6. Adam Novotný (Hradec Králové)  Tohle je velmi čerstvý příběh. Když 6. října nastoupil Adam Novotný do utkání na kladenském ledě, stal se v 15 letech, deseti měsících a 23 dnech nejmladším hráčem v historii Hradce Králové, který nastoupil v nejvyšší soutěži. Nezůstalo však jen při tom. Za stavu 0:2 pro hostující tým nastartoval svým premiérovým gólem obrat Východočechů, kteří nakonec vyhráli 4:3 po prodloužení. Tato trefa udělala z Novotného nejmladšího střelce branky v dějinách extraligy, když překonal rekord Rostislava Olesze z roku 2001.
 5. Jan Horáček (Slavia Praha)  Obránce Jan Horáček patřil k velkým slávistickým talentům, v roce 1997 dokonce prošel draftem NHL, do kádru St. Louis se ale neprosadil. Extraligu hrál také za Liberec, Vsetín, Havířov či Zlín, vyzkoušel si rovněž KHL, ale i soutěže ve Švédsku, na Slovensku a v Itálii. Premiéru mezi dospělými si odbyl v extralize ještě před šestnáctými narozeninami v sezoně 1994/95, kdy v dresu Slavie zasáhl do dvou utkání. Tím prvním byl vítězný duel 33. kola na domácím ledě proti Olomouci (6:2).
 4. David Štich (Plzeň)  Obránce David Štich je plzeňským rodákem i odchovancem tamního klubu. Hrál také za Liberec, Slavii, Vítkovice, Kladno, Mladou Boleslav, Chomutov, Litvínov a momentálně je hráčem Českých Budějovic. Zkoušel se prosadit i v zámoří a čtyři sezony strávil v tamní juniorské soutěži QMJHL, ale dál se nedostal. Nyní je mu 34 let a jeho první start v extralize už leží daleko v minulosti. Odbyl si jej 7. prosince 2004 na zlínském ledě, kde Západočeši vyhráli 4:1 a mladičký zadák byl tehdy na ledě dokonce u jednoho ze vstřelených gólů.
 3. Matěj Stříteský (Vsetín)  V extralize už odehrál obránce Matěj Stříteský přes šest stovek zápasů. Ze Vsetína, kde se narodil a s hokejem začínal, se dostal do Litvínova, hrál taky za Mladou Boleslav, Jihlavu, Liberec, Karlovy Vary a Plzeň. Momentálně je opět v Karlových Varech. Aktuálně třiatřicetiletý bek si poprvé zahrál v nejvyšší soutěži dospělých v lednu roku 2006. V rámci 43. kola tehdy Vsetín zavítal na stadion Sparty a Valaši odjížděli s debaklem 0:6. Patnáctiletý Stříteský tenkrát odjížděl z Prahy s jedním záporným bodem za účast na ledě při inkasované brance.
7
Fotogalerie

Mládí vpřed! 7 hokejistů, kteří v české extralize debutovali ještě před 16. narozeninami

Mládí vpřed. Občas se v tuzemských extraligových klubech tímto heslem řídí a pak můžeme na ledě vidět hráče, kteří sotva vyrostli ze školních lavic.

Michail Jaškin (bratr slavnějšího Dmitrije) v extralize debutoval ve 13 letech, ale jednalo se jen o symbolický okamžik, když se jeho otec Alexej loučil s kariérou. Proto ho v následujících kapitolách nenajdete. Objevíte tam ale sedm nejmladších debutantů v historii české nejvyšší soutěže, kterým při premiérovém startu ještě nebylo 16 let.

Pokračování 2 / 8

7. Tomáš Plekanec (Kladno)

Tomáš Plekanec-junior2 (2).jpg

Věk: 15 let, 11 měsíců a 6 dnů
Rok: 1998

Tomáš Plekanec byl od ročníku 2005/06 až do roku 2018 neodmyslitelným článkem sestavy slavného Montrealu v NHL. Předtím prošel několika českými kluby v nižších soutěžích, ale především Kladnem, které ho připravilo na svět velkého hokeje.

V ročníku 2000/01 povýšil do kladenského áčka, zároveň získal zlato na juniorském mistrovství světa a stal se nejlepším nováčkem roku. Premiéru v nejvyšší soutěži si však odbyl už v sezoně 1998/99, kdy naskočil do tří zápasů. Tím úplně prvním byl duel v říjnu roku 1998 na ledě Karlových Varů, nedlouho před jeho 16. narozeninami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Adam Novotný (Hradec Králové)

Adam Novotný.jpg

Věk: 15 let, 10 měsíců a 23 dnů
Rok: 2023

Tohle je velmi čerstvý příběh. Když 6. října nastoupil Adam Novotný do utkání na kladenském ledě, stal se v 15 letech, deseti měsících a 23 dnech nejmladším hráčem v historii Hradce Králové, který nastoupil v nejvyšší soutěži. Nezůstalo však jen při tom. Za stavu 0:2 pro hostující tým nastartoval svým premiérovým gólem obrat Východočechů, kteří nakonec vyhráli 4:3 po prodloužení. Tato trefa udělala z Novotného nejmladšího střelce branky v dějinách extraligy, když překonal rekord Rostislava Olesze z roku 2001.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Jan Horáček (Slavia Praha)

Jan Horáček1.jpg

Věk: 15 let, 7 měsíců a 29 dnů
Rok: 1995

Obránce Jan Horáček patřil k velkým slávistickým talentům, v roce 1997 dokonce prošel draftem NHL, do kádru St. Louis se ale neprosadil. Extraligu hrál také za Liberec, Vsetín, Havířov či Zlín, vyzkoušel si rovněž KHL, ale i soutěže ve Švédsku, na Slovensku a v Itálii. Premiéru mezi dospělými si odbyl v extralize ještě před šestnáctými narozeninami v sezoně 1994/95, kdy v dresu Slavie zasáhl do dvou utkání. Tím prvním byl vítězný duel 33. kola na domácím ledě proti Olomouci (6:2).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. David Štich (Plzeň)

David Štich21.jpg

Věk: 15 let, 7 měsíců a 22 dnů
Rok: 2004

Obránce David Štich je plzeňským rodákem i odchovancem tamního klubu. Hrál také za Liberec, Slavii, Vítkovice, Kladno, Mladou Boleslav, Chomutov, Litvínov a momentálně je hráčem Českých Budějovic. Zkoušel se prosadit i v zámoří a čtyři sezony strávil v tamní juniorské soutěži QMJHL, ale dál se nedostal.

Nyní je mu 34 let a jeho první start v extralize už leží daleko v minulosti. Odbyl si jej 7. prosince 2004 na zlínském ledě, kde Západočeši vyhráli 4:1 a mladičký zadák byl tehdy na ledě dokonce u jednoho ze vstřelených gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Matěj Stříteský (Vsetín)

Matěj Stříteský-Vsetín1.jpg

Věk: 15 let, 4 měsíce a 4 dny
Rok: 2006

V extralize už odehrál obránce Matěj Stříteský přes šest stovek zápasů. Ze Vsetína, kde se narodil a s hokejem začínal, se dostal do Litvínova, hrál taky za Mladou Boleslav, Jihlavu, Liberec, Karlovy Vary a Plzeň. Momentálně je opět v Karlových Varech.

Aktuálně třiatřicetiletý bek si poprvé zahrál v nejvyšší soutěži dospělých v lednu roku 2006. V rámci 43. kola tehdy Vsetín zavítal na stadion Sparty a Valaši odjížděli s debaklem 0:6. Patnáctiletý Stříteský tenkrát odjížděl z Prahy s jedním záporným bodem za účast na ledě při inkasované brance.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Rostislav Olesz (Vítkovice)

Rostislav Olesz-junior.jpg

Věk: 15 let, 3 měsíce a 16 dnů
Rok: 2001

Rostislav Olesz má na kontě 365 zápasů v NHL. Startoval i na olympijských hrách a od roku 2014 opět válel až do minulého ročníku v extralize. Start v nejvyšší soutěži si odbyl v pouhých patnácti letech a v roce 2001 se stal vůbec nejmladším hráčem, který v extralize debutoval. Premiéru si odbyl na ledě Sparty, kde Vítkovičtí prohráli 2:4. Do statistik si tehdy připsal asistenci a jeden plusový bod. Donedávna také držel rekord coby nejmladší střelec branky v elitní soutěži dospělých.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Adam Sedlák (Vítkovice)

Adam Sedlák1.jpg

Věk: 15 let, 1 měsíc a 25 dnů
Rok: 2006

Momentálně dvaatřicetiletý obránce Adam Sedlák debutoval v extralize nedlouho po patnáctých narozeninách. Nejvyšší soutěž hrál za Vítkovice, zkoušel se prosadit taky v zámoří, hrál i v Dánsku, kde se radoval z mistrovského titulu, ale také ve Francii či v Itálii. V letech 2017 a 2018 získal dva slovenské tituly s Banskou Bystricou. V dresu Znojma si zahrál i v lize EBEL. Nyní je hráčem Poruby.

Nikdo mladší se v historii české nejvyšší soutěže neobjevil. Premiérové střetnutí odehrál v dresu Vítkovic 15 listopadu 2006 v domácím souboji proti Českým Budějovicím. Jeho celek tehdy podlehl Jihočechům 2:3 po prodloužení.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud