Dobrý brankář může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Role gólmana je však trochu nevděčná. Skvělé zákroky berou fanoušci téměř jako samozřejmost, ale stačí jediná chyba, a mluví o ní ještě dny a týdny po zápase. A čím lepší brankář, tím víc to platí.
Když udělá minelu útočník nebo obránce, ještě to nemusí být fatální událost, ale v případě gólmana je většinou trestem inkasovaná branka. Ne každý prvotřídní strážce klece dostává tolik uznání, kolik by si zasloužil. Přesto najdeme mezi tyčemi borce, jejichž umění nemůže nikdo zpochybnit. V následujících kapitolách představujeme deset gólmanů, kteří jsou podle posledního hlasování expertů z Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků v současné době ve svém oboru absolutně nejlepší.
Pokračování 2 / 11
9. – 10. Mike Maignan (Francie) – AC Milán (5 bodů)

Poté co z AC Milán odešel Gianluigi Donnarumma do PSG, našel klub plnohodnotnou náhradu v podobě Francouze Mika Maignona, který přišel do italského v létě 2021 klubu z Lille. Hned v první sezoně v Serii A získal ocenění pro nejlepšího ligového brankáře a přivedl mužstvo vynikajícími výkony k mistrovskému titulu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
9. – 10. Jordan Pickford (Anglie) – Everton (5 bodů)

Devětadvacetiletý Jordan Pickford je odchovancem fotbalové akademie Sunderlandu, ale až v sezoně 2016/17 dostal v brance mateřského klubu opravdovou šanci. A chytil ji pořádně za pačesy. Předtím jen putoval z hostování na hostování a vystřídal šest různých oddílů ve čtyřech nižších soutěžích. V Sunderlandu se stal jedničkou týmu a v Premier League se zařadil mezi nejsledovanější gólmany.
I když se Sunderland neudržel v nejvyšší soutěži a poroučel se do druhé ligy, Pickford zůstal v Premier League – za více než 25 milionů liber totiž přestoupil v roce 2017 do Evertonu a odtud se probojoval i do anglického národního celku, kde má roli jedničky mezi tyčemi.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 11
7. – 8. Alisson Becker (Brazílie) – Liverpool (10 bodů)

V létě roku 2018 udělal Liverpool z Brazilce Alissona na pár dnů (než ho překonal přestup Kepy do Chelsea) nejdražšího brankáře všech dob, když za něho poslal do italského AS Řím 65 milionů liber. Stalo se tak jen nedlouho poté, co mu kanonýři Reds nasázeli v semifinále Ligy mistrů sedm branek a navzdory faktu, že ve sportovním životopisu měl zatím jen jedinou vydařenou sezonu v evropském velkoklubu. Jenže jak to tak vypadá, byly to báječně vynaložené peníze.
Až do roku 2016 působil Alisson v rodné zemi, kde hájil branku klubu Internacional. Poté, co přišel do Itálie, musel trpělivě čekat na svou šanci jako rezerva za polským brankářem Wojciechem Szczesnym, a postupně přesvědčovat trenéry o svých kvalitách.
Pravidelně začal chytat až v ročníku 2017/18 a stal se jedním z pilířů římského týmu při jeho senzačním tažení do semifinále Ligy mistrů. Nyní má za sebou už pět sezon v klubu, s nímž vyhrál Ligu mistrů a dokráčel s týmem i za mistrovským titulem v Premier League.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
7. – 8. Jan Oblak (Slovinsko) – Atlético Madrid (10 bodů)

Kdo bedlivě sleduje španělskou La Ligu, nejspíš už dávno ví, jak skvělým brankářem je slovinský reprezentant Jan Oblak. Kdybychom rozpitvali výkony nejlepších gólmanů v Primera Division, došli bychom k závěru, že je v mnoha ohledech lepší než jeho konkurenti mezi tyčemi. Stačí se například podívat na počet čistých kont, které dosud vychytal v La Lize – ve 295 zápasech se blýskl 147 nulami, což je 50 % všech střetnutí, jež v soutěži odchytal.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
6. Wojciech Szczesny (Polsko) – Juventus Turín (15 bodů)

Příchod Petra Čecha do Arsenalu postavil v roce 2015 tehdejšího kouče Wengera před zapeklitou otázku – kterého brankáře z dvojice David Ospina, Wojciech Szczesny se „zbavit“? Oba patřili mezi nesmírně kvalitní gólmany, ale na jednoho z nich by zkrátka nezbylo místo v prvním týmu. Francouzský manažer situaci vyřešil – polského reprezentanta poslal na hostování do italského AS Řím.
Szczesny pobyl Římě dva roky a v roce 2017 zamířil do Juventusu, kde se jeho talent rozzářil naplno. Se Starou dámou vybojoval tři ligové tituly a je jedničkou mezi tyčemi i v polské reprezentaci. Ve 33 letech je na vrcholu kariéry.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
5. Hugo Lloris (Francie) – Tottenham Hotspur (25 bodů)

Brankář Tottenhamu Hugo Lloris dlouho podává za obranou Spurs konsolidované a nadstandardní výkony. V anglické lize odchytal dosud 361 zápasů a ve 127 případech odcházel ze hřiště bez inkasovaného gólu. Lloris patří dlouhodobě k největším světovým brankářským esům.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
4. Dominik Livakovič (Chorvatsko) – Dinamo Záhřeb (30 bodů)

Je to takový malý zázrak, že mezi absolutně nejlepšími brankáři světa figuruje i borec, který nechytá v některém z nejbohatších a nejslavnějších velkoklubů. Chorvat Dominik Livakovič je v 28 letech už osmým rokem oporou Dinama Záhřeb, s nímž už šestkrát triumfoval v ligové soutěži, a především reprezentačního týmu. Dvakrát vyhrál chorvatský Pohár a třikrát Superpohár, čtyřikrát se stal nejlepších chorvatským gólmanem roku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
3. Yassine Bounou (Maroko) – FC Sevilla (55 bodů)

Narodil se v Kanadě, ale od tří let žije v domovině svých rodičů – v Maroku. Dvaatřicetiletý brankář Yassine Bounou se stal před pár lety nástupcem českého reprezentačního gólmana Tomáše Vaclíka v Seville a ve španělském klubu si vede nesmírně dobře. Dvakrát s ním už vybojoval vítězství v Evropské lize a v roce 2022 obdržel La Liga Zamora Trophy pro nejlepšího brankáře Primera Division. Do tohoto výběru fotbalových historiků a statistiků jej však zařadili také výkony, které předvádí v národním týmu. Na mistrovství světa v Kataru přivedl svůj tým až do boje o bronzové medaile a čtyřikrát udržel čisté konto, což bylo nejvíc ze všech gólmanů na turnaji.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
2. Emiliano Martínez (Argentina) – Aston Villa (110 bodů)

Argentinský brankář Emiliano Martinez se stal v roce 2010, když mu bylo pouhých 17 let, hráčem Arsenalu. O dva roky později si odbyl debut v seniorském celku, když nastoupil ve třetím kole Ligového poháru proti Coventry City. Na Emirates Stadium se ale neprosadil a několik let putoval z hostování na hostování především do klubů z nižších soutěží.
Talentovaný borec však dozrál ve vynikajícího gólmana, což se potvrdilo poté, co v roce 2020 přestoupil za 20 milionů liber do Aston Villy. V klubu zaujal místo neotřesitelné jedničky mezi tyčemi a tu samou roli plní v argentinské reprezentaci, kterou na koncil loňského roku přivedl na mistrovství světa v Kataru k titulu šampionů a obdržel Zlatou rukavici pro nejlepšího brankáře turnaje.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
1. Thibaut Courtois (Belgie) – Real Madrid (125 bodů)

Jednatřicetiletý Belgičan Thibaut Courtois je prototypem moderního brankáře – je vysoký, mrštný, pohotový, inteligentní a téměř bezchybný. Podle mnohých odborníků se o něm jednou bude mluvit a psát jako o největší gólmanské legendě druhé a třetí dekády tohoto tisíciletí. Měl lví podíl na tom, že v ročníku 2021/22 vyhrál Real Madrid domácí titul a zvítězil v Lize mistrů. Třikrát už se stal nejlepším brankáře španělské La Ligy. Podle fotbalových historiků a statistiků byl vyhlášen dvakrát nejlepším gólmanem roku.
Foto: Profimedia.cz