Janis Moser (Švýcarsko) – 60. výběr v draftu (Arizona Coyotes)  Kdo by to řekl, že švýcarský obránce Janis Moser, který šl v loňském draftu na řadu jako šedesátý na konci druhého kola, bude tak rychle válet v NHL? A to nikdy nepůsobil v zámořské juniorské ani seniorské soutěži a za Atlantik se vydal až po draftu. Arizona, která si ho vybrala, mu nabídla nováčkovský kontrakt a po krátkém pobytu ve farmářském celku v AHL, kde se velmi rychle adaptoval, dostal v polovině prosince první šanci v NHL. Od té doby nasbíral 24 startů a devět bodů (3+6). Moser je všestranný zadák s vynikajícími bruslařskými schopnostmi. je to ideální hráč pro přesilovky. Může mít před sebou skvělou kariéru. Profimedia.cz

Janis Moser (Švýcarsko) – 60. výběr v draftu (Arizona Coyotes)
Kdo by to řekl, že švýcarský obránce Janis Moser, který šl v loňském draftu na řadu jako šedesátý na konci druhého kola, bude tak rychle válet v NHL? A to nikdy nepůsobil v zámořské juniorské ani seniorské soutěži a za Atlantik se vydal až po draftu. Arizona, která si ho vybrala, mu nabídla nováčkovský kontrakt a po krátkém pobytu ve farmářském celku v AHL, kde se velmi rychle adaptoval, dostal v polovině prosince první šanci v NHL. Od té doby nasbíral 24 startů a devět bodů (3+6). Moser je všestranný zadák s vynikajícími bruslařskými schopnostmi. je to ideální hráč pro přesilovky. Může mít před sebou skvělou kariéru. | Profimedia.cz

Mládí vpřed! Toto jsou 4 teenageři, kteří byli loni v létě draftováni a už okusili NHL

Projít draftem NHL ještě neznamená, že má mladý a talentovaný hráč okamžitě nakročeno do nejslavnější hokejové soutěže světa. Drtivou většinu teenagerů čeká dlouhá a trnitá cesta, než obléknou některý z dresů, jež patří k NHL. Každoročně se ale najde hrstka šťastlivců, kteří se v elitní lize etablují jen pár měsíců poté, co byli draftováni.

V draftu NHL se většinou objevují hráči, jimž je 18 let. Podle statistik si převážná většina z nich odbude premiéru v NHL až ve dvaceti, nebo ještě později.

Existují ale i borci, kteří dostanou důvěru prakticky okamžitě. V aktuální sezoně se na ledě objevili čtyři borci z loňského draftu. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Janis Moser (Švýcarsko) – 60. výběr v draftu (Arizona Coyotes)

Janis Moser.jpg

Kdo by to řekl, že švýcarský obránce Janis Moser, který šl v loňském draftu na řadu jako šedesátý na konci druhého kola, bude tak rychle válet v NHL? A to nikdy nepůsobil v zámořské juniorské ani seniorské soutěži a za Atlantik se vydal až po draftu.

Arizona, která si ho vybrala, mu nabídla nováčkovský kontrakt a po krátkém pobytu ve farmářském celku v AHL, kde se velmi rychle adaptoval, dostal v polovině prosince první šanci v NHL. Od té doby nasbíral 24 startů a devět bodů (3+6). Moser je všestranný zadák s vynikajícími bruslařskými schopnostmi. je to ideální hráč pro přesilovky. Může mít před sebou skvělou kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Cole Sillinger (Kanada) – 12. výběr v draftu (Columbus Blue Jackets)

Cole Sillinger.jpg

Z draftu rovnou do týmu Columbusu. Takhle rychlé to bylo v případě kanadského forvarda Colea Sillingera. Na řadu šel jako dvanáctý, když po něm sáhli skauti Blue Jackets jako po své druhé volbě v roce 2021. Sillinger je velmi dobrý střelec, především jeho střela zápěstím je mimořádná zbraň a zjistili to už také gólmani v NHL. V aktuálním ročníku naskočil do 48 zápasů, v nichž posbíral do statistik 17 bodů za osm gólů a devět asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

William Eklund (Švédsko) – 7. výběr v draftu (San Jose Sharks)

William Eklund.jpg

Mnozí skauti označovali Williama Eklunda za nejlepšího evropského hráče, který se objevil v loňském draftu NHL. Levé křídlo Djurgardenu momentálně kroutí v 19 letech už třetí sezonu v nejvyšší švédské soutěži dospělých.

Eklund je vynikajícím bruslařem a podle hokejových expertů je typově podobný hvězdě Caroliny Hurricanes Sebastianu Ahovi. V sezoně 2020/21 se stal nejlepším nováčkem a nejlepším střelcem mezi juniory v SHL. Měří sice jen 178 centimetrů, ale výškový handicap nahrazuje chytrostí. Je to kreativní rychlík s nesmírně šikovnýma rukama, který tvrdě pracuje pro mužstvo.

Na startu sezony dostal šanci zahrát si v NHL a zvládl devět utkání, v nichž posbíral do statistik čtyři body za asistence. Pak ho San Jose poslalo hostovat do jeho mateřského klubu. Není vyloučeno, že se ještě do konce ročníku dočká návratu na led v nejelitnější hokejové lize světa. Je dosud jediným Švédem z loňského draftu, který naskočil na led v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Mason McTavish (Kanada) – 3. výběr v draftu (Anaheim Ducks)

Mason McTavish-Anaheim.jpg

Kanadský centr Mason McTavish, který se narodil ve Švýcarsku, šel v loňském draftu na řadu hodně brzy – jako třetí. V rodišti pod Alpami strávil na hostování minulou sezonu, v níž hrál za celek EHC Olten. Byl také členem reprezentace javorového listu, která vybojovala na světovém šampionátu hráčů do 18 let zlaté medaile, a patřil mezi nejlepší hráče týmu. V sedmi zápasech zaznamenal 11 bodů (5+6). Je to nejen vynikající střelec, ale také chytrý nahrávač.

V aktuálním ročníku si musí připadat jako hokejový turista – nastoupil totiž v dresu čtyř klubů a zahrál si také na olympiádě v Číně i na mistrovství světa dvacítek. Dva celky vystřídal v juniorské soutěži OHL, zkusil si to ve farmářském celku Peterborough Peters v AHL a také dostal šanci v NHL, kde v devíti zápasech hájil barvy Anaheimu. Posbíral v nich tři body za dva góly a nahrávku, na začátku ledna ho však klub poslal do juniorské ligy, kde se může dál rozvíjet. Není vyloučeno, že se do konce sezony ještě v elitní zámořské soutěži objeví.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud