Christian Kyrou, 19 let – obránce (Kanada)  Nebýt jeho nevysokého vzrůstu, mohl kanadský zadák Christian Kyrou figurovat v loňském draftu o něco výš, než tomu bylo. Dallas sáhl po 178 centimetrů vysokém zadákovi ve druhém kole, ale zatím v juniorské soutěži OHL ukazuje, že to byla zřejmě šťastná volba. Kyrou je hbitý štírek, který díky neobyčejné obratnosti kompenzuje výškový handicap. V aktuální sezoně, kterou odehrál v dresech dvou týmů – Erie Otters a Sarnia Sting – měl průměr více než jednoho bodu na utkání. V 64 zápasech dal 20 branek a přidal k nim 57 nahrávek. V příštím ročníku by možná mohl dostat šanci v NHL.
 Lian Bichsel, 19 let – obránce (Švýcarsko)  Téměř dvoumetrový a skoro metrák vážící zadák Lian Bichsel se stal kořistí Dallasu v loňském draftu. Stars si ho vytáhli z osudí jako 18. hráče v celkovém pořadí. Sezonu před draftem strávil ve Švédsku, kde hrál v tamní nejvyšší soutěži v dresu Leksandu. V tomto klubu strávil i současný ročník, který však poznamenalo zranění kotníku. Tvrdý a fyzicky skvěle disponovaný zadák, jenž má kvalitní rozehrávku i přihrávku, má všechny předpoklady, aby se jednou etabloval v NHL. Zatím se ale zřejmě do zámoří nechystá. V Leksandu má podepsaný kontrakt do roku 2026.
 Logan Stankoven, 20 let – útočník (Kanada)  Logan Stankoven je jen 173 centimetrů vysoký „prcek“, ale hokejovou chytrostí, odvahou, kreativitou a individuálními dovednostmi ční vysoko nad mnohem více fyzicky disponovanější borce. Je to neúnavný dříč v ofenzívě i defenzívě, špičkový bruslař a střelec s dokonalým přehledem o hře. Dallas si ho vytáhl v předloňském draftu ve druhém kole. Nyní má za sebou čtyři sezony v juniorské soutěži WHL, v níž patří k největším superhvězdám. V minulém ročníku zaznamenal 104 bodů (45+59) v 59 zápasech, v tom aktuálním měl na kontě 97 bodů (34+63) v 48 utkáních. V obou sezonách zářil také v play-off a byl pokaždé nejproduktivnějším hráčem. Dvojnásobný zlatý medailista z mistrovství světa juniorů a šampion ze světového šampionátu osmnáctek má opravdu mimořádný hokejový potenciál.
 Wyatt Johnston, 20 let – útočník (Kanada)  Rodáka z kanadského Toronta draftoval Dallas v prvním kole v roce 2021 a vypadá to, že skauti měli šťastnou ruku. Wyatt Joshnston si v ročníku 2022/23 odbyl premiéru v NHL a nezmeškal v něm jediné utkání v základní části ani v play-off. Kreativní centr, jenž je mistrem světa do 18 let, se blýskl 24 góly a 17 asistencemi v 82 zápasech a stal se nejlepším střelcem mezi nováčky v lize. Ve vyřazovací části posbíral šest bodů (4+2). Vstupní kontrakt má platný do roku 2025 a v klubu si mohou mnout spokojeně ruce, jelikož za málo peněz odvádí hodně skvělé muziky.
13
Fotogalerie

Mladé naděje. 13 talentovaných hokejistů, kteří jednou mohou dovést Dallas Stars ke Stanley Cupu

Mládí vpřed, říká se občas. Za své toto heslo možná berou v hokejovém Dallasu, kde mají díky dobrým výběrům v draftech z minulých let pěknou zásobu nesmírně nadaných hráčů.

Dallas Stars může být týmem budoucnosti v NHL, prorokují zámořští experti. Usuzují tak podle mladých hokejistů, kteří klubu vyzrávají v juniorských soutěžích, ve farmářském celku, nebo už hrají v prvním týmu. Letos zůstal  tým těsně před branami finále play-off, v dalších letech by ale hráči Stars mohli zvednou nejcennější trofej nad hlavu. Třináct možných budoucích tahounů Dallasu najdete v následujících kapitolách. Nikdo z nich nemá víc než 24 let.

Pokračování 2 / 14

Matthew Seminoff, 19 let – útočník (Kanada)

Matthew Seminoff.jpg

Někdy můžete najít poklad i tam, kde ho ostatní nehledají nebo nevidí. Třeba v šestém kole draftu. To se možná podařilo Dallasu v případě útočníka Matthewa Seminoffa.

Kanadský mladík má za sebou mimořádně povedenou sezonu v juniorské lize WHL, v níž v dresu celku Kamloops Blazers posbíral 82 bodů (31+51) v 62 zápasech základní části a 19 bodů (10+9) ve 14 střetnutích v play-off. Skvělý týmový hráč s nesmírně šikovnýma rukama by se jednou mohl stát produktivním tahonem Dallasu. Vstupní kontrakt do NHL podepsal letos v březnu a je platný do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 14

Christian Kyrou, 19 let – obránce (Kanada)

Christian Kyrou.jpg

Nebýt jeho nevysokého vzrůstu, mohl kanadský zadák Christian Kyrou figurovat v loňském draftu o něco výš, než tomu bylo. Dallas sáhl po 178 centimetrů vysokém zadákovi ve druhém kole, ale zatím v juniorské soutěži OHL ukazuje, že to byla zřejmě šťastná volba.

Kyrou je hbitý štírek, který díky neobyčejné obratnosti kompenzuje výškový handicap. V aktuální sezoně, kterou odehrál v dresech dvou týmů – Erie Otters a Sarnia Sting – měl průměr více než jednoho bodu na utkání. V 64 zápasech dal 20 branek a přidal k nim 57 nahrávek. V příštím ročníku by možná mohl dostat šanci v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 14

Lian Bichsel, 19 let – obránce (Švýcarsko)

Lian Bichsel.jpg

Téměř dvoumetrový a skoro metrák vážící zadák Lian Bichsel se stal kořistí Dallasu v loňském draftu. Stars si ho vytáhli z osudí jako 18. hráče v celkovém pořadí.

Sezonu před draftem strávil ve Švédsku, kde hrál v tamní nejvyšší soutěži v dresu Leksandu. V tomto klubu strávil i současný ročník, který však poznamenalo zranění kotníku. Tvrdý a fyzicky skvěle disponovaný zadák, jenž má kvalitní rozehrávku i přihrávku, má všechny předpoklady, aby se jednou etabloval v NHL. Zatím se ale zřejmě do zámoří nechystá. V Leksandu má podepsaný kontrakt do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 14

Logan Stankoven, 20 let – útočník (Kanada)

Logan Stankoven.jpg

Logan Stankoven je jen 173 centimetrů vysoký „prcek“, ale hokejovou chytrostí, odvahou, kreativitou a individuálními dovednostmi ční vysoko nad mnohem více fyzicky disponovanější borce. Je to neúnavný dříč v ofenzívě i defenzívě, špičkový bruslař a střelec s dokonalým přehledem o hře.

Dallas si ho vytáhl v předloňském draftu ve druhém kole. Nyní má za sebou čtyři sezony v juniorské soutěži WHL, v níž patří k největším superhvězdám. V minulém ročníku zaznamenal 104 bodů (45+59) v 59 zápasech, v tom aktuálním měl na kontě 97 bodů (34+63) v 48 utkáních. V obou sezonách zářil také v play-off a byl pokaždé nejproduktivnějším hráčem. Dvojnásobný zlatý medailista z mistrovství světa juniorů a šampion ze světového šampionátu osmnáctek má opravdu mimořádný hokejový potenciál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 14

Wyatt Johnston, 20 let – útočník (Kanada)

Wyatt Johnston.jpg

Rodáka z kanadského Toronta draftoval Dallas v prvním kole v roce 2021 a vypadá to, že skauti měli šťastnou ruku. Wyatt Joshnston si v ročníku 2022/23 odbyl premiéru v NHL a nezmeškal v něm jediné utkání v základní části ani v play-off.

Kreativní centr, jenž je mistrem světa do 18 let, se blýskl 24 góly a 17 asistencemi v 82 zápasech a stal se nejlepším střelcem mezi nováčky v lize. Ve vyřazovací části posbíral šest bodů (4+2). Vstupní kontrakt má platný do roku 2025 a v klubu si mohou mnout spokojeně ruce, jelikož za málo peněz odvádí hodně skvělé muziky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 14

Mavrik Bourque, 21 let – útočník (Kanada)

Mavrik Bourque.jpg

S legendárním obráncem Rayem Bourquem má sice Mavrik Bourque stejné příjmení i státní příslušnost, ale spřízněni nijak nejsou. Jednou by ale i on mohl své jméno proslavit v NHL. Předpoklady k tomu má.

Třicítka draftu z roku 2020 se v juniorských soutěžích pravidelně prezentovala průměrem více než jednoho bodu na utkání a nevedl si špatně ani po přesunu mezi dospělé. V sezoně 2022/23, jež byla jeho premiérovou v AHL, posbíral v barvách farmářského celku Texas Stars do statistik 47 bodů (20+27) v 70 zápasech.

Bourque má mimořádně vysokou hokejovou inteligenci, z ničeho dokáže na ledě vykouzlit velkou šanci, nečekanou přihrávku nebo nebezpečnou střelu. Je velmi efektivní, málokdy chybuje a skvěle bruslí. Všechny tyto atributy naznačují, že by v příštím ročníku mohl dostat první šanci v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 14

Thomas Harley, 21 let – obránce (Kanada)

Thomas Harley.jpg

Zatímco v minulé sezoně dělil obránce Thomas Harley herní čas téměř spravedlivě mezi farmářským celkem Texas Stars a prvním týmem v NHL, ročník 2022/23 strávil téměř celý v soutěži AHL. V celku Dallasu však odehrál celé play-off a vedl si velmi dobře. V 19 zápasech se prezentoval devíti body za gól a osm nahrávek.

Harley je typem beka, který dobře dokáže číst hru, skvěle bruslí a umí přesně a ve správný čas přihrát. V soubojích jeden na jednoho je velmi silný a málokdy přes něho protivník projde do obranného pásma. V texaském klubu má ještě rok platný vstupní kontrakt do NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 14

Nils Lundkvist, 22 let – obránce (Švédsko)

Nils Lundkvist-Dallas.jpg

Nils Lundkvist je bronzovým medailistou z mistrovství světa osmnáctek i dvacítek. Přestože je mu teprve 22 let, má už za sebou šest sezon v nejvyšších soutěžích dospělých - čtyři ve Švédsku, kde hájil barvy celku Lulea HF, a dvě v NHL.

Na obránce nevysoký (jen 179 centimetrů) borec, však vyniká excelentním bruslením, chytrostí a taktickou vyspělostí. Do NHL byl draftován v prvním kole v roce 2018 New Yorkem Rangers, v jehož dresu odehrál minulý ročník, před tím aktuálním byl vytrejdován do Dallasu, kde se velmi rychle dokázal adaptovat. V 60 zápasech nasbíral 16 bodů (6+10).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 14

Ty Dellandrea, 22 let – útočník (Kanada)

Ty Dellandrea1.jpg

Třináctý výběr draftu z roku 2018 se v NHL poprvé objevil v sezoně 2020/21. Ty Dellandrea nastřádal do statistik 26 startů a pět bodů za tři góly a dvě nahrávky. K oporám mužstva sice nepatřil, ale jasně naznačil, že v něm vězí slušný hokejový potenciál.

V aktuálním ročníku už patřil mezi neopominutelné stavební kameny týmu – odehrál všech 82 utkání v základní části soutěže a 15 střetnutí přidal v play-off. Na začátku července se ocitne bez smlouvy, ale v Dallasu se nejspíš dočká nového, vylepšeného kontraktu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 14

Albin Eriksson, 22 let – útočník (Švédsko)

Albin Eriksson.jpg

Albina Erikssona si Dallas pojistil ve druhém kole draftu v roce 2018, ale talentovaný švédský mladík zatím do zámoří nezamířil a působí ve své domovině. Urostlý - 195 centimetrů vysoký a 95 kilogramů vážící - forvard je skvělým bruslařem, díky fyzickým dispozicím si umí perfektně pokrýt puk a dokáže přesně vystřelit. Experti hodně vysoko hodnotí jeho pracovní morálku a charakter. V NHL se však téměř jistě neobjeví ani v sezoně 2023/24, protože má podepsanou smlouvu v druholigovém klubu BIK Karlskoga.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 14

Jason Robertson, 23 let – útočník (USA)

Jason Robertson.jpg

Jason Robertson byl draftován Dallasem v roce 2017 jako 39. hráč v celkovém pořadí. Ohromoval skauty, když hrál v juniorské soutěži OHL, přičemž ve třech ročnících v této věkové kategorii pokaždé skončil s průměrem více než jednoho bodu na utkání. V sezoně 2018/19 odehrál 62 střetnutí, v nichž nastřílel 48 branek a k nim přidal 69 nahrávek.

V ročníku 2019/20 hrál poprvé mezi dospělými ve farmářském celku Texas Stars v AHL a vůbec si nevedl špatně. Nováčkovskou v NHL pro něho byla sezona 2020/21, nastoupil do ní bez humbuku a jakéhokoli očekávání, a byla to náramná jízda. Odehrál 51 zápasů a posbíral 45 bodů (17+28). Byl druhým nejžhavějším kandidátem na Calder Trophy po Kirillu Kaprizovovi pro nejlepšího nováčka roku.

Od té doby jde jeho výkonnost raketově nahoru a nyní, ve 23 letech, je největší hvězdnou celku. V aktuální sezoně se dostal v kanadském bodování základní části poprvé v kariéře nad stobodovou hranici, když v 82 zápasech nastřílel 46 branek a zaznamenal 63 asistencí. Dalších 18 bodů v 19 utkáních si připsal na konto v play-off.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 14

Miro Heiskanen, 23 let – obránce (Finsko)

Miro Heiskanen1.jpg

Miro Heiskanen byl třetím nejvýše umístěným hráčem draftu v roce 2017. Třiadvacetiletý finský bek je mimořádným talentem - je to excelentní bruslař s téměř atletickými dovednostmi, je agilní, energický, s pukem to umí jako málokdo mezi obránci. Je to typ moderního zadáka, který se nebojí individuálních akcí, ale je také vynikající na rozehrávce a při tvorbě hry. Než by nahrál hůře postavenému či napadanému spoluhráči, raději vymyslí - třeba i v tísni - něco překvapivého.

Nebojí se fyzické hry a nevyhýbá se osobním soubojům. Je to ideální zadák pro přesilové hry, protože je klidný, nezmatkuje a hýří kreativitou. Jeho počínání na ledě je radost sledovat.

Ještě než zamířil do NHL, hrál už v osmnácti letech v dresu IFK Helsinki a byl oceněn jako nejlepší obránce finské ligy a zároveň byl hráčem s nejvyšším průměrným časem na ledě na zápas v celé soutěži. V posledních pěti sezonách je nepostradatelnou součástí sestavy Stars.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 14

Jake Oettinger, 24 let – brankář (USA)

Jake Oettinger1.jpg

Není mnoho brankářů, po kterých sáhne klub v prvním kole draftu. V případě Jakea Oettingera se tak stalo v roce 2017. Dallas pak nechal talentovaného mladíka ještě dvě sezony zářit v celku Boston University v soutěži NCAA a od ročníku 2019/20 už měřil síly s dospělými v AHL.

Mistr světa ze šampionátů osmnáctek a dvacítek a bronzový medailista z mistrovství světa seniorů v v roce 2021 už se zabydlel v celku Dallasu a předvedl se jako velký talent. Mužstvo na jeho výkonech hodně stojí a v budoucnosti by se na tom nemělo nic změnit, protože v texaském klubu má smlouvu do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud