kluzištích. Převážnou část kariéry spojil s Třincem, začínal ale v Pardubicích, s nimiž získal československý titul. V sezoně 1993/94 dal 25 branek, přidal 27 nahrávek a po další sezoně zamířil mezi Oceláře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Petr Kaňkovský (Zlín) – 53 bodů

Kaňkovský.jpg

Někdejší forvard Petr Kaňkovský strávil převážnou část kariéry v Jihlavě. Před sezonou 1993/94 si ale odskočil na dva roky do Zlína a v Baťově městě se mu náramně dařilo. V premiérovém ročníku si stanovil střelecké maximum, dal 29 branek a stal se nejlepším extraligovým kanonýrem.

Pokračování 9 / 11

3. Pavel Geffert (Sparta Praha) – 56 bodů

Pavel Geffert1.jpg

Pavel Geffert prošel pěti extraligovými kluby, kromě Sparty hrál ještě za Plzeň, Slavii, Havířov a Kladno, nikde se mu ale nedařilo tak, jako v dresu s písmenem S. K 25 gólům přidal v premiérové sezoně samostatné české extraligy 31 asistencí a stal se třetím nejproduktivnějším hráčem ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Roman Horák (České Budějovice) – 58 bodů

Roman Horák21.jpg

Jeho syn, rovněž Roman, je hráčem Sparty a má za sebou i působení v NHL, kde prošel Edmontonem a Calgary. Roman Horák senior v zámoří nepůsobil, zato si zahrál v Německu a několika extraligových klubech. V sezoně 1993/94 byl kapitánem a lídrem Českých Budějovic a s 58 (28+30) také druhým nejproduktivnějším hráčem soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Pavel Patera (Kladno) – 61 bodů

Pavel Patera21.jpg

Olympijské zlato, šest medailí (z toho čtyři zlaté) z mistrovství světa, vítěz ruské, švédské i české ligy. To je stručná vizitka Pavla Patery. který s Kladnem vybojoval v premiérové samostatné české extraligové sezoně bronz. V základní části se stal s 61 (21+40) kanadskými body nejproduktivnějším hráčem, dalších pět branek a deset asistencí přidal v play-off.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud