Petr Mrázek (2012)  Před jedenácti lety ovládl anketu mezi „náctiletými“ hokejisty Petr Mrázek, který zazářil na juniorském světovém šampionátu, kde se stal nejlepším brankářem turnaje. Premiéru si odbyl i na seniorském mistrovství světa. Do statistik si připsal jedno utkání a na krk si pověsil bronzovou medaili. Profimedia.cz

Petr Mrázek (2012)
Před jedenácti lety ovládl anketu mezi „náctiletými“ hokejisty Petr Mrázek, který zazářil na juniorském světovém šampionátu, kde se stal nejlepším brankářem turnaje. Premiéru si odbyl i na seniorském mistrovství světa. Do statistik si připsal jedno utkání a na krk si pověsil bronzovou medaili. Profimedia.cz

 Tomáš Hertl (2013)  Jednou by možná Tomáš Hertl mohl anketu Zlatá hokejka vyhrát, ale v éře Davida Pastrňáka to má těžké. Když odcházel v roce 2013 ze Slavie do San Jose, měl za sebou premiérovou účast na světovém šampionátu a také vizitku nejlepšího českého juniora roku. Nyní ho v NHL čeká už jedenáctá sezona a patří k velkým osobnostem soutěže. Profimedia.cz
 Jakub Vrána (2014)  Rok 2014 byl pro Jakuba Vránu průlomový. Tehdejší hráč švédského Linköpingu zářil na mistrovství světa osmnáctek, startoval na juniorském šampionátu, z třinácté pozice prošel draftem a stal se nejlepším juniorem sezony. V NHL debutoval v sezoně 2016/17 a s Washingtonem získal v roce 2018 Stanley Cup. Profimedia.cz
 David Pastrňák (2015)  Anketa Zlatá hokejka nezná v posledních letech jiného vítěze než Davida Pastrňáka. Do draftu NHL šel ve stejném roce jako Jakub Vrána, do elitní zámořské ligy se ale prosadil dříve a už v ročníku 2014/15 odehrál za Boston 46 zápasů, ve kterých posbíral 27 bodů. Nyní je z něho jedna z největších osobností a také nejlepších střelců soutěže. Profimedia.cz
 Dominik Lakatoš (2016)  V roce 2016 se stal nejlepším českým juniorem Dominik Lakatoš. Útočník, jenž o rok později prošel draftem NHL, se usadil v libereckém A týmu a oslavil s ním extraligový titul. O sezonu později přidal ke zlatu i stříbro a byl nejproduktivnějším juniorem v tuzemské nejvyšší soutěži. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Mladí a talentovaní. 10 hokejistů, kteří se od roku 2012 stali nejlepšími českými juniory sezony

Nejlepším českým hokejistou současnosti je David Pastrňák, který už pětkrát zvítězil v anketě Zlatá hokejka a zanedlouho si může odnést další trofej. Málokdo už si ale asi vzpomene, že tuto cenu vyhrál dříve také v kategorii juniorů.

Každý rok je v rámci prestižní ankety Zlatá hokejka oceněn i nejlepší junior sezony. V roce 2010 zvítězil v hlasování Jan Kovář, o rok později Dmitrij Jaškin. A kdo triumfoval po nich? Jména deseti talentovaných hráčů, kteří se radovali z vítězství v této kategorii, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

Petr Mrázek (2012)

Petr Mrázek-junior.jpg

Před jedenácti lety ovládl anketu mezi „náctiletými“ hokejisty Petr Mrázek, který zazářil na juniorském světovém šampionátu, kde se stal nejlepším brankářem turnaje. Premiéru si odbyl i na seniorském mistrovství světa. Do statistik si připsal jedno utkání a na krk si pověsil bronzovou medaili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Tomáš Hertl (2013)

Hertl.jpg

Jednou by možná Tomáš Hertl mohl anketu Zlatá hokejka vyhrát, ale v éře Davida Pastrňáka to má těžké. Když odcházel v roce 2013 ze Slavie do San Jose, měl za sebou premiérovou účast na světovém šampionátu a také vizitku nejlepšího českého juniora roku. Nyní ho v NHL čeká už jedenáctá sezona a patří k velkým osobnostem soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Jakub Vrána (2014)

Jakub Vrána.jpg

Rok 2014 byl pro Jakuba Vránu průlomový. Tehdejší hráč švédského Linköpingu zářil na mistrovství světa osmnáctek, startoval na juniorském šampionátu, z třinácté pozice prošel draftem a stal se nejlepším juniorem sezony. V NHL debutoval v sezoně 2016/17 a s Washingtonem získal v roce 2018 Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

David Pastrňák (2015)

David Pastrňák Boston 2.jpg

Anketa Zlatá hokejka nezná v posledních letech jiného vítěze než Davida Pastrňáka. Do draftu NHL šel ve stejném roce jako Jakub Vrána, do elitní zámořské ligy se ale prosadil dříve a už v ročníku 2014/15 odehrál za Boston 46 zápasů, ve kterých posbíral 27 bodů. Nyní je z něho jedna z největších osobností a také nejlepších střelců soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Dominik Lakatoš (2016)

Dominik Lakatoš 1.jpg

V roce 2016 se stal nejlepším českým juniorem Dominik Lakatoš. Útočník, jenž o rok později prošel draftem NHL, se usadil v libereckém A týmu a oslavil s ním extraligový titul. O sezonu později přidal ke zlatu i stříbro a byl nejproduktivnějším juniorem v tuzemské nejvyšší soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Martin Nečas (2017, 2018)

Martin Nečas.jpg

O tom, že je útočník Martin Nečas výjimečným talentem, byli přesvědčeni nejen hlasující v anketě Zlatá hokejka, kteří z něho udělali dvakrát za sebou nejlepšího českého juniora, ale také skauti zámořských klubů, kteří ho v roce 2017 doporučili vybrat mezi nejlepšími hned v prvním kole. Po Nečasovi sáhla Carolina, ale ještě jednu sezonu ho nechala vyzrávat na českých kluzištích.

Mladý talent toho využil a s Kometou Brno získal svůj druhý extraligový titul, zároveň se stal nejproduktivnějším juniorem ročníku a zazářil i světovém šampionátu dvacítek, kde posbíral nejvíc bodů i asistencí na turnaji. V ročníku 2018/19 vybojoval Calder Cup v soutěži AHL a nyní je pevným článkem sestavy Hurricanes.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Lukáš Dostál (2019)

Lukáš Dostál.jpg

V roce 2019 si během slavnostního večera Zlatá hokejka přišel pro ocenění v kategorii juniorů gólman Lukáš Dostál, který zazářil na mistrovství světa dvacítek, kde měl nejlepší procentuální úspěšnost zákroků. Vytvořil si také slušnou pozici ve finské lize, kde byl na hostování z brněnské Komety v klubu Ilves. Když zamířil do zámoří, působil ve farmářském celku v soutěži AHL. Talentovaného českého brankáře si pojistil v draftu v roce 2018 Anaheim a v dresu Ducks už odchytal přes dvě desítky utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Stanislav Svozil (2020)

Stanislav Svozil.jpg

Obránce Stanislav Svozil byl v roce 2021 nejvýše postaveným Čechem v draftu NHL. Po přerovském rodákovi sáhl ve třetím kole Columbus a možná k tomu přispěl i fakt, že talentovaný zadák získal o rok dříve ocenění pro nejlepšího tuzemského juniora. Tvrdý pracant, jenž má hokejové geny otci i dědovi, kteří oba hrávali za Přerov, má nyní za sebou už dvě povedené sezony v zámoří v juniorské lize WHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

David Jiříček (2021)

David Jiříček.jpg

Po čtyřech letech měla loni Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. Odchovanec Plzně si během tohoto ročníku zahrál v týmu do 16 let i mezi juniory, naskočil do play-off za třetiligové Klatovy, ale také zvládl čtyři utkání v seniorské extralize. To první ho zařadilo na deváté místo mezi nejmladšími hráči v historii nejvyšší soutěže.

Dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál v ročníku 2021/22 devětadvacet utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku 2021 odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním střetnutí vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci.

Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V klubu podepsal tříletý nováčkovský kontrakt. Převážně hrál ve farmářském celku v soutěži AHL. V dresu Blue Jackets zatím naskočil pouze do čtyř utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Eduard Šalé (2022)

Eduard Šalé.jpg

Kometa je pravidelným dodavatelem mladých talentů do draftů NHL a letos se ve výběru nejnadějnějších borců z celého světa opět objeví brněnský odchovanec. Aktuálně osmnáctiletý Eduard Šalé je pasován na jednoho z favoritů draftu a mohl by se objevit v elitní desítce, kterou si rozeberou zámořské kluby nejdříve.

Už v minulém ročníku se poprvé objevil v seniorské extralize – odehrál deset utkání a posbíral tři body za dva góly a nahrávku a vysloužil si ocenění pro nejlepšího juniora v anketě Zlatá hokejka. V tom současném už byl plnoprávným členem sestavy. Nastoupil do 43 střetnutí v základní části a na kontě měl 14 bodů (7+7). Dalších šest utkání přidal v play-off.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud