1978: Praha, stříbro
V roce 1978 útočili českoslovenští hokejisté na zlatý hattrick, protože z předchozích dvou mistrovství z Katovic a Vídně dovezli zlato. Šampionátu se účastnilo osm týmů. Domácí doplnil Sovětský svaz, hokejisté javorového listu, Američané, Finové, hokejisté NDR, Švédové a Západní Němci.
Turnaj se hrál systémem každý s každým a poté se celky rozdělily. První čtyři hrály ve finálové skupině, znovu každý s každým (výsledky ze skupiny se započítaly) a celky z pátého až osmého týmu hrály o záchranu.
Domácí tým postoupil ze základní skupiny bez ztráty bodu a v nastoleném trendu pokračoval i ve skupině finálové, když po boji porazili Kanadu 3:2, kterou v prvním utkání zničil 5:0. V dalším zápase o medaile roznesli Češi Švédy 6:1. Ke zlatu pak stačila i porážka o gól, ale Čechoslováci nakonec podlehli 1:3 a zlato získali hokejisté Sovětského svazu.
Brankáři: Holeček, Crha
Obránci: Kaberle, Kajkl, Machač, Chalupa, Dvořák, Bubla
Útočníci: Zajíček, Martinec, Hlinka, Augusta, J.Novák, Ebermann, Richter, M.Šťastný, P.Šťastný, Černík, Nový, Pouzar
Trenéři: Karel Gut a Ján Starší
1985: Praha, zlato
Sedm let po pražském stříbru zažívalo československé hlavní město znovu hokejový svátek. Domácí fanoušci čekali na mistrovský titul osm let a všichni věřili, že tato dlouhá doba skončí. Do Prahy dorazilo znovu sedm tradičních týmů – Sovětský svaz, Kanada, USA, Švédsko, Finsko, SRN a NDR.
V základní skupině Čechoslováci porazili Finy 5:0 a obě části dnešního Německa shodně 6:1, v následujícím zápase ale podlehli Spojeným státům 1:3. Zápas s Američany však domácí hokejisty nabudil a odneslo to Švédsko, které porazili 7:2. S Kanadou v sestavě s Mariem Lemieuxem a Stevem Yzermanem se rozešli smírně 4:4. V posledním zápase ve skupině však prohráli 1:5 se Sovětským svazem a do finálové skupiny postoupili ze čtvrtého místa.
O necelých 24 hodin později odehráli domácí reprezentanti zápas ve finálové skupině znovu se Sověty a po urputném výkonu slavili cenné vítězství 2:1. Následnou vysokou výhrou 11:2 nad Američany se dostali do boje o titul. Hrdinou posledního zápasu, proti dosud neporažené Kanadě, se stal pardubický Jiří Šejba, který zaznamenal hattrick a výrazně pomohl ke zlatu.
Na dlouhých 28 let se stalo Československo domácím týmem, který získal zlato. Až v roce 2013 zlomili prokletí pořadatelských zemí Švédové.
Brankáři: Králík, Šindel
Obránci: Kadlec, Hořava. Uvíra, Benák, Stavjaňa, Musil, Svoboda
Útočníci: Lukáč, Rusnák, Liba, Hrdina, Růžička, Richter, Lála, Pašek, Šejba, Válek, Kameš, Pivoňka, Rosol
Trenéři: Luděk Bukač a Stanislav Neveselý
1992: Praha, Bratislava, bronz
Po sedmileté odmlce se mistrovství světa znovu konalo na českých, potažmo slovenských kluzištích. Turnaj se rozdělil na dvě šestičlenné skupiny. Čechoslováci hráli v bratislavské společně s týmy Norska, Francie, Ruska, Kanady a Švýcarska. V pražské skupině se představili Italové, Američané, Němci, Poláci, Švédové a Finové.
Domácí, vedení Petrem Břízou v brance, prohráli ve skupině jediné utkání, když nestačili na Rusko. Kanadu však porazili 5:2. Ve čtvrtfinále domácí tým narazil na Spojené Státy, které deklasoval 8:1. V semifinále Čechoslováci vyzvali houževnaté Finsko, které nakonec vyhrálo po samostatných nájezdech 3:2.
Mohou Finové vyhrát na mistrovství světa v Česku titul? Statistiky tvrdí, že ne
Na domácí zbyl zápas o třetí místo, ve kterém byli jejich soupeři hokejisté Švýcarska, velké překvapení turnaje. Po poměrně hladkém vítězství 5:2, brali bronzovou medaili.
Na začátku 90. let minulého století byl pro federální tým bronz zřejmě osudným. Čechoslováci ho přivezli ze třech předchozích mistrovství světa v řadě. A třetí byli i na olympiádě v Albertville v témže roce.
Brankáři: Bříza, Svoboda, Hnilička
Obránci: Jonák, Kadlec, Gudas, Švehla, Musil, Ščerban, Šmehlík
Útočníci: Jelínek, Janecký, Lubina, Rosol, Lang, Kašťák, Procházka, Reichel, Liba, Augusta, Hrbek, Žemlička, Veselovský
Trenéři: Ivan Hlinka a Jaroslav Walter
2004: Praha, čtvrtfinále
Po třech letech sucha a nepovedené olympiádě v Salt Lake City se česká reprezentace představila v Praze. Tým vedený Vladimírem Růžičkou byl plný hvězd v čele s Jaromírem Jágrem, Tomášem Vokounem, Martinem Strakou a dalšími personami z NHL. V základní skupině čekaly na domácí týmy Lotyšska, Německa a Kazachstánu, se kterými národní tým nezaváhal a s celkovým skóre 15:2 bez problému postoupil.
Do osmifinálové skupiny přibyly týmy Kanady, Švýcarska a Rakouska. Ale Češi pokračovali v krasojízdě a dokázali si se všemi poradit. Za zmínku stojí výhra nad pozdějším mistrem světa z Kanady 6:2.
Ve čtvrtfinále čekali na domácí celek Američané, kteří po ne zrovna přesvědčivých výkonech proklouzli do vyřazovacích bojů ze čtvrtého místa druhé osmifinálové skupiny. Po vydařené první polovině zápasu, kdy vedli Češi 2:0, přišel zlom. Soupeř začal lépe bruslit a měl více ze hry.
Když devět minut před koncem třetí třetiny vyrovnal Westrum a prodloužení nerozhodlo, přišly na řadu samostatné nájezdy, ve kterých až v páté sérii otevřel skóre Andy Roach. Vyrovnat mohl ještě Jiří Dopita, ale přestřelil. Na zatím posledním domácím mistrovství světa tak prohráli Češi pouze jedno utkání, ale bohužel to nejdůležitější.
Brankáři: Vokoun, Čechmánek
Obránci: Novák, R. Hamrlík, Šlégr, Hejda, Škoula, F. Kaberle, Špaček
Útočníci: Jágr, Straka, Havlát, Dvořák, Prospal, Ručinský, Průcha, Dopita, Hlinka, Výborný, Beránek, Hlaváč, Kraft, Sup
Trenéři: Růžička, Lener, Stavjaňa