Martin Havlát  Senators českého útočníka Martina Havláta draftovali v roce 1999, ukázali na něj už v prvním kole jako na 29. hráče v celkovém pořadí. V dresu Ottawy debutoval v sezoně 2000/01 a barvy kanadského týmu hájil až do roku 2006, po němž zamířil do Chicaga. Šikovný forvard se rychle zařadil mezi opory kanadského týmu a patřil mezi nejproduktivnější hráče mužstva. Nejvíc se mu povedla sezona 2003/04, v  níž zaznamenal průměr jednoho bodu na utkání  Nejblíže ke Stanley Cupu byl během působení v klubu v roce 2003, kdy však Senators padli po sedmizápasové bitvě ve finále Východní konference s pozdějším vítězem z New Jersey.

Martin Havlát
Senators českého útočníka Martina Havláta draftovali v roce 1999, ukázali na něj už v prvním kole jako na 29. hráče v celkovém pořadí. V dresu Ottawy debutoval v sezoně 2000/01 a barvy kanadského týmu hájil až do roku 2006, po němž zamířil do Chicaga. Šikovný forvard se rychle zařadil mezi opory kanadského týmu a patřil mezi nejproduktivnější hráče mužstva. Nejvíc se mu povedla sezona 2003/04, v  níž zaznamenal průměr jednoho bodu na utkání  Nejblíže ke Stanley Cupu byl během působení v klubu v roce 2003, kdy však Senators padli po sedmizápasové bitvě ve finále Východní konference s pozdějším vítězem z New Jersey.

 Radek Bonk  Mistra světa z Vídně Ottawa draftovala v roce 1994 a Radek Bonk vydržel v kádru Senators až do ročníku 2003/04. V barvách kanadského celku se vypracoval v jednu z klíčových person a pár let sdílel jednu kabinu i s Martinem Havlátem. Nejlépe mu vyšla sezona 2001/02, během níž posbíral 70 kanadských bodů v základní části, dalších deset přidal v play-off a stanovil si tak osobní maximum. Tehdy se stal dokonce druhým nejproduktivnějším hráčem týmu, hned za Danielem Alfredssonem.
 Martin Prusek  Bývalý gólman Vítkovic Martin Prusek byl draftován Ottawou jako 164. hráč v celkovém pořadí v roce 1999. V ročníku 2001/02 mu dali trenéři v jednom zápase „čichnout“ k NHL. V průběhu dalších dvou sezon nastoupil ještě k 47 duelům, poté krátce působil v Columbusu a tím se jeho zámořská kariéra uzavřela.
 Karel Rachůnek  Obránce Karel Rachůnek je jedním z českých hráčů, kterého Ottawa draftovala. Stalo se tak v roce 1999 a hned během premiérové sezony v zámoří odehrál šest zápasů za první tým Senators. Vydržel v něm pak další tři ročníky, než zamířil do New Yorku Rangers. Za Ottawu mistr světa z roku 2010 odehrál celkově 266 zápasů, v nichž posbíral 68 kanadských bodů.
 Václav Varaďa  Bývalého bijce Václava Varaďu draftovalo v roce 1994 ve čtvrtém kole San Jose. Premiéru v NHL si však Václav odbyl v Buffalu a v průběhu ročníku 2002/03 zamířil do Ottawy. Stihl ještě odehrát 11 duelů v základní části a dalších 18 v play-off. V dresu Senators pak přidal další dva roky a následně zamířil do Evropy.
5
Fotogalerie

Martin Havlát a spol. 5 hokejistů, kteří před více než 20 lety vytvořili českou kolonii v Ottawě

Ottawa Senators je jedním z klubů v NHL, v jejímž kádru se v aktuální sezoně oblevil více než jeden tuzemský hokejista - konkrétně dva borci. V minulosti bychom ale našli období, kdy zde působila velmi silná česká kolonie.

V Ottawě si na české hokejisty v posledních letech příliš nepotrpí. Senátoři dokonce po tuzemských mladících moc nesahají ani v draftech. Od roku 2016 si vybrali jen obránce Tomáše Hamaru ve třetím kole v roce 2022, ale talentovaný borec dosud šanci v NHL nedostal.

Je tomu už přes 20 let (počítáme sezony 2001/02 a 2002/03), co to v Ottawě vypadalo úplně jinak. Zformovala se tam početná česko-slovenská kolonie, do které patřili Zdeno Chára, Marián Hossa, Ivan Čiernik, ale také pět Čechů. Jejich jména a osudy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Martin Havlát

Martin Havlát-Ottawa (2).jpg

Senators českého útočníka Martina Havláta draftovali v roce 1999, ukázali na něj už v prvním kole jako na 29. hráče v celkovém pořadí. V dresu Ottawy debutoval v sezoně 2000/01 a barvy kanadského týmu hájil až do roku 2006, po němž zamířil do Chicaga.

Šikovný forvard se rychle zařadil mezi opory kanadského týmu a patřil mezi nejproduktivnější hráče mužstva. Nejvíc se mu povedla sezona 2003/04, v  níž zaznamenal průměr jednoho bodu na utkání  Nejblíže ke Stanley Cupu byl během působení v klubu v roce 2003, kdy však Senators padli po sedmizápasové bitvě ve finále Východní konference s pozdějším vítězem z New Jersey.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Radek Bonk

Radek Bonk-Ottawa.jpg

Mistra světa z Vídně Ottawa draftovala v roce 1994 a Radek Bonk vydržel v kádru Senators až do ročníku 2003/04. V barvách kanadského celku se vypracoval v jednu z klíčových person a pár let sdílel jednu kabinu i s Martinem Havlátem.

Nejlépe mu vyšla sezona 2001/02, během níž posbíral 70 kanadských bodů v základní části, dalších deset přidal v play-off a stanovil si tak osobní maximum. Tehdy se stal dokonce druhým nejproduktivnějším hráčem týmu, hned za Danielem Alfredssonem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Martin Prusek

Prusek.jpg

Bývalý gólman Vítkovic Martin Prusek byl draftován Ottawou jako 164. hráč v celkovém pořadí v roce 1999. V ročníku 2001/02 mu dali trenéři v jednom zápase „čichnout“ k NHL. V průběhu dalších dvou sezon nastoupil ještě k 47 duelům, poté krátce působil v Columbusu a tím se jeho zámořská kariéra uzavřela.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Karel Rachůnek

Karel Rachůnek.jpg

Obránce Karel Rachůnek je jedním z českých hráčů, kterého Ottawa draftovala. Stalo se tak v roce 1999 a hned během premiérové sezony v zámoří odehrál šest zápasů za první tým Senators. Vydržel v něm pak další tři ročníky, než zamířil do New Yorku Rangers. Za Ottawu mistr světa z roku 2010 odehrál celkově 266 zápasů, v nichž posbíral 68 kanadských bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Václav Varaďa

Václav VAraďa.jpg

Bývalého bijce Václava Varaďu draftovalo v roce 1994 ve čtvrtém kole San Jose. Premiéru v NHL si však Václav odbyl v Buffalu a v průběhu ročníku 2002/03 zamířil do Ottawy. Stihl ještě odehrát 11 duelů v základní části a dalších 18 v play-off. V dresu Senators pak přidal další dva roky a následně zamířil do Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud