Brankář: Peter Schmeichel (1991 – 1999)  Při vší úctě k tomu, co už dokázal český gólman Petr Čech a další skvělí brankáři, kteří chytali nebo chytají v Premier League, na legendárního Dána Petera Schmeichela asi nikdo nemá. Během osmi sezon v Manchesteru United pomohl vybojovat pětkrát ligový titul, třikrát FA Cup, finále Ligy mistrů i Superpohár. Čtyřikrát získal ocenění pro nejlepšího evropského a dvakrát pro světového brankáře roku. A to ho Alex Ferguson přivedl na Old Trafford z dánského Bröndby Kodaň za pouhých 550 tisíc liber…

Brankář: Peter Schmeichel (1991 – 1999)
Při vší úctě k tomu, co už dokázal český gólman Petr Čech a další skvělí brankáři, kteří chytali nebo chytají v Premier League, na legendárního Dána Petera Schmeichela asi nikdo nemá. Během osmi sezon v Manchesteru United pomohl vybojovat pětkrát ligový titul, třikrát FA Cup, finále Ligy mistrů i Superpohár. Čtyřikrát získal ocenění pro nejlepšího evropského a dvakrát pro světového brankáře roku. A to ho Alex Ferguson přivedl na Old Trafford z dánského Bröndby Kodaň za pouhých 550 tisíc liber…

 Pravý obránce: Gary Neville (1992 – 2011)  Gary Neville se stal legendou anglického fotbalu. Posbíral osm ligových titulů a dvakrát vyhrál pohár pro vítěze Ligy mistrů. Téměř dvacet let byl věrný Manchesteru United a nikdy neoblékl dres jiného klubu. Když pověsil na začátku února roku 2011 kopačky na hřebík, fanouškům ostatních anglických klubů možná trochu klesl krevní tlak, který jim vyletěl nahoru pokaždé, když ho spatřili na hřišti. Neville neměl nikdy daleko k provokování příznivců soupeře, zvlášť, pokud Red Devils vyhráli. Nejvíc si takové chvíle vychutnával v zápasech s Liverpoolem. V mnoha ostrovních anketách byl během své kariéry zvolen jako nejvíc nenáviděný fotbalista Premier League.
 Stoper: Jaap Stam (1998 – 2001)  Holandský obr Jaap Stam vydržel na Old Trafford pouhé tři roky a neodcházel z Manchesteru United v dobrém, jak napsal později ve své autobiografii. Ale i pouhé tři sezony stačily k tomu, aby se stal klubovou legendou. Ve všech ročnících Premier League, které v Manchesteru United odehrál, se radoval z titulu mistra anglické ligy, jednou vyhrál FA Cup, jedenkrát zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů. Uprostřed obrany utvořil neprostupnou zeď spolu s Ronniem Johnsenem. Ve vzdušných soubojích byl díky své výšce, skvělé orientaci a obratnosti prakticky neporazitelný.
 Stoper: Nemanja Vidič (2006 – 2014)  Manchester United neváhal na začátku roku 2006 poslat na účet moskevského Spartaku sedm milionů liber, aby získal srbského stopera Nemanju Vidiče. Tehdy se stal nejdražším obráncem v historii ruské ligy. Pro Manchester šlo o skvělou investici, protože Vidič vyrostl v nejlepšího obránce Fergusonova celku. Pětkrát pomohl vyhrát anglickou ligu, v roce 2008 se radoval ze zisku poháru pro vítěze Ligy mistrů. Jeho angažmá na Old Trafford se uzavřelo v roce 2014, kdy klub po osmi letech opustil a zamířil do Interu Milán.
 Levý obránce: Denis Irwin (1990 – 2002)  Možná se překvapeně ptáte, proč na tomto místě není Patrice Evra. Je to nejspíš jen otázka subjektivního názoru. Bývalý irský reprezentant Denis Irwin byl podle našeho mínění jedním z nejlepších levých obránců, který na tomto postu v Premier League v několika posledních desetiletích nastupoval. Kromě skvělé defenzivní práce dokázal Irwin po levém křídle tahat útoky United a zvládal perfektně zahrávat i přímé kopy. S Manchesterem vyhrál sedmkrát anglický titul, třikrát se radoval z vítězství FA Cupu a nad hlavu zvedl také trofej pro vítěze Ligy mistrů.
11
Fotogalerie

Mančaft snů. Takto by vypadal All-star tým z hráčů, které v Manchesteru United vedl Alex Ferguson

Je to už jedenáct roků, co se s velkým fotbalem definitivně rozloučil patrně největší a nejslavnější trenér všech dob – Alex Ferguson. Skotskému kouči, který vedl více než čtvrtstoletí Manchester United, prošly pod rukama stovky fotbalistů. Jak by asi vypadala ideální jedenáctka, kterou bychom z nich mohli složit?

Šestadvacet let je hodně dlouhá doba a skládat hvězdnou jedenáctku z hráčů, kteří se během ní objevili v dresu Manchesteru United pod vedením legendárního kouče Alexe Fergusona, je ošemetná věc. Přesto jsme se o to pokusili. Zvolili jsme rozestavení 4-4-2 a výsledek najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Brankář: Peter Schmeichel (1991 – 1999)

Schmeichel (2).jpg

Při vší úctě k tomu, co už dokázal český gólman Petr Čech a další skvělí brankáři, kteří chytali nebo chytají v Premier League, na legendárního Dána Petera Schmeichela asi nikdo nemá. Během osmi sezon v Manchesteru United pomohl vybojovat pětkrát ligový titul, třikrát FA Cup, finále Ligy mistrů i Superpohár.

Čtyřikrát získal ocenění pro nejlepšího evropského a dvakrát pro světového brankáře roku. A to ho Alex Ferguson přivedl na Old Trafford z dánského Bröndby Kodaň za pouhých 550 tisíc liber…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Pravý obránce: Gary Neville (1992 – 2011)

Gary Neville.jpg

Gary Neville se stal legendou anglického fotbalu. Posbíral osm ligových titulů a dvakrát vyhrál pohár pro vítěze Ligy mistrů. Téměř dvacet let byl věrný Manchesteru United a nikdy neoblékl dres jiného klubu.

Když pověsil na začátku února roku 2011 kopačky na hřebík, fanouškům ostatních anglických klubů možná trochu klesl krevní tlak, který jim vyletěl nahoru pokaždé, když ho spatřili na hřišti. Neville neměl nikdy daleko k provokování příznivců soupeře, zvlášť, pokud Red Devils vyhráli. Nejvíc si takové chvíle vychutnával v zápasech s Liverpoolem. V mnoha ostrovních anketách byl během své kariéry zvolen jako nejvíc nenáviděný fotbalista Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Stoper: Jaap Stam (1998 – 2001)

Jaap Stam.jpg

Holandský obr Jaap Stam vydržel na Old Trafford pouhé tři roky a neodcházel z Manchesteru United v dobrém, jak napsal později ve své autobiografii. Ale i pouhé tři sezony stačily k tomu, aby se stal klubovou legendou.

Ve všech ročnících Premier League, které v Manchesteru United odehrál, se radoval z titulu mistra anglické ligy, jednou vyhrál FA Cup, jedenkrát zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů. Uprostřed obrany utvořil neprostupnou zeď spolu s Ronniem Johnsenem. Ve vzdušných soubojích byl díky své výšce, skvělé orientaci a obratnosti prakticky neporazitelný.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Stoper: Nemanja Vidič (2006 – 2014)

Vidič.jpg

Manchester United neváhal na začátku roku 2006 poslat na účet moskevského Spartaku sedm milionů liber, aby získal srbského stopera Nemanju Vidiče. Tehdy se stal nejdražším obráncem v historii ruské ligy.

Pro Manchester šlo o skvělou investici, protože Vidič vyrostl v nejlepšího obránce Fergusonova celku. Pětkrát pomohl vyhrát anglickou ligu, v roce 2008 se radoval ze zisku poháru pro vítěze Ligy mistrů. Jeho angažmá na Old Trafford se uzavřelo v roce 2014, kdy klub po osmi letech opustil a zamířil do Interu Milán.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Levý obránce: Denis Irwin (1990 – 2002)

Denis Irwin.jpg

Možná se překvapeně ptáte, proč na tomto místě není Patrice Evra. Je to nejspíš jen otázka subjektivního názoru. Bývalý irský reprezentant Denis Irwin byl podle našeho mínění jedním z nejlepších levých obránců, který na tomto postu v Premier League v několika posledních desetiletích nastupoval.

Kromě skvělé defenzivní práce dokázal Irwin po levém křídle tahat útoky United a zvládal perfektně zahrávat i přímé kopy. S Manchesterem vyhrál sedmkrát anglický titul, třikrát se radoval z vítězství FA Cupu a nad hlavu zvedl také trofej pro vítěze Ligy mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Pravý záložník: Cristiano Ronaldo (2003 – 2009)

Ronaldo (Manchester).jpg

Pětinásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa v tomto výběru samozřejmě nemůže chybět. Cristiano Ronaldo sice není záložník, ale v naší sestavě ho na tento post zařazujeme, protože v United hrával na pravé straně hřiště. Ostatně, on by svou výjimečnost jistě potvrdil kdekoli.

V osobě Cristiana Ronalda se povedl kouči Alexi Fergusonovi jeden z nejlepších nákupů jeho kariéry. V roce 2003 bylo Ronaldovi teprve osmnáct let a Ferguson za něho poslal do Sportingu Lisabon něco víc než 12 milionů liber.

V klubu strávil pod vedením slavného kouče šest sezon, odehrál skoro tři sta zápasů a nasázel soupeřům 108 gólů. Radoval se ze tří titulů mistra ligy i z vítězství v Lize mistrů. Během prvního působení v United posbíral 33 individuálních ocenění.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Střední záložník: Paul Scholes (1993 – 2011, 2012 – 2013)

Paul Scholes.jpg

Legendární muž ze zlatého týmu Alexe Fergusona. To, co na Old Trafford dokázal během hráčské kariéry Paul Scholes, může zopakovat jen málokdo. Zinedine Zidane či Steven Gerrard prohlásili, že byl nejlepším záložníkem, proti kterému kdy nastoupili.

Nikdy nehrál v jiném klubu než v Manchesteru United a zřídkakdy měl špatný den. Celou kariéru podával konzistentní výkony. Než to v roce 2013 definitivně zabalil, zvládl odehrát 718 zápasů a nastřílet 155 branek. Na kontě má jedenáct anglických titulů, tři vítězství v FA Cupu a dvakrát vyhrál finále Ligy mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Střední záložník: Roy Keane (1993 – 2005)

Keane.jpg

Irský klenot Roy Keane prožil nejlepší léta v Manchesteru United, kde odkroutil dvanáct sezon. Během nich vyhrál sedmkrát ligový titul, čtyřikrát FA Cup a zvedl nad hlavu také pohár pro vítěze Ligy mistrů.

Občas se o něm mluvilo jako o nevyrovnaném hráči, ale svou nezměrnou bojovností i ve chvílích, kdy se týmu nedařilo, dokázal ostatní hráče strhnout k neuvěřitelným výkonům. Uměl se maximálně obětovat pro mužstvo a byl jeho srdcem i duší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Levý záložník: Ryan Giggs (1990 – 2014)

Giggs.jpg

Ryan Giggs je legendou Manchetesru United. Na Old Trafford odehrál první utkání v sezoně 1990/91 a v rudém dresu hrál bez přestávky až do roku 2014. Pak dělal asistenta trenérovi Louisi van Gaalovi, ale po příchodu Josého Mourinha na Old Trafford klub opustil.

Nikdo v dresu Red Devils neodehrál tolik utkání a neposbíral tolik trofejí jako Giggs. Celkem nastoupil do 963 zápasů, ve kterých nastřílel 168 branek. Má třináct mistrovských titulů z nejvyšší anglické soutěže, čímž drží historický rekord, dvakrát vyhrál Ligu mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Útočník: Eric Cantona (1992 – 1997)

Eric Cantona.jpg

Na podzim roku 1992 to měl kouč Alex Ferguson na Old Trafford pořádně nahnuté. Po katastrofálním startu do sezony se už nahlas mluvilo o jeho vyhazovu, ale pak přišel zázrak. Jmenoval se Eric Cantona a Red Devils ho získali za 1,2 milionu liber z konkurenčního Leedsu.

Francouzský forvard, který proslul nejen svým nesporným talentem a fotbalovou genialitou, ale také arogantními výstřelky, jako by do týmu přinesl přesně to, co mu chybělo – agresivní herní projev a branky. Cantona odehrál za United pět sezon, během nichž pomohl vybojovat čtyři ligové tituly, dvě vítězství v FA Cupu a nastřílel přes 150 gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Útočník: Ruud van Nistelrooy (2001 – 2006)

Van Nistelrooy.jpg

Když kupoval v roce 2001 Alex Ferguson do klubu z PSV Eindhoven za 18,5 milionu liber holandského ostrostřelce, bral na sebe obrovské riziko, protože Van Nistelrooy se vzpamatovával z vážného zranění kolena. Sir Alex to ale riskl a čas ukázal, že dobře udělal.

Během pěti sezon nasázel „Létající Holanďan“ v dresu Rudých ďáblů 150 branek a měl úctyhodný průměr 0,68 gólu na zápas. Ferguson jen těžko snášel, když Ruud van Nistelrooy odcházel do Realu Madrid.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud