5. Libor Hájek (22 let, New York Rangers)  Brněnský odchovanec Libor Hájek byl v roce 2016 draftován ve druhém kole Tampou Bay, ale floridský klub ho předloni v zimě vytrejdoval do New Yorku, kde se stal majetkem Rangers. Český zadák si nedlouho poté odbyl debut v NHL, kde v ročníku 2018/19 naskočil do pěti utkání a připsal si do statistik premiérový gól. Před další sezonou se v přípravných zápasech ukázal v natolik dobrém světle, že si vybojoval místo v prvním týmu, v němž zvládl 25 utkání. Polovinu ročníku však strávil ve farmářském celku Hartford Wolf Pack v soutěži AHL. Profimedia,cz
 4. Martin Nečas (21 let, Carolina Hurricanes)  Je mu 21 let a prakticky celou kariéru má ještě před sebou. Útočník Martin Nečas byl nejvýše postaveným Čechem v draftu roku 2017, v němž po něm jako po dvanáctém v pořadí sáhla Carolina. Talentovaný mladík pak sice zaujal v předsezonním kempu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí. Zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal. S Kometou získal dvakrát mistrovský titul a v ročníku 2018/19, který prakticky celý strávil ve farmářském týmu Charlotte Checkers, výrazně pomohl mužstvu k zisku Calder Cupu. V uplynulé sezoně už měl pevné místo v kádru Hurricanes a vypadá to, že má před sebou velice slibnou hokejovou budoucnost. Foto: Profimedia.cz
 3. Filip Chytil (21 let, New York Rangers)  Filip Chytil byl v draftu NHL v roce 2017 vybrán už v prvním kole New Yorkem Rangers. Protože velmi zaujal v předsezonním kempu, dostal hned na začátku ročníku šanci i v prvním týmu. Odbyl si premiéru v NHL, stal se historicky nejmladším Čechem v této lize, ale protože trenéři a skauti usoudili, že by mu více prospělo účinkování v nižší soutěži, vyexpedovali ho na farmu do celku Hartford Wolf Pack. V dalším ročníku už se stal stabilní součástí mužstva Rangers, odehrál 75 utkání a nastřádal do statistik 23 bodů (11+12). Před ročníkem 2019/20 se však nevešel do sestavy a byl odeslán do farmářského celku, odkud se však rychle vrátil do prvního týmu, v němž pak zvládl odehrát 60 zápasů a posbíral 23 bodů (14+9). Foto: Profimedia.cz
 2. Martin Kaut (20 let, Colorado Avalanche)  Dvacetiletý útočník Martin Kaut byl do NHL draftován v roce 2018. V minulé sezoně působil pouze na farmě, letos už ale nakoukl do prvního týmu Colorada, za které odehrál devět zápasů. Vstřelil v nich dva góly a přidal jednu nahrávku. Profimedia,cz
6
Fotogalerie

Naděje v zámoří. 5 nejmladších Čechů, kteří si v sezoně 2019/20 zahráli v NHL

Jedni odcházejí, jiní nastupují na uvolněná místa. Platí to v životě i v hokejovém světě.

Čeští mladíci v NHL-slide.jpg

Zatímco třeba Roman Polák odehrál poslední sezonu v NHL a prestižní soutěž nadobro opustil, řada mladých českých hráčů se v ní pomalu a jistě usazuje. V následujících kapitolách a ve fotogalerii zjistíte, jak si v sezoně 2019/20 vedlo pět nejmladších tuzemských hokejistů, kteří se objevili v NHL.

Pokračování 2 / 6

5. Libor Hájek (22 let, New York Rangers)

Libor Hájek-Rangers.jpg

Brněnský odchovanec Libor Hájek byl v roce 2016 draftován ve druhém kole Tampou Bay, ale floridský klub ho předloni v zimě vytrejdoval do New Yorku, kde se stal majetkem Rangers. Český zadák si nedlouho poté odbyl debut v NHL, kde v ročníku 2018/19 naskočil do pěti utkání a připsal si do statistik premiérový gól. Před další sezonou se v přípravných zápasech ukázal v natolik dobrém světle, že si vybojoval místo v prvním týmu, v němž zvládl 25 utkání. Polovinu ročníku však strávil ve farmářském celku Hartford Wolf Pack v soutěži AHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Martin Nečas (21 let, Carolina Hurricanes)

Martin Nečas Carolina 2.jpg

Je mu 21 let a prakticky celou kariéru má ještě před sebou. Útočník Martin Nečas byl nejvýše postaveným Čechem v draftu roku 2017, v němž po něm jako po dvanáctém v pořadí sáhla Carolina. Talentovaný mladík pak sice zaujal v předsezonním kempu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí. Zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal.

S Kometou získal dvakrát mistrovský titul a v ročníku 2018/19, který prakticky celý strávil ve farmářském týmu Charlotte Checkers, výrazně pomohl mužstvu k zisku Calder Cupu. V uplynulé sezoně už měl pevné místo v kádru Hurricanes a vypadá to, že má před sebou velice slibnou hokejovou budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Filip Chytil (21 let, New York Rangers)

Filip Chytil NYR2.jpg

Zlínský odchovanec Filip Chytil byl v draftu NHL v roce 2017 vybrán už v prvním kole New Yorkem Rangers. Protože velmi zaujal v předsezonním kempu, dostal hned na začátku ročníku šanci i v prvním týmu. Odbyl si premiéru v NHL, stal se historicky nejmladším Čechem v této lize, ale protože trenéři a skauti usoudili, že by mu více prospělo účinkování v nižší soutěži, vyexpedovali ho na farmu do celku Hartford Wolf Pack, kde strávil převážnou část své premiérové zámořské sezony.

V AHL si vedl slušně, v 46 zápasech nasbíral 31 bodů, a tak před koncem základní části přišla opět pozvánka do Madison Square Garden. Chytil chytil příležitost za pačesy a blýskl se prvním gólem. V dalším ročníku už se stal stabilní součástí mužstva Rangers, odehrál 75 utkání a nastřádal do statistik 23 bodů (11+12). Před ročníkem 2019/20 se však nevešel do sestavy a byl odeslán do farmářského celku, odkud se však rychle vrátil do prvního týmu, v němž pak zvládl odehrát 60 zápasů a posbíral 23 bodů (14+9).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Martin Kaut (20 let, Colorado Avalanche)

Martin Kaut-Colorado.jpg

Dvacetiletý útočník Martin Kaut byl do NHL draftován v roce 2018. V minulé sezoně působil pouze na farmě, letos už ale nakoukl do prvního týmu Colorada, za které odehrál devět zápasů. Vstřelil v nich dva góly a přidal jednu nahrávku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Filip Zadina (20 let, Detroit Red Wings)

Filip Zadina Detroit.jpg

Útočník Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – loni po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Filip Zadina měl tu v chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pějí chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě.

Debut v NHL si odbyl v ročníku 2018/19 a v tom uplynulém už se propracoval z farmy do prvního týmu. Dosud za Detroit odehrál 37 utkání a zaznamenal 18 bodů (9+9).

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud