Ryan Bednard (USA)  Poslední volbou Floridy Panthers v draftu před sedmi lety byl brankář Ryan Bednard, po němž sáhl klub až v sedmém kole. Talentovaný Američan pak působil tři roky v klubu Bowling Green State University v juniorské soutěži NCAA. V současném ročníku už chytá především v dresu klubu South carolina Stingrays v soutěži ECHL, kde má podepsanou smlouvu do konce sezony. Jedno utkání odehrál v AHL v barvách Hershea Bears. Pokud bude chtít jednou dojít až do NHL, čeká ho hodně dlouhá a trnitá cesta. Jeho šance momentálně nejsou moc vysoko. Profimedia.cz

Ryan Bednard (USA)
Poslední volbou Floridy Panthers v draftu před sedmi lety byl brankář Ryan Bednard, po němž sáhl klub až v sedmém kole. Talentovaný Američan pak působil tři roky v klubu Bowling Green State University v juniorské soutěži NCAA. V současném ročníku už chytá především v dresu klubu South carolina Stingrays v soutěži ECHL, kde má podepsanou smlouvu do konce sezony. Jedno utkání odehrál v AHL v barvách Hershea Bears. Pokud bude chtít jednou dojít až do NHL, čeká ho hodně dlouhá a trnitá cesta. Jeho šance momentálně nejsou moc vysoko. Profimedia.cz

 Patrick Shea (USA)  V draftu roku 2015 si Panteři pojistili Patricka Sheu až v sedmém kole, což značí, že možná ani nečekali, že by jednou měl hrát v NHL – ale co kdyby to třeba vyšlo? Před ročníkem 2016/17 se stěhoval do celku University of Maine. Tam už tolik bodově neexceloval a patřil spíše k průměrným hráčům. V minulé sezoně vůbec nehrál a v té současné se objevuje na ledě v dresu klubu Maine Mariners v soutěži ECHL. Nakrátko byl na hostování v AHL v celku Springfield Thunderbirds. Shea byl v době draftu považován za rychlého, slušně bránícího centra. Bohužel však ustrnul ve vývoji. Umí se sice výborně uvolnit, je neustále v pohybu a atakuje hráče soupeře, takže pro každého protivníka je nesmírně nepříjemně proti němu hrát, ale na NHL to zdaleka nestačí. „Ten kluk má velký motor a je houževnatý jako hřebíky,“ tvrdil o něm před lety trenér Kimball Union Academy Tim Whitehead. Otázkou je, zda
 Christopher Wilkie (USA)  Během dvou sezon před draftem, které strávil v dresu celku Tri-City Storm v juniorské soutěži USHL, nastřílel Christopher Wilkie 52 gólů a nasbíral 91 kanadských bodů, což neuniklo pozornosti skautů. Florida po talentovaném americkém mladíkovi sáhla v šestém kole draftu. Wilkie je rychlým bruslařem s perfektní kontrolou puku a dobrou střelou. Umí proměnit obránce v solné sloupy, kolem nichž prosviští až k brance a skóruje - tak o něm psali skauti v době draftu. Před sezonou 2015/16 přestoupil do kvalitnější soutěže NCAA, kde hrál nejprve v univerzitním týmu Severní Dakoty a pak byl hráčem celku Colorado College. Nyní už druhým rokem působí v AHL. Na postup do NHL to ale zatím určitě nevypadá a pokud k němu dojde, nebude to v dresu Floridy. Panthers se totiž hráčských práv na Wilkieho zbavili.
 Karch Bachman (USA)  Rodák z americké Indiany Karch Bachman není neznámý ani českým fanouškům. Vidět ho mohli v sezoně 2014/15 na Memoriálu Ivana Hlinky, kde pomohl americkému výběru k bronzovým medailím. Od ročníku 2016/17 byl hráčem univerzitního celku Miami v soutěži NCAA. Cestu do NHL si odtud ale nevybruslil. V aktuální sezoně odehrál pouze dva zápasy v soutěži ECHL a vypadá to, že se mu to už nepovede ani v budoucnosti. goriverhawks.com
 Denis Malgin (Švýcarsko)  V létě roku 2016 se Denis Malgin přesunul za Atlantik a okamžitě odehrál 47 zápasů v dresu Panthers. Nasbíral do statistik deset bodů za šest gólů a čtyři nahrávky. V dalším ročníku zvládl o čtyři střetnutí víc a na kontě měl 22 bodů (11+11). Malgin hrál také na dvou juniorských šampionátech (2015 a 2016) a v roce 2017 si zahrál ve švýcarském dresu i na šampionátu dospělých. Letos byl členem reprezentace na olympiádě v Pekingu a vstřelil gól českému týmu. Malginovým handicapem je nevysoký vzrůst (měří jen 175 centimetrů), ale co mu chybí na výšce a na kilogramech, to dohání v chytrosti a tvořivosti. Dokáže perfektně kontrolovat puk, má skvělý přehled o dění na ledě a k tomu je rychlým bruslařem. Potřeboval by zesílit. Přestože umí přesně vystřelit, jeho rány postrádají sílu. Zlepšit by se mohl také na vhazování. V průběhu sezony 2019/20 byl vytrejdován do Toronta, ale od následujícího ročníku už opě
8
Fotogalerie

Měli to být Jágrovi „nástupci“ v dresu Panthers. Kde jsou dnes hráči, které si Florida vybrala v draftu roku 2015?

Jedni odcházejí, jiní je nahrazují. Tak to v životě - i v tom hokejovém - chodí. Každý tým má své hvězdy. Jenže i ty nejjasnější jednou zhasnou. Na jejich místech však pokaždé zazáří nové.

Není to zase tak dávno, co válel Jaromír Jágr v NHL, i jeho však už věk dohnal a brzy zřejmě pověsí brusle ve sklepě na hřebík. Žádný hráč už ho nejspíš nikdy nenapodobí, ale Florida, kde působil více než dvě sezony v letech 2015 až 2017, si v draftu roku 2015 vybrala jeho nástupce (jak se o nich tehdy psalo). Šlo o osm hokejistů, od kterých v klubu očekávali, že se jednou stanou platnými členy týmu (a teď není řeč jen o postu útočníka).

Od výběru brzy uplyne sedm let, takže se dá hodnotit, zda skauti Floridy tehdy vsadili na správné koně. V následujících kapitolách najdete všech osm hráčů, stručné zhodnocení jejich dosavadních výkonů i prognózu, jak by se jejich kariéra mohla vyvíjet v budoucnosti.

Pokračování 2 / 9

Ryan Bednard (USA)

Ryan Bednard1.jpg

Věk: 24 let
Post: brankář
Pořadí v draftu: 206. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: Hershea Bears (AHL), South Carolina Stingrays (ECHL)

Poslední volbou Floridy Panthers v draftu před sedmi lety byl brankář Ryan Bednard, po němž sáhl klub až v sedmém kole. Talentovaný Američan pak působil tři roky v klubu Bowling Green State University v juniorské soutěži NCAA.

V současném ročníku už chytá především v dresu klubu South carolina Stingrays v soutěži ECHL, kde má podepsanou smlouvu do konce sezony. Jedno utkání odehrál v AHL v barvách Hershea Bears. Pokud bude chtít jednou dojít až do NHL, čeká ho hodně dlouhá a trnitá cesta. Jeho šance momentálně nejsou moc vysoko.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Patrick Shea (USA)

Shea.jpg

Věk: 24 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 192. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: Maine Mariners (ECHL), Springfield Thunderbirds (AHL)

Skauty Floridy Panthers v sezoně 2014/15 nesmírně zaujal americký útočník Patrick Shea, který v dresu Kimball Union Academy v juniorské soutěži USHS zaznamenal ve 33 zápasech 39 bodů za 19 gólů a 20 nahrávek. V draftu si ho Panteři pojistili až v sedmém kole, což značí, že možná ani nečekali, že by jednou měl hrát v NHL – ale co kdyby to třeba vyšlo?

Před ročníkem 2016/17 se stěhoval do celku University of Maine. Tam už tolik bodově neexceloval a patřil spíše k průměrným hráčům. V minulé sezoně vůbec nehrál a v té současné se objevuje na ledě v dresu klubu Maine Mariners v soutěži ECHL. Nakrátko byl na hostování v AHL v celku Springfield Thunderbirds.

Shea byl v době draftu považován za rychlého, slušně bránícího centra. Bohužel však ustrnul ve vývoji. Umí se sice výborně uvolnit, je neustále v pohybu a atakuje hráče soupeře, takže pro každého protivníka je nesmírně nepříjemně proti němu hrát, ale na NHL to zdaleka nestačí. „Ten kluk má velký motor a je houževnatý jako hřebíky,“ tvrdil o něm před lety trenér Kimball Union Academy Tim Whitehead. Otázkou je, zda to ještě platí i dnes.

Foto: goblackbears.com

Pokračování 4 / 9

Christopher Wilkie (USA)

Wilkie1.jpg

Věk: 25 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 162. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: Rockfort IceHogs, Belleville Senators (AHL)

Během dvou sezon před draftem, které strávil v dresu celku Tri-City Storm v juniorské soutěži USHL, nastřílel Christopher Wilkie 52 gólů a nasbíral 91 kanadských bodů, což neuniklo pozornosti skautů. Florida po talentovaném americkém mladíkovi sáhla v šestém kole draftu.

Wilkie je rychlým bruslařem s perfektní kontrolou puku a dobrou střelou. Umí proměnit obránce v solné sloupy, kolem nichž prosviští až k brance a skóruje - tak o něm psali skauti v době draftu. Před sezonou 2015/16 přestoupil do kvalitnější soutěže NCAA, kde hrál nejprve v univerzitním týmu Severní Dakoty a pak byl hráčem celku Colorado College. Nyní už druhým rokem působí v AHL. Na postup do NHL to ale zatím určitě nevypadá a pokud k němu dojde, nebude to v dresu Floridy. Panthers se totiž hráčských práv na Wilkieho zbavili.

Foto: KKTV.com

Pokračování 5 / 9

Karch Bachman (USA)

Bachman.JPG

Věk: 24 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 132. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: Charlotte Checkers (AHL), Greenville Swamp Rabbits (ECHL)

Rodák z americké Indiany Karch Bachman není neznámý ani českým fanouškům. Vidět ho mohli v sezoně 2014/15 na Memoriálu Ivana Hlinky, kde pomohl americkému výběru k bronzovým medailím. Od ročníku 2016/17 byl hráčem univerzitního celku Miami v soutěži NCAA. Cestu do NHL si odtud ale nevybruslil. V aktuální sezoně odehrál pouze dva zápasy v soutěži ECHL a vypadá to, že se mu to už nepovede ani v budoucnosti.

Foto: goriverhawks.com

Pokračování 6 / 9

Denis Malgin (Švýcarsko)

Denis Malgin-repre.jpg

Věk: 25 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 102. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: ZSC Lions (švýcarská NL)

Švýcar Denis Malgin se - na rozdíl od mnoha evropských vrstevníků, kteří prošli draftem NHL - nerozhodl pro okamžitý odchod do zámoří a vyzrával v domácí soutěži. Subtilní útočník hrál do konce sezony 2015/16 nejvyšší švýcarskou seniorskou soutěž v dresu celku ZSC Lions.

V létě roku 2016 se ale přesunul za Atlantik a okamžitě odehrál 47 zápasů v dresu Panthers. Nasbíral do statistik deset bodů za šest gólů a čtyři nahrávky. V dalším ročníku zvládl o čtyři střetnutí víc a na kontě měl 22 bodů (11+11). Malgin hrál také na dvou juniorských šampionátech (2015 a 2016) a v roce 2017 si zahrál ve švýcarském dresu i na šampionátu dospělých. Letos byl členem reprezentace na olympiádě v Pekingu a vstřelil gól českému týmu.

Malginovým handicapem je nevysoký vzrůst (měří jen 175 centimetrů), ale co mu chybí na výšce a na kilogramech, to dohání v chytrosti a tvořivosti. Dokáže perfektně kontrolovat puk, má skvělý přehled o dění na ledě a k tomu je rychlým bruslařem. Potřeboval by zesílit. Přestože umí přesně vystřelit, jeho rány postrádají sílu. Zlepšit by se mohl také na vhazování. V průběhu sezony 2019/20 byl vytrejdován do Toronta, ale od následujícího ročníku už opět. létá mezi mantinely v rodné zemi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Thomas Schemitsch (Kanada)

Schemits.jpg

Věk: 25 let
Post: obránce
Pořadí v draftu: 88. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: Cleveland Monsters (AHL)

Kanaďan Thomas Schemitsch je „pravoruký“ obránce, na kterého Florida uplatnila nárok ve třetím kole draftu v roce 2015. Urostlý (193 centimetrů vysoký a 93 kilogramů vážící) borec je moderním ofenzivním bekem. Je to výborný bruslař s kreativním myšlením, který umí podržet puk a chytře rozehrát nebo nahrát do vyložené šance spoluhráči.

Schemitsch letos působil už pátým rokem v soutěži AHL. V aktuální sezoně odehrál 43 zápasů v dresu Clevelandu Monsters, v nichž zaznamenal 11 bodů za dva góly a devět nahrávek. Do NHL to má však hodně daleko, nehledě na fakt, že s floridským klubem už od roku 2020 nemá smluvní vztah.

Pokračování 8 / 9

Samuel Montembeault (Kanada)

Samuel Montembeault-Montreal.jpg

Věk: 25 let
Post: brankář
Pořadí v draftu: 77. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: Montreal Canadiens

Kanadský gólman Samuel Montembeault se stal kořistí Floridy ve třetím kole draftu v roce 2015. Momentálně pětadvacetiletý borec hájil čtyři sezony branku celku Blainville-Boisbriand Armada v juniorské lize QMJHL. Během dvou sezon odchytal 25 utkání v NHL, víc šancí mu ale Panteři nedali. Loni v říjnu se upsal na jednu sezonu Montrealu, kde už odchytal kvůli zranění brankářské jedničky Carey Price téměř tolik střetnutí jako za celou dobu na Floridě.

Je to typ moderního, vysokého gólmana, který byl nominován do kanadského týmu pro juniorské mistrovství světa na přelomu let 2015/16. Do žádného zápasu však tenkrát nezasáhl. Podle expertů by mohl vyzrát v kvalitního brankáře, zatím ale předvádí jen průměrné výkony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Lawson Crouse (Kanada)

Lawson Crouse-Arizona.jpg

Věk: 24 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 11. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2021/22: Arizona Coyotes

Nejvýše postaveným hráčem, po němž Florida v draftu v roce 2015 sáhla, byl kanadský útočník Lawson Crouse, jenž přišel na řadu jako jedenáctý v celkovém pořadí. Jde o urostlého, 193 centimetrů vysokého a metrák vážícího pořízka, který už má na kontě 330 utkání v NHL. Jenže je neodehrál v dresu Panthers, nýbrž v Arizoně, kam byl v létě roku 2016 vytrejdován.

Když mu bylo pouhých 17 let, byl členem kanadského výběru, který vyválčil na mistrovství světa hráčů do 20 let zlaté medaile. Odehrál sedm zápasů a k titulu přispěl třemi body. Crouseho jeho fyziognomie předurčuje k fyzické dominanci. Není to však jen monstrum na bruslích. Je obratný, má velice šikovné ruce, jimiž umí střílet góly nebo je připravuje spoluhráčům. V aktuální sezoně odehrál 49 zápasů, ve kterých nasbíral do statistik 24 bodů za 14 gólů a deset asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud