Samostatná česká hokejová extraliga se hraje od sezony 1993/94. Mistrem se tehdy stala Olomouc, která byla po základní části až sedmá, druhé skončily Pardubice a třetí Kladno. Sestoupily týmy z Hradce Králové a Jindřichova Hradce.
Slavné kariéry tehdy rozjížděli Jiří Dopita, Milan Hejduk či Patrik Eliáš, v extralize ale působili i další skvělí hráči, kteří o sobě dávali hodně vědět. Jména deseti nejproduktivnějších hokejistů úvodní extraligové sezony najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 11
10. Josef Zajíc (Kladno) – 44 bodů
Josef Zajíc spojil téměř celou kariéru s Kladnem. Bodově mu vyšla nejlépe hned první extraligová sezona, během níž dal 17 branek a přidal 27 nahrávek. V play-off byl dokonce s 16 (8+8) kanadskými body nejproduktivnějším hráčem ze všech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
9. Vladimír Petrovka (Sparta Praha) – 45 bodů
Útočník Vladimír Petrovka během premiérové sezony české extraligy dal dvacet branek a přidal 25 asistencí. Na takové číslo už se pak nikdy nedostal.
Pokračování 4 / 11
8. Milan Kastner (Sparta Praha) – 46 bodů
Milan Kastner, který byl později několik let kapitánem Znojma, spojil s pražskou Spartou podstatnou část kariéry. I u něj platí, že ročník 1993/94, v němž dal 19 branek a přidal 27 asistencí, byl jeho statisticky nejúspěšnější.
Pokračování 5 / 11
7. Radek Gardoň (Kladno) – 46 bodů
Stejně jako Kastner, tak i Radek Gardoň posbíral 46 kanadských bodů. Dal ale o dvě branky více a odehrál o zápas méně, a tak je v žebříčku o stupínek výš. Velmi dobře zvládl i play-off, v němž byl s 16 body třetím nejproduktivnějším hráčem.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
6. Viktor Ujčík (Dukla Jihlava) – 47 bodů
Viktor Ujčík prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Bývalý skvělý útočník získal tři tituly mistra světa, vyhrál finskou ligu a vybojoval šest extraligových medailí. Tři byly stříbrné, tři bronzové. Zlato sice získal s Jihlavou v roce 1991, ze samostatné české ligy mu ale chybí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
5. Richard Král (Pardubice) – 52 bodů
Richard Král patří mezi nejlepší útočníky, který se kdy pohybovali po českých kluzištích. Převážnou část kariéry spojil s Třincem, začínal ale v Pardubicích, s nimiž získal československý titul. V sezoně 1993/94 dal 25 branek, přidal 27 nahrávek a po další sezoně zamířil mezi Oceláře.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
4. Petr Kaňkovský (Zlín) – 53 bodů
Někdejší forvard Petr Kaňkovský strávil převážnou část kariéry v Jihlavě. Před sezonou 1993/94 si ale odskočil na dva roky do Zlína a v Baťově městě se mu náramně dařilo. V premiérovém ročníku si stanovil střelecké maximum, dal 29 branek a stal se nejlepším extraligovým kanonýrem.
Pokračování 9 / 11
3. Pavel Geffert (Sparta Praha) – 56 bodů
Pavel Geffert prošel pěti extraligovými kluby, kromě Sparty hrál ještě za Plzeň, Slavii, Havířov a Kladno, nikde se mu ale nedařilo tak, jako v dresu s písmenem S. K 25 gólům přidal v premiérové sezoně samostatné české extraligy 31 asistencí a stal se třetím nejproduktivnějším hráčem ročníku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
2. Roman Horák (České Budějovice) – 58 bodů
Jeho syn, rovněž Roman, je hráčem Sparty a má za sebou i působení v NHL, kde prošel Edmontonem a Calgary. Roman Horák senior v zámoří nepůsobil, zato si zahrál v Německu a několika extraligových klubech. V sezoně 1993/94 byl kapitánem a lídrem Českých Budějovic a s 58 (28+30) také druhým nejproduktivnějším hráčem soutěže.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
1. Pavel Patera (Kladno) – 61 bodů
Olympijské zlato, šest medailí (z toho čtyři zlaté) z mistrovství světa, vítěz ruské, švédské i české ligy. To je stručná vizitka Pavla Patery. který s Kladnem vybojoval v premiérové samostatné české extraligové sezoně bronz. V základní části se stal s 61 (21+40) kanadskými body nejproduktivnějším hráčem, dalších pět branek a deset asistencí přidal v play-off.
Foto: Profimedia.cz