Adam Hložek je v kurzu. Devatenáctiletý klenot Sparty je momentálně nejdražším hráčem ligy a Sparta na něm může brzy hodně vydělat. Za jaké částky dříve přestupovaly další -náctileté klenoty? Podívali jsme se na portál TransferMarkt a našli sedm nejdražších teenagerů v ligové historii. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.
Jan Morávek (Bohemians Praha 1905 – Schalke 04) – 1,5 milionu eur

Když mu bylo 19 let, přestoupil z Ďolíčku do Schalke. Ovšem v německém klubu se záložník Jan Morávek neprosadil a bojoval i s častými zdravotními problémy, kvůli nimž nedokázal naplnit svůj potenciál. Hrál taky za Kaiserslautern a od roku 2012 je hráčem Augsburgu, kde má smlouvu do konce aktuální sezony.
Foto: Pavel Rakusan / Ringier a.s. / CNC / Profimedia
Martin Graiciar (Slovan Liberec – Fiorentina) – 1,5 milionu eur

Martin Graiciar debutoval v lize už v sezoně 2016/17, kdy odehrál prvních šest zápasů za Liberec. V dalším ročníku přidal 12 startů, čtyři góly a následně odešel do Fiorentiny. Ovšem v Itálii se ofenzivně laděný záložník neprosadil. Byl na hostování ve Spartě a v posléze v Mladé Boleslavi, ale ani tam se nedokázal prosadit. Od října je dvaadvacetiletý borec bez smlouvy a bez angažmá.
Foto: Profimedia.cz
Václav Svěrkoš (Baník Ostrava – Borussia Mönchengladbach) - 1,5 milionu eur

Bývalý reprezentační útočník Václav Svěrkoš, který rozhodl o výhře českého týmu nad Švýcary v úvodním zápase mistrovství Evropy 2008, svou kariéru odstartoval ve Frýdku-Místku. Ve čtrnácti letech ale odešel do Baníku, odkud v roce 2003 přestoupil do německého Mönchengladbachu. Později hrával taky za Herthu Berlín, Austrii Vídeň, francouzské Sochaux a řecký Panionios.
Foto: Profimedia.cz
Ondřej Mazuch (Zbrojovka Brno – Fiorentina) – 2,8 milionu eur

Stříbrný medailista z mistrovství Evropy sedmnáctek i mistrovství světa dvacítek měl nakročeno do Leverkusenu, místo toho ale v roce 2007 tehdy osmnáctiletý stoper Ondřej Mazuch přestoupil z Brna do Fiorentiny. Jenže v Itálii se moc neprosadil, poté hrál za Anderlecht, ukrajinský Dněpropetrovsk, Spartu či anglický Hull. Od ledna je hráčem Teplic.
Foto: Profimedia.cz
Matěj Vydra (Baník Ostrava – Udine) – 3 miliony eur

V roce 2010 přestoupil Matěj Vydra za dvacet milionů korun z Jihlavy do Baníku. V Ostravě odehrál parádní půlrok a v červnu tehdy osmnáctiletý útočník zamířil za sto milionů korun do Udine. Ovšem v Itálii neprorazil, působil také v Belgii a od roku 2012 je v Anglii. Aktuálně nastupuje za Burnley v Premier League.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Necid (Slavia Praha – CSKA Moskva) – 4,5 milionu eur

Údajně o něj stál Real Madrid, Liverpool, Bayern Mnichov či Dortmund, devatenáctiletý útočník Tomáš Necid ale v roce 2009 přestoupil ze Slavie do moskevského CSKA. Poté působil i v Řecku, Turecku či Polsku a v současné době nastupuje v dresu pražských Bohemians 1905.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Kalas (Sigma Olomouc – Chelsea) – 6 milionů eur

Nejdražším teenagerem, který kdy odešel z české nejvyšší soutěže, byl Tomáš Kalas. Na kontě měl pouhých pět ligových startů, přesto už jako sedmnáctiletý přestoupil do londýnské Chelsea. Tam ovšem dostal jen minimum prostoru. Hostoval v Nizozemsku, Německu i několika anglických klubech. Aktuálně patří Bristolu.
Foto: Profimedia.cz