4. Romelu Lukaku (West Bromwich Albion, Everton) - 22 let, 192 dní  Zatím posledním členem elitních střelců, kterým se podařilo nasázet 50 ligových branek ještě před dovršením 23. narozenin, se stal v listopadu roku 2015 během střetnutí Evertonu s Aston Villou Romelu Lukaku. Protože v nabitém kádru Chelsea nezískal tehdy stálé místo, pustili ho ze Stamford Bridge nejdříve na hostování do West Bromwiche a později do Evertonu Během 31 ligových zápasů v sezoně 2013/14 nasázel soupeřům 15 gólů. Před ročníkem 2014/15 se hostování změnilo v přestup a z mladého forvarda se stal klíčový hráč liverpoolského mužstva. V sezoně 2015/16 měl po 37 ligových zápasech na kontě už 18 vstřelených branek a mezi nimi byla i ta jubilejní padesátá, kterou zaznamenal ještě před dovršením 23. narozenin.
 3. Wayne Rooney (Everton, Manchester United) - 21 let, 54 dní  Anglický útočník Wayne Rooney naskočil do Premier League jako sedmnáctiletý teenager v sezoně 2002/03 v dresu Evertonu. Během dvou ročníků nastřílel 15 ligových gólů, kterými na sebe výrazně upozornil legendárního kouče Alexe Fergusona, jenž v roce 2004 přivedl devatenáctiletého mladíčka na Old Trafford. Někteří experti kroutili hlavami nad cenou, kterou byl skotský manažer ochoten zaplatit. Rooney přišel na 25 milionů liber, což byly na tehdejší dobu a jeho věk astronomické peníze. Dnes je jasné, že se investice vyplatila, protože z Rooneyho vyrostla legenda klubu i anglické reprezentace. Profimedia.cz
 2. Michael Owen (Liverpool) - 20 let, 255 dní  Michael Owen už v debutovém utkání zaznamenal premiérový gól za Reds a během prvních dvou sezon jich nastřílel šestačtyřicet. Mnoho fanoušků Liverpoolu nemůže Michaelovi Owenovi zapomenout, že se po ročním angažmá v Realu Madrid nevrátil zpátky na Anfield Road. To, že zamířil do Newcastlu, by mu nejspíš odpustili, ale že od roku 2009 strávil tři sezony v Manchesteru United, se dá překousnout jen těžko. Jenže když někdejší zázračné dítě anglického fotbalu hrálo v rudém dresu Liverpoolu, fanoušci ho doslova zbožňovali. Z historie už nikdo nevymaže jeho 158 gólů, které za Reds nastřílel, a jež ho řadí na deváté místo v historické tabulce klubu. Prvních padesát zvládl ještě před 21. narozeninami. Profimedia.cz
 1. Robbie Fowler (Liverpool) - 20 let, 251 dní  Říkalo se mu Bůh. Hned během premiérové sezony v roce 1993 dal Robbie Fowler v prvních třinácti zápasech 12 gólů. Do konce soutěžního ročníku zvládl nastřílet také nejrychlejší hattrick v historii Premier League. Arsenalu dal tři góly v rozmezí pouhých 4 minut a 33 vteřin. Charismatický útočník se prostřílel k metě padesáti ligových branek ve své třetí sezoně v Liverpoolu. V nastoleném tempu pokračoval i v následujících letech. V roce 2003 zamířil za 12 milionů liber do Leedsu, na Anfield Road se však vrátil ještě na dvě sezony v roce 2005. Za klub zvládl nastřílet 183 gólů ve všech soutěžích a dodnes je sedmým nejlepším střelcem v historii klubu. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Mladí snajpři. 5 hráčů, kteří dali 50 gólů v Premier League ještě před 23. narozeninami

Během více než třicet let dlouhé existence Premier League se dosud podařilo jen pěti fotbalistům nasázet soupeřům 50 gólů ještě předtím, než na narozeninovém dortu sfoukli 23 svíček. Zatím poslední borec se do této elitní společnosti dostal v roce 2015.

Dravé mládí. Tahle charakteristika přesně sedí na hráče, kteří se ženou hlava nehlava za balonem, aby dali gól. Pouze pěti fotbalovým personám se podařilo nasázet do 23. narozenin v anglické Premier League 50 gólů, což je obdivuhodný výkon. Kdo tento statistický milník dokázal překonat tak brzy, zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Cristiano Ronaldo (Manchester United) - 22 let, 340 dní

Ronaldo (Manchester).jpg

Když v roce 2003 přivedl trenér Manchesteru United Alex Ferguson za směšných 12,24 milionu liber ze Sportingu Lisabon na Old Trafford mladého útočníka Cristiana Ronalda, málokdo asi tušil, že se z něho jednou stane klubová legenda a zároveň jeden z nejlepších fotbalistů všech dob.

Ronaldovi však aklimatizace na ostrovní fotbal trvala možná déle, než se čekalo. Během prvních dvou sezon v Manchesteru United nastřílel jen devět ligových branek, ale ve svém třetím ročníku dal stejný počet jako v prvních dvou a pak už se pořádně rozjel. Na metu 50 gólů se dostal v páté sezoně, v níž byl k nezastavení. Ve 34 ligových duelech se blýskl 31 trefami!

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Romelu Lukaku (West Bromwich Albion, Everton) - 22 let, 192 dní

Romelu Lukaku.jpg

Zatím posledním členem elitních střelců, kterým se podařilo nasázet 50 ligových branek ještě před dovršením 23. narozenin, se stal v listopadu roku 2015 během střetnutí Evertonu s Aston Villou Romelu Lukaku. Protože v nabitém kádru Chelsea nezískal tehdy stálé místo, pustili ho ze Stamford Bridge nejdříve na hostování do West Bromwiche a později do Evertonu. A dobře udělali.

Místo toho, aby seděl na lavičce nebo jen epizodně nastupoval v dresu Blues, dostával v Evertonu maximální prostor ukázat, co v něm vězí. A že toho bylo opravdu dost. Během 31 ligových zápasů v sezoně 2013/14 nasázel soupeřům 15 gólů.

Před ročníkem 2014/15 se hostování změnilo v přestup a z mladého forvarda se stal klíčový hráč liverpoolského mužstva. V sezoně 2015/16 měl po 37 ligových zápasech na kontě už 18 vstřelených branek a mezi nimi byla i ta jubilejní padesátá, kterou zaznamenal ještě před dovršením 23. narozenin.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Wayne Rooney (Everton, Manchester United) - 21 let, 54 dní

Wayne Rooney1.jpg

Anglický útočník Wayne Rooney naskočil do Premier League jako sedmnáctiletý teenager v sezoně 2002/03 v dresu Evertonu. Během dvou ročníků nastřílel 15 ligových gólů, kterými na sebe výrazně upozornil legendárního kouče Alexe Fergusona, jenž v roce 2004 přivedl devatenáctiletého mladíčka na Old Trafford.

Někteří experti kroutili hlavami nad cenou, kterou byl skotský manažer ochoten zaplatit. Rooney přišel na 25 milionů liber, což byly na tehdejší dobu a jeho věk astronomické peníze. Dnes je jasné, že se investice vyplatila, protože z Rooneyho vyrostla legenda klubu i anglické reprezentace.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Michael Owen (Liverpool) - 20 let, 255 dní

Owen.jpg

Michael Owen vlétl na profesionální fotbalovou scénu jako teenager na konci 90. let minulého století. Už v debutovém utkání zaznamenal premiérový gól za Reds a během prvních dvou sezon jich nastřílel šestačtyřicet. Dodnes je třetím nejmladším střelcem v historii klubu. První branku vstřelil ve věku 17 let a 144 dnů.

Mnoho fanoušků Liverpoolu nemůže Michaelovi Owenovi zapomenout, že se po ročním angažmá v Realu Madrid nevrátil zpátky na Anfield Road. To, že zamířil do Newcastlu, by mu nejspíš odpustili, ale že od roku 2009 strávil tři sezony v Manchesteru United, se dá překousnout jen těžko.

Jenže když někdejší zázračné dítě anglického fotbalu hrálo v rudém dresu Liverpoolu, fanoušci ho doslova zbožňovali. Z historie už nikdo nevymaže jeho 158 gólů, které za Reds nastřílel, a jež ho řadí na deváté místo v historické tabulce klubu. Prvních padesát zvládl ještě před 21. narozeninami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Robbie Fowler (Liverpool) - 20 let, 251 dní

Fowler.jpg

Říkalo se mu Bůh. Hned během premiérové sezony v roce 1993 dal Robbie Fowler v prvních třinácti zápasech 12 gólů. Do konce soutěžního ročníku zvládl nastřílet také nejrychlejší hattrick v historii Premier League. Arsenalu dal tři góly v rozmezí pouhých 4 minut a 33 vteřin.

Charismatický útočník se prostřílel k metě padesáti ligových branek ve své třetí sezoně v Liverpoolu. V nastoleném tempu pokračoval i v následujících letech. V roce 2003 zamířil za 12 milionů liber do Leedsu, na Anfield Road se však vrátil ještě na dvě sezony v roce 2005. Za klub zvládl nastřílet 183 gólů ve všech soutěžích a dodnes je sedmým nejlepším střelcem v historii klubu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud