Alan Shearer (Anglie)  To by bylo, abychom mezi pětigólovými střelci v jednom utkání anglické Premier League nenašli historicky nejlepšího kanonýra soutěže Alana Shearera. Legendární fotbalista působil od roku 1992 v Blackburnu a po čtyřech sezonách zamířil do Newcastlu United. Právě v dresu Magpies se mu v roce 1999 povedl husarský kousek. Straky tehdy vypráskaly Sheffield Wednesday 8:0 a Shearer se na vysoké výhře podílel pěti brankami. Když se v roce 2006 loučil s klubem i s profesionální kariérou, měl na kontě 260 gólů v Premier League (z toho 148 v Newcastlu), které nasázel v 441 zápasech.
 Jermain Defoe (Anglie)  Kariéra anglického útočníka Jermaina Defoea se nezadržitelně chýlí ke konci. Momentálně je hráčem Bournemouthu a na lepší a slavnější časy v Premier League může jen vzpomínat. Nejlepší část kariéry strávil v Tottenhamu, kde také zaznamenal zápas z říše snů. V listopadu roku 2009 Spurs rozmetali Wigan Athletic výslekem 9:1 a většinu gólů nastřílel právě Defoe. Byla to jeho vůbec nejpovedenější sezona na White Hart Lane, v níž ve 34 zápasech zaznamenal 18 branek. I díky nim je momentálně devátým nejlepším kanonýrem v historii soutěže.
 Dimitar Berbatov (Bulharsko)  Když v roce 2008 koupil Manchester United za více než 30 milionů liber z Tottenhamu útočníka Dimitara Berbatova, udělal z něho jednoho z nejdražších hráčů v klubové historii. Bulharský snajpr strávil na Old Trafford čtyři sezony, během kterých odehrál 108 ligových zápasů, v nich nastřílel 48 branek a pomohl Rudým ďáblům ke dvěma mistrovským titulům. Nejpovedenější utkání v Premier League odehrál v listopadu roku 2010. Manchester United tehdy rozmázl před více než 74 tisíci diváky na domácím hřišti Blackburn Rovers výsledkem 7:1 a Berbatov na tom měl lví podíl, jelikož sám vstřelil pět gólů. V ročníku 2010/11 jich přidal ještě dalších patnáct.
 Sergio Agüero (Argentina)  Zatím posledním šťastlivcem, jemuž se podařilo nasázet v jednom utkání Premier League pět branek, se stal Argentinec Sergio Agüero. Útočník Manchesteru City to zvládl v říjnu roku 2015, když byl hlavním strůjcem devastace Newcastlu United. Citizens tehdy vyhráli 6:1 a nasměrovali Straky k sestupu do nižší soutěže. Subtilní Jihoameričan, který byl deset sezon nepostradatelnou součástí Manchesteru City, se v ročníku 2015/16 prostřílel k 24 gólům, na mistrovský titul to však tenkrát nestačilo. Na ten si ale sáhl o rok dříve a také v sezonách 2011/12, 2017/18, 2018/19 a 2020/21.
5
Fotogalerie

Naprosto výjimeční. 5 hráčů, kteří dokázali nastřílet v jednom zápase Premier League 5 gólů

Anglická nejvyšší fotbalová soutěž se hraje pod názvem Premier League od sezony 1992/93. Současný ročník je tedy dvaatřicátým v historii. Během více než tří desetiletí existence se do statistik této prestižní evropské ligy zapsalo pět ostrostřelců, kteří dokázali v jednom utkání nasázet soupeři pět gólů.

V aktuální sezoně anglické Premier League mohli diváci na stadionech vidět už šest zápasů, v nichž jeden hráč nastřílel do sítě protivníka tři branky. Ve 32 let dlouhých dějinách Premier League najdeme na dvě stovky fotbalistů, kteří pokořili brankáře třikrát v jednom zápase a přes tři desítky borců zvládly skórovat čtyřikrát. V průměru jednou za šest či sedm let se však v soutěži objeví borec, který nasází soupeři pět kousků. Dosud se to podařilo jen pěti hráčům a všechny je najdete i s podrobnostmi v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Andrew Cole (Anglie)

Andy Cole-Manchester United (2).jpg

Anglický útočník Andrew Cole působil v Premier League od jejího vzniku v roce 1992 dlouhých 16 let. Během té doby se vypracoval se 187 nastřílenými góly ve 414 zápasech ve třetího nejlepšího kanonýra soutěže v její historii. Branky dával v dresech Newcastlu United, Manchesteru United, Blackburnu Rovers, Fulhamu, Manchesteru City a Portsmouthu.

Výjimečný kousek se mu povedl v ročníku 1994/95. Uprostřed sezony přestoupil z Newcastlu do Manchesteru United a necelé dva měsíce nato zazářila jeho střelecká hvězda naplno. Red Devils tehdy vyhráli utkání s Ipswichem Town rekordně vysoko 9:0 a Cole se do statistik zapsal pětkrát jako střelec. Stal se vůbec prvním hráčem v soutěži, jemuž se to povedlo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Alan Shearer (Anglie)

Shearer.jpg

To by bylo, abychom mezi pětigólovými střelci v jednom utkání anglické Premier League nenašli historicky nejlepšího kanonýra soutěže Alana Shearera. Legendární fotbalista působil od roku 1992 v Blackburnu a po čtyřech sezonách zamířil do Newcastlu United. Právě v dresu Magpies se mu v roce 1999 povedl husarský kousek.

Straky tehdy vypráskaly Sheffield Wednesday 8:0 a Shearer se na vysoké výhře podílel pěti brankami. Když se v roce 2006 loučil s klubem i s profesionální kariérou, měl na kontě 260 gólů v Premier League (z toho 148 v Newcastlu), které nasázel v 441 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Jermain Defoe (Anglie)

Jermain Defoe-Tottenham.jpg

Kariéra anglického útočníka Jermaina Defoea se nezadržitelně chýlí ke konci. Momentálně je hráčem Bournemouthu a na lepší a slavnější časy v Premier League může jen vzpomínat. Nejlepší část kariéry strávil v Tottenhamu, kde také zaznamenal zápas z říše snů.

V listopadu roku 2009 Spurs rozmetali Wigan Athletic výslekem 9:1 a většinu gólů nastřílel právě Defoe. Byla to jeho vůbec nejpovedenější sezona na White Hart Lane, v níž ve 34 zápasech zaznamenal 18 branek. I díky nim je momentálně devátým nejlepším kanonýrem v historii soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Dimitar Berbatov (Bulharsko)

Dimitar Berbatov.jpg

Když v roce 2008 koupil Manchester United za více než 30 milionů liber z Tottenhamu útočníka Dimitara Berbatova, udělal z něho jednoho z nejdražších hráčů v klubové historii. Bulharský snajpr strávil na Old Trafford čtyři sezony, během kterých odehrál 108 ligových zápasů, v nich nastřílel 48 branek a pomohl Rudým ďáblům ke dvěma mistrovským titulům.

Nejpovedenější utkání v Premier League odehrál v listopadu roku 2010. Manchester United tehdy rozmázl před více než 74 tisíci diváky na domácím hřišti Blackburn Rovers výsledkem 7:1 a Berbatov na tom měl lví podíl, jelikož sám vstřelil pět gólů. V ročníku 2010/11 jich přidal ještě dalších patnáct.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Sergio Agüero (Argentina)

Aguero (2).jpg

Zatím posledním šťastlivcem, jemuž se podařilo nasázet v jednom utkání Premier League pět branek, se stal Argentinec Sergio Agüero. Útočník Manchesteru City to zvládl v říjnu roku 2015, když byl hlavním strůjcem devastace Newcastlu United. Citizens tehdy vyhráli 6:1 a nasměrovali Straky k sestupu do nižší soutěže.

Subtilní Jihoameričan, který byl deset sezon nepostradatelnou součástí Manchesteru City, se v ročníku 2015/16 prostřílel k 24 gólům, na mistrovský titul to však tenkrát nestačilo. Na ten si ale sáhl o rok dříve a také v sezonách 2011/12, 2017/18, 2018/19 a 2020/21.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud